Półki ścienne

Nowoczesne półkiPółki ścienne współcześnie są jak dzieła sztuki, piękne starannie wykonane i zdobią ściany niczym drogie obrazy i płaskorzeźby. Piękne praktyczne, wiszące, stojące lub będące częścią dużej zabudowy meblowej dodają każdemu wnętrzu osobistego charakteru. Zdobią i sprawiają, że aranżacja wydaje się ''dopięta na ostatni guzik''. Nowoczesne półki mają lekką formę, są dostępne w wielu wersjach i coraz częściej stają się dekoracją samą w sobie. Zobacz, jak wkomponować półki do twojej aranżacji i dodać smaczku każdemu wnętrzu.

Czasy, kiedy na ścianach montowano kilka poziomych desek, tworzących regał na książki i bibeloty dawno już minęły. W nowoczesnych wnętrzach książki, czasopisma i inne drobiazgi eksponujemy na uroczych półkach w kształcie kwadratów, rombów, heksagonów, a nawet koła. Zastępują one obrazy, rodzinne portrety czy wreszcie plakaty i nie ustępują im elegancją wyszukanym stylem i urokiem. Żyjemy w czasach kiedy nawet sztuka, jest coraz bardziej użytkowa. A każdy centymetr mieszkania lub domu bardzo dobrze wykorzystany. Nauczyliśmy się szanować przestrzeń, wykorzystywać maksymalnie powierzchnię, jaką dysponujemy. A to oznacza, że wiele osób woli wydać spore pieniądze na piękne i praktyczne półki ścienne. Takie, które oprócz funkcji dekoracyjnej umożliwiają ustawienie na nich np. pokaźnego zbioru książek magazynów czy komiksów niż na prawdziwe dzieła sztuki. Są one również doskonałym sposób na niedrogą aranżację zielonej ściany, czyli pionowego ogrodu w domu.

Półki ścienne, czyli współczesne dzieła sztuki użytkowej

W nowoczesnych wnętrzach skrojonych na miarę, w których każdy element jest starannie przemyślany i dopasowany z dokładnością co do milionera bardzo często brakuje spontaniczności, rytmiki i wreszcie osobistych akcentów. Takie detale, jak ramki ze zdjęciami czy drobne pamiątki z podróży, sprawiają, że wnętrze staje się udomowione, dopracowane w najdrobniejszym szczególe i spersonalizowane. Możliwość ich ekspozycji z zachowaniem ''poukładanej'' dobrze zorganizowanej przestrzeni, dają właśnie one. Niedoceniane przez lata, traktowane trochę po macoszemu, od kilku lat rozkwitają, zdobią najznakomitsze aranżacje i czynią je niepowtarzalnymi.

Jak wyglądają nowoczesne półki?

Półki to najczęściej minimalistyczne kubistyczne formy, które dodają wnętrzu lekkości, sprawiają, że nawet duże zbiory książek i czasopism wyglądają lekko i nie przytłaczają wnętrza. Na takich zwykłe ramki ze zdjęciami dodają smaczku całej aranżacji. Zastępują one klasyczne kwietniki, gazetniki, regały na książki i pamiątki z podróży. Odciążają komody i meblościanki, przejmując ich rolę. Najważniejszy jednak jest fakt, że nie wprowadzają one chaosu we wnętrzach charakterystycznego dla dawnych ciężkich regałów i biblioteczek, które przypominały formą kolorem i wzorem te spotykane w bibliotekach i księgarniach.

