Rośliny doniczkowe o kolorowych liściach

Rośliny o kolorowych liściachNiekwitnące gatunki domowych roślin doniczkowych również mogą być niezwykle kolorowe i dekoracyjne. Wśród popularnych i łatwych w uprawie gatunków jest wiele takich o ozdobnych barwnych liściach, które prezentując się naprawdę oryginalnie. Ulistnienie niektórych roślin jest jednobarwne, innych pstrokate, a jeszcze inne mają na liściach piękne dwu lub trzy kolorowe wzory. Rośliny o kolorowych liściach pasują zarówno do nowoczesnych, jak i bardziej tradycyjnych wnętrz.

W pomieszczeniach urządzonych w stylu minimalistycznym, eleganckim, klasycznym czy industrialnym pięknie będą się prezentować gatunki o liściach jednokolorowych oraz takich w regularne wzory. Z kolei rośliny bardziej pstrokate będą stanowić świetne dopełnienie wystroju pomieszczeń urządzonych w stylu wiejskim, art deco, urban jungle czy ekologicznym. Możemy je oczywiście wpleść także w minimalistyczne aranżacje, w których będą stanowiły przełamanie prostego surowego stylu. Podpowiadamy, jakie gatunki kwiatów doniczkowych o barwnych liściach są łatwe w uprawie.

Piękne, niewymagające rośliny doniczkowe o kolorowych liściach

Niewymagające, a jednocześnie bardzo atrakcyjne wizualnie rośliny o dekoracyjnych liściach to:

1. Aglaonema (Agloanema)

Aglaonema

Aglaonema

Aglaonema to okazała roślina, która osiąga wysokość od 80 do nawet 120 cm. Jej liście są duże i zazwyczaj dwubarwne. W zależności od odmiany mogą one być na przykład zielono-różowe, zielono-czerwone bądź zielono-bordowe. Jest to gatunek bardzo odporny, który świetnie sprawdzi się w każdym mieszkaniu, a z jego uprawą poradzi sobie również początkujący miłośnik roślin doniczkowych. Aglaonema jest tak wytrzymała, że bardzo często jest sadzona również w pomieszczeniach użytku publicznego jak hotele, urzędy, centra handlowe czy biura.

Gatunek ten jest bardzo tolerancyjny zarówno w stosunku do stanowiska, jak i temperatury oraz podłoża. Nie wymaga także żadnych skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych. Roślina najlepiej czuje się w warunkach światła rozproszonego. W praktyce będzie jednak dobrze rosła zarówno w pomieszczeniach słonecznych, jak i w półcieniu, a nawet w cieniu. Nie należy jednak wystawiać rośliny na działanie silnego bezpośredniego promieniowania słonecznego, z jakim mamy do czynienia na przykład na parapecie okna o wystawie południowej, ponieważ mocne słońce może poparzyć liście. Z kolei w pomieszczeniach bardzo ciemnych musimy liczyć się ze znacznym zaciemnieniem liści rośliny, przez co będą one wyglądały mniej atrakcyjnie.

Aglaonemę podlewamy umiarkowanie. Latem raz lub dwa razy w tygodniu, a zimą rzadziej. Roślina jest odporna na krótkotrwały deficyt wody, jednak należy pamiętać, że jest to gatunek bardzo wrażliwy na przelanie. Korzenie zbyt obficie podlewanych roślin szybko gniją, liście brunatnieją, a za czasem dochodzi do zamierania całej rośliny. Dlatego tak ważne jest zachowanie umiaru w podlewaniu oraz wyłożenie na dno doniczki, w której rośnie roślina porządnej warstwy drenażu na przykład w postaci żwirku. Jeśli po podlewaniu w podstawku doniczki zostanie woda, to należy ją wylać. Aglaonemę nawozimy raz w miesiącu nawozem mineralnym przeznaczonym do roślin o ozdobnych liściach. Dzięki temu jej dekoracyjne ulistnienie będzie intensywniej wybarwione. W uprawie tego gatunku sprawdzi się dostępne w każdej kwiaciarni kompostowe podłoże liściowe o lekkiej strukturze i lekko kwaśnym lub neutralnym odczynie.

2. Fitonia (Fittonia)

Fitonia

Fitonia

Fitonia jest niewielką rośliną o płożącym pokroju, która osiąga zaledwie do 15 cm wysokości. Ma ona bardzo charakterystyczne grube ogonki liściowe oraz liście o jajowatym kształcie, które są delikatnie owłosione. Liście rośliny mają zielony kolor z wyraźnie widocznym kolorowym unerwieniem, którego barwa zależy od odmiany. Często na blaszce liściowe pojawiają się też liczne drobne kolorowe plamki. Unerwienie fitonii może mieć kolor biały, żółty, jasnozielony, różowy, pomarańczowy lub czerwony.

Gatunek ten najładniej rośnie i ma mają intensywniej wybarwione liście na stanowisku ze światłem rozproszonym lub w półcieniu. Nie lubi silnego bezpośredniego słońca. Idealna temperatura do uprawy fitonii to pomiędzy 18 a 22⁰C, choć roślina ładnie rośnie również w nieco cieplejszych pomieszczeniach. Jest to jednak gatunek wrażliwy na chłody i temperatura w pomieszczeniu, w którym stoi roślina nigdy nie powinna spadać poniżej 16⁰C.

