Projektowanie kuchni idealnej - zasady

Kuchnia to jedno z najważniejszych pomieszczeń w domu, w którym spędza się naprawdę dużo czasu. Służy nie tylko do przygotowywania i spożywania posiłków, ale także do rozmów, spędzania czasu z rodziną i przyjaciółmi oraz zwierzeń przy herbacie i ciastkach. To właśnie w kuchni mieści się magiczna energia, która kojarzy się z ciepłem, bezpieczeństwem, dzieciństwem i pachnącymi potrawami. Jednak aby pomieszczenie kuchenne spełniało wszystkie swoje podstawowe funkcje, to musi być zaprojektowane w odpowiedni sposób.

Plan kuchni doskonałej wymaga kompleksowego podejścia do tematu i przestrzegania kilku podstawowych zasad.

Co należy wziąć pod uwagę przy tworzeniu projektu idealnej kuchni?

Nie ulega wątpliwości, iż gusta, upodobania i zapotrzebowania różnych ludzi są bardzo zróżnicowane. Ma to bezpośredni wpływ na sposób urządzania prywatnych przestrzeni. Podobnie jest w przypadku kuchni, która powinna być skrojona na miarę indywidualnych i niezwykle subiektywnych potrzeb. Zatem rozpoczynając jej projektowanie należy wziąć pod uwagę kilka podstawowych kwestii:

  • własne potrzeby (na przykład to, czy kuchnia będzie służyć do przygotowywaniu dużych posiłków dla całej rodziny czy jedynie drobnych przekąsek bądź napojów jedynie dla siebie),
  • ergonomię (kuchnia ma być przede wszystkim wygodna i funkcjonalna),
  • sposób umieszczenia sprzętów AGD (wolnostojące czy w zabudowie),
  • kolorystykę i oświetlenie (dostosowane nie tylko do własnych gustów, ale także wielkości i charakteru samego pomieszczenia).

Nie bez znaczenia jest także budżet, który można poświęcić na zaprojektowanie i wyposażenie swojej wymarzonej kuchni. Precyzyjne określenie posiadanych środków finansowych znacznie ułatwi podejmowanie decyzji w zakresie wyboru mebli, sprzętu, materiałów czy dodatków bądź dekoracji.

Zasady dobrze zaprojektowanej kuchni

Dobrze zaprojektowana kuchnia charakteryzuje się ergonomią, wygodą i funkcjonalnością, które w znaczący sposób podnoszą komfort wszelkich prac kuchennych. Do podstawowych zasad tworzenia kuchni idealnej można zaliczyć:

  • odpowiednie odległości pomiędzy meblami i sprzętami AGD, które zapewniają komfortową pracę i możliwość odstawiania naczyń lub produktów spożywczych,
  • komfortowe meble zaopatrzone w szereg szuflad, półek czy schowków (pozwalające schować produkty spożywcze, naczynia, akcesoria i drobny sprzęt AGD),
  • ciąg technologiczny, który charakteryzuje się stworzeniem kilku podstawowych stref: strefy spożywczej (z lodówką i szafką z produktami spożywczymi), przechowywania (z naczyniami, garnkami i akcesoriami) oraz gotowania (z piekarnikiem, kuchenką i mikrofalówką),
  • odpowiednia wysokość blatów i szafek (dostosowana przede wszystkim do wzrostu użytkowników),
  • właściwe ustawianie mebli i sprzętów (lodówka nie powinna sąsiadować z kuchenką lub piekarnikiem, kuchenka i zlewozmywak nie powinny być ustawiane na przeciwległych ścianach, zlew i kuchenkę powinien oddzielać blat odpowiedniej długości, kubki warto umieścić w pobliżu czajnika elektrycznego, a zmywarka powinna być umieszczona w bliskiej odległości od zlewu i kosza na śmieci),
  • dobranie akcesoriów do indywidualnych potrzeb (miłośnik kawy powinien zainwestować w dobry ekspres, a amator świeżych soków nie powinien oszczędzać na dobrej wyciskarce).

Urządzając swoją wymarzoną kuchnię nie wolno też zapominać o tym, iż na jej charakter i styl wpływają także różnorodne dodatki i dekoracje. W tym zakresie panuje duża swoboda – warto tu zwrócić uwagę przede wszystkim na ogólny styl kuchni, ich przydatność i estetykę. Równie ważną kwestią w urządzaniu wymarzonej kuchni jest trwałość i solidność. Jest to o tyle istotne, iż większość projektów pomieszczeń kuchennych jest tworzona na co najmniej kilka lat. Dlatego warto zainwestować w meble wykonane z dobrych jakościowo materiałów, plamoodporne farby, płytki ceramiczne odporne na zarysowania i uszkodzenia oraz solidne blaty (na przykład kamienne lub kompozytowe). Tak zaprojektowana i stworzona kuchnia będzie spełniać wszystkie podstawowe wymagania w zakresie wygody, funkcjonalności, ergonomii, solidności i trwałości. A o jej niezwykły charakter zadbają już sami domownicy.

Sztuka projektowania kuchni idealnej nie jest łatwa i wymaga czasu, wiedzy i znajomości podstawowych zasad. Warto jednak poświęcić temu zadaniu odpowiednią ilość czasu, gdyż dzięki temu zyska się komfortowe pomieszczenie kuchenne, w którym gotowanie będzie przyjemnością.

Komentarze