Nowoczesne półki w salonie
Nowoczesne półki

Wśród modnych wzorów znajdziemy te w kształcie pojedynczych kwadratów, które można montować na różnych wysokościach i różnej odległości, tworząc asymetryczne dekoracje, lub nieoczywiste formy na ścianie. Inną możliwością są półki koła, modne lekkie, najczęściej uzupełnione dwiema lub trzema mniejszymi podpórkami na książek, lub drobiazgi. Na pierwszy rzut oka wyglądają jak wyszukana dekoracja, jednak świetnie spełniają swoją funkcję. Heksagony, czyli te przypominające komórkę plastra miodu, doskonale komponują się w nowoczesnych minimalistycznych wnętrzach, dodając im charakteru, sprawiają, że ściana przestaje być nudna, a w pomieszczeniu pojawia się dodatkowe miejsce do przechowywania. Kubistyczne w kształcie prostokątów i kwadratów z zaoblonymi bokami, to propozycja dla tych, którzy kochają lekką formę i nietuzinkowe rozwiązania. Takie półeczki mogą mieć dowolny rozmiar, a ich największą zaletą jest kształt, wprowadzający do wnętrza odrobinę wysmarowanej elegancji. Schodki na książki, kwiaty i urocze bibeloty to propozycja dla tych, którzy chcą wprowadzić do aranżacji odrobinę dynamiki i nowoczesnego looku.

Wariacje z dekoracyjnymi drabinami, czyli drabiniaste półki w stylu eko to już kolejna propozycja, która wprowadza do wystroju powiew świeżości. Jeszcze kilkanaście lat temu taki sposób na przechowywanie w pomieszczeniach, byłby nie do pomyślenia. Jednak starannie pomalowane, wykonane na wzór mini drabiny są doskonałym uzupełnieniem salonów, sypialni, pokoi młodzieżowych, a nawet korytarzy. Ażurowa pozbawiona plecówki (tylnej ścianki), nie przytłacza, nie zagraca, a wręcz przeciwnie odpowiednio zaaranżowana, wprowadza powiew świeżości i lekkości do każdej aranżacji. Metalowe ażurowe otwarte regały w stylu loftowym to najmodniejsze obecnie półki, które powstają z połączenia kwadratowych stalowych profili pomalowanych na czarno i naturalnego drewna lub szkła. W wersji glamour czarne profile zamieniamy na złote lub srebrne, wówczas zyskują one na subtelności, ale zachowują swój lekki funkcjonalnych charakter. Przypominają klasyczne półki na książki spotykane w bibliotekach i meblach rodem z PRL, ale, dzięki rezygnacji z plecówki, wyglądają nowocześnie i nie przytłaczają pomieszczenia.

Regał otwarty czy zbiór pojedynczych półeczek, co wybrać?

Wszystko zależy od efektu, jaki chcemy uzyskać. Oba rozwiązania mają plusy i minusy, dlatego warto przeanalizować wszystkie za i przeciw ale przede wszystkim zastanowić się czego tak naprawdę potrzebujemy. Jeśli szukamy miejsca na pokaźną kolekcję książek, lepiej sprawdzi się regał, który nie będzie obciążać ściany, a jego montaż nie wymaga jej nawiercania. I tutaj powstaje kolejne pytanie, jaki regał wybrać, metalowy, szklany, czy drewniany. We wnętrzach w stylu angielskim najlepszym rozwiązaniem będzie ten z drewna, choć nie musi on być ciężki. Coraz częściej dekoratorzy wnętrz mieszają styl eko lub skandynawski z angielskim, nadając wyspiarskim aranżacjom lekkości i wprowadzając do nich odrobinę nowoczesności. W przypadku kilku książek i kilku bibelotów czy dwóch trzech roślin doniczkowych lepszym rozwiązaniem będzie kilka uroczych kubistycznych półeczek. W tym wypadku konieczne będzie zamocowanie ich na ścianie, co oznacza, że kolejna metamorfoza pomieszczenia będzie, wymagała szpachlowania ścian. Zaletą tego rozwiązania jest możliwość stworzenia niepowtarzalnej aranżacji.

Półki ścienne pojedyncze to rozwiązanie dla tych, którzy nie lubią klasycznych rozwiązań, a w pomieszczeniach dbają o każdy nawet najdrobniejszy szczegół. Jeśli chcesz, żeby aranżacja twojego pokoju lub korytarza wygląda na dopracowaną w najdrobniejszym szczególe, zachwycała i zadziwiała nowatorskimi rozwiązaniami, koniecznie postaw na zestaw kubistycznych półek wiszących w dowolnym kształcie. Mogą one mieć różne kolory i kształty. Jeśli potrzebujesz dużo miejsca do przechowywania, możesz je zestawić w ogromny nieregularny regał, lub jeśli dysponujesz wystarczającą powierzchnią rozrzucić je po całej ścianie.

