Panele tapicerowane - czym są? Rodzaje i zalety tapicerowanych paneli

Panele tapicerowane w sypialniSposobów na wykończenie ścian jest wiele. Możemy je po prostu pomalować, położyć tapetę, drewniane panele ścienne, panele ścienne z MDF lub wykonane z PVC, a imitujące drewno, cegłę czy kamień. Bardzo interesującym i praktycznym rozwiązaniem są również tekstylne panele ścienne. Są one dostępne w wielu ciekawych wzorach i wersjach kolorystycznych. Dowiedz się czym są tapicerowane panele, jakie są ich zalety i rodzaje.

Tapicerowane panele ścienne są nie tylko łatwe w montażu i wyglądają niezwykle efektownie, ale również pomagają skutecznie wyciszyć pomieszczenia i pomagają poprawić ich izolację cieplną. Panele tekstylne to okładzina, która wzbogaci aranżację pomieszczeń, doda im ciepła i przytulności. Jest to świetne rozwiązanie na przykład do sypialni czy salonu. Poznaj tajniki wykańczania wnętrz panelami tekstylnymi.

Tekstylne panele tapicerowane - co to takiego?

Panele tapicerowane ścienne wykonane są najczęściej z miękkiej pianki poliuretanowej bądź gąbki stanowiącej ich rdzeń oraz tkaninowego obicia. Ich grubość wynosi od 2 do 6 cm.

Ściany wykończone takimi panelami są miękkie i miłe w dotyku. Budują w pomieszczeniu przyjemną atmosferę ciepła i bezpieczeństwa, ale także bardzo ładnie się prezentują. W zależności od rodzaju materiału użytego do ich obicia mogą być mniej lub bardziej ozdobne. Niezależnie więc od tego, czy szukamy prostego minimalistycznego wzoru, czy paneli tekstylnych w dekoracyjnym stylu glamour, z pewnością znajdziemy coś odpowiadającego naszym gustom.

Pamiętajmy, że tapicerowane panele ścienne to również dodatkowa warstwa izolacyjna na ścianie, a nie tylko ładna dekoracja, którą możemy wykończyć część lub całość ściany. Dzięki panelom tekstylnym możemy znacznie poprawić wyciszenie pomieszczeń oraz ich termoizolację.

Zalety paneli tapicerowanych

Ogromny wybór i duża dekoracyjność
Panele są dostępne w wielu wersjach różniących się rodzajem materiału, którym zostały obite, grubością, kolorem, fakturą. Ich zastosowanie daje właściwie nieograniczone możliwości aranżacyjne. Możemy ozdobić ścianę prostym monochromatycznym wzorem, zdecydować się na połyskujące i przyciągające oko wykończenie, lub na przykład zestawić ze sobą na jedne ścianie panele z płyty MDF obite gąbką i powleczone tkaniną w różnych kolorach i o różnych grubościach, dzięki czemu uzyskamy bardzo oryginalny efekt 3D na ścianie.

Zdolność pochłaniania dźwięków
Stopień, w jakim panele tekstylne pomogą wyciszyć pomieszczenie, zależy od ich grubości oraz rodzaju. Jeśli zależy nam na maksymalnym efekcie redukcji pogłosu oraz hałasów w pomieszczeniu, wówczas wybierzmy solidne grubsze panele.

Najlepiej sprawdzą się takie podklejone kauczukiem. Leżące kolejno na sobie 3- centymetrowa warstwa spienionego kauczuku oraz 1- centymetrowa niespienionego sprawiają, że panele doskonale pochłaniają dźwięki. Wskaźnik izolacyjności akustycznej (Rw) tego rodzaju panelu może się gać nawet do 29 dB. Bardzo dobre właściwości wyciszające mają również panele z płyty MDF obite gąbką i wykończone tkaniną.

Ocieplenie pomieszczeń
Panele tekstylne będą stanowić dodatkową warstwę izolacyjną na ścianie, co z pewnością przełoży się pozytywnie na temperaturę panującą w pomieszczeniu oraz na obniżenie kosztów ogrzewania. Pamiętajmy jednak, że w żadnym wypadku nie zastąpią one właściwej izolacji samych ścian.

Rodzaje paneli tekstylnych

Do wyboru mamy kilka rodzajów tekstylnych paneli ściennych. Różnią się one między sobą ceną, która jest uzależniona od materiałów, z jakich wykonano panele, grubością oraz właściwościami akustycznymi.