Fitonia nie jest wymagająca w stosunku do podłoża. Dobrze rośnie w standardowej próchnicznej i przepuszczalnej ziemi kwiatowej o lekko kwaśnym lub obojętnym odczynie. Gatunek ten nie lubi ani przesuszania, ani przelania. Przesuszona roślina szybko więdnie, natomiast przelana szybko gnije. Najlepiej więc podlewać fitonię umiarkowanie w razie potrzeby. Sprawdzamy stan podłoża w doniczce i jeśli jest ono jeszcze lekko wilgotne, wówczas czekamy z podlewaniem fitonii jeszcze 1-2 dni, z kolei, gdy jest suche, to podlewamy roślinę od razu. Fitonię warto nawozić raz w miesiącu nawozem mineralnym do roślin zielonych lub do roślin o ozdobnych liściach.

Do najpiękniejszych odmian fitonii należą:

  • Red Angel - odmiana o zielonych liściach z czerwonymi nerwami,
  • Snow Angel - o liściach w kolorze zielonym z białymi plamkami,
  • Diamond - liście tej odmiany mają delikatne różowe unerwienie.

3. Kroton pstry (Codiaeum variegatum)

Kroton pstry

Kroton pstry

Krotony to jedne z najpiękniejszych roślin doniczkowych o wielobarwnych liściach. Są one dostępne w wielu ciekawych odmianach. Kroton to sporych rozmiarów roślina, która osiąga wysokość od 80 do nawet 150 cm. Jego duże liście o wydłużonym nieregularnym kształcie są kolorowo nakrapiane. Zarówno sama blaszka liściowa, jak i nakrapianie mogą mieć różne kolory na przykład ciemnozielona blaszka liścia z żółtym nakrapianiem lub ciemnofioletowa blaszka z jasnoróżowym nakrapianiem. Liście krotonów w zależności od odmiany mogą mieć barwy kremowy, żółty, zielony, różowy lub fioletowy. Choć krotony są roślinami kwitnącymi, to jednak w uprawie doniczkowej w mieszkaniach zakwitają niezwykle rzadko. Ich kwiaty są niewielkie i niepozorne, zebrane w kwiatostany koloru białego i pojawiają się na roślinach od wczesnej wiosny do połowy lata.

Krotony często uchodzą za trudne w uprawie, tymczasem nie jest to wcale prawda. Rośliny bardzo ładnie rosną i są bezproblemowe w pielęgnacji, wymagają jednak odpowiedniego stanowiska i podłoża. Kroton będzie najładniejszy w jasnym pomieszczeniu, ale nie bezpośrednio przy słonecznym oknie. Liście rośliny na silnym słońcu mogą ulec poparzeniu, a w cieniu będą blade i słabo wybarwione. Ponadto ważne jest, aby nie stawiać doniczki z rośliną w pobliżu kaloryfera, ponieważ kroton jest gatunkiem wrażliwym na suche powietrze. Nie zapominajmy też, że jest to gatunek ciepłolubny, dlatego nie powinien stać w pomieszczeniu, w którym temperatura jest niższa niż 20⁰C.

Najważniejsze w uprawie krotonów jest odpowiednie podłoże. Nie mogą one rosnąć w zasadowej ziemi, ponieważ będą w niej blade i słabo rozrośnięte. Podłoże do uprawy krotonów powinno mieć kwaśny odczyn w okolicach pH 4-5. Najodpowiedniejsza będzie ziemia przeznaczona do uprawy różaneczników lub azalii. Podlewanie krotonów nie stanowi problemu. Rośliny najlepiej nawadniać umiarkowanie, kiedy podłoże w doniczce lekko przeschnie. Kroton dobrze znosi krótkie okresy suszy, lecz bardzo nie lubi zalewania i wody stojącej w doniczce oraz w podstawku. Do nawożenia stosuje się nawóz do roślin o ozdobnych liściach. W okresie wiosenno-letnim podajemy go raz na miesiąc, natomiast jesienią i zimą raz na dwa miesiące.

Interesujące odmiany krotonów to:

  • Andrew o pięknych kremowych liściach z niewielkimi zielonymi wstawkami,
  • Tiffany - odmiana, której liście mają kolor żółto-zielony,
  • Picasso’s Paintbrush - wyjątkowo dekoracyjna odmiana o trzykolorowych liściach, które są zielono-pomarańczowo-żółte.

Wiele domowych roślin doniczkowych o ozdobnych kolorowych liściach to niestety rośliny trujące, które mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia nie tylko naszych domowych zwierząt, ale również dzieci oraz osób dorosłych. Warto wziąć to pod uwagę, zanim dokonamy zakupu nowej rośliny do mieszkania. Aglaonema oraz kroton to rośliny trujące, natomiast fitonia jest bezpieczna i nie musimy się obawiać, jeśli kot czy pies pogryzie jej liście.

Komentarze