Regały na książki wcale nie muszą być nudne, nawet jeśli konieczne będzie zamontowanie ich od podłogi aż po sufit. Po pierwsze dlatego, że mogą one stać się częścią całej aranżacji, jeśli zrezygnujesz z ich klasycznego prostokątnego kształtu. Po drugie kto powiedział, że muszą one być zamontowane w pionie i poziomie. Jak mówi jeden z dekoratorów wnętrz ''Litery z książek nie powypadają, półki nie muszą być zamontowane równo''. Regał na książki można zawiesić na ścianie pod skosem lub na różnych wysokościach. Ponadto można je wkomponować między lustrzanymi panelami czy wreszcie ścianę dookoła nich wykleić przestrzenną fototapetą. Najważniejsze to przestać myśleć o tych na książki w kategorii nudnych klasycznych regałów z tomami poezji ułożonymi równo pod linijkę.

Półki do kuchni, czy to dobry pomysł?

Pewnie większości Pań na samą myśl o odkrytej półce kuchennej włos na głowie się jeży i nie ma co się dziwić. Kuchnia to pomieszczenie, w którym wyjątkowo trudno jest utrzymać czystość. Dlatego, jeśli już je montujemy, to w bardzo ograniczonych ilościach i jak najdalej od płyty do gotowania. W przeciwnym razie tłuste opary będą się na niej osadzały, a do nich będzie się przyklejał kurz, co wygląda bardzo nieestetycznie. Zatem te kuchenne tak, ale najlepiej niewielkie np. na przyprawy czy podręczne kubki na kawę i kakao.

Półki do kuchni
Półki w kuchni

Z jakiego materiału najlepiej się one sprawdzą?

W większości kuchennych aranżacji powstają one z tego, z którego są wykonane fronty kuchenne. Jednak uwaga, to na nich najszybciej mnożą się bakterie, grzyby i pleśń, nawet jeśli systematycznie je przecierać na mokro i sucho. Zdecydowanie bardziej higienicznych rozwiązaniem będą szklane i ze stali nierdzewnej półki do kuchni. Na takich powierzchniach, nie mnożą się żadne formy życia, więc największym naszym wrogiem będzie kurz i tłusty osad, który powstaje podczas gotowania. I niestety nawet najlepszy okap czy pochłaniacz nie uchroni nas przed nim.

Półki łazienkowe, czyli jakie półki do łazienki wybrać?

Podobno pierwsze mieszkanie urządza się dla wroga, drugie na sprzedaż, a każde kolejne dla siebie. Dekoratorzy wnętrz i osoby zajmujące się zawodowo sprzątaniem, twierdzą z kolei, że osoby mieszkające w pierwszym własnym mieszkaniu można poznać po ilości półek łazienkowych. I nie można się nie zgodzić z tym twierdzeniem. Większość osób aranżując swoją pierwszą łazienkę, pragnie wyeksponować swoje kosmetyki i pięknie zagospodarować ściany. Wprawdzie półki z równo ustawionymi kosmetykami, wyglądają zdecydowanie lepiej niż zastawiony nimi bat wokół umywalki i poprzewracane szampony na wannie czy w brodziku.

Półki w łazience
Pólki w łazience

Niestety półki łazienkowe bez względu na to, z jakiego są materiału, wcześniej lub później stają się siedliskiem grzybów i pleśni. Ponadto bardzo szybko tworzy się na nich lepka powłoka z kurzu i pary wodnej. Dlatego aranżując swoją kolejną łazienkę lub wykonując metamorfozę raz już urządzonej, inwestorzy ograniczają ich ilość w tym pomieszczeniu do absolutnego minimum. A przy każdej kolejnej aranżacji najczęściej rezygnują z nich zupełnie. Jeśli jednak zdecydujecie się na półki łazienkowe, warto wybrać takie, które są odporne na wilgoć, oraz łatwe do utrzymania w czystości. Szklane, choć wydają się najbardziej higieniczne, będą najbardziej pracochłonne, widać na nich każdy pyłek i każdy odcisk palca. Te ze stali nierdzewnej szybko zachodzą ''Łazienkową patyną'', czyli mieszanką kurzu i pary wodnej.

