Paleta kolorów RAL to nic innego jak zdefiniowanie najpopularniejszych barw we wszystkich odcieniach i przedstawienie ich na graficznym wzorniku. Z wzorników RAL korzystają dekoratorzy wnętrz i graficy na całym świecie. To właśnie dzięki palecie RAL ich projekty są tak piękne i spójne kolorystycznie. Podpowiadamy, czym dokładnie jest paleta kolorów RAL oraz kiedy i jak z niej korzystać.
Paleta barw RAL to międzynarodowe graficzne przedstawienie ustandaryzowanych kolorów i ich odcieni. Każda barwa i każdy jej odcień otrzymuje unikatowy numer. Jest to rozwiązanie pozwalające na bezbłędny wybór kolorów, które są jednakowe na całej kuli ziemskiej. Zdefiniowanie najpopularniejszych kolorów sprawiło, że nie musimy się obawiać, że wybrany kolor będzie różny w zależności od producenta i szerokości geograficznej. Jest to paleta barw, w której kolory i ich odcienie nigdy się nie zmieniają.
Pierwsze barwy zostały zdefiniowane i przedstawione graficznie na RAL już w latach 30 ubiegłego stulecia i od tamtej pory nie uległy zmianie. Co jakiś czas do tej palety trafiają najmodniejsze kolory w danym roku oraz kolorystyczne trendy. Warto zaznaczyć, że jest ona przydatna nie tylko w sklepie z farbami czy tkaninami, równie dobrze sprawdza się podczas wszystkich zakupów przez Internet. Ponadto korzystając z wzornika RAL nie trzeba zastanawiać się jak opisać kolor i jego odcień, co jest sporym ułatwieniem podczas kupowania produktów koloryzujących czy też wyboru barw do logotypów a nawet charakterystycznej kolorystyki dla produktów nowej marki. Każdy kolor RAL jest oznaczony numerem i zawsze wygląda tak samo.
Czym jest paleta kolorów RAL?
Paleta barw RAL to graficzny wzornik kolorów, które zostały usystematyzowane na palecie i nadano im unikatowe numery. Pierwsza paleta RAL powstała w latach XX z inicjatywy Niemieckiego Instytutu Jakości RAL. W wersji pierwotnej miała ona stworzyć jednolity system kolorów dla przemysłu, co umożliwiało tworzenie dużych partii towarów z danej serii w jednakowym kolorze.
Początkowo Instytut RAL zdefiniował tylko 40 barw. Jednak ten wzornik kolorów szybko zdobywał popularność we wszystkich dziedzinach przemysłu i z Niemiec przywędrował do innych krajów Europejskich. Obecnie paleta kolorów RAL jest znana na całym świecie i można ją spotkać w większości sklepów malarskich, a nawet tych z tkaninami, ogrodzeniami i innymi elementami wykończenia wnętrz i posesji. Popularność tej palety wzrosła w dobie zakupów internetowych.
Ile kolorów znajdziemy w palecie barw RAL?
Paleta kolorów RAL z roku na rok zawiera więcej kolorów, do ralowskiej rodziny barw dołączają najmodniejsze kolory oraz nowe odcienie znanych już kolorów.
- Obecnie podstawowa paleta RAL, czyli ta, od której wszystko się zaczęło to wzornik zawierający 215 barw.
- Druga paleta to RAL Design, czyli paleta najczęściej spotykana w sklepach z farbami, w której usystematyzowane zostało aż 1688 kolorów.
Nie jest z to z pewnością ostateczna ilość barw, ponieważ paleta ta rozrasta się z każdym rokiem, gwarantując nam wybór idealnego koloru.
