Kwiaty cieniolubne na balkon lub taras

Roślina cieniolubna na balkon lub tarasNa zacienionym balkonie lub tarasie, gdzie słońce pojawia się jedynie wczesnym rankiem lub pod wieczór, wiele popularnych gatunków roślin balkonowych słabo rośnie. Niestety takie kwiaty jak pelargonie czy surfinie na mało słonecznym stanowisku nie rozkrzewią się dobrze i nie będą obficie kwitły. Są także bardziej narażone na choroby grzybowe.

Nawet na balkonie o wystawie północnej możemy jednak z powodzeniem stworzyć piękną oazę zieleni. Kluczem do sukcesu jest odpowiedni dobór gatunków. Istnieje wiele pięknie kwitnących i dekoracyjnych z liści roślin cieniolubnych, które można uprawiać w skrzynkach i donicach na balkonie i tarasie. Są to rośliny o niskich wymaganiach i łatwe w uprawie. Sprawdź, jakie letnie rośliny balkonowe dobrze rosną w cieniu.

Balkony o wystawie północnej mają zarówno wady, jak i zalety. To prawda, że nie są zbyt nasłonecznione i dociera do nich jedynie rozproszone światło słoneczne. Nie sprzyja to bujnemu wzrostowi i kwitnieniu wielu gatunków najczęściej wybieranych kwitnących roślin letnich. Jednak w takich warunkach przez wiele godzin w ciągu dnia utrzymuje się wyrównana temperatura, a podłoże w skrzynkach i doniczkach nie wysycha tak szybko. Również na takim stanowisku możemy stworzyć piękne kompozycje z roślin zielonych oraz gatunków kwitnących. Wystarczy wykorzystać w tym celu jednoroczne i wieloletnie rośliny, które najlepiej czują się na stanowiskach półcienistych i cienistych.

Kwiaty na balkon lub taras zacieniony

Nawet na mało słonecznym balkonie lub tarasie możemy od wczesnej wiosny do późnej jesieni cieszyć się bogactwem barw kwitnących roślin jednorocznych oraz bylin. Najlepiej sprawdzą się takie gatunki jak:

1. Pierwiosnek

Pierwiosnek (Primula) z rodziny pierwiosnkowatych Primulaceae to bardzo popularny i lubiany gatunek wiosenny. Roślina ta występuje w strefie klimatu umiarkowanego w Europie i Azji. Idealnie nadaje się na zacieniony balkon, ponieważ najlepiej rośnie właśnie w świetle rozproszonym.

Pierwiosnek - prymula

Pierwiosnek -  Primula Primulaceae

W zależności od gatunku pierwiosnki zakwitają w terminie od marca do maja. Bezlistne łodygi kwiatonośne tej rośliny w zależności od gatunku i odmiany mogą osiągać do kilku centymetrów do nawet 1 metra.

Ich kwiaty zebrane są w baldachy i mogą mieć przeróżne kolory - od białego, poprzez żółty, pomarańczowy, różowy, czerwony, a nawet bordowy. Z kolei liście są jasnozielone i tworzą charakterystyczne różyczki liściowe.

Odmiany pierwiosnków

  • Pierwiosnek japoński Primula japonica,
  • Pierwiosnek kubkowaty Primula obconica,
  • Pierwiosnek Siebolda Primula sieboldii,
  • Pierwiosnek chiński Primula sinensis,
  • Pierwiosnek ślimakowaty Primula malacoides.

2. Niezapominajka

Niezapominajka leśna (Myosotis sylvatica) z rodziny szorstkolistnych Boraginaceae to niezwykle urokliwy i bardzo lubiany gatunek. Nie sprawdzi się od na stanowisku bardzo słonecznym, na przykład na balkonie o wystawie południowej, ale w miejscu bardziej zacienionym z rozproszonym światłem w ciągu dnia będzie rosnąć bardzo dobrze.

Niezapominajka leśna

Niezapominajka leśna - Myosotis sylvatica

Gatunek ten naturalnie występuje w strefie klimatu umiarkowanego w Europie i Azji. Rośliny osiągają wysokość od 30 do 60 cm, a ich pędy są silnie rozgałęzione i miękko owłosione. Dolne liście niezapominajki mają długie ogonki i eliptyczny lub jajowaty kształt, a górne są siedzące i szeroko podługowate.

Niezapominajka leśna kwitnie w maju i czerwcu. Jej kwiaty są niewielki - osiągają średnicę 5-7 mm i zebrane w luźne kwiatostany. Najczęściej spotykane są te w różnych odcieniach błękitu, ale można spotkać również odmiany biało kwiatowe i takie o kwiatach różowo- fioletowych.

Niezapominajki najlepiej się rozrastają właśnie na stanowiskach półcienistych i zacienionych i w umiarkowanie wilgotnej glebie. Stąd w naturze są często spotykane w lasach.

