Pielęgnacja roślin domowych zimą

Pielęgnacja roślin domowych zimą W okresie jesienno-zimowym pielęgnacja roślin doniczkowych powinna wyglądać inaczej niż wiosną i latem. Chłodniejsza pora roku jest dla większości popularnych gatunków roślin domowych okresem odpoczynku i regeneracji. Nie wymagają one wtedy tak intensywnej pielęgnacji, jak w pozostałych miesiącach. Wyjątkami są rośliny kwitnące w zimie, takie jak azalie, gardenie, cyklameny czy storczyki.

Okres jesieni i zimy to dla roślin trudny czas ze względu na krótki dzień i małą ilość słońca. Dlatego trzeba zapewnić im jak najlepsze warunki, aby wiosnę przywitały w pełni sił. Roślinom, które nie kwitną, nie jest potrzebne zimą nawożenie. Warto ograniczyć również podlewanie, choć w tym przypadku trzeba zwrócić uwagę na temperaturę panującą w pomieszczeniach, w których stoją rośliny, ponieważ jest ona istotnym czynnikiem wpływającym na szybkość przesychania podłoża w doniczkach. Podpowiadamy, jak pielęgnować domowe rośliny doniczkowe zimą.

Podlewanie i nawożenie domowych roślin doniczkowych zimą

Największe zapotrzebowanie na składniki mineralne występuje u roślin w okresie kwitnienia, a w przypadku gatunków niekwitnących w okresie intensywnego wzrostu. W zdecydowanej większości przypadków jest to wiosna i lato. Właśnie wtedy rośliny intensywnie nawozimy. Do gatunków kwitnących stosujemy nawóz zwiększający intensywność kwitnienia, a do gatunków zielonych dostarczający roślinie związków mineralnych wpływających korzystnie na wzrost i rozwój liści.

Jesienią i zimą nawożenie gatunków kwitnących w okresie wiosenno-letnim należy mocno ograniczyć lub całkowicie go zaprzestać. Możemy ewentualnie raz w miesiącu podlać rośliny niewielką dawką naturalnego nawozu w postaci biohumusu. Inaczej postępujemy z gatunkami kwitnącymi zimą.

Są to na przykład:

  • storczyki - jak Dendrobium czy Phalenopsis,
  • gardenie,
  • azalie,
  • cyklameny,
  • gwiazda betlejemska,
  • kamelia japońska,
  • grudnik,
  • kalia,
  • kalanchoe.

Tych roślin nie powinno się nawozić wiosną i latem, gdy nie kwitną. Ich nawożenie rozpoczynamy jesienią, gdy zawiązują pąki kwiatowe i kontynuujemy zimą, kiedy kwitną. Nawozimy je w zależności od gatunku rośliny oraz stosowanego nawozu co 2-3 tygodnie. Najlepiej zapoznać się z zaleceniami producenta nawozu, który stosujemy - znajdziemy je na opakowaniu preparatu. Podobnie jest z podlewaniem. Gatunki przechodzące w okresie jesienno-zimowym w spoczynek podlewamy rzadziej i mniej obficie- z reguły wystarczy to zrobić raz na dwa tygodnie. Chyba że w naszym mieszkaniu powietrze jest zimą mocno ogrzane i wysuszone w wyniku działania centralnego ogrzewania. Wtedy trzeba na po prostu na bieżąco sprawdzać wilgotność podłoża i w razie potrzeby podlać rośliny. Nie dopuszczajmy nigdy co przeschnięcia ziemi w doniczkach na przysłowiowy wiór, ponieważ może to prowadzić do żółknięcia, zasychania i opadania liści.

Podlewanie kwiatów w domu
Podlewanie kwiatów

Nie zapominajmy również o tym, że przy suchym powietrzu konieczne będzie także delikatne zraszanie wielu gatunków roślin. Jest to konieczne na przykład w przypadku wszystkich gatunków paproci. Z kolei gatunki intensywnie kwitnące w okresie zimowym podlewamy częściej i nieco bardziej obficie.

