Palmy to duże egzotyczne rośliny, które kojarzą nam się z wakacjami w tropikach. Z powodzeniem można je jednak uprawiać również w jako doniczkowe w domu. Rośliny te były niezwykle popularne jeszcze kilkadziesiąt lat temu. W czasach PRL-u palmy często gościły w salonach i sypialniach. Obecnie moda na te piękne i okazałe rośliny powraca.
Palmy są nie tylko wyjątkowo dekoracyjne, ale również ich uprawa nie jest zbyt skomplikowana. Można by pomyśleć, że jako rośliny wywodzące się z tropików potrzebują one bardzo skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych, tymczasem w zasadzie są one niemalże bezobsługowe. Jeśli zapewnimy im dobre stanowisko, będą pięknie rosły przez długie lata. Są to bardzo uniwersalne i eleganckie rośliny. Pasują one nie tylko do wnętrz urządzonych w stylu egzotycznym czy orientalnym, ale również do mieszkań minimalistycznych, modernistycznych, w stylu skandynawskim, czy urban jungle. Sprawdź, jak wykorzystać palmy w aranżacji wnętrz.
Uprawa palmy w domu
Gatunków palm, które można uprawiać w warunkach domowych, jest całkiem sporo. Znajdziemy wśród nich zarówno gatunki dosyć wysokie, jak i te nieco niższe.
W warunkach naturalnych palmy rosną w klimacie tropikalnym i subtropikalnym. Wbrew pozorom wcale nie są to rośliny bardzo wymagające. Najlepiej czują się na stanowisku jasnym, lecz bez silnego bezpośredniego promieniowania słonecznego. Idealna temperatura wzrostu to dla nich w okresie od wiosny do jesieni od 18 do 24 stopni. Zimą natomiast dobrze robi im okres lekkiego przechłodzenia w temperaturze kilkunastu stopni. Ze względu na swój słabo rozgałęziony palowy system korzeniowy powinny rosnąć w raczej wysokich, ale niezbyt szerokich donicach. Najlepiej wybrać dla nich specjalne podłoże do uprawy, ale sprawdzi się również standardowa ziemia ogrodnicza zmieszana z odrobiną piasku oraz gliny. Koniecznie pamiętajmy o dobrej warstwie drenażowej na dnie doniczki, ponieważ bardzo nie lubią zastojów wody.
Palmy wymagają na co dzień bardzo niewielu zabiegów pielęgnacyjnych. W okresie wiosenno-letnim należy je często, ale umiarkowanie podlewać i co 2-3 tygodnie zasilać nawozem wieloskładnikowym. Z kolei zimą znacznie ograniczamy podlewanie (podlewamy tylko tyle, aby ziemia całkowicie nie przeschła) i zaprzestajemy nawożenia roślin. Palmy bardzo rzadko chorują i raczej nie są atakowane przez szkodniki. W uprawie przede wszystkim uważajmy, aby nie przelewać roślin zanadto, ponieważ to predysponuje je do gnicia korzeni i pojawiania się chorób bakteryjnych. Może się też zdarzyć, że pojawią się na nich miseczniki lub tarczniki. Wtedy należy owady jak najszybciej usnąć ręcznie. Daje to o wiele lepsze rezultaty niż stosowanie chemicznych środków ochrony roślin.
Jakie palmy można uprawiać w domu lub mieszkaniu?
Do uprawy doniczkowej najbardziej polecane są takie gatunki palm jak:
- Areka katechu (Areca catechu) - ten gatunek dorasta do około 2 metrów wysokości. Ma ona drobne pierzaste i bardzo dekoracyjne liście. Pamiętajmy, że jest to roślina wybitnie ciepłolubna, która nie lubi spadków temperatury oraz przeciągów.
- Chamedora wytworna (Chamedora elegnas) - jest to niewielkich rozmiarów roślina, która najczęściej dorasta do wysokości 1-1,5 metra. Jest ona świetnym wyborem do małego mieszkania. Rośnie bardzo wolno. Chamedora jest najłatwiejszą w uprawie palmą domową. Możemy więc śmiało zdecydować się na jej zakup, nawet jeśli nie mamy dużego doświadczenia w pielęgnacji roślin. Pamiętajmy jedynie, że gatunek ten preferuje stanowiska półcieniste, więc nie stawiajmy naszej rośliny przy samym oknie.
- Chamerops niski (Chamaerops humilis) - ta piękna plama o bardzo dekoracyjnych wachlarzowatych ostro zakończonych liściach osiąga zaledwie 1 metr wysokości. Sprawdzi się więc w każdym mieszkaniu - nawet w niewielkiej kawalerce.
- Daktylowiec kanaryjski (Phoenix canariensis) - pomimo swojej znacznej wysokości (do 3 metrów) jest to jedna z najczęściej uprawianych w warunkach domowych palm. Ma piękne pierzaste okazałe liście i jest bardzo łatwa w pielęgnacji.
