Rośliny doniczkowe w łazience. 3 idealne kwiaty do łazienki

Rośliny do łazienki Żywe rośliny w łazience prezentują się przepięknie, jednak ich uprawa w tym specyficznym pomieszczeniu często bywa utrudniona. W łazienkach panuje duża wilgotność powietrza, wentylacja jest dosyć specyficzna, a często także warunki świetlne są dalekie od idealnych. W zupełnie ciemnej łazience bez okna raczej odradza się ustawianie żywych roślin, ponieważ nawet gatunki cieniolubne o niskich wymaganiach świetlnych mogą czuć się w takim pomieszczeniu niezbyt dobrze.

Niestety z powodu niedoboru światła rośliny z czasem będą po prostu marnieć i będzie trzeba je często wyrzucać i wymieniać na nowe. W zupełnie ciemnej łazience lepiej więc całkowicie zrezygnować z dekoracji roślinnych lub wybrać rośliny syntetyczne wykonane z tworzyw sztucznych.

Żywe rośliny nadają się natomiast do łazienek jasnych. Łazienka z oknem oferuje odpowiednie warunki świetlne dla większości domowych roślin doniczkowych. Spośród popularnych gatunków warto jednak wybrać takie, które bardzo ładnie rosną w warunkach podwyższonej wilgotności powietrza i w związku z tym będą się bardzo dobrze czuły właśnie w łazience. Ich wybór jest całkiem spory. Znajdziemy wśród nich takie rośliny jak różne gatunki paproci czy storczyków, a także skrzydłokwiaty, bromelie, anturium, bluszcze czy filodendrony. Przedstawiamy bliżej trzy piękne i łatwe w uprawie rośliny odpowiednie do łazienki.

Jakie rośliny doniczkowe można postawić w łazience? 3 najpiękniejsze gatunki

W łazience sprawdzą się zarówno rośliny kwitnące, jak i te ozdobne z liści. Wybierzmy takie, które nam się podobają i będą pasować do wystroju pomieszczenia. Decydując się na jeden z gatunków kwitnących, warto zwrócić szczególną uwagę na kolor kwiatów- pięknie będzie wyglądać taki nawiązujący do akcentów kolorystycznych wykorzystanych w aranżacji naszej łazienki, ale świetnym wyborem są także rośliny, których kwiaty mają odcień klasycznej zawsze modnej i pasującej do wszystkiego bieli.

Przedstawiamy trzy rośliny, które będą idealnie rosły w łazience:

1. Storczyki

Te niezwykłej urody kwiaty będą pasowały do łazienki urządzonej w stylu klasycznym, minimalistycznym, Art Deco, pałacowym, ale również ekologicznym oraz urban jungle. Orchidee to jedne z najpiękniejszych egzotycznych kwiatów o wyjątkowo długim okresie kwitnienia. Będą się bardzo dobrze czuły w łazience z oknem, ponieważ warunki w niej panujące będą w znacznej mierze zbliżone do tych, w których rośliny rosną w naturze.

Storczyk do łazienki
Storczyk

W zasadzie wszystkie gatunki storczyków mają podobne wymagania świetlne - dobrze czują się w pomieszczeniach jasnych, ale raczej na stanowiskach ze światłem rozproszonym, a nie silnym bezpośrednim promieniowaniem słonecznym. Bardzo lubią także wysoką wilgotność powietrza. Rosnąc w łazience, storczyki czerpią sporo wilgoci z powietrza, dlatego najczęściej wymagają znacznie rzadszego podlewania niż te rosnące w innych pomieszczeniach w domu, co czyni je jeszcze łatwiejszymi w uprawie i bezproblemowymi w pielęgnacji. Ponadto warto wiedzieć, że łazienka to idealne miejsce nie tylko do tradycyjnej uprawy storczyków w luźnym przeznaczonym dla tych roślin podłożu, ale sprawdzi się także aeroponiczna uprawa storczyków, w której korzenie roślin nie rosną w podłożu, a wiszą w powietrzu i podlewa się je poprzez ich spryskiwanie spryskiwaczem do kwiatów.

Na co uważać podczas uprawy storczyków w łazience?

Co prawda rośliny te lubią wilgotne środowisko, ale nie lubią przelewania, które może prowadzić do gnicia korzeni, ani częstego i obfitego moczenia liści. Postawmy więc nasze storczyki w takim miejscu łazienki, gdzie nie będą stale narażone na zachlapanie wodą w umywalki, wanny czy prysznica. Unikajmy też stawiania storczyków w miejscach narażonych na silne przeciągi.

Jakie gatunki storczyków nadają się do uprawy w łazience?

