Projektowanie łazienki małej i kwadratowej oraz długiej i wąskiej

Mała kwadratowa łazienkaŁazienka jest praktycznie najtrudniejszym w aranżacji pomieszczeniem, ponieważ musi spełniać szereg funkcji, być przystosowana do potrzeb wszystkich domowników od najmłodszych po najstarszych, ponadto należy w niej zmieścić podstawowe sprzęty sanitarne i pralkę.

Biorąc pod uwagę, iż w większości domów i mieszkań na łazienkę jest przeznaczana dosyć niewielka powierzchnia projekt łazienki powinien być bardzo dobrze przemyślany. Oczywiście oprócz ergonomii i praktycznego rozmieszczenia sprzętów i mebli w łazience należy wziąć również pod uwagę względy estetyczne. W tym wypadku diabeł tkwi w szczegółach i każda z łazienek wymaga indywidualnego projektu.

Dlatego też aranżując łazienkę należy wziąć pod uwagę kształt i rozmiar pomieszczenia, a następnie zastosować różne dekoratorskie sztuczki, dzięki którym pomieszczenie nabierze uroku i stanie się naprawdę wygodne.

Projektowanie długiej i wąskiej łazienki

Długa i wąska łazienka wymaga specjalnego traktowania już na etapie projektu, gdyż wizualne zgubienie jej kształtu nie należy do prostych, nie jest jednak niemożliwe. Warto w tym wypadku wydzielić strefy i jeśli prostokątne pomieszczenie jest na tyle długie przedzielić je szklanymi drzwiami np.: przesuwnymi. W ten sposób łazienka zostanie skrócona, a w części usytuowanej za przezroczystymi drzwiami można umieścić kabinę prysznicową z ozdobną deszczownicą i kolorowym, delikatnym oświetleniem na suficie,lub asymetryczną wannę, którą można zamontować w jednym z narożników, dzięki czemu część relaksacyjno - kąpielowa będzie stanowiła odrębny fragment łazienki, a pomieszczenie nie będzie sprawiało wrażenia wąskiego tunelu.

Długa i wąska łazienka

Kolejnym etapem w projektowaniu wąskiej łazienki jest dobór odpowiednich sanitariów, czyli wiszącego sedesu ze spłuczką, której cały mechanizm jest schowany w ścianie, odpowiednio wąskiej pralki, koniecznie ładowanej z boku nie od góry, gdyż najlepiej jest umieścić ją pod blatem, w sprzedaży dostępne są pralki o szerokości 40 cm, kolejnym nieodzownym elementem każdej łazienki jest umywalka, w wąskich pomieszczeniach warto wybrać tą montowaną na blacie, tak by zajmowała nie wiele miejsca, a wybór jest bardzo duży, przy czym w prostokątnym pomieszczeniu znacznie lepiej będzie się prezentować okrągła misa, lub nowoczesna kwadratowa bryła niż tradycyjna, lub podłużna.

Aby wizualnie poszerzyć pomieszczenie warto również zamontować duże lustro nad blatem, a dla osiągnięcia lepszego efektu drugie na przeciwległej ścianie. Wybór oświetlenia jest równie ważny jak rodzaju i koloru płytek. W długich i wąskich pomieszczeniach najlepiej sprawdzą się jasne barwy i ciepłe światło, można również zastosować kolejny trik, czyli próbę odwrócenia uwagi od kształtu łazienki poprzez dekory występujące na jednym tylko narożniku, lub na środku szerszej ściany.

Projektowanie małej i kwadratowej łazienki

Mała kwadratowa łazienka, choć proporcjonalna będzie wymagała od projektanta równie dużo uwagi, gdyż na niewielkiej przestrzeni należy zmieścić wszystkie sprzęty, w tym wypadku nieoceniona jest kabina prysznicowa, która zajmuje niewiele miejsca, podobnie jak wyżej opisany sedes ze spłuczką schowaną w ścianie, umywalka wisząca, lub montowana na blacie, jeśli jest w łazience wystarczająco miejsca, wówczas pod blatem można zmieścić pralkę i niewielką szafkę na kosmetyki, oraz kosz na bieliznę. W kwadratowym łazienkach warto również zastanowić się nad zabudową, która umożliwi montaż szafek pod sufitem, czyli popularnych pawlaczy, lub jednej wąskiej, ale wysokiej szafy dzięki której w tak niewielkim pomieszczeniu będzie miejsce do przechowywania chemii, kosmetyków i ręczników.

Kwadratowa czarna łazienka

W obu przypadkach dużym sprzymierzeńcem każdego projektanta są lustra, które optycznie powiększają i rozświetlają pomieszczenie, a także jasne barwy. Bardzo ważną rolę odgrywają płytki podłogowe, które na niewielkiej przestrzeni nie powinny być zbyt duże, zawsze w takim wypadku warto jest wybrać nieco mniejsze, ponadto decydując się na dekory najlepiej jest pominąć te, których zadaniem jest obrysowanie wszystkich ścian, chyba że mowa o naprawdę dużym i proporcjonalnym pomieszczeniu.

W łazience podobnie jak w kuchni najlepiej jest zamontować przynajmniej dwa, lub trzy różne źródła oświetlenia mocne przy lustrze, spokojne nad wanną, lub kabiną prysznicową i ciepłe oświetlające całą przestrzeń.

Komentarze