- Howea (Howea forsteriana) - ta roślina również jest dosyć wysoka. Zwykle osiąga ona 2-3 metry. Ma bardzo ładne liczne gęste i pierzaste liście i jest bardzo łatwa w uprawie.
- Liwistonia australijska (Livistona Australis) - również okazała o wysokości 2-3 metrów o szczególnie dekoracyjnych wachlarzowatych rozległych liściach. Najlepiej prezentuje się w dużych pomieszczeniach.
- Palma kokosowa (Cocos nucifera) - dosyć rzadko można ją spotkać w sprzedaży w kwiaciarniach czy centrach ogrodniczych, a szkoda, bo jest naprawdę piękna. Będzie świetnie pasować do przestronnych jasnych pomieszczeń. Roślina osiąga 2-3 metry wysokości. Możemy spróbować samodzielnie wyhodować palmę kokosową z orzecha kokosowego, ale nie jest to łatwe, a w pierwszych 2-3 latach uprawa rośliny jest trudna.
- Waszyngtonia nitkowata (Washingtonia filifera) - jest to szybko rosnąca palma osiągająca maksymalnie 2 metry wysokości. Jej ozdobą są charakterystyczne wachlarzowate liście.
Do jakiego stylu w wystroju wnętrz pasują palmy doniczkowe?
Czy palmy pasują do każdego mieszkania? W zasadzie tak. Są to na tyle uniwersalne i wszechstronne rośliny, że harmonizują z wieloma bardzo modnymi obecnie trendami w wystroju wnętrz, ale i z ponadczasowymi aranżacjami, które nigdy nie wychodzą z mody.
Style, z którymi będą się bardzo ładnie komponować palmy to:
1. Styl egzotyczny
Wnętrza z elementami egzotyki i orientu są bardzo modne od kilku sezonów. Urządzone w ten sposób wnętrza są kolorowe i energetyczne. Mnóstwo w nich ciekawych wzorów i oryginalnych dekoracji. W egzotycznych i orientalnych wnętrzach znajdziemy na przykład kolorowe tapety w roślinne wzory czy podobne obicia mebli tapicerowanych. Ich idealnym dopełnieniem będą egzotycznie wyglądające rośliny doniczkowe takie jak palmy.
2. Styl retro
Palmy w mieszkaniach były bardzo popularne w latach 50-tych, 60-tych i 70-tych. Jeśli więc chcemy urządzić swoje mieszkanie w stylu retro na wzór wnętrz rodem z PRL-u, to ustawienie w salonie dużej palmy będzie świetnym pomysłem. W zestawieniu z meblami vintage lub nowoczesnymi, ale we wzornictwie inspirowanym czasami PRL-u roślina ta będzie prezentować się bardzo elegancko i oryginalnie. Do najczęściej uprawianych w mieszkaniach w tamtym okresie należał daktylowiec kanaryjski, jednak możemy wybrać dowolny gatunek, który nam odpowiada.
3. Style minimalistyczny i modernistyczny
Surowe proste i często monochromatyczne wnętrza - tak często wyglądają mieszkania urządzone minimalistycznie lub nowocześnie. Możemy je nieco ożywić za pomocą dodatków. Uniwersalnym zawsze modnymi i pasującym do wszystkich kolorów dodatkiem są żywe rośliny. W przypadku surowych prostych wnętrz palmy o ozdobnych pierzastych lub wachlarzowatych liściach sprawdzą się idealnie. Nie będą wyglądać nachalnie ani przytłaczająco, a sprawią, że pomieszczenie nabierze charakteru.
Palma we wnętrzu minimalistycznym
4. Styl industrialny
Metal, szkło, surowy beton, kamień, cegła - takie materiały królują we wnętrzach urządzonych w stylu industrialnym, który jest obecnie jednym z najmodniejszych trendów w aranżacji wnętrz. Styl ten pasuje zarówno do salonu, jak i sypialni czy kuchni. Cechuje go prostota i surowość oraz ograniczona i dosyć stonowana paleta barw. We wnętrzu industrialnym nadmiar dekoracji nie jest pożądany. Jego surowy charakter warto za to przełamać kilkoma ładnymi roślinami doniczkowymi. Do tego celu wspaniale nadają się palmy. Te okazałe rośliny o charakterystycznym wyglądzie będą pięknie się prezentować na tle surowych betonowych ścian, cegły lub kamienia. Możemy zdecydować się na jedną lub kilka egzemplarzy. W tym drugim przypadku warto wybrać 2-3 ciekawe gatunki różniące się siłą wzrostu i stworzyć z nich interesującą kompozycję w salonie czy sypialni.