Drewniane to najgorsze rozwiązanie w łazience, po pierwsze dlatego, że drewno może nasiąkać i ciemnieć. Po drugie wilgotne staną się siedliskiem grzybów i pleśni szybciej niż inne powierzchnie. Półki z płyty laminowanej lub lakierowanej to kolejna propozycja, będą one mniej pracochłonne niż wymienione powyżej, ale warto zwrócić uwagę, czy są one odpowiednio zabezpieczone przed wilgocią. Wykonane z karton gipsu wykładane płytkami to już relikt przeszłości z kilku ubiegłych dekad. Są równie trudne w utrzymaniu w czystości, jak wszystkie inne i często z braku umiejętności glazurnika brakuje im symetrii. Plastikowe regały łazienkowe, szybko się czyści, ale są najmniej estetycznym rozwiązaniem i nie pasują do nowoczesnych aranżacji.

Najlepsze miejsca na półki w łazience to:

 1. Pod lustrem na kosmetyki
 2. Przy wannie na płyny do kąpieli i szampony
 3. Na akcesoria do czesania.

Jak zamontować półki łazienkowe?

To zależy od powierzchni, jaką dysponujemy, na gładkich płytkach doskonale się sprawdzają takie na przyssawki, ale możemy na nich przechowywać tylko przedmioty nietłukące się. Na perfumy i kremy w szklanych słoiczkach warto wybrać taką, którą montujemy na ścianie za pomocą kołków rozporowych lub w ostateczności gwoździ.

Jaki kolor półek wybrać?

Kolor regałów do pokoju dziennego można wybrać na zasadzie kontrastu lub dopasować do barwy, jaką pokryte są ściany. W pierwszym przypadku są one mocnym akcentem całej aranżacji i należy ostrożnie dobierać, to, co na nich stawiamy. W drugim są widoczne dopiero z bliska, a główną dekoracją są przedmioty na nich ustawione. Pojedyncze kubistyczne półki najlepiej prezentują się w kolorze ścian lub w barwie, która z nią współgra z nią np. Do szarych ścian, białe heksagony wiszące. Wyjątkiem są czarne ściany lub ściana, której dodają dynamiki właśnie wieszając na niej niewielkie geometryczne formy, na których ustawiamy pojedyncze dekoracje w mocniejszej barwie. Ażurowe regały lub półki drabiny powinny również, mieć kontrastujący ze ścianami kolor.

Kolor półki do salonu
Szara półka w salonie

W kuchni mamy trzy możliwości, możemy je dopasować do barwy ścian, co jest raczej rzadko spotykanym rozwiązaniem. Wybrać w kolorze zabudowy meblowej w kolorze baterii i sprzętów agd. lub postawić na mocny kontrast kolorystyczny. To ostatnie rozwiązanie jest polecane do wnętrz monochromatycznych, które wymagają ożywienia. W łazience najczęściej stosuje się dopasowane do koloru mebli z przezroczystego lub mlecznego szkła, chromowane i w kolorze szczotkowanej stali nierdzewnej.

Jak zagospodarować otwarte półki w salonie?

Czasy, kiedy na półkach i regałach wszystkie książki były ustawione równo pod linijkę, wielkością, kształtem i barwą dawno już minęły. Obecnie bardzo często to właśnie ich zagospodarowanie sprawia, że są one piękne, interesujące, dynamiczne lub brzydkie pospolitej ciężkie.