Zastosowanie palety kolorów RAL
Paleta kolorów RAL znajduje zastosowanie zarówno w przemyśle, umożliwiając odtworzenie nawet po wielu latach idealnego koloru danej serii produktów, co jest wykorzystywane podczas produkcji części zamiennych oraz dodatkowego osprzętu, które często są produkowane w kilku różnych fabrykach, na różnej szerokości geograficznej. Znajduje zastosowanie również podczas wyboru koloru wszystkich rodzajów farb, lakierów samochodowych, a także tkanin. Obecnie paletą RAL posługują się również stolarze meblowi, producenci blachy, a nawet producenci i sprzedawcy tkanin. Coraz więcej osób posiada paletę barw RAL w domu, ponieważ jest ona niezastąpiona podczas internetowych zakupów. Podając numer RAL przy zamówieniu, masz pewność, że otrzymasz produkt w dokładnie takim kolorze, jaki zamawiasz.
Popularne szare kolory z palety RAL
RAL 7016
RAL 7024
RAL 7035
RAL 9005
RAL 9006
Rodzaje palety kolorów RAL
W przypadku podstawowej palety, jak i tej rozszerzonej nazwa nieco różni się.
Paleta kolorów RAL CLASSIC
Postała podzielona na sekcje i każda z nich zaczyna się od innego numeru, który zaczyna ciąg cyfr określających dokładny odcień tego koloru.
- Paletę otwiera kolor żółty, któremu nadano numer 1,
- następny to pomarańczowy 2,
- czerwony 3,
- fioletowy 4,
- niebieski 5,
- zielony 6,
- szary 7,
- brązowy 8,
- czarny 9.
Nazwy kolorów RAL składają się z przedrostka RAL (dla każdego odcienia i koloru) i cyfry początkowej (1,2,3,....) określającej, z jakiej barwy powstaje kolor i trzech dodatkowych cyfr, które określają dokładny odcień np. RAL 1016, jest to kolor zbliżony do oliwkowej zieleni. Na podstawie pierwszej cyfry możemy się dowiedzieć, że został on uzyskany z koloru żółtego, pozostałe 3 określają dokładnie jego niepowtarzalny odcień.
Paleta kolorów RAL DESIGN
Ma nieco bardziej skomplikowany numer, który składa się z aż 7 cyfr, a każda z nich zawiera cenne informacje o danej barwie. Cyfry są podzielone na trzy grupy i oznaczają:
- Pierwsza grupa, czyli trzy pierwsze cyfry oznacza wartość tonu barwy;
- Druga grupa to kolejne dwie cyfry, które określają jasność koloru;
- Trzecia grupa, czyli dwie ostatnie cyfry to wartość nasycenia koloru.
Taki system zdefiniowania barw jest rekomendowany przez Międzynarodową Komisję Oświetlenia, a każda numeryczna nazwa koloru w palecie RAL Design to zaszyfrowana informacja o danej barwie.
Jak korzystać z palety kolorów RAL?
Korzystanie z palety barw RAL ułatwia nam wybór, zdefiniowanie i łączenie kolorów. Jednak kluczem do sukcesu jest prawidłowe wykorzystanie tych wzorników. Niestety, bardzo wiele osób posługuje się elektroniczną wersją tej palety, co jest bardzo dużym błędem. Mimo, że paleta RAL powstała w latach 30 ubiegłego stulecia, to jest ponadczasowym narzędziem, ale tylko pod warunkiem, że korzystamy z niej prawidłowo. Warto pamiętać, że zawsze kolor wyszukujemy i dobieramy na podstawie papierowej wersji wzornika w naturalnym oświetleniu (sztuczne światło ma różną barwę i temperaturę, które mogą przekłamywać kolor). Wybierany w naturalnym świetle, odzwierciedla rzeczywistą barwę. Szukanie kolorów na paletach w wersji elektronicznej zawsze wiąże się z obawą, że ze względu ustawienia monitora, kolor może wyglądać inaczej w rzeczywistości. Zatem podczas internetowych zakupów, kolor wybieramy na palecie papierowej i podajemy jego numer sprzedawcy. Wówczas mamy pewność, że kupiony produkt ma dokładnie taki kolor, jak nam się podoba.
