Jak urządzić balkon pełen pachnących kwiatów?

HiacyntWiele popularnych i łatwych w uprawie gatunków kwitnących roślin balkonowych i tarasowych nie tylko pięknie wygląda, ale również cudownie pachnie. Znajdziemy je zarówno wśród gatunków wiosennych, jak i letnich. Niektóre rośliny intensywnie pachnące mają okazałe bardzo dekoracyjne kwiaty, podczas gdy inne kwitną niepozornie, a głównym walorem ich kwiatów jest właśnie słodki zapach.

Możemy na naszym balkonie stworzyć aranżację z samych roślin mocno pachnących, dzięki czemu uzyskamy naprawdę intensywny efekt zapachowy lub wkomponować pachnące gatunki o niepozornie wyglądających kwiatach pomiędzy te bardziej dekoracyjne, ale pozbawione zapachu.

Odmiany kwiatów pachnących na balkon

Piękne, łatwe w uprawie i intensywnie przyjemnie pachnące gatunki roślin, które z powodzeniem można uprawiać na balkonie lub tarasie to:

1. Hiacynt Hyacinthus

Hiacynty to jedne z najpopularniejszych wiosennych roślin cebulowych. Gatunek ten należy do rodziny szparagowatych. Osiąga 20-30 cm wysokości, ma równowąskie intensywnie zielone grube liście i mocno słodko pachnące kwiaty zebrane w grona. Mogą one mieć kolor biały, żółty, różowy, czerwony, łososiowy, niebieski bądź fioletowy. Na balkonie lub tarasie najlepiej posadzić je w kwietniu.

Z kolei cebule hiacynta w zależności od odmiany mogą być białe, kremowy, żółte lub purpurowo-fioletowe.

Odmiany hiacyntów

  • White Pearl w kolorze białym,
  • City of Haarlem o żółtych kwiatach,
  • Anna Marie o różowej barwie kwiatów,
  • Jak Bos o kwiatach czerwonych,
  • Blue Jacket w kolorze niebieskim,
  • Midnight Mystique - wyjątkowo piękna odmiana o kwiatach w kolorze głębokiego fioletu wpadającego niemalże w czerń.

Do uprawy balkonowej lub tarasowej najlepiej wiosną kupić gotowe rośliny w kwiaciarni, lub centrum ogrodniczym. Hiacynty lubią lekkie, przepuszczalne, żyzne podłoże o odczynie obojętnym. Pamiętajmy, że należy zapewnić roślinom dobry drenaż w doniczce i uważać, aby ich nie przelewać. Będą najładniej rosły na stanowisku słonecznym i osłoniętym od wiatru, jednak dobrze znoszą również półcień.

2. Konwalia majowa Canvallaria majalis

Konwalia jest rośliną kłączową o dużych szerokich zielonych liściach i pięknych drobnych dzwonkowatego kształtu silnie pachnących liściach. W jednostronnych szczytowych gronach kwiaty zebrane są maksymalnie po 18 sztuk. Konwalie kwitną w maju i czerwcu, a ich kwiaty u podstawowego gatunku są białe, natomiast u odmian mogą mieć kolor różowy lub błękitny.

Owocem konwalii są niewielkie czerwone jagody.

Odmiany konwalii majowej

  • Aurea o białych kwiatach i złocisto-zielonych liściach,
  • Dooren odmiana o wyjątkowo pięknych dużych białych kwiatach,
  • Hardwick Hall o ciemnozielonych liściach i białych bardzo intensywnie pachnących kwiatach,
  • Plena o kwiatach białych pełnych,
  • Polish Beauty o przepięknych liściach z wyraźnymi żółtymi paskami wzdłuż całej blaszki oraz białych kwiatach,
  • Rosea z kwiatami w kolorze różowym,
  • Zebra także o różowych kwiatach i zielono-złocistych paskowanych liściach.

Konwalie najładniej rosną w półcieniu, jednak dobrze rosną także na stanowiskach umiarkowanie nasłonecznionych. Lubią lekką próchniczną ziemię o odczynie obojętnym. Wymagają regularnego podlewania i nawożenia, ale nie znoszą zalewania.