 1. Jest kilka złotych zasad jak zagospodarować półki i regały w pokoju lub na korytarzu. Po pierwsze nie nie wypełniamy ich monotematycznie i jednokolorowo.
 2. Tworzymy w nich ciekawe zbiory o różnej formie i tematyce. Zatem na jednej półce możemy ustawić 4 książki tej samej wysokości, w jednym lub zbliżonym kolorze grzbietami do frontu, następnie zostawimy kilka lub kilkanaście cm odstępu i układamy kilka książek jedną na drugiej np. od największej do najmniejszej. Na tej malutkiej stercie może się opierać jedna lub dwie książki ustawione pod skosem grzbietem do frontu.
 3. Kolejny zbiór ksiąg przedzielamy uroczą rośliną. Nawiasem mówiąc, lepiej sprawdzi się sztuczna niż prawdziwa, która mogłaby zalać książki.
 4. Potem możemy układać kolejne książki w zbiorach w podobny sposób jak poprzednio.
 5. Na kolejnej półce możemy ustawienie książek zmienić, ale nadal pamiętając, że małe zbiory przedzielamy rośliną, wazonem, świecą ozdobną lub ramką na zdjęcia.
 6. 6. Nawet jeśli oznaczałoby to konieczność montażu jednej lub dwóch półek więcej.
 7. Nigdy nie układamy długich rzędów książek jedna obok drugiej, ułożonych kolorami, wielkością i kształtem. Tak zagospodarowany regał będzie nudny, szpecący wnętrze i przytłoczy je.

Jak samodzielnie wykonać urocze półki ścienne?

Osoby, które mają smykałkę do majsterkowania, ze zwykłych desek lub sklejki dociętej na wymiar (docinanie na wymiar to usługa, która jest dostępna w większości marketów budowlanych).

 1. Najpierw deskę szlifujemy papierem ściernym lub szlifierką,
 2. Następnie zabezpieczamy dedykowanym olejem impregnującym do drewna, bezbarwny lakierem lub farbą do drewna w dowolnym kolorze.
 3. Potem składamy kwadrat, heksagon, lub trójkąt i za pomocą zwykłych wkrętów, lub konfirmantów (dedykowane wkręty do łączenia desek i płyt meblowych pod kątem prostym).
 4. Następnie w tylnej części półki (przylegającej do ściany) przybijamy specjalne uchwyty do wieszania półek. Jeśli takich nie posiadamy, możemy je wykonać z mocnego sznurka, na którym zawieszamy półkę.

Osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę z majsterkowaniem mogą zrobić wiszącą lub stojącą z drewnianych skrzynek po owocach.

 1. W pierwszej kolejności należy wszystkie gwoździe dokładnie podobijać.
 2. Jeśli nie potrzebujemy tak głębokiej podstawy, możemy ją zmniejszyć. W tym celu ustawiamy skrzynkę na dnie i obcinamy piłką do drewna jedną lub dwie deski z wysokości. W ten sposób po zawieszeniu jej na ścianie w taki sposób, żeby przylegała właśnie dnem do ściany.
 3. Jednak zanim będzie ona gotowa do zawieszenia, należy ją wygładzić papierem ściernym lub szlifierką, zarówno na zewnątrz, jak i w środku w przeciwnym razie zadry i drzazgi mogą zniszczyć to co na niej ustawimy.
 4. Potem jeszcze raz sprawdzamy wszystkie gwoździe, które nie powinny wystawać.
 5. Na dnie  (po zewnętrznej stronie), które będzie plecami naszego kubika przyczepiany sznurki do zawieszenia.
 6. A wewnątrz skrzynki montujemy jedną lub dwie półki. W tym celu możemy wykorzystać te, które wcześniej obcięliśmy (je też trzeba oszlifować). Zamiast desek możesz użyć sklejki, szklanych półek, lub tych ze stali. W tym celu w bocznych ściankach przykręć plastikowe kątowniki lub wbij długie gwoździe, na których położysz półkę.
 7. Na koniec malujemy nasze dzieło, nadają mu ostateczny wygląd. Możemy zastosować olej do impregnowania, bejcę, lakierobejcę, lakier bezbarwny lub farbę. W przypadku skrzynek po owocach, które są wykonywane z desek z odpadów, a więc nie najlepszej jakości, najlepiej sprawdza się twarda powłoka jak lakier czy farba. Są to preparaty, które dodatkowo wygładzają powierzchnię i można nimi malować ewentualne defekty.

Komentarze