Rodzaje materiałów na firanki

FirankiFiranki wnoszą do wnętrza domowe ciepło, zapewniają intymność, a także ukrywają wszelkie nieestetyczne wady okien i wnęk okiennych. Dobór kolorystyczny zależy od aranżacji reszty wnętrza. Istotne są również właściwości tkanin z których zostały wykonane.

Żakardowe firany

Żakard jest najpopularniejszą tkaniną, z której od lat wykonuje się firanki. Każdy sklep z firanami posiada szeroki wybór żakardowych modeli, ponieważ materiał jest znany z trwałości i szerokiej gamy wzorów. Może być stosowany w każdym pomieszczeniu, jednak trzeba odpowiednio dopasować wielkość oczek. Najczęściej tkany z poliestru, czasami z domieszką bawełny oraz błyszczących nitek, które dają efekt mieniącej się tkaniny. Takie włókna w pewnym stopniu odbijają promienie i dają dekoracyjny efekt rozproszenia. Żakard o gęstym splocie sprawdzi się w pomieszczeniach, w których szczególnie zależy nam na zachowaniu prywatności i intymności. Tego typu firanki łatwo łapią kurz, dlatego wymagają częstego prania. Ich plus - nie trzeba ich prasować, a jedynie rozwiesić lekko wilgotne. Po pewnym czasie wyprostują się samoistnie.

Woal na oknach

Woal jest dość gęstą tkaniną, która świetnie nadaje się do mocno nasłonecznionych pomieszczeń, w których chcemy ograniczyć światło. Standardowy sklep z firanami zazwyczaj posiada w swojej ofercie przynajmniej kilka modeli wykonanych z woalu, ale w razie potrzeby możemy zamówić własny rozmiar i kolor dopasowany do wnętrza. Tkanina jest produkowana z włókien sztucznych z domieszką bawełny. Otrzymany materiał jest bardzo efektowny, często mleczny, ładnie się układa i „leje”. Doskonale nadaje się do robienia ozdobnych upięć wokół okna. Ze względu na swoje właściwości woal znajduje zastosowanie w sukniach balowych i ślubnych. Tkaninę trzeba jednak prać ręcznie, najlepiej w letniej wodzie. Prany w pralce niestety traci swój fason. Firanki pierze się przez delikatne ugniatanie, nigdy energiczne pocieranie.

Tiulowe firanki

Również zwiewna tkanina, jednak w przeciwieństwie do woalu jest bardzo przejrzysta. Dlatego sprawdzi się wszędzie tam, gdzie okno powinno być niemal odsłonięte, aby wpuścić jak najwięcej promieni słonecznych. Również dobrze prezentuje się w upięciach, świetnie układa. Tiul jest używany do tworzenia różnego rodzaju dekoracji podczas dużych uroczystości. Tiul wymaga jednak prasowania, ponieważ się gniecie, a także łatwo osadza się na nim kurz. Dobrze zaopatrzony sklep z firanami pomoże nam wybrać odpowiedni detergent, który z łatwością wypierze ażurową tkaninę.

Organza

Dawniej organzę produkowano z jedwabnej przędzy, dzisiaj wytwarzana jest z nylonu, bawełny lub poliestru. Organza jest dość przejrzysta i bardzo zwiewna. Służy nie tylko do produkcji firan, ale również do dekoracji stołów, okien, krzeseł. Znajduje również zastosowanie we florystyce. Zawieszona na oknie daje lekką mgiełkę, która odcina nas w niewielkim stopniu od ulicy. Jeżeli chcemy nieco lepszego zabezpieczenia np. przed oczami przechodniów, lepiej wybrać organtynę kreszowaną. Dużym plusem jest ogromna gama kolorystyczna dlatego firanki wykonane z tego materiału bez problemu dopasujemy kolorystycznie do swojego wnętrza.

Komentarze