Paleta RAL służy nie tylko do znalezienia idealnego odcienia i jednoznacznego zdefiniowania go innej osobie. Każda paleta kolorów po rozłożeniu tworzy okrąg, dzięki któremu można łączyć i mieszać ze sobą pasujące kolory. Mając próbki setek odcieni, bez problemu można dopasować kolor zasłon do ścian i mebli. Z takiej palety możesz również korzystać, kompletując garderobę lub kosmetyki.
Kolorystyka RAL w aranżacji wnętrz
Kolorystyka RAL znajduje szerokie zastosowanie w aranżacji wnętrz, a zdefiniowany system kolorów pozwala wybrać gotowy i dorobić idealny odcień farby do wszystkich powierzchni. Ponadto niemiecką paletą barw posługują się graficy, którzy podczas tworzenia grafik na różnej powierzchni np.: na szkle, czyli popularnych paneli na ścianę nad blatem kuchennym. Korzystamy z niej również zamawiając szkło lacobel, na ścianę, na fronty kuchenne czy drzwi do szafy przesuwnej. Podając kolor RAL mamy pewność że zamówione elementy nie odbiegają od naszego wyobrażenia o nich. Coraz częściej podczas wyboru tkanin tapicerowanych, a także tekstyliów domowych sprzedawcy posługują się tym systemem kolorów. Większość dekoratorów wnętrz nie wyobraża sobie pracy bez tej palety, ponieważ pozwala ona uniknąć wielu kosztownych błędów.
Kolorystyka RAL w wojsku, czyli kolorystyka kamuflażu militarnego
Niemiecki Instytut RAL zdefiniował również palety barw dla poszczególnych grup, wśród których znalazły się kolory oznaczone symbolem F9. Są to barwy militarne, a dokładnie kamuflażu wojskowego. Zdefiniowanie tej grupy barw pozwoliło na ujednolicenie kolorów militarnych.
Konwersja kolorów RAL do RGB, CMYK, Pantone
Kolory RGB i CMYK to przestrzenne modele barw, a te pochodzące z palety RAL nie należą do takich i mają charakter nieciągły. Co to oznacza w praktyce? Kolory RAL nie przedstawiają przestrzeni barwnej a jedynie jej składniki w poszczególnych punktach XYZ, LAB, HLC. W związku z tym przekonwertowanie kolorów RAL do RGB lub CMYK może być niedokładne i jest ściśle uzależnione od zakresu przestrzeni kolorystycznej danej barwy. Lepszy efekt uzyskamy, konwertując RAL do Adobe RGB niż do SRGB. Nie polecamy tego konwersji do CMYK-a, gdyż najczęściej kolory wykraczają poza jego obszar, a więc efekt może być naprawdę słaby.
Znacznie łatwiej jest odwzorować kolor, konwertując ze CMYK- a lub RGB do RAL za pomocą dedykowanego programu RAL Digital. Jednak nadal należy pamiętać, że nie są to barwy przestrzenne i efekt może być daleki od oczekiwanego.
Paleta barw RAL i PANTONE to dwa zupełnie różne wzory. Pierwszy z nich przedstawia gotowe kolory, a w ich nazwie, poza podstawową grupą w przypadku Classic, nie ma żadnych informacji, jak one powstają. Z kolei Instytut Pantone już w nazwach kolorów zawarł ich składowe i każdy z nich powstaje z kompozycji innych kolorów w różnych proporcjach.
Zatem dokładna zmiana koloru RAL na Pantone jest niemożliwa, ponieważ musiałaby ona polegać na szukaniu dwóch podobnych barw. W praktyce nie udaje się odnaleźć bliźniaczych odcieni na tych dwóch paletach.
Rodzaje wzorników RAL
Na rynku dostępne są dwa rodzaje wzorników RAL przemysłowy i podręczny, który spotykamy np. w sklepach z farbami.