Konwalie to bardzo ekspansywne byliny kłączowe, które z powodzeniem możemy rozmnożyć sami przez podział kłączy pod koniec lata.

Pamiętajmy, że konwalia jest rośliną silnie trującą. Zawiera ona glikozydy kardenoidowe. Spożycie nawet niewielkiej części konwalii może zakończyć się tragicznie. Niebezpieczne są nie tylko rośliny posadzone na balkonie czy w ogrodzie, ale również te ścięte i włożone do wazonu. Nawet wypicie wody, w której stoją, może się zakończyć śmiertelnie. Lepiej więc zrezygnować z uprawy tych roślin, jeśli mamy małe dzieci lub zwierzęta domowe.

3. Groszek pachnący Lathyrus odoratus

Jest to bardzo dobrze znana i lubiana jednoroczna roślina o uroczych pachnących kwiatach. To piękne pnącze wywodzi się z Południa Europy, a konkretnie z Sycylii. Rośliny mają wiotkie łodygi osiągające nawet do 2 metrów wysokości. Liście mają eliptyczny kształt i występują parami. A część iści przekształciła się w wąsy czepne, co umożliwia roślinie chwytanie się podpór i pięcie w górę.

Motylkowe kwiaty groszku nie tylko przepięknie pachną, ale są również wyjątkowej urody. Są one zebrane w niewielkie grona (1-3 kwiaty) i kwitną przez całe lato - od czerwca do sierpnia. Mogą mieć kolor biały, żółty, pomarańczowy, różowy, czerwony, bordowy, niebieski lub fioletowy.

Odmiany groszku pachnącego

  • White Ensign o śnieżnobiałych kwiatach,
  • Willa Roma White - niska odmiana kwitnąca na biało,
  • Senator - kwiaty biało- bordowe,
  • Pink Pride o różowych kwiatach z białym środkiem,
  • Pink Cupid o kwiatach biało-różowych,
  • Kenneth o czerwonej barwie kwiatów,
  • Danny w kolorze intensywnie niebieskim.

Groszek pachnący lubi przepuszczalną zasobną glebę o obojętnym lub lekko zasadowym odczynie oraz jasne, nasłonecznione i osłonięte od wiatru stanowiska. Rośliny z łatwością pozyskamy samodzielnie, siejąc nasiona wprost do gruntu w połowie kwietnia po kilka w jedno miejsce w odstępie 20 cm. Pamiętajmy, że groszek to roślina pnąca, która potrzebuje podpór. Najlepiej więc ustawić doniczkę lub skrzynkę z groszkiem przy balkonowej czy tarasowej balustradzie.

4. Maciejka - lewkonia dwurożna Matthiola longipetala subsp. bicornis

Ta jednoroczna roślina jest niepozorna, a jej kwiaty są niewielkie, ale za to bardzo silnie słodko pachnie. Maciejka ma rozgałęzione łodygi osiągające maksymalnie do 40 cm wysokości i małe lancetowate liście w kolorze szaro-zielonym. Jej kwiaty mają kolor biały, różowy lub fioletowy i są niewielkie. U odmian mogą występować również inne kolory kwiatów. W ciągu dnia są one zamknięte, natomiast wieczorem otwierają się i uwalniają zniewalający słodki zapach.

Odmiany maciejki

  • Mera o białych kwiatach,
  • Opal, której kwiaty także są białe,
  • Bara o kwiatach kremowych,
  • Bona o pełnych jasnożółtych kwiatach,
  • Jaga kwitnąca na różowo,
  • Rawa o wyjątkowo pięknych kwiatach w kolorze wiśniowym.

Lewkonia dwurożna jest roślina bardzo mało wymagającą i łatwą w uprawie. Lubi piaszczysto gliniastą żyzną ziemię, ale w praktyce świetnie rośnie również w zwykłej ziemi ogrodniczej przeznaczonej do roślin balkonowych. Rośliny preferują stanowiska słoneczne i osłonięte od wiatru. Będą rosły również w półcieniu, ale wówczas ich kwitnienie będzie mniej obfite.

Nasiona maciejki wysiewamy wprost do gruntu w połowie kwietnia. Jeśli chcemy cieszyć się kwitnącą maciejką przez całe lato, warto wysiewać nowe rośliny kilkukrotnie (do połowy czerwca) w odstępach dwóch tygodni.