Odmiany niezapominajek

  • Niskie osiągające maksymalnie 15 cm wysokości takie jak: Ultramarine w kolorze intensywnie niebieskim; Compodii również w kolorze niebieskim; rośliny z grupy Victoria dostępne w barwie białej lub różowej oraz grupa odmian Nina w kolorach niebieskim, delikatnie różowym lub białym.
  • Średnie dorastające do około 30 cm takie jak: Bunkelblauern Turm w kolorze ciemnoniebieskim; Music także w kolorze niebieskim; Rosylva o różowej barwie kwiatów i Bulesylva w kolorze błękitnym.
  • Wysokie na ponad 40 cm odmiany takie jak: Bluer Korb o barwie niebieskiej, Blauer Strauss także niebieskie oraz delikatnie błękitny Schnittwunder. Odmiany silnie rosnące nadają się również na kwiat cięty.

3. Niecierpek

Pięknie kwitnące gatunki cieniolubne znajdziemy w rodzinie gniewoszowatych Balsaminaceae. Należą do nich:

Niecierpek Balsamina (Impatiens balsamina)

Nacierpek Balsamina

Niecierpek Balsamina - Impatiens balsamina

Pochodzący z Indii i Chin, który osiąga do 70 cm wysokości. Niecierpek kwitnie latem - od czerwca do sierpnia. Jego kwiaty w zależności od odmiany mogą być białe, żółte, różowe lub fioletowe. Są one dosyć duże - osiągają do 3 cm średnicy, grzbieciste i osadzone na krótkich szypułkach pojedynczo w kątach liści.

Niecierpek ma grube łodygi i osadzone gęsto na ich całej długości, lancetowate piłkowane brzegami liście.

Gatunek ten lubi rozproszone światło słoneczne i żyzne lekko wilgotne gleby. Bądźmy uważni przy jego podlewaniu, ponieważ jest wrażliwy na nadmiar wody i zalany ma tendencję do szybkiego gnicia i zamierania.

Jest to roślina, która nadaje się zarówno do ogrodu na rabaty, jak i do uprawy w pojemnikach na balkonach i tarasach. Ciekawe odmiany niecierpka balsamina to liliowo różowa Sandra, jasnoróżowa Irma, malinowe Karla i Kaja oraz grupa odmian Crambole o różnokolorowych kwiatach.

Niecierpek Waleriana (Impatiens waleriana)

Nacierpek Waleriana

Niecierpek Waleriana - Impatiens waleriana

Waleriana to z kolei roślina osiągająca do 30 do 60 cm wysokości. Łodygi tego gatunku są silne rozgałęzione, a lancetowate lub eliptyczne liście są ząbkowane na brzegach.

Osadzone na szczytach pędów kwiaty osiągają do 3-4 cm średnicy. W zależności od odmiany kwiaty mają barwę od białej, poprzez różne odcienie różu, aż po intensywną czerwień. Niecierpek Waleriana to bardzo wdzięczna roślina, która obficie kwitnie przez całe lato.

Piękne odmiany to: Acent, Expo, Candy, Cajun, a także odmiany z grup Infinity oraz Blitz. Warto także poszukać odmian o przepięknych pełnych kwiatach takich jak te z grupy Carousel czy Fanciful.

4. Fuksja

Fuksja (Fuchsia) z rodziny wiesiołkowatych Onagraceae to niezwykle dekoracyjna roślina o przepięknych kwiatach i efektownie zwisających pędach.

Fuksja

Fuksja- fuchsia

Gatunek ten wywodzi się z Ameryki Południowej. W naturze jest byliną, jednak w Polskich warunkach klimatycznych na balkonach i tarasach jest traktowany często jako roślina jednoroczna, choć można ją przechować przez zimę w domu.

Pędy fuksji są intensywnie zielone, przewieszające się, a kwiaty mają bardzo ciekawy kształt i są najczęściej dwukolorowe w takich barwach jak biel, różne odcienie różu, fioletu oraz czerwieni.

Fuksja będzie ładnie rosła na balkonie lub tarasie o wystawie zachodniej, wschodniej oraz północnej. Lubi żyzne próchniczne podłoże o lekko kwaśnym odczynie. Źle rośnie zarówno w ciężkiej gliniastej ziemi, jak i takiej bardzo lekkiej i szybko przesychającej.

Decydując się na zakup fuksji, pamiętajmy, że jest to roślina o bardzo dużych wymaganiach w stosunku do wody. Nie znosi nawet krótkiego przesuszenia i bardzo szybko więdnie. Dlatego konieczne jest jej codzienne podlewanie, a w czasie upałów nawet dwukrotne w ciągu dnia.