Przemysłowy wzornik RAL
To profesjonalne narzędzie, które można kupić w dwóch wersjach z certyfikatem kontroli spektrofotometrycznej próbek i kosztuje od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Jest on wykorzystywany w przemyśle do definiowania kolorów charakterystycznych dla danej marki lub serii produktów np. koloru aut danej marki, odzieży markowej lub maszyn. To właśnie dzięki temu wzornikowi niektóre przedmioty kojarzymy jednoznacznie z konkretnymi barwami, np.: kolor rur PCV, gazowych, wodnych, a także narzędzi poszczególnych producentów. Ponadto wzornik ten jest często wykorzystywany do określenia kolorów logotypów, które w przypadku znanych marek kojarzymy jednoznacznie z ich logo. Podobnie jak zestawienia kolorystyczne takie, jak: McDonald's, Milka, Kinder, kolor autobusów miejskich, poszczególnych marek aut czy motocykli. Producenci, wprowadzając na rynek swoje produkty, szukają szczegółu lub koloru, który będzie ich wyróżniał na tle konkurencji i jednoznacznie kojarzył się z ich marką. Powtarzalność dokładnie tego samego odcienia danego koloru sprawia, że już po kilku latach konsumenci, widząc dany kolor, kojarzą go z daną marką. Jednak uzyskanie jednego powtarzalnego odcienia danej barwy jest możliwe tylko wówczas kiedy ją zdefiniujemy i do tego właśnie służy przemysłowy wzornik RAL. Jednak taki efekt można jedynie uzyskać, korzystając z profesjonalnego próbnika z certyfikatem kontroli spektrometrycznej.
Podręczny wzorki RAL
To papierowy wachlarz, który spotykamy w sklepach z farbami, agencjach reklamowych oraz wszędzie tam, gdzie odpowiedni dobór barw ma kluczowe znaczenie dla klienta. Taki próbnik jest wystarczający do wyboru koloru farby czy tkaniny. Tego typu wzornik RAL kosztuje od kilkudziesięciu do około 100 zł.
Kiedy warto kupić wzornik RAL?
- Przemysłowy wzornik RAL powinien znajdować się w każdej firmie, która świadomie buduje markę i to już na etapie wyboru kolorów do logo. Jednak równie ważny jest dobór i kontynuacja wybranego odcienia każdego z produktów. Wystarczy popatrzeć na reklamy, loga i gadżety reklamowe sieci komórkowych, producentów słodyczy, znanych sieci fast foodów czy producentów kosmetyków. Każda z tych marek od dziesięcioleci używa tych samych kolorów w jednym odcieniu, które kojarzą się z ich produktami.
- Wachlarzowy wzornik RAL jest pomocnikiem nie tylko dla grafików, ale też ułatwia pracę sprzedawcom farb i lakierów samochodowych. Jest on również pomocnym narzędziem, kiedy często robimy zakupy przez Internet, a także, kiedy samodzielnie dobieramy kolorystykę w domu. Posiadając taką paletę, można nie tylko wybrać idealny kolor, ale też dopasować różne kolory i odcienie do aranżacji. Za pomocą takiego wzornika można również sprawdzić jak wyglądają poszczególne zestawienia kolorystyczne, zastosowanie różnych odcieni tego samego koloru w jednej aranżacji lub stylizacji. Nie można go jednak traktować jak koła barw, ponieważ ilość kolorów i odcieni na palecie RAL jest ograniczona. Oznacza to, że metoda trójkąta równobocznego, barw pokrewnych czy uroczych kontrastów w tym wypadku nie sprawdza się podczas wyboru kolorów.
W idealnym scenariuszu poszukiwanie zachwycających kompozycji kolorystycznych zaczynamy od papierowej wersji koła barw i dobieramy je właśnie na kole, korzystając z technik wskazanych powyżej. Następnie wybrane odcienie odszukujemy na palecie kolorów RAL i zapisujemy ich numery. Dopiero taki wybór gwarantuje, że wybrane kolory są dokładnie takimi, o jakie nam chodziło i tworzą ze sobą doskonałą wielobarwną kompozycję.
Komentarze