Podłoga to podstawa każdej aranżacji. Powinna być solidna, trwała, a przede wszystkim dopasowana do stylistyki wnętrza i naszego gustu. Wśród podłóg prym wiodą panele laminowane, które pokochaliśmy za ich szeroki wybór, doskonałą imitację drewna, a szczególnie przystępną cenę. Wybór odpowiedniej podłogi do wnętrza nie jest jednak łatwy, tym bardziej, że bardzo często dokonujemy go na wiele lat. Jakie panele wybrać, by podłoga robiła wrażenie?
U podstaw każdego wystroju wnętrza leży podłoga. Bardzo często to ona dyktuje kierunek całej aranżacji. Jej wybór powinien być więc dobrze przemyślany. Z jednej strony podłoga powinna być uniwersalna, co oznacza, że będzie pasować do różnych aranżacji. Z drugiej strony podłoga powinna się wyróżniać i przyciągać wzrok.
- Równie ważna, co walory estetyczne podłogi, jest jej funkcjonalność. Trwałość, odporność, łatwy montaż i niewymagająca pielęgnacja, te cechy cenimy w podłodze najbardziej - wyjaśnia Beata Mierzejewska-Kula, ekspert KOMFORT. - Nic więc dziwnego, że panele podłogowe, które gwarantują nam wszystkie te atrybuty w jednym i to w bardzo przystępnej cenie - dodaje.
W jasnych barwach
Jasne podłogi to jeden z najsilniejszych trendów wnętrzarskich tego sezonu. Wzbudza zachwyt nie tylko świeżym wyglądem, ale przede wszystkim efektami, jakie pozwala uzyskać we wnętrzu. Jasne panele podłogowe optycznie powiększy małe pomieszczenia i rozjaśni te ciemne. Sprawia też, że aranżacja jest lekka i nie przytłacza. Jasne kolory, również na ścianie, dają poczucie większej przestrzeni. W połączeniu z jasnymi meblami wystrój całego wnętrza wydaje się bardziej energetyczny.
Jasna podłoga będzie najlepszym wyborem do małych, słabo oświetlonych pomieszczeń. Wbrew pozorom, choć odcień podłogi jest chłodny, ociepli ona wnętrze. Trend związany z jasnymi podłogami przejawia się w dwóch formach. Z jednej strony są to bardzo jasne, wręcz białe podłogi, które przypominają pomalowane białą farbą deski. Podłoga Dąb Gordona w siwym kolorze będzie pasował zarówno do wnętrz urządzonych w stylu skandynawskim, eklektycznym, a nawet nowoczesnym. Jasna podłoga stanowić będzie ciekawy kontrast dla ciemnych, awangardowych mebli i świetnie podkreśli jasne meble o klasycznych liniach.
Z drugiej strony jasne podłogi to również nieco ciemniejsze odcienie naturalnego drewna. Dąb Cesena o beżowo-piaskowym odcieniu może kojarzyć się z domkiem letniskowym i będzie pasował do takiej stylistyki wnętrza. Sprawdzi się szczególnie we wnętrzu o minimalistycznym wystroju, inspirowanym stylem skandynawskim. Nieco cieplejszy odcień w modelu Dąb Jedwabny to z kolei świetny wybór do pomieszczeń w rustykalnej stylistyce.
Dla kontrastu
Ciemna podłoga również ma wielu zwolenników. Zwykle taka podłoga kojarzy nam się ze szlachetnie urządzonymi wnętrzami w stylu klasycznym. Podłoga w ciemnych kolorach najlepiej sprawdzi się w przestrzennych pomieszczeniach, otwartych salonach o dobrym oświetleniu. Ciemna podłoga optycznie pomniejsza wnętrza, można jednak częściowo zniwelować ten efekt. Jasne ściany, w ciepłych odcieniach beżu lub różu przyniosą świetny efekt. Oczywiście, doskonale zgra się również z ciemnymi kolorami ścian, ale tylko w dużych pomieszczeniach.
Ciemna podłoga, imitująca drewno, ma w sobie coś ze szlachetności. Taka podłoga pasować będzie do aranżacji w stylu vintage, klasycznym, kolonialnym, ale i rustykalnym. Na takim tle świetnie prezentują się jasne meble w odcieniach beżu i brązu. Dąb Rustykalny to klasyka ciemnej drewnianej podłogi. Wyraźnie zarysowane słoje i cieniowanie dają poczucie naturalności, a tym samym czynią wnętrze bardziej przytulnym.
Dla miłośników vintage
Fot. Panel podłogowy Dąb Hamilton Kingsize
Ten trend zyskuje na popularności. Pokochaliśmy meble z postarzanego drewna, przyszedł czas na podłogę. Imitacja starych wysłużonych desek to propozycja dla odważnych, ale gwarantuje niesamowity efekt na podłodze. Jednak tak wystylizowana podłoga mocno narzuca styl, w jakim powinno być urządzone wnętrze. Model Fresco Adventure przypomina nieco podłogę rodem z domku rybaka lub pokładu statku i marynistyczne akcenty będą do niej świetnie pasować.
Dla miłośników parkietów
Parkiet to wciąż bardzo popularne i uznawane za niezwykle długotrwałe rozwiązanie. Jednak jego koszt i wymagający sposób montażu mogą odstraszać. Wśród paneli podłogowych znajdziemy wzory przypominające parkietowe klepki i to w różnym ułożeniu. Panele wielolamelowe to świetna alternatywa dla klasycznego parkietu. Są wygodne w montażu, tańsze, a efekt wizualny jest niemal identyczny. Możemy wybrać model z wyraźnie zarysowanymi klepkami, jak Dąb Lamington czy bardziej stonowany Dąb Asgil.
Panele w łazience
Jeszcze do niedawna było to nie do pomyślenia. Dziś panele podłogowe z powodzeniem można układać w mokrych pomieszczeniach, jak łazienka czy kuchnia. Panele, które są odporne na działanie wody muszą być pokryte overlayem chroniącym je przed działaniem wilgoci. Co ważne, ich cena nie odbiega znacząco od zwykłych paneli podłogowych. Model Dąb Naturalny Satynowy może stanowić doskonałą alternatywę dla płytek. Dzięki takiemu rozwiązaniu nasza łazienka nabierze niepowtarzalnego charakteru.
Panele podłogowe dają nam nieskończone możliwości aranżacyjne i mogą być doskonałą inspiracją dla projektu całego wnętrza. Stanowią świetnie dopełnienie każdej aranżacji i sprawiają, że pomieszczenie prezentuje się pięknie i ponadczasowo.
Komentarze