Panele ze szkła w łazience - wady i zalety

Panele szklane w łazienceŁazienka to pomieszczenie, które najczęściej urządzamy raz na długi czas. Wybierając materiały wykończeniowe do łazienki, musimy mieć świadomość, że to wnętrze szczególnie wymagające pod względem funkcjonalności, sposobu użytkowania i szczególnych warunków w nim panujących. Stawiając na nowoczesne rozwiązania zyskujemy pewność, że nasza łazienka będzie estetyczna i elegancka oraz maksymalnie łatwa do utrzymania w czystości.

Rosnącą popularnością cieszą się panele szklane do łazienki, które coraz częściej zastępują tradycyjną glazurę - w części lub całym pomieszczeniu. Dlaczego warto zastanowić się nad tym rozwiązaniem? Jakie są zalety paneli szklanych i czy mają one jakieś wady?

Czym są panele szklane?

Panele szklane definiuje gładkie szkło i... grafika, która w najnowocześniejszym wydaniu wykonywana jest bezpośrednio na szklanej tafli (wcześniej tworzono panele poprzez podklejanie ich zadrukowanym papierem lub folią). Na panelach szklanych mogą zostać nadrukowane dowolne zdjęcia i obrazki, motywy i wzory oraz napisy. Nadruk wykonuje się na wewnętrznej, tzw. roboczej stronie szkła. Panele szklane mogą mieć różne rozmiary i kształty oraz zastosowanie - mniejsze mogą pełnić funkcję dekoracyjnych, szklanych obrazów, a większe stosowane są w celu eleganckiego i funkcjonalnego wykańczania ścian, przede wszystkim w łazienkach i kuchniach, zarówno domowych, jak i w budynkach użyteczności publicznej.

Szkło hartowane

Panele szklane tworzy się ze szkła hartowanego, które gwarantuje maksymalne bezpieczeństwo produktu. Panele szklane do łazienki wykonane ze szkła hartowanego są maksymalnie trwałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz zmienne temperatury (w tym tzw. szok termiczny). Przyjmuje się, że aby stłuc hartowane panele szklane, musiałaby zadziałać na nie nawet siedmiokrotnie większa siła w porównaniu do zwykłego szkła. Dodatkowo, w razie stłuczenia szkła hartowanego - rozpada się ono na drobne kawałki bez ostrych krawędzi. Wybierając firmę, której chcemy zlecić wykonie paneli szklanych do łazienki, należy się upewnić czy zostaną one wykonane na szkle bezpiecznym (zgodnym z normą PN-EN 12150-1)!

Druk UV

Druk UV to innowacyjna technologia drukowania poprzez napylenie na wybraną powierzchnię (w tym przypadku - na szkło) specjalnego tuszu polimerowego, który następnie jest utwardzany i utrwalany przy pomocy światła ultrafioletowego, emitowanego przez lampy LED. Tusz polimerowy, po utwardzeniu, zyskuje doskonałe parametry w zakresie trwałości i odporności na różnego rodzaju czynniki mechaniczne czy atmosferyczne. Wybierając panele szklane do łazienki i wzory wykonane z wykorzystaniem technologii druku UV mamy pewność, że zdjęcia, grafiki czy motywy nie będą się odbarwiać czy blaknąć - również miejscowo, np. pod wpływem punktowego światła czy bliskości grzejnika.

Panele szklane w łazience

Pomiar, produkcja, montaż

Panele szklane do łazienek wykonywane są na zamówienie. Takie podejście umożliwia optymalne dopasowanie panelu / paneli do naszych oczekiwań i zaplanowanej aranżacji. Panele szklane w łazience mogą stanowić jedyny materiał wykończeniowy na ścianach (również pod prysznicem, koło toalety czy w strefie prania) lub harmonijnie łączyć się m.in. z glazurą czy kamieniem i lustrami. Kluczem do sukcesu jest wykonanie dokładnych pomiarów oraz profesjonalny montaż paneli szklanych w łazience.

Zalety i wady paneli szklanych do łazienki

Wiemy już czym są panele szklane - czas na analizę ich zalet i wadu w kontekście zastosowania tego materiału w łazience.