5. Styl skandynawski
Naturalne materiały wykończeniowe i meble oraz jasna kolorystyka to cechy charakterystyczne wnętrz zaaranżowanych w stylu skandynawskim. Są one proste i funkcjonalne, a jednocześnie ciepłe i przytulne. Kładzie się w nich duży nacisk na relację z naturą. Wnętrza powinny być niejako jej przedłużeniem i harmonijnie łączyć się z otaczającym światem przyrody. W takim mieszkaniu nie może więc zabraknąć żywych roślin. Ich kojąca zieleń będzie wprowadzać na w dobry nastrój i ożywi spokojne i kolorystycznie stonowane wnętrza. W inspirowanym Skandynawią salonie czy gabinecie pięknie będą się prezentować palmy.
6. Styl kolonialny
Styl kolonialny we wnętrzach to różnego rodzaju ciekawe plecionki, rattanowe lub wiklinowe meble, ozdoby z masy perłowej oraz ludowe rękodzieło rodem z Afryki czy Indii. Do takich wnętrz palmy są wręcz stworzone. Będą w nich wyglądać naturalnie i pięknie. Posadźmy je w ozdobnych donicach lub osłonkach na przykład z plecionej rafii czy kolorowej ludowej ceramiki.
Palma w domu
Czy palma nadaje się do każdego pomieszczenia w domu? Niestety nie wszędzie roślina będzie czuła się komfortowo i ładnie rosła. Powinniśmy zapewnić jej miejsce jasne, lecz nie bardzo silnie nasłonecznione. Niezbyt dobrym pomysłem jest jej uprawa w kuchni, gdzie roślina będzie przez cały czas narażona na działanie zmiennych temperatur oraz zwiększoną wilgotność. Podobnie jest w przypadku łazienki. Odradza się także stawianie roślin tego gatunku w pomieszczeniach bez okien takich jak łazienka lub ciemny przedpokój. Roślina będzie się najlepiej czuła w pokojach dziennych o umiarkowanej temperaturze i wilgotności.
Dobrym pomysłem są takie aranżacje jak:
1. Palmy w sypialni
Palma to naprawdę świetna roślina do sypialni. Po pierwsze dlatego, że jej kojąca zieleń bardzo pozytywnie wpłynie na nasze samopoczucie. Łatwiej nam będzie się zrelaksować, wyciszyć i lepiej odpoczniemy po ciężkim dniu, co przełoży się też wyraźnie nasz nastrój w ciągu dnia oraz nasze zdrowie. Po drugie są to jedne z najcenniejszych roślin poprawiających jakość powietrza. Zdecydowanie warto więc ustawić co najmniej jedną z nich w pomieszczeniu, w którym śpimy. Może to być na przykład palma Areka, która jest nieoceniona w neutralizowaniu w powietrzu takich związków jak formaldehyd czy toluen, które mogą ulatniać się z mebli, podłóg czy dywanów.
2. Palmy w salonie
Salon to najbardziej reprezentacyjne pomieszczenie w mieszkaniu. To właśnie tutaj spotykamy się z rodziną i znajomymi, a także często spędzamy wolny czas samodzielnie przy dobrym filmie, książce czy muzyce. Rośliny w salonie to zawsze dobry pomysł. Nie tylko ożywią one wnętrze, ale też dodadzą mu elegancji i wpłyną korzystnie na samopoczucie wszystkich osób przebywających w pokoju. To bardzo efektowne rośliny, które mogą stanowić główną dekorację naszego salonu. Do dużego salonu możemy wybrać wyższe gatunki jak na przykład palma kokosowa, liwistonia czy daktylowiec. Z kolei w salonie o niewielkim metrażu pięknie będą się prezentować takie gatunki jak chamerops czy chamedora.
3. Palmy w gabinecie
Pokój do pracy to również świetne miejsce na ustawienie palmy. Te niezwykle eleganckie rośliny będą stanowić prestiżowe dopełnienie eleganckiego gabinetu. Sprawdzą się zarówno w takim urządzonym w stylu klasycznym czy luksusowym, jak i minimalistycznym czy modernistycznym. Poprawiają one nastrój i oczyszczają powietrze, dzięki czemu poprawi się nasze samopoczucie i zdolność koncentracji, a co za tym idzie, wzrośnie efektywność naszej pracy.
Palmy to bardzo ciekawe, dekoracyjne i wdzięczne rośliny. Są okazałe i oryginalne, a większość gatunków wcale nie wymaga specjalnych warunków i jest naprawdę łatwa w pielęgnacji. Palma to świetna roślina dla osób zabieganych, zapracowanych i często krótkoterminowo wyjeżdżających. Wystarczy ją umiarkowanie podlewać i nawozić w lecie, aby bezproblemowo rosła i zdobiła wnętrze przez długie lata. Roślin tych szukajmy w dobrych kwiaciarniach oraz centrach ogrodniczych. Pamiętajmy, aby rośliny zawsze kupować w okresie od wiosny do jesieni. Zimą, gdy temperatura powietrza na dworze spada poniżej 5 stopni, nie zaleca się ich zakupu, ponieważ może im poważnie zaszkodzi kontakt z zimnym powietrzem podczas transportu z punktu zakupu do domu.
Komentarze