Aby fuksja obficie kwitła, należy ją także regularnie zasilać nawozami organicznymi typu kompost lub biohumus, lub mineralnymi preparatami przeznaczonymi do balkonowych roślin kwitnących.

Odmiany fuksji

  • Kaskadowe: Julia, Glazze Away, Bella Hilda,
  • Wielokwiatowe przykładowo Blue Angel oraz Bella Rosella.

Fuksja to bardzo dekoracyjna roślina, tworząca ogromne spektakularne zwisające kaskady. Warto zdecydować się na wzbogacenie o nią swojej balkonowej kwitnącej kolekcji roślin.

5. Żeniszek meksykański

Ageratum haustonianum to gatunek z rodziny astrowatych Asteracae naturalnie występujący w Meksyku oraz Ameryce Południowej. W naszym klimacie jest to roślina jednoroczna. Łodygi roślin są silnie rozgałęzione, a pokryte szorstkimi włoskami liście mają kształt jajowaty.

Żeniszek meksykański

Żeniszek meksykański - Ageratum haustonianum

Żeniszek kwitnie od wczesnego lata aż do jesieni, a jego kwiaty są skupione po kilkanaście w baldachach i w zależności od odmiany mogą mieć kolor biały, różowy, niebieski lub fioletowy.

Gatunek ten lubi żyzne przepuszczalne gleby. Jest łatwy w uprawie i odporny. Dobrze rośnie zarówno na stanowiskach słonecznych, jak i tych półcienistych. Świetnie sprawdzi się nie tylko na ogrodowych rabatach, obwódkach i w skalnikach, ale również w uprawie pojemnikowej na balkonie lub tarasie. Możemy stworzyć interesujące kompozycje z kilku różniących się barwą odmian żeniszka lub zestawić ten gatunek z innymi letnimi kwiatami balkonowymi.

Odmiany żeniszka

  • Blue Horizon o kwiatach niebieskich,
  • Cutting Pearl w kolorze błękitnym,
  • Anija White w kolorze białym,
  • Odmiany z grupy Fields w kolorze fioletowo niebieskim,
  • Muritus Blau w błękicie,
  • Balue Donau - w pięknym niebieskim kolorze,
  • Morskie Oko - Polska niebieska odmiana,
  • Mini - także nasza rodzinna odmiana błękitna.

6. Lobelia

Najpopularniejszym gatunkiem lobelii w uprawie balkonowej jest lobelia przylądkowa (Lobelia erinus), zwana stroiczką. Należy ona do rodziny dzwonkowatych Campanulaceae. Jej pędy są cienkie, gładkie i silnie rozgałęzione i osiągają do 25 cm długości. Liście są niewielkie - dolne jajowate, a górne lancetowate.

Lobelia przylądkowa

Lobelia przylądkowa - Lobelia erinus

Lobelia przylądkowa kwitnie od początku czerwca do późnej jesieni, a jej kwiaty są nieduże, niebieskie, białe, wrzosowe, purpurowe, a u niektórych odmian nawet dwubarwne i osadzone na szypułkach w kątach górnych liści.

Lobelia erinus preferuje gleby żyzne, umiarkowanie wilgotne i dobrze rośnie zarówno w miejscach słonecznych, jak i półcienistych.

Odmiany lobelii

  • Arletka w kolorze jasnoniebieskim,
  • Cambridge Blue - również niebieska,
  • Blue Carpet - także w błękicie,
  • Cristal Palace w kolorze niebieskim,
  • White Lady o białej barwie kwiatów,
  • Rosamunde w kolorze różowym,

7. Begonia bulwiasta

Begonia tuberhybrida z rodziny ukośnicowatych Begoniaceae to przepiękna bardzo dekoracyjna roślina kwitnąca dziko rosnąca w Boliwii, Ekwadorze oraz Peru. Roślina ma bardzo grube soczyste łodygi oraz duże asymetryczne liście osadzone na długich ogonkach.

Begonia bulwiasta

Begonia bulwiasta - Tuberhybrida

Kwiaty begonii są rozdzielnopłciowe. Begonie to niezwykle wdzięczne rośliny, które kwitną bardzo obficie od początku czerwca aż do późnej jesieni. Kwiaty mogą mieć kolor czerwony, różowy, pomarańczowy, żółty lub biały.

Gatunek ten lubi próchniczne, przepuszczalne podłoże. Nie znosi zbytniego zalewania, co może prowadzić do szybkiego gnicia całych roślin, a także silnego bezpośredniego promieniowania słonecznego, ponieważ powoduje ono poparzenia i uszkodzenia liści. Idealnym miejsce do uprawy begonii jest więc balkon lub taras o wystawie północnej, ewentualnie zachodniej lub wschodniej.