Zalety paneli szklanych w łazience

Panele szklane do łazienek pozwalają na tworzenie eleganckich i estetycznych, nowoczesnych i modnych projektów wnętrz, które równocześnie charakteryzują się ponadprzeciętną funkcjonalnością. Oto najważniejsze zalety paneli szklanych:

  • możliwość pełnej personalizacji wyglądu paneli szklanych, a co za tym idzie, możliwość stworzenia w pełni spersonalizowanego, oryginalnego wnętrza łazienki - na panelach szklanych można wydrukować dowolne zdjęcia i grafiki oraz napisy, a także osobiste zdjęcia inwestorów (pod warunkiem, że mają odpowiednią rozdzielczość);
  • możliwość stworzenia spektakularnej przestrzeni w łazience poprzez niebanalną aranżację graficzną i panele szklane z efektem 3D - trójwymiarowe grafiki na panelach szklanych nie tylko uatrakcyjniają przestrzeń, ale również umożliwiają optyczne powiększenie niewielkiej łazienki czy zrównoważenie proporcji pomieszczeni;
  • łatwość utrzymania czystości w łazience - do oczyszczania paneli szklanych w łazience można użyć dowolnego detergentu do szyb oraz miękkiej szmatki lub ręczników papierowych, a także wygodnych urządzeń stosowanych do czyszczenia okien;
  • skuteczne zabezpieczenie ścian przed wilgocią i wodą - panele szklane można stosować w całej łazience, również do zabezpieczenia przestrzeni pod prysznicem lub nad wanną;
  • zniwelowanie ryzyka nieszczelności na ścianach poprzez brak fug (szczególnie ważne w tzw. strefach mokrych: pod prysznicem, nad wanną, nad umywalką) - panele szklane mogą być optymalnie dopasowane do wielkości ścian, na których mają być zamontowane; maksymalny rozmiar panelu to około 3x2 metry, co pozwala zaaranżować całą łazienkę lub jej wybrany fragment na pomocą minimalnej ilości szklanych elementów (krawędzie i przestrzenie między szklanymi taflami lub między panelem a glazur czy szkłem są zabezpieczane silikonem);
  • gwarancja trwałości i ponadczasowej elegancji - panele szklane to wykończenie, które się nie starzeje i nie traci swojej funkcjonalności nawet podczas intensywnego użytkowania!
  • Panele szklane w łazience

Wady paneli szklanych do łazienki

Panele szklane to produkt, który posiada mnóstwo zalet i... właściwie żadnych wad! Za jedyny minus tego rozwiązania można uznać dość wysoką cenę paneli szklanych, zwłaszcza jeśli zestawimy ją z kosztami tradycyjnej glazury. Tutaj jednak należy podkreślić, że to bezpieczna inwestycja na długi czas, co do której możemy być pewni, że nie będzie wymagała wymiany po kilku latach użytkowania.

Podsumowanie

Panele szklane do łazienki to rozwiązanie, które pozwala na stworzenie nowoczesnej i eleganckiej aranżacji tego pomieszczenia - bez względu na jego gabaryty i intensywność użytkowania. Ponadto szeroka paleta gotowych wzorów paneli szklanych oraz możliwość nadrukowania na szkle własnych zdjęć i grafik pozwala dowolnie spersonalizować łazienkę, tworząc oryginalny i niepowtarzalny projekt wnętrza optymalnie dopasowanego do naszych potrzeb i oczekiwań. Nie mniej ważna jest funkcjonalność paneli szklanych, które zapewniają pełną ochronę ścian przed wodą i wilgocią oraz są łatwe do utrzymania w czystości. Czy warto? Zdecydowanie tak! Panele szklane w łazience są gwarancją trwałości i najwyższej estetyki przez maksymalnie długi czas użytkowania. Dzięki zastosowaniu innowacyjnej technologii druku UV mamy gwarancję, że zdjęcia lub grafiki nie odbarwią się i nie wyblakną, a szkło hartowane pozostanie idealnie gładkie i bezpieczne w użytkowaniu.

Za pomoc w przygotowaniu artykułu dziękujemy specjaliście, Panu Bartkowi Jakóbowskiemu, współwłaścicielowi firmy D-POS www.d-pos.pl.

Komentarze