Romantyczna aranżacja sypialni

Sypialnia w stylu romantycznymSypialnia to nie tylko miejsce, gdzie odpoczywamy, ale również romantyczna przystań, w której spędzamy nastrojowe chwile. Romantyczny wystrój wnętrza jest doskonałym pomysłem nie tylko dla dwojga. Także, jeśli nie dzielimy z nikim sypialni, warto wprowadzić do niej nieco czułości, aby pokój był przytulny i nastrojowy. W takim wnętrzu po prostu będziemy czuć się dobrze i komfortowo.

Romantyczną sypialnię możemy zaplanować już na etapie wyposażania nowego mieszkania lub podczas generalnego remontu, ale takie wnętrze możemy także stworzyć, wprowadzając do już urządzonej sypialni kilka prostych zmian. Aranżacja wcale nie musi być droga. Czasami wystarczy przemalować meble na inny kolor i dobrać kilka dodatków, aby całkowicie odmienić wnętrze. Podpowiadamy, jak to zrobić.

Jak urządzić romantyczną sypialnię w 3 prostych krokach?

Sypialnia to jedno z najważniejszych pomieszczeń domu. To tutaj odpoczywamy i ładujemy baterie, ale również spędzamy czas z partnerem lub samodzielnie oddając się lekturze ulubionej książki, słuchając wyciszającej muzyki, czy medytując. Romantyczna sypialnia to taka, w której będziemy czuć się komfortowo w każdych okolicznościach.

Urządzisz ją w trzech prostych krokach:

Krok 1 Wybierz romantyczne kolory i wzory do sypialni

W romantycznych wnętrzach z reguły przeważają jasne kolory, jednak znajdzie się także coś dla miłośników ciemniejszych barw. Jeśli nasza sypialnia jest niewielka, to zaaranżujmy ją właśnie w jasnych barwach, które rozświetlą i optycznie powiększą pomieszczenie. Wybór kolorów, które będą odpowiednie do romantycznego wnętrza, jest naprawdę szeroki.

Znajdziemy wśród nich takie barwy jak:

  • ciepłe odcienie bieli na przykład écru, kremowy czy budyniowy,
  • jasne beże,
  • jasne delikatne szarości na przykład kolor gołębi,
  • pastele - róż, błękit, kolor miętowy, liliowy,
  • jasne odcienie ciepłych barw tak brzoskwiniowy czy słonecznie żółty.

W dużej sypialni jasne kolory także będą wyglądać świetnie, ale tutaj możemy się też decydować na nieco mroczniejszą i bardziej wyrazistą odmianę romantyzmu we wnętrzach wprowadzając takie barwy jak:

  • ciemniejsze szarości,
  • brązy,
  • przybrudzone zielenie,
  • zgaszony ciemny róż,
  • ciemniejszy fiolet.

Ciemne barwy na niewielkim metrażu sprawdzą się jedynie w postaci gustownych dodatków, natomiast we większych wnętrzach możemy je zastosować także na większych powierzchniach na przykład na ścianach, podłodze, czy w postaci mebli. Pamiętajmy jedynie, aby nie przesadzić. We wszystkim trzeba zachować umiar. Jedna czy dwie ciemne ściany w sypialni zupełnie wystarczą, aby zbudować we wnętrzu niepowtarzalny nastrojowy i nieco mroczny klimat. Ciemne barwy zestawmy z tymi jaśniejszymi. Jeśli przesadzimy z ciemnymi kolorami, to wnętrze będzie przytłaczające i nie będziemy czuć się w nim komfortowo.

Tapeta w kwiaty
Piękna tapeta w kwiaty

Oprócz kolorystyki ważne są także desenie. W klasycznej i eleganckiej romantycznej sypialni zarówno większe powierzchnie, jak i meble oraz dodatki mogą mieć jednolite barwy i zachwycać na przykład wyjątkową miękką i przyjemną w dotyku fakturą. Jeśli jednak chcemy nieco ożywić wnętrze, to warto sięgnąć po piękne typowo romantyczne wzory. Na pierwszy plan wysuwają się tutaj desenie kwiatowe. Trudno wyobrazić sobie romantyczne wnętrze z prawdziwego zdarzenia bez kwiatów. Mogą one występować w różnej formie. W nastrojowej sypialni sprawdzi się piękna tapeta w duże lub drobne kwiaty, meble tapicerowane obite kwiecistym materiałami czy kwiecista oprawa łóżka w postaci pościeli, narzuty oraz dekoracyjnych poduszek. Jeśli nie podobają nam się wzorzyste meble i dodatki, to wybierzmy te monochromatyczne, a romantyczny akcent we wnętrzu niech stanowią żywe kwiaty - najlepiej takie kwitnące jak storczyki, cyklameny, azalie, amarylisy czy hibiskusy.