Odmiany begonii bulwiastej

  • Z begonii wielokwiatowych Grandiflora odmiany Cristata, Crispa, Fimbriata, Nonstop, Ornament, Swift,
  • Z begonii średniokwiatowych Multiflora Maxina polecane są odmiany z grupy Memory,
  • Z begonii o pędach przewieszających się Pendula na przykład czerwona Pendula Red lub biała Pendula White.

Wieloletnie rośliny zielone na balkon lub taras zacieniony

Ciekawe byliny cieniolubne, które możemy uprawiać w pojemnikach na balkonie i tarasie i mogą one stanowić podstawę do tworzenia interesujących kompozycji z gatunkami jednorocznymi to na przykład:

1. Paprocie

Rośliny te nie wytwarzają kwiatów, a są dekoracyjne z liści. Paprocie w naturze zasiedlają stanowiska cieniste i półcieniste. Często można je spotkać w lasach. Dlatego świetnie sprawdzą się w półcieniu na słabo nasłonecznionym balkonie lub tarasie. Możemy je posadzić samodzielnie jako solitery w dużych donicach, w skrzynkach lub w kompozycjach z roślinami kwitnącymi.

Paprocie

Paprocie

Odmiany paproci

  • Pióropusznik strusi (Matteuccia struthiopteris) z rodziny onokleowatych Onocleaceae o dużych żywo zielonych podwójnie pierzastych liściach,
  • Długosz królewski (Osmunda regalis) z rodziny długoszowatych Osmundanaceae o pięknych podwójnie pierzastych brzegiem lekko falisto karbowanych liściach,
  • Narecznica samcza (Dryopteris filix-mas) z rodziny narecznicowatych Dryopteridaceae to wysoka paproć o wygiętych łukowato pojedynczo lub podwójnie pierzastych liściach.

2. Barwinek

Vinca minor, czyli barwinek pospolity to zimozielona bylina z rodziny toinowatych Apocynaceae. Jest to krzewinka o płożących się pędach, osiągająca do 20 cm wysokości. Ozdobne są zarówno jej utrzymujące się w zimie ciemnozielone, błyszczące, eliptyczne liście, jak i niebieskie lub fioletowe kwiaty (u kultywarów również białe). Mają one średnicę 2, 5 cm, wyrastają w pojedynczo w pachwinach liści i zakwitają wczesną wiosną (od marca).

Barwinek

Barwinek - Vinca minor

Barwinek to roślina okrywowa, która jest bardzo łatwa w uprawie Ma niewielkie wymagania glebowe i świetnie rośnie nawet w miejscach zacienionych.

Odmiany barwnika

  • Alba - białe kwiaty,
  • Rosea - różowe kwiaty,
  • Argenteovariegata o pstrych biało-zielonych liściach,
  • Aureovariegata o pstrych żółto-zielonych liściach.

3. Bluszcz

Bluszcz pospolity (Hedera helix) to roślina zimozielona z rodziny araliowatych araliaceae, często uprawiana w ogrodach, na tarasach i balkonach. Bluszcz jest pnączem, które na pędach płonnych ma drobne korzenie przybyszowe umożliwiające roślinie wspinanie się.

Bluszcz pospolity

Bluszcz pospolity - Hedera helix

Pojedyncze zimozielone liście są dwupostaciowe. Na pędach wegetatywnych znajdziemy te klapowane i grubo ząbkowane, a na pędach generatywnych (kwitnących) bezklapowe.

Drobne żółtozielone kwiaty zebrane są w półkoliste baldachogrona miododajne. Pojawiają się one w okresie od końca sierpnia do października.

Choć bluszcz pospolity jest bardzo ciekawą i niezwykle praktyczną rośliną, to jednak trzeba pamiętać, że jest to gatunek trujący. Dlatego lepiej z niego zrezygnować, jeśli w domu są małe dzieci.

Odmiany bluszczu pospolitego

  • Arborescens - odmiana o pokroju krzaczastym,
  • Atropurpurea, której zielone w lecie liście zimą przebarwiają się na czerwono,
  • Aureovariegata - odmiana o złoto nakrapianych liściach,
  • Glacier o szarozielonych klapowanych liściach,
  • Kolibri o marmurkowych liściach.

Na zacienionym balkonie możemy stworzyć piękny tajemniczy ogród pełen bujnych zielonych roślin ozdobnych z liści oraz obficie kwitnących kwiatów. Dobierając odpowiednie gatunki, sprawimy, że nasz balkon lub taras będzie wyglądać pięknie od wczesnej wiosny, aż do późnej jesieni. Większość gatunków roślin cieniolubnych jest łatwych w uprawie i nie wymaga specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Wystarczy regularne podlewanie oraz nawożenie w sezonie roślin kwitnących. Sadzonki roślin kupimy w centrum ogrodniczym lub na lokalnym bazarku. W przypadku wielu gatunków możemy też spróbować siewu z nasion.

Komentarze