Oranżeria - wybór miejsca, pielęgnacja roślin, temparatura, wilgotność, oświetlenie

OranżeriaChoć w przeszklonej oranżerii panuje inny mikroklimat niż w pomieszczeniach mieszkalnych, to uprawa roślin w ogrodzie zimowym niewiele różni się od sposobu pielęgnacji domowych roślin doniczkowych. Konieczne jest ich regularne podlewanie i nawożenie. Trzeba im też zapewnić odpowiednią temperaturę oraz wilgotność powietrza, co często wiąże się z dogrzewaniem oranżerii i zraszaniem roślin.

Uprawa roślin w oranżerii nie jest trudna, choć wymaga zaangażowania i systematyczności. W ogrodzie zimowym panują warunki szklarniowe, które są korzystne dla większości popularnych gatunków domowych roślin doniczkowych. W oranżerii z reguły rozrastają się one łatwiej niż w mieszkaniu, osiągają większe rozmiary i obficiej kwitną. W ogrodzie zimowym możemy uprawiać też drzewa i krzewy, które są zbyt wrażliwe, aby rosnąć w ogrodzie w naszych warunkach klimatycznych, a są zbyt duże do uprawy w tradycyjnych pomieszczeniach domowych. Sprawdź, jak pielęgnować rośliny w oranżerii.

Miejsce na oranżerię

Wybór odpowiedniego miejsca na oranżerię jest bardzo ważny. Usytuowanie jej od południowej lub północnej strony domu nie jest najlepszym pomysłem. Ogród zimowy o wystawie południowej będzie przez cały dzień wystawiony na silne promieniowanie słoneczne. Pomieszczenie będzie bardzo szybko się nagrzewać, zwłaszcza latem. Prowadzi to do szybkiego parowania wody z podłoża i konieczności bardzo częstego podlewania roślin. Niestety też silnie operujące słońce u wielu gatunków spowoduje poparzenie liści oraz kwiatów.

Kiepskim wyborem jest także zbudowanie ogrodu zimowego od północnej strony domu. Tutaj z kolei będzie zbyt ciemno. Przez większość dnia będzie panował cień, a rośliny pod wpływem niedoboru światła będą słabo rosły, staną się wybiegnięte i blade. Na takim stanowisku dobrze będą czuły się jedynie nieliczne gatunki tolerujące znaczne zacienienie. Najkorzystniej postawić ogród zimowy od wschodniej lub zachodniej strony domu. Tam rośliny będą mieć optymalną ilość światła do prawidłowego wzrostu. W takich warunkach będzie dobrze rosnąć większość popularnych gatunków, dlatego wybór roślin i możliwości aranżacyjne będą ogromne.

Temperatura i wilgotność powietrza w oranżerii

To, jaki mikroklimat stworzymy w naszym ogrodzie zimowym, zależy głównie od jego przeznaczenia. Jeśli chcemy, aby było to wyłącznie pomieszczenie, w którym rosnąć będą rośliny wymagające przejścia okresu przechłodzenia w zimie w temperaturze od 5 do 15 stopni, wówczas ogrzewanie jest zbędne. Pamiętajmy jednak, że wówczas pomieszczenie to nie będzie się nadawało do codziennego użytkowania na przykład w postaci biura, czy pokoju do pracy, bądź wypoczynku. Po prostu dłuższe przebywanie w nim nie będzie dla nas komfortowe. Taka oranżeria ma przede wszystkim cieszyć oczy zielenią, gdy na dworze panuje jesienna i zimowa szaruga, oraz służyć przechowaniu przez zimę wrażliwych na chłody gatunków roślin ogrodowych. Rzadko spotykane są też oranżerie o temperaturze sięgającej powyżej 25 stopni. Ogrzewanie takich pomieszczeń w okresie jesienno-zimowym wiąże się bowiem z dużymi kosztami. Tak wysokie temperatury lubią dosyć trudne w uprawie i wymagające rośliny tropikalne, które często wymagają specjalistycznej pielęgnacji. Trzeba im też zapewnić odpowiednio wysoką wilgotność powietrza. Przebywanie w pomieszczeniu o wysokiej temperaturze i wilgotności względnej przez dłuższy czas jest bardzo męczące. Tutaj również więc wykluczona jest aranżacja takiej oranżerii, jako pomieszczenia przeznaczonego do codziennych kilkugodzinnych aktywności związanych z pracą, czy nauką.

Rośliny w donicach w oranżerii
Oranżeria - rośliny w donicach

Najlepszym rozwiązaniem są ogrody zimowe o umiarkowanych temperaturach. W zimie jest w nich około 20 stopni. W takich warunkach bardzo dobrze rośnie wiele gatunków roślin zarówno kwitnących, jak i ozdobnych z liści. Znajdziemy wśród nich popularne łatwe w uprawie rośliny jak zielistki, anturium, fikusy, czy storczyki (Phalenopsis), ale także te bardziej egzotyczne i wymagające większej troski, jak na przykład drzewka pomarańczowe, czy drzewka oliwne. W takim pomieszczeniu nie tylko relaks po ciężkim dniu, czy ćwiczenia jogi będą czystą przyjemnością, ale nawet możemy zaaranżować tam pokój do pracy lub nauki. 18-21 stopni to bowiem optymalna temperatura dla organizmu człowieka. Takie warunki cieplne i umiarkowana wilgotność powietrza (50 do 70%) sprzyjają dobremu samopoczuciu, będzie można więc spokojnie spędzać w ogrodzie zimowym kilka godzin dziennie.

Pielęgnacja roślin w oranżerii

Pielęgnacja roślin w ogrodzie zimowym nie jest trudna. W praktyce niewiele różni się ona od dbania o domowe rośliny doniczkowe.

Przyjrzyjmy się bliżej szczegółom:

1. Sadzenie roślin w oranżerii - w gruncie czy w donicach?

Rośliny w ogrodzie zimowym możemy ustawić w donicach lub skrzyniach albo posadzić bezpośrednio w gruncie na rabatach w postaci podwyższonych grządek. Oba rozwiązania mają zarówno zalety, jak i wady:

- donice i skrzynki

  • Stanowią one ograniczone pojemniki, więc korzenie roślin nie mają możliwości tak swobodnego rozrastania się, jak w przypadku roślin posadzonych bezpośrednio w gruncie. Rosną więc wolniej. Ponadto konieczne jest ich cykliczne przesadzanie do większych pojemników.
  • Zaletą takiego rozwiązania jest możliwość szybkiej i bezproblemowej zmiany aranżacji ogrodu zimowego. Nie ma konieczności przesadzania roślin, wystarczy po prostu poprzesuwać doniczki i skrzynki w inne miejsca. Jest to świetne rozwiązanie, gdy oranżeria nie służy wyłącznie rekreacji, ale jest również miejscem przeznaczonym na przykład na domowe biuro. W przypadku roślin rosnących w pojemnikach również o wiele łatwiej będzie sprzątać oranżerię.

- wzniesione grządki lub rabaty w posadzce

  • Tu rośliny rosną bezpośrednio w gruncie, co z pewnością ułatwia utrzymanie odpowiedniej wilgotności podłoża i pozwala roślinom swobodnie się rozrastać.
  • Takie rozwiązanie jest jednak rzadko spotykane, ponieważ jest mało praktyczne. Zmiana aranżacji oranżerii jest trudna, a kłopoty pojawiają się również wtedy, gdy jedną z roślin zaatakuje choroba, lub szkodniki. Wówczas jej odizolowanie, aby patogen nie rozprzestrzenił się po całym ogrodzie zimowym, będzie bardzo trudne.

2. Podlewanie i nawożenie

Częstotliwość podlewania roślin w oranżerii jest ściśle uzależniona od wymagań rosnących tam gatunków.

Oranżeria podlewanie i nawożenie roślin
Podlewanie i nawożenie

Stopień przesychania ziemi zależy również od takich czynników jak:

  • rodzaj podłoża,
  • wielkość pojemnika (doniczki, skrzynki),
  • wystawa oranżerii i jej nasłonecznienie,
  • temperatura i wilgotność powietrza oranżerii.

Pamiętajmy, że rośliny najlepiej podlewać ustaną wodą o temperaturze pokojowej. Do nawożenia wszystkich gatunków sprawdzi się naturalny biohumus. Nawozy mineralne dobieramy z kolei do rodzaju roślin.

3. Oświetlenie

W praktyce jest ono potrzebne tylko w przypadku, gdy zdecydujemy się na budowę ogrodu zimowego o wystawie północnej lub północno-wschodniej, gdzie panują słabe warunki świetle. W takiej oranżerii można na przykład z powodzeniem przezimować rośliny wymagające okresu przechłodzenia lub spoczynku, ale w okresie jesienno- zimowym powinniśmy je doświetlać przez około 6 godzin dziennie. Można to robić za pomocą jarzeniówek o mocy 200 W/m² lub lamp żarowo-rtęciowych 160 W/m².

Oświetlenie oranżerii
Oranżeria - oświetlenie

4. Ochrona przed chorobami i szkodnikami

Nie jest trudno zwalczyć patogeny w przypadku uprawy roślin w donicach. Wtedy warto zaatakowaną przez szkodnika lub chorobę roślinę przenieść do innego pomieszczenia (aby nie zostały porażone pozostałe rośliny) i tam zastosować odpowiednio dobrany do problemu syntetyczny lub oparty na naturalnych składnikach preparat ochrony roślin. W jego doborze pomogą nam doradcy ze sklepów ogrodniczych. Jeśli chorować zaczną rośliny posadzone w gruncie, wówczas trzeba zastosować zabieg środkami ochrony roślin nie tylko na porażonym egzemplarzu, ale też profilaktycznie na pozostałych roślinach znajdujących się pomieszczeniu. Aby zapobiec pojawianiu się chorób grzybowych w oranżerii, unikajmy przelewania roślin oraz moczenia ich liści podczas podlewania. Dbajmy też o dobrą wentylację pomieszczenia, aby na szybach nie zbierała się wilgoć.

Piękna zielona oaza w postaci oranżerii to marzenie wielu właścicieli domów. Nie jest trudno takie pomieszczenie zbudować i zagospodarować. Bez problemu stworzymy zielony raj, nawet jeśli nie mamy dużego doświadczenia w uprawie roślin. Jest wiele pięknych i efektownych, a jednocześnie łatwych w uprawie gatunków roślin, które możemy posadzić. Zanim przystąpimy do budowy, a następnie urządzania ogrodu zimowego, warto dobrze się zastanowić nad przeznaczeniem oranżerii. Inaczej trzeba bowiem podejść do konstrukcji i aranżacji pomieszczenia, które ma tylko ładnie wyglądać i służyć do przechowywania w zimie roślin wrażliwych na mrozy, a inaczej do oranżerii, która służyć jako pomieszczenie użytkowe na przykład biuro.

Komentarze