Do najczęściej wybieranych paneli tekstylnych należą:

1. Panele płaskie

Ich podstawą jest z reguły cienki arkusz materiału drewnopodobnego na przykład sklejki. Na nim znajduje się również niewielkiej grubości warstwa pianki lub gąbki, która obita jest dekoracyjnym materiałem. Takie panele mają zwykle zaledwie 2-3 cm grubości.

Właściwości wyciszające oraz termoizolacyjne takich paneli są niewielkie. Ich koszt to między 450 a 650 złotych za m².

2. Panele wypukłe

Tego rodzaju panele tapicerowane są nieco grubsze od poprzednich, jednak ze względu na cienką podbudowę, również nie zapewnią nam maksymalnego wyciszenia pomieszczenia. Powierzchnia takich paneli jest bardziej wypukła ze względu na użycie większej ilości materiału wypełniającego w postaci gąbki czy pianki. Tworzą one więc na ścianie wyraźnie widoczną wypukłą strukturę.

Tego rodzaju wykończenie będzie idealnie pasować do sypialni czy salonu urządzonych w bardzo eleganckim i pełnym przepychu stylu glamour. W takim wnętrzu najładniej będą wyglądać panele ścienne wykończone pluszowym lub błyszczącym materiałem.

Ceny paneli wypukłych w zależności od ich wykończenia kształtują się na poziomie pomiędzy 350 a 650 złotych za m².

3. Panele akustyczne

To najgrubszy rodzaj paneli tekstylnych, wykonany tak, aby zapewnić, jak największy stopień wyciszenia pomieszczeń. Ich podbudowa jest wykonana z kilku warstw, a grubość wynosi nawet do 6 cm. Dzięki zastosowaniu takich paneli skutecznie wyciszymy na przykład hałasy dochodzące z ruchliwej ulicy, dlatego sprawdzą się one idealnie w sypialni. Pomogą stworzyć przytulną i cichą oazę spokoju sprzyjającą odpoczynkowi.

Panele są bardzo dekoracyjne i przyjemne w dotyku. Sprawdzą się idealnie na ścianie za łóżkiem, tworząc oryginalny i praktyczny zagłówek.

Panele akustyczne są droższe niż pozostałe. Ich cena wynosi ponad 800 złotych za m². Jednak zdecydowanie warto rozważyć ich montaż, jeśli mieszkamy w bardzo hałaśliwej okolicy na przykład przy ruchliwej ulicy. Decydując się na to rozwiązanie, pamiętajmy, że ze względu na dużą grubość paneli akustycznych ich montaż może spowodować wyraźne zmniejszenie pomieszczenia, co ma szczególne znaczenie w mieszkaniu o niewielkim metrażu.

Montaż i pielęgnacja paneli tapicerowanych

Montaż paneli tekstylnych jest bardzo łatwy. Bez problemu poradzimy sobie z nim samodzielnie bez konieczności korzystania z pomocy fachowca.

Najważniejszą sprawą jest dokładne zaplanowanie rozmieszczenia paneli na ścianie. Pamiętajmy, że paneli tapicerowanych nie można docinać, dlatego warto dobrze wszystko zmierzyć i dopasować przed przystąpieniem do montażu.

Panele przyklejamy do ściany za pomocą polimerowego kleju montażowego. Jeśli nie chcemy przyklejać paneli na stałe, wówczas możemy skorzystać ze specjalnych taśm montażowych, dzięki czemu w każdej chwili będziemy mogli zdjąć panele, nie niszcząc ściany.

Czyszczenie paneli tapicerowanych nie jest trudne. Materiały, z których są one wykonane, są najczęściej impregnowane środkami, dzięki którym mniej się brudzą.

Niestety jednak z reguły panele mają tendencję do zbierania kurzu, dlatego zaleca się ich regularne ostrożne okurzanie. Jeśli materiał się zaplami, możemy wyczyścić go na mokro miękką gąbką zanurzoną w łagodnym detergencie. W przypadku znacznego uszkodzenia jednego lub kilku paneli możemy łatwością dokonać ich demontażu i wymienić uszkodzone elementy na nowe.

Choć ścienne panele tekstylne to bardzo funkcjonalne, dekoracyjne i oryginalne rozwiązanie to jednak mają one również kilka wad. Nie są polecane alergikom, ponieważ mają tendencję do gromadzenia kurzu i ich utrzymanie w absolutnej czystości wymagałoby dużych nakładów pracy.

Ponadto mogą się nie sprawdzić, jeśli w domu są zwierzęta na przykład kot, pies czy królik. Niestety są one dosyć delikatne i ich powierzchnia łatwo może zostać uszkodzone przez podrapanie pazurkami kota czy próbę ugryzienia przez królika, albo psa.

Komentarze