Rośliny doniczkowe. Bezpieczne dla dzieci i zwierząt rośliny doniczkowe

Rośliny doniczkoweRośliny doniczkowe są niekwestionowaną ozdobą naszych domów i mieszkań. Wydobywają z nich piękno i tworzą ten wyjątkowy klimat. Jeśli planujesz zakup nowych roślin do domu, mieszkania lub miejsca pracy, w jakim przebywają dzieci lub zwierzęta (np.: do przedszkola), warto się zastanowić, jakie rośliny wybrać, aby czuć się dobrze i… bezpiecznie, zwłaszcza, jeśli mamy dzieci i zwierzęta domowe?

Rośliny doniczkowe bezpieczne dla dzieci i zwierząt

Poniżej opis 16 pięknych roślin doniczkowych, które jednocześnie są bezpieczne zarówno dla naszych pociech, jak i pupili domowych.

Chamedora wytworna
Chamedora wytworna

1. Chamedora wytworna (chamaedorea elegans)

Roślina znana również jako palma koralowa, to roślina z rodziny arekowatych. Pochodzi z Meksyku, cechuje się dekoracyjnymi pióropuszami długich, pierzastych liści. Uprawiana obecnie jako roślina dekoracyjna, może kwitnąć. Chamedora wymaga wilgotnego podłoża, nie lubi suchego powietrza, uwielbia być zraszana. Jest rośliną oczyszczającą powietrze. W warunkach domowych dorasta nawet do 2 metrów, rośnie dość powoli, zwykle wydaje kilka liści rocznie. Jest rośliną lubianą z uwagi na małe wymagania oraz dekoracyjność, płynącą z prostej formy. Doskonale prezentuje się we wnętrzach nowoczesnych ale i urządzonych w stylu klasycznym.

2. Areka (areca)

Palma areka to kolejna roślina z rodziny arekowatych. Grupę tworzy około 50 gatunków tych palm. Jej ojczyzną są wilgotne lasy azjatyckie. Podobnie jak Chamedora wypuszcza długie i pierzaste liście, są one jednak nieco grubsze niż w poprzednim przypadku. Areka rośnie nieco szybciej niż poprzedniczka. W warunkach domowych dorasta do 2 metrów, w warunkach naturalnych nawet do kilkunastu. W uprawie domowej rzadko kwitnie, sama w sobie jest jednak bardzo dekoracyjna. Areka ma niewielkie wymagania, najlepiej rośnie w glebie żyznej, lubi być zraszana, nie toleruje bowiem zbyt suchego powietrza. Doskonale jednak je oczyszcza, dlatego jest szczególnie polecana do sypialni i pokojów dziecinnych.

3. Zielistka Sternberga (chlorophytum comosum)

Kolejna roślina, której liście są bardzo dekoracyjne. Są one długie, pierzaste, zielone ale i zielono-białe lub zielono-żółte, ubarwienie zależne jest od naświetlenia stanowiska z rośliną. Zielistka w gruncie jest byliną jednoroczną, w doniczkach rośnie 2-3 lata, następnie wymaga odmłodzenia z rośliny potomnej. Młode kłącza wyrastają z pędów, roślina w warunkach domowych kwitnie. Zielistka ma niewielkie wymagania glebowe, lubi zraszanie. Jest bardzo dekoracyjna ale i oczyszcza powietrze. Doskonale zaprezentuje się zarówno na parapecie, jak i na regale, jej zwisające liście będą ciekawą ozdobą każdego pomieszczenia.

4. Juka (jukka, yucca)

Juka jest rośliną z rodziny agawowatych, pochodzi z obszarów pustynnych, dobrze jednak rośnie w naszych mieszkaniach. Wymaga jednak odpowiednich warunków: dobrego nasłonecznienia oraz obfitego podlewania w lecie. W okresie zimowym należy je ograniczyć, aby nie spowodować gnicia korzeni. Rozety liści juki wyrastają z pnia, przez co zwykle jest zwana palmą, ale nie jest to poprawne określenie. Jest to roślina bardzo dekoracyjna, w warunkach domowych dorastać może nawet do 2 metrów, wymaga przesadzania co 2-3 lata. Doskonale prezentuje się w salonie czy sypialni.

5. Kalatea (calathea orbifolia)

Calathea jest rośliną tropikalną o pięknie wybarwionych liściach. Z powodzeniem można ją uprawiać we własnych mieszkaniach. W warunkach naturalnych rośnie w cieniu tropikalnych drzew, w domu należy zapewnić jej podobne stanowisko: najlepiej rośnie w półcieniu. Należy tez pamiętać o odpowiedniej wilgotności gleby. Należy również pamiętać, że kalatea nie lubi suchego powietrza. Roślina posiada piękne, kolorowe liście, wyglądające jak ręcznie malowane - są zielone, różowe, prawie fioletowe, wszystko zależy od odmiany. Roślina doskonale prezentuje się w sypialniach oraz salonie.

Maranta
Maranta

6. Maranta (maranta)

To bardzo dekoracyjna i pięknie ubarwiona roślina. Liście mienią się wieloma kolorami, przypominającymi ornamenty. Mają ciekawą, jakby aksamitną fakturę. Roślina nie lubi przeciągów i przelania, najlepiej rośnie w półcieniu, wymaga podlewania letnią, odstaną wodą. Doskonale będzie czuła się w kuchni i łazience, gdzie panuje odpowiednia dla niej wilgotność powietrza. Pięknie zaprezentuje się jako pojedyncza roślina ale i element kompozycji na kwietniku.

7. Fitonia (fittonia)

Fitonia to piękne pnącze o wielu odmianach, rośnie w lasach deszczowych. Jej liście są lekko owłosione, pnącza dorastają w warunkach domowych do 15 cm. Liście fitonii są bardzo dekoracyjne, ciemnozielona blaszka doskonale współgra z różowym lub fioletowym odcieniem unerwienia. Fitonia wymaga regularnego podlewania oraz lubi stanowiska półcieniste. Źle się czuje w pobliżu kaloryferów. Aby się rozkrzewiała należy ją regularnie przycinać, aby nadawać roślinie określony kształt. Doskonale zaprezentuje się na kwietniku z towarzystwie innych roślin. Ciekawie skomponuje się z tymi, które mają liście jednostajnej barwy, w tym z monsterą, fikusem czy skrzydłokwiatem.

8. Paproć (polypodiopsida cronquist)

Paprotki są nie tylko piękne i dekoracyjne ale i łatwe w uprawie. Mogą być hodowane jako rośliny zwisające, doskonale prezentują się na szafkach, regałach, w wiszących kwietnikach ale i na parapetach. Paprotki dobrze rosną w cieniu, lubią też stanowiska półcieniste i słoneczne. Lubią być podlewane, ale nie należy z tym przesadzić, aby nie zalać paprotki. Warto ją za to zraszać.

9. Peperomia (peperomia)

Ta piękna roślina z lasów tropikalnych tworzy zwarty pokrój z niewielkimi liśćmi, które są jednak bardzo dekoracyjne. Jest to roślina łatwa w uprawie, nie ma dużych wymagań, rośnie szybko, można ją przycinać, aby formować kształt, w tym ładnie ją zagęścić. Peperomia lubi jasne stanowiska, przepuszczalne podłoże i dużą wilgotność powietrza. Nie należy jej przelewać, gdyż spowodować to może gnicie korzeni i obumarcie całej rośliny. Podlewanie należy ograniczyć szczególnie w zimie. Niektóre odmiany peperomii można z powodzeniem hodować jako pnącze. Roślina doskonale prezentuje się w każdym pomieszczeniu, pięknie będzie wyglądała zarówno na parapecie, jak również na komodzie czy w kwietniku, w kompozycji z innymi kwiatami, np. monsterą, skrzydłokwiatem czy zielistką.

10. Eszeweria (echeveria)

Eszeweria jest sukulentem, pochodzącym z Meksyku, ma małe wymagania, ale za to jest niezwykle dekoracyjna. Tworzy piękne rozety: błękitne, różowe, fioletowe, bordowe. Eszeweria doskonale wygląda jako samodzielna roślina ale i element kompozycji sukulentów. Roślina lubi jasne stanowiska i umiarkowane podlewanie. Jako sukulent gromadzi wodę w grubych liściach, nie lubi przelania. Należy również uważać, aby woda nie dostała się do środka rozety. Lubi przepuszczalne gleby, dobrze będzie rosła w ziemi do kaktusów. Eszeweria w ciepłe miesiące może rosnąć na zewnątrz, na przykład na balkonie. Zimą jednak należy ją przenieść z powrotem do pomieszczenia. Eszeweria pięknie kwitnie, rzadko jednak w warunkach domowych.

11. Bambus doniczkowy, pokojowy (pogonatherum paniceum)

Bambus jest rośliną tropikalną, którą teraz możemy mieć we własnym domu! Wiele osób ceni te rośliny doniczkowe za łatwość uprawy oraz dekoracyjność w prostej formie. Bambus na pierwszy rzut oka przypomina gęstą trawę, nieco palmę. Bambusy lubią mieć stale wilgotne podłoże, uwielbiają jasne stanowiska, w cieniu rosną o wiele wolniej.

12. Storczyk (orchis)

Storczyk doniczkowy jest piękną i dekoracyjną rośliną, od hodowcy wymaga jednak pewnych zachowań, aby rosła zdrowo i cieszyła oko. Storczyk nie rośnie w ziemi, ale w specjalnej korze, nie wolno kupionych storczyków przesadzać do zwykłej ziemi kwiatowej, ponieważ od razu roślina obumrze. Istotne są również doniczki: storczyki wymagają przezroczystych doniczek, aby do pędów dochodziły promienie słoneczne. Storczyk nie lubi jednak bezpośredniego nasłonecznienia. Podlewamy go umiarkowanie, a najlepiej ustawić storczyka w miseczce z wodą poczekać, aż się "napije". To ciekawa roślina, która za odpowiednią pielęgnację odwdzięcza się kolorowymi kwiatami w wybranym przez nas odcieniu.

12. Pieniążek (pilea)

To piękna i znana wielu osobom roślina o charakterystycznych małych, okrągłych listkach, przypominających monety, stąd właśnie zwyczajowa nazwa: pieniążek. Błyszczące listki sprawiają, że roślinka jest bardzo dekoracyjna, doskonale prezentuje się na parapetach. Lubi słonce, więc dobrze się będzie czuła w miejscu jasnym. Pilea lubi mieć stale wilgotne podłoże, lubi być spryskiwana.

13. Żyworódka (kalanchoe)

Kalanchoe to piękna roślina, którą można kupić praktycznie w każdej kwiaciarni. To pięknie kwitnący sukulent: dekoracyjny i łatwy w uprawie. Liście są mięsiste, ciemnozielone, błyszczące. W środku magazynują wodę, przez co kalanchoe należy podlewać rzadko, aby nie przelać rośliny. Żyworódka najlepiej czuje się w jasnym stanowisku, ale bez bezpośredniego nasłonecznienia. Kalanchoe mają kwiaty w różnych kolorach, najczęściej różowe, białe oraz czerwone - zdarzają się również odmiany z kwiatami barwy żółtej czy pomarańczowej. Kwiaty należy przycinać przy nasadzie, aby przedłużyć kwitnienie ale i warto robić to po przekwitnięciu. Pędy żyworódki możemy skrócić nawet o prawie połowę, co sprawi, że roślina się zagęści, ale zbytnio nie rozkrzewi. Kalanchoe idealnie zaprezentuje się na kuchennym parapecie, np. w towarzystwie fiołka czy aloesu.

Fiołek afrykański
Fiołek afrykański

14. Fiołek afrykański - sępolia (saintpaulia ionantha)

Fiołki to popularne rośliny doniczkowe, bardzo często podarowane są bliskiej osobie jako prezent. To wdzięczne i niewielkich rozmiarów roślinki, które za odpowiednią pielęgnację odwdzięczają się swoim opiekunom naręczem kwiatków w kolorze różowym, białym, fioletowym lub niebieskim. Fiołek charakteryzuje się niewielkimi rozmiarami, zwartym pokrojem oraz mięsistymi liśćmi z charakterystycznym meszkiem. Kwiatki są niewielkie, mają żółte środki. Uwaga! Fiołek nie lubi być zbyt często dotykany, zwłaszcza nie lubi, gdy dotykamy jego liście. Jeśli chcemy przyciąć fiołka, np. przekwitnięte kwiatostany, róbmy to szybko i sprawnie. Należy uważać, aby nie zalać oraz nie poparzyć słońcem delikatnych liści fiołka. Kwiatek nie lubi też przeciągów.

15. Begonia (begonia)

Begonia jest lubianą rośliną ozdobną, stale kwitnie, można hodować ją w gruncie lub w doniczce w domu. Nie należy jednak sadzić lub stawiać jej w pełnym słońcu. Zimą warto przenieść ją w bardziej widne miejsce, aby nie przerywać procesu kwitnienia. Gdy jednak roślinka przestanie kwitnąć, należy ją nieco przyciąć. Begonia lubi żyzne i przepuszczalne podłoże, należy pamiętać, aby stale było lekko wilgotne. Ozdobi każde mieszkanie, unikajmy jednak stawiania doniczki z begonią w kuchni: może źle reagować na opary.

16. Trzykrotka (tradescantia)

To wyjątkowo piękna roślina doniczkowa o niezwykłej barwie liści: zwykle można na nich zauważyć trzy lub nawet więcej kolorów: są to odcienie zielone, różowe, fioletowe, białe, kremowe. Pochodzi z Ameryki Południowej. Pięknie wybarwiają się liście starszych roślin, młode sadzonki posiadają zwykle typowe, zielone listki, które w miarę wzrostu rośliny zaczynają nabierać interesujących barw. Trzykrotka kwitnie (również w warunkach domowych). Roślina lubi jasne stanowiska, ale nie powinna być wystawiona na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Podlewać należy ją do podstawki, nie należy moczyć liści. Roślinkę można, a nawet należy przycinać. Można ją hodować jako pnącze. Pięknie zaprezentuje się w sypialni czy salonie, np. na kwietniku.

Rośliny doniczkowe
Rośliny doniczkowe

Bez obaw możesz wybrać którąś z powyższej listy. To rośliny doniczkowe, które są bezpieczne i bardzo dekoracyjne, większość nie ma dużych wymagań, co sprawia, że są łatwe w hodowli również dla zapracowanych i początkujących. Jeśli szukasz idealnej dekoracji: wybierz rośliny! Odwdzięczą się pięknym wyglądem ale i zadbają o czyste powietrze.

Komentarze