Krok 2 Postaw na meble do sypialni w stylu romantycznym

W styl romantyczny wpisuje się całkiem sporo mebli do sypialni. Znajdziemy wśród nich na przykład:

  • łóżko z drewnianą ramą w naturalnym jasnym kolorze drewna lub pomalowaną na biało,
  • łóżko z ażurową lekką metalową ramą,
  • niewielkie stylowe stoliki nocne,
  • wygodny fotel - może to być klasyczny mebel tapicerowany na przykład z obiciem w duże kwiaty - piwonie bądź róże. Sprawdzi się także model jednokolorowy obity miękką i przytulną tkaniną. W romantyczny design wpisują się idealnie także drewniane fotele bujane - zarówno te w tradycyjnej, jak i nowoczesnej formie oraz wiklinowe lub rattanowe fotele podwieszane, które można zamontować bezpośrednio do sufitu lub na wygodnym stojącym stelażu.
  • toaletka - ten wyjątkowo romantyczny, ale także praktyczny mebel z pewnością warto uwzględnić w stylizacji sypialni.
  • szafa do przechowywania - możemy wybrać jasny lekki i niewielki model na nóżkach, który sprawdzi się w sypialni o małym metrażu, lub funkcjonalną, praktyczną i ładną szafę w zabudowie, która będzie pasować do każdego wnętrza i tego małego i większego. Pamiętajmy, żeby zachować romantyczną kolorystkę mebla.
  • komoda - jeśli pozwala na to wielkość sypialni, to w aranżacji pomieszczenia warto uwzględnić również komodę z szufladami, dzięki której zyskamy dodatkowe miejsce do przechorowywania. Wybierzmy jasny mebel - na przykład z ozdobnymi rzeźbieniami. Możemy także poszukać takiego z ręcznie malowanymi motywami roślinnymi albo samodzielnie namalować wzory posiłkując się praktycznymi szablonami bądź skorzystać z pięknych naklejek dekoracyjnych do ozdabiania mebli.

Krok 3 Sięgnij po romantyczne dodatki do sypialni

O charakterze wnętrza decydują także w dużej mierze dodatki dekoracyjne. Mogą one stanowić dopełnienie romantycznego wystroju sypialni, ale za ich pomocą możemy także zamienić przecięte urządzone w uniwersalny sposób wnętrze w takie o nastrojowym charakterze. Typowo romantyczne dodatki tekstylne powinny być wykonane z miękkich i przyjemnych materiałów. Mogą to być na przykład ozdobne poduszki położone na przykryte gustowną narzutą łóżko albo fotel. Warto pomyśleć także o oprawie okna w postaci firanek i zasłonek.
Na komodzie ustawmy wazon ze świeżymi kwiatami. Nie może też zabraknąć świec.

Świece i kwiaty w sypialni
Świece i kwiaty w sypialni

W sypialni urządzonej w stylu romantycznym bardzo ważne jest także oświetlenie. Choć oczywiście powinno się w niej znaleźć jedno jasne źródło światła, to nie możemy także zapominać o oświetleniu dodatkowym w postaci lampek nocnych o materiałowych abażurach lub lampionów zamontowanych na ścianie przy łóżku czy delikatnych punktów świetlnych w podłodze wzdłuż ścian.

Subtelne barwy, delikatne wzory, miękkie i przyjemne w dotyku tkaniny oraz naturalne materiały - to wszystko powinno znaleźć się w romantycznej sypialni. Często obawiamy się, że wystrój będzie kiczowaty, ponieważ romantyzm we wnętrzach kojarzy nam się negatywnie infantylnymi ozdobami w stylu walentynkowym. Tymczasem sypialnia w tym stylu nie ma z nim nic wspólnego. Jest ona pełna ciepła, komfortowa i bardzo przytulna. Romantyczne wnętrze to takie, gdzie możemy się w pełni wyciszyć, gdzie ogarnia nas cudowny błogi nastrój, każda chwila zmienia się w czystą przyjemność.

Pamiętajmy, że romantyczna sypialnia może mieć różne oblicza. Mogą w niej przeważać kojarzące się z romantycznym wystrojem pastelowe barwy, ale wcale nie muszą. Wnętrze może również dobrze być monochromatyczne, urządzone w jasnych neutralnych kolorach, a miłośnikom nieco mocniejszych akcentów kolorystycznych z pewnością przypadnie do gustu nieco mroczniejsze oblicze romantyzmu z ciemniejszymi kolorami bazowymi. Urządzając wnętrze w tym stylu, kierujmy się przede wszystkim własnym gustem. Najważniejsze jest nie to, by aranżacja wnętrza idealnie odzwierciedlała najmodniejsze trendy, lecz to, byśmy w naszej sypialni czuli się jak najbardziej komfortowo.

Komentarze