W zasadzie można śmiało stwierdzić, że wszystkie poradzą sobie dobrze w tym pomieszczeniu. Swoją przygodę z łazienkową uprawą orchidei warto jednak rozpocząć od tych najłatwiejszych w uprawie i najmniej wymagających, a jednocześnie spektakularnie kwitnących kwiatów. Należą do nich niewątpliwie takie storczyki jak:

  • Phalenopsis,
  • Dendrobium,
  • Miltonia,
  • Oncydium,
  • Katleya.

Nieco bardziej wymagające jest Cymbidum, ale również ono potrafi naprawdę ładnie rosnąć w łazience.

2. Paprocie

Paprotki to wręcz wymarzone rośliny do łazienek. Ich uniwersalna ponadczasowa uroda pasuje do każdego wnętrza. Sprawdzą się więc zarówno w nowoczesnych, jak i tradycyjnych oraz stylizowanych łazienkach. Paprocie będą pasować do skrajnie minimalistycznych i nowoczesnych łazienek, ale także do tych urządzonych w przytulnych i ciepłych stylach takich jak wiejski czy rustykalny oraz do łazienek industrialnych i bardzo eleganckich. Doskonale rosną w warunkach światła rozproszonego, dlatego nie martwmy się, jeśli w naszej łazience nie panują idealne warunki świetlne. Ważne jest jedynie to, aby znajdowało się w niej choćby jedno okno, przez które do pomieszczenia będzie wpadać dzienne światło.

Paproć do łazienki
Paproć

Można śmiało stwierdzić, że paprotki rosnące w łazience są nawet łatwiejsze w pielęgnacji, niż te stojące w innych pomieszczeniach. Są to bowiem bardzo specyficzne rośliny, które mają duże wymagania względem wilgotności powietrza, dlatego postawione, w salonie czy sypialni będą pewnością wymagały regularnego zraszania- zwłaszcza podczas letnich upałów i w okresie zimowym, gdy powietrze w pomieszczeniach jest przesuszone w wyniku działania centralnego ogrzewania. Z kolei paprocie stojące w łazience raczej nie będą wymagać zraszania, ponieważ w zupełności wystarczy im wilgoć naturalnie unosząca się w tym pomieszczeniu podczas mycia się czy kąpieli.

Czy uprawa paproci w łazience może nastręczać jakichś trudności?

W zasadzie jedyną rzeczą, na którą powinniśmy uważać, jest odpowiednie podlewanie roślin. Prawdopodobnie stojące w łazience egzemplarze nie będą wymagały tak obfitego i częstego podlewania, jak te rosnące w innych pomieszczeniach w mieszkaniu. Podłoże w doniczce, w której rośnie paproć, powinno być stale lekko wilgotne, ale nie bardzo mokre. Dlatego warto po prostu sprawdzać jego stan raz na kilka dni i w razie potrzeby podlać roślinę.

Jakie gatunki paproci nadają się do uprawy w łazience?

Jest ich naprawdę bardzo wiele. Wybierając paproć do swojej łazienki, kierujmy się nie tylko swoim gustem, ale weźmy też pod uwagę docelową wielkość, do jakiej dorasta dany gatunek paprotki. Niektóre rośliny osiągają naprawdę znaczne rozmiary i będą odpowiednie tylko do dużych pokojów kąpielowych. Trzeba wziąć to pod uwagę już w momencie zakupu paproci.

Paprocie polecane do uprawy w łazience to na przykład:

  • Nefrolepis,
  • Asklepium,
  • Adiantum,
  • Dawalia,
  • Ciemnotka.
  • Łosie rogi - ten gatunek możemy uprawiać nie tylko klasycznie, czyli w podłożu, ale także w aeroponice bez ziemi.

3. Skrzydłokwiat

Skrzydłokwiat Wallisa to popularna domowa roślina doniczkowa, która najlepiej czuje się w warunkach dużej wilgotności powietrza i w rozproszonym świetle. Będzie więc doskonale rosła w takim pomieszczeniu jak łazienka. Skrzydłokwiaty są bardzo łatwe w pielęgnacji. Wymagają jedynie regularnego podlewania, zraszania i okresowego nawożenia, jednak w łazience, gdzie w zasadzie stale panuje wysoka wilgotność powietrza, prawdopodobnie wcale nie będziemy musieli ich zraszać, a podlewanie będzie konieczne rzadziej niż w innych pomieszczeniach. Uważajmy, aby nie przelewać skrzydłokwiatów, ponieważ są dosyć wrażliwe na zastoje wody w podłożu i ich korzenie mogą szybko zacząć gnić.

Skrzydłokwiat do łazienki
Skrzydłokwiat

Skrzydłokwiaty to bardzo eleganckie i okazałe rośliny z dużymi wyraziście zielonymi liśćmi i spektakularnymi kwiatami w kształcie kolby otoczonej pięknym białym liściem przykwiatowym. Będzie się ładnie prezentował zarówno w nowoczