Rośliny domowe doniczkowe kwitnące przez cały rok

Rośliny doniczkowe kwitnące przez cały rokMarzysz o mieszkaniu pełnym kwiatów przez cały rok? Jest wiele gatunków domowych roślin doniczkowych o bardzo długim okresie kwitnienia oraz powtarzających kwitnienie wiele razy w roku. Są one łatwe w uprawie i bardzo dekoracyjne. Kwiaty pojawiają się zarówno na wiosnę i latem, jak i podczas pochmurnej i deszczowej jesieni czy mroźnej zimy.

Również w czasie szarego i smutnego okresu jesienno-zimowego, gdy przyroda na dworze zapada w okres hibernacji, możemy na co dzień cieszyć się bujną zielenią liści i pięknymi obficie kwitnącymi kwiatami. Odpowiednio dobierając gatunki domowych roślin doniczkowych, możemy na co dzień oglądać barwne kwiaty o każdej porze roku.

Najpiękniejsze rośliny doniczkowe kwitnące przez cały rok.

W okresie wiosenno-letnim kwitnące rośliny możemy spotkać na każdym kroku - w ogrodzie, w parku, na łące, na balkonie. Również wiele gatunków domowych roślin doniczkowych zakwita właśnie w tym czasie. Kiedy przychodzi jesień i zima za oknem robi się szaro i smutno. My jednak nadal możemy, na co dzień cieszyć się pięknem kwitnących żywych roślin. Wystarczy wybrać do domu takie gatunki kwiatów doniczkowych, które zakwitają przez cały rok. Wiele z nich ma niewielkie wymagania. Interesujące wizualnie i długo kwitnące gatunki roślin pokojowych to:

1. Anturium

Anturium to przepiękny gatunek z rodziny obrazkowatych wywodzący się z dorzecza Amazonki. Jest ono chętnie uprawiane przez miłośników domowych roślin doniczkowych ze względu na dużą dekoracyjność i długie kwitnienie. Choć anturium bywa nieco kapryśne, to odpowiednio pielęgnowane bardzo ładnie rośnie i obficie kwitnie.

Anturium

Odmiany anturium

 • Anturium Scherzera (Anthurium scherzerianum), którego kwiatostany składają się z intensywnie czerwonej i bardzo dekoracyjnej pochwy kwiatowej oraz pomarańczowej kolby. Liście rośliny są bardzo okazałe - osiągają aż do 18 cm długości. Mają one barwę ciemnozieloną i są zaostrzone na końcach.
 • Anturium Andreego (Anthurium andreanum). Pochwy kwiatostanowe tego gatunku mają piękny sercowaty kształt i są koloru jasnoczerwonego. Z kolei kolby mają barwę biało-żółtą. Pochwy są silnie błyszczące, co sprawia, że są bardzo ozdobne. Również liście anturium Andreego są wyjątkowej urody ze względu na swój sercowaty kształt i wyraźne unerwienie.
 • Anturium powabne (Anthurium crystallinum) to z kolei gatunek, u którego liście są bardziej dekoracyjne niż kwiaty. Kwiaty są bowiem koloru jasnozielonego, są one bardzo ładne, ale niewielkie. Liście są za to ogromne - dorastają do 40 cm długości i 30 cm szerokości. Mają one sercowaty kształt i osadzone są na długich ogonkach liściowych. Dodatkową atrakcją jest ich nietypowe zabarwienie - młode liście są bowiem lekko fioletowe, natomiast te w pełni wyrośnięte mają barwę szmaragdową z wyraźnie zaznaczonym srebrnym unerwieniem.

Jeśli postaramy się zapewnić naszemu anturium optymalne warunki wzrostu, wówczas będzie obficie kwitło od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Gatunek ten lubi stanowiska słoneczne, ale nie można go wystawiać na bezpośrednie działanie promieni, ponieważ może to spowodować poparzenie liści. Z tego powodu unikajmy stawiania anturium na parapetach o wystawie południowej, gdzie słońce bardzo silnie operuje.

Aby anturium obficie kwitło, powinno w styczniu i lutym przejść okres przechłodzenia. W przypadku anturium Scherzera temperatura pomieszczeniu, gdzie stoi roślina powinna wynosić 10-12 stopni, dla pozostałych gatunków 16-19 stopni.

Rośliny podlewamy raz na kilka dni, odstaną wodą o temperaturze pokojowej, tak aby podłoże w doniczce było stale wilgotne, ale nie bardzo mokre. Pamiętajmy, że anturium bardzo nie lubi podlewania zbyt zimną wodą. Nie rośnie też dobrze, jeżeli podłoże jest stałe wychłodzone. Dlatego unikajmy stawiania roślin na zimnych marmurowych czy kamiennych powierzchniach i nie zapominajmy o stawianiu doniczek na podstawkach.

W okresie kwitnienia warto anturium nawozić wieloskładnikowym nawozem do kwitnących roślin doniczkowych lub naturalną odżywką taką jak biohumus.

2. Skrzydłokwiat

Skrzydłokwiaty również należą do rodziny obrazkowatych i wywodzą się z lasów tropikalnych. Te niezwykłe rośliny są nie tylko bardzo dekoracyjne i łatwe uprawie, a ich kwitnienie długie, ale również doskonale oczyszczają powietrze.

Skrzydłokwiat

Skrzydłokwiat wytwarza liczne przyciągające oko kwiaty i może kwitnąć nawet przez cały rok. Pochwa kwiatostanowa jest duża i może mieć kolor biały lub biało-zielony, a kolba kwiatostanowa jest koloru zielonego. Przepiękne są też duże żywo zielone liście skrzydło kwiatów. Roślina bardzo ładnie się rozrasta i szybko staje się okazała.

Odmiany skrzydłokwiatów

 • Pearl Cupido - jest to odmiana miniaturowa osiągająca do 30 cm wysokości,
 • Sweet Silvio to odmiana skrzydłokwiatu kwiecistego Spatiphyllum floribundum o wysokości 60-80 cm,
 • Euro Giant będący odmianą skrzydłokwiatu Wallisa, dorastający nawet do 100 cm wysokości.

Skrzydłokwiaty to jedne z najzdrowszych roślin. Są wręcz niezastąpione w każdym domu, szczególnie jeśli mieszkamy w dużym mieście, gdzie stale jesteśmy narażeni na działanie smogu. Rośliny te mają zdolność wychwytywania z powietrza takich szkodliwych substancji jak beznen, aceton, formaldehyd, ksylen, tlenek węgla czy trichloroeten. Nie zapominajmy jednak, że aby roślina mogła należycie spełniać swoją funkcję, jej liście muszą być czyste, dlatego powinniśmy regularnie usuwać z nich kurz za pomocą wilgotnej ściereczki.

Skrzydłokwiaty lubią stanowiska jasne, ale nie bezpośrednie silne promieniowanie słoneczne. Są to rośliny wybitnie wilgociolubne, dlatego wymagają częstego podlewania i bardzo lubią zraszanie. Pamiętajmy jednak, że podłoże w doniczce powinno być stale wilgotne, ale nie bardzo mokre, aby nie doszło do gnicia korzeni. Warto wiec zadbać o dobre próchniczne przepuszczalne podłoże i warstwę drenażu na dnie doniczki. W okresie zimowym rośliny podlewamy rzadziej niż latem.

Raz na 2-3 tygodnie warto zasilać skrzydłokwiaty niewielką dawką nawozu do roślin doniczkowych lub biohumusu.

3. Kalanchoe

Kalanchoe to gatunek z rodziny gruboszowatych rosnący dziko w obszarach tropikalnych obu półkul. Jest to roślina bardzo wdzięczna, pięknie i długo kwitnąc i łatwa w uprawie. Kalanchoe może zakwitnąć o każdej porze roku - również jesienią i zimą, stąd duża popularność i łatwa dostępność w tej rośliny w kwiaciarniach i centrach ogrodniczych w okresie od Bożego Narodzenia do Wielkanocy.

Kalanchoe

Kalanchoe to sukulent o mięsistych okrągławych zielonych liściach. Kwiatostany pojawiają się na szczytach pędów i są złożone z dużej ilości niewielkich kwiatków. Mogą one mieć barwę czerwoną, żółtą, białą, różową, łososiową, pomarańczową lub fioletową. Są niezwykle dekoracyjne i utrzymują się nawet przez dwa miesiące.

Odmiany kalanchoe

 • Queen Lovable Pink o kwiatach w kolorze łososiowo-różowym,
 • Don Juan o czerwonych kwiatach,
 • Don Gerlado w kolorze fioletowym,
 • Don Frederico o żółtej barwie kwiatów.

Kalanchoe to roślina o niskich wymaganiach, co czyni ją niezwykle łatwą w uprawie. Najlepiej czuje się na stanowisku słonecznym, w próchnicznej lekkiej ziemi z dobrym drenażem. Roślina dobrze znosi czasowy niedobór wody, jednak starajmy się ją podlewać w miarę regularnie, gdy podłoże całkiem przeschnie.

Kalanchoe toleruje także suche powietrze i rośnie dobrze również w pobliżu kaloryferów.

W okresie kwitnienia warto roślinę nawozić odżywką do kaktusów.

Aby roślina ponownie zakwitła, po przekwitnięciu należy usunąć stare kwiatostany, przyciąć ją i przez okres 4-5 tygodni zapewnić warunki tak zwanego dnia krótkiego, czyli 14 godzin zacienienia na dobę. W okresie jesienno-zimowym dzień staje się naturalnie krótszy, nie musimy więc nic robić. Z kolei, gdy chcemy, aby powtórzyła kwitnienie wiosną lub latem zapewnijmy roślinie 10 godzin światła dziennie, a przez pozostałą część dobry przykrywajmy ją kartonowym kapturkiem. Wówczas zawiążą się nowe liczne pąki kwiatowe i kwitnienie się powtórzy.

4. Sępolia pośrednia

Sępolia pośrednia znana powszechnie jako fiołek afrykański należy do rodziny ostrojowatych i dziko występuje na południowo-wschodnim obszarze Afryki.

Sępolia

Jest to bardzo łatwa w uprawie, obficie kwitnąca niemalże przez cały rok roślina, która ma pozytywny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Jest to gatunek polecany przez specjalistów feng-shui jako wnoszący do domu pozytywną energię i poprawiający nastrój. Sępolia jest polecana szczególnie osobom starszym i cierpiącym na przewlekłe schorzenia. Ponadto roślina ta ma zdolność pochłaniania nieprzyjemnych zapachów, świetnie więc sprawdzi się na przykład na kuchennym parapecie.

Sępolia pośrednia ma grube pokryte gęstym meszkiem włosków okrągławe liście osadzone na fioletowych ogonkach. Wierzchnia strona blaszki liściowej jest intensywnie zielona, a spodnia często bywa fioletowawa lub bordowa. Występuje wiele różnych odmian sępolii.

Kwiaty tego gatunku mogą być pojedyncze lub pełne i mieć barwę:

 • białą,
 • różową,
 • fioletową,
 • czerwoną.

Roślina lubi stanowiska słoneczne, ale bez silnego bezpośredniego promieniowania i lekką próchniczną ziemię. Fiołek afrykański wymaga podlewania dwa razy w tygodniu. Pamiętajmy jednak, aby nie wlewać wody bezpośrednio do doniczki z ziemią, a raczej do podstawka i po kilku minutach wylać jej nadmiar. Dzięki takiemu sposobowi podlewania unikniemy zmoczenia liści, które są dosyć podatne na gnicie. Sępolii nie należy zraszać.

W okresie kwitnienia podlewamy sępolię nawozem mineralnym do doniczkowych roślin kwitnących lub biohumusem.

5. Cymbidium

Egzotyczne orchidee to rośliny niezwykłej urody. Ich zjawiskowe kwiaty pojawiają się przez cały rok i utrzymują się na roślinach bardzo długo. Wiele osób nie decyduje się na ich zakup, ponieważ myśli, że uprawa orchidei jest trudna. Tymczasem większość popularnych gatunków wcale nie ma dużych wymagań, a przy odpowiedniej pielęgnacji będą obficie kwitnąć i pięknie rosnąć przez lata.

Cymbidium

Jednym z piękniejszych i gatunków storczyków, z których uprawą poradzi sobie każdy, jest Cymbidium. Jest to wyjątkowo piękny storczyk o bardzo charakterystycznym wyglądzie. Wytwarza on krótkie pseudobulwy cylindrycznego kształtu, z których wyrastają liczne długie i wąskie liście oraz pędy kwiatostanowe. Z jednej pseudobulwy kwiatostan wyrasta tylko raz. Pojawia się on zwykle jesienią i utrzymuje nawet przez 3 miesiące.

Kwiaty Cymbidium są przepiękne. Wyrastają one w okazałych i bardzo dekoracyjnych gronach zebrane po 15- 20 sztuk. Dostępne są w ogromnej liczbie kolorów. Kwiaty często są dwubarwne.

Cymbidium nie ma dużych wymagań i z jego uprawą bez problemu poradzi sobie nawet początkujący miłośnik storczyków. Lubi ono stanowiska jasne, ale nie z bezpośrednim promieniowaniem słonecznym. Roślinę sadzimy w specjalnym lekkim podłożu do storczyków, które znajdziemy w każdej kwiaciarni i centrum ogrodniczym.

Cymbidium podlewamy jeden lub dwa razy w tygodniu przez wstawienie doniczki z rośliną do pojemnika z wodą na 10-15 minut. Choć optymalna dla wzrostu tego gatunku temperatura to około 20 stopni, to rośliny także dobrze znoszą wysokie temperatury w okresie letnim.

Pamiętajmy, że Cymbidium, aby ponownie wytworzyć pąki kwiatowe, wymaga 4-6 tygodni przechłodzenia pod koniec czerwca lub jesienią. Najprościej wtedy po prostu wystawić storczyki na trochę ponad miesiąc na balkon, taras lub do ogrodu, gdzie naturalnie będą panować idealne temperatury.

Obficie kwitnące gatunki orchidei

 • Phalenopsis,
 • Dendrobium.

Nieco bardziej kapryśne są również pięknie i długo kwitnące azalie oraz cyklameny perskie. Jeśli zapewnimy im odpowiednią pielęgnację, będą cieszyć nas pięknymi barwnymi kwiatami przez długie jesienno-zimowe miesiące. Jeżeli latem obficie obsadzamy balkon czy taras roślinami sezonowymi i szczególnie zależy nam na domowej uprawie doniczkowej gatunków kwitnących zimą, to warto także zainteresować się kaktusami, z których wiele zakwita właśnie w zimowych miesiącach.

Dużą popularnością, zwłaszcza w okresie bożonarodzeniowym cieszy się na przykład grudnik. Warto postawić naw mieszkaniu także takie gatunki jak obficie kwitnące gardenie i wilczomlecz nadobny, znany powszechnie jako gwiazda betlejemska o pięknych dekoracyjnych przykwiatkach, które mogą mieć kolor biały, czerwony, różowy, a nawet łososiowy.

Komentarze