Czy można przesadzać kwiaty domowe zimą?

Niezależnie od tego, czy nasze domowe kwiaty to gatunki zielone, kwitnące latem, czy zimą odpowiedź jest jednoznaczna - nie powinniśmy przesadzać ich zimą, jeśli nie jest to absolutnie konieczne. Rośliny kwitnące w okresie wiosenno-letnim zimą przechodzą w stan spoczynku. W tym czasie słabiej się regenerują i są bardziej wrażliwe na wszelkie uszkodzenia, dlatego trudniej będzie im się przekorzenić i zregenerować po przesadzeniu. W miesiącach jesienno-zimowych nie należy też przesadzać roślin kwitnących zimą. Pamiętajmy, że przesadzanie jest dla rośliny stresem, który u wrażliwych gatunków może spowodować nawet zrzucenie pąków kwiatowych lub kwiatów. Dlatego, jeśli nie jest to absolutnie konieczne, lepiej poczekać z przesadzaniem, aż kwiaty przekwitną.

Kiedy warto jednak zdecydować się na przesadzenie rośliny zimą? Jedynie w wyjątkowych sytuacjach.

Mogą to być przykładowo:

  • zakup nowej rośliny rosnącej w ekstremalnie małej doniczce, w której nie mieści się już bryła korzeniowa i korzenie wychodzą przez otwory w dnie doniczki.
  • uszkodzenie doniczki - jeśli zdarzy się na przykład, że potrącimy stojącą na parapecie porcelanową lub glinianą doniczkę, która przewróci się i ulegnie rozbiciu, to oczywiście nie mamy innego wyboru, jak przesadzenie rośliny do nowego pojemnika.
  • ratowanie mocno przelanych kwiatów - jeśli zdarzy się nam kilka razy mocno przelać nasze domowe rośliny i zauważymy, że ziemia w doniczce ma nieprzyjemny zapach i zrobiła się zielonkawa lub śliska, to oznacza, że pojawiły się w niej bakterie gnilne. W takiej sytuacji trzeba usunąć całą gnijącą ziemię, opłukać dokładnie bryłę korzeniową rośliny i posadzić ją do nowego podłoża. Jeśli nie zrobimy tego w porę, wówczas niestety może ona zgnić i obumrzeć.
  • wymiana ziemi w przypadku pojawienia się w niej szkodników jak na przykład ziemiórki - bardzo łatwo je zauważyć - są to niewielkie muszki krążące wokół rośliny. Ich larwy żyją w podłożu i niestety uszkadzają korzenie naszych roślin. Pojawiają się one najczęściej w wyniku zbyt obfitego podlewania, ale można je także przynieść do domu z nową rośliną. Jeśli zauważymy te szkodniki, najlepiej wymienić podłoże w doniczce na nowe, porządnie opłukać korzenie rośliny, a także zastosować środek ochrony roślin przeciw ziemiórkom.
Przesadzanie kwiatów przed zimą
Przesadzenie roślin przed zimą

Zimowa pielęgnacja domowych roślin doniczkowych nie jest trudna. Wystarczy po prostu podążać za naturalnym cyklem ich wzrostu i rozwoju. Logiczne jest to, że wtedy, gdy intensywnie się rozrastają lub kwitną, ich zapotrzebowanie na wodę i składniki pokarmowe będzie o wiele większe, niż w okresie spoczynku. Jeśli nie mamy pewności, w jaki sposób należy nawozić nową roślinę, wówczas najlepiej zapytać sprzedawcę w kwiaciarni podczas dokonywania jej zakupu. Jeśli tego nie zrobiliśmy, to sprawdźmy w literaturze lub w internetowych przestrzeniach prowadzonych przez miłośników roślin takich jak blogi, kanały na YouTube czy w social mediach. Można tam znaleźć wiele naprawdę profesjonalnych i ciekawych porad dotyczących pielęgnacji roślin.

Komentarze