5. Lawenda Lavandula

Ta śródziemnomorska roślina będzie się świetnie prezentować w dużych donicach lub skrzyniach balkonowych i tarasowych. Jej uprawa nie jest trudna, a gatunek jest bardzo dekoracyjny. Lawenda jest intensywnie pachnącym krzewem o drobnych kutnerowatych szarych liściach i niewielkich fioletowych aromatycznych kwiatach zebranych na długiej szypule. U odmian kwiaty mogą być też białe lub purpurowo-niebieskie.

Najczęściej uprawianym gatunkiem jest lawenda wąskolistna Lavandula angustifoilia, która ładnie się rozrasta i jest dosyć odporna na niskie temperatury.

Lawenda najlepiej rośnie na lekkich próchnicznych glebach i słonecznych zacisznych stanowiskach. Jest to roślina łatwa w uprawie i bardzo wytrzymała. Poza podlewaniem praktycznie nie wymaga żadnych zabiegów pielęgnacyjnych. W uprawie pojemnikowej warto okryć ja na zimę kapturkiem z agrowółkniny, a wiosną dobrze obejrzeć rośliny i ewentualnie usunąć uszkodzone, połamane lub chore pędy.

Odmiany lawendy wąskolistnej

  • Alba o białym kolorze kwiatów,
  • Rosea o kwiatach jasnoróżowych,
  • Ellagance Pink, której kwiaty również są różowego koloru,
  • Hidcote Blue Strain o intensywnie niebieskich kwiatach,
  • Munstead Strain o jasnoniebieskich kwiatach,
  • Dwarf Blue o niebiesko-fioletowych kwiatach,
  • Aromatico Blue - ma bardzo ładne intensywnie niebieskie kwiaty, które kwitną wyjątkowo długo, bo aż od maja do października.

6. Heliotrop Heliotropium arborescens

W naturze, czyli w Ameryce Południowej jest to bylina, natomiast u nas heliotrop jest uprawiany jako roślina jednoroczna, ponieważ jest wrażliwy na niskie temperatury i nie zimuje w naszym klimacie. Heliotropy w naturze osiągają wysokość do 1 metra, ale w uprawie pojemnikowej zazwyczaj nie przekraczają 50 cm.

Mają one wyjątkowej urody szorstkie i grube ciemnozielone liście, a ich kwiaty są zebrane w skrętki. W zależności od odmiany mogą one być fioletowe, amarantowe lub białe. Kwiatostany tego gatunku są okazałe i piękne, a także intensywnie pachną wanilią. Kwiaty pojawiają się od lipca do września. Heliotrop to roślina miododajna, którą szczególnie lubią motyle.

Heliotrop to roślina wybitnie ciepłolubna. Lubi stanowiska jasne, ciepłe i osłonięte od wiatru oraz żyzne próchniczne podłoże. Podlewamy rośliny umiarkowanie i nawozimy odżywką do roślin kwitnących.

Odmiany heliotropów

  • Nautilus Blue o niebiesko-fioletowych kwiatach,
  • Marine o kwiatach w kolorze niebieskim,
  • White Lady o pięknych białych kwiatach.

Rośliny pachnące nie tylko uprzyjemnią nam pobyt na balkonie czy tarasie swoim urzekającym zapachem, ale również przyciągną liczne owady. Jeśli więc urządzimy sobie piękny kwitnący zakątek z gatunków o pachnących kwiatach, możemy liczyć na to, że każdego dnia będą nas odwiedzać zjawiskowo piękne motyle, a także pszczoły oraz trzmiele.

Bibliografia:

  • Mateusz Emanuel Senderski, Prawie wszystko o ziołach, poradnik. Podkowa Leśna, 2015, s. 377. ISBN 978-83-924849-7-4.
  • Lucjan Rutkowski, Klucz do oznaczania roślin naczyniowych Polski niżowej. Warszawa: Wyd. Naukowe PWN, 2006. ISBN 83-01-14342-8.
  • Lewkowicz - Mosiej Teresa, Leksykon roślin leczniczych, Wyd. Świat Książki, Warszawa 2003, ISBN 8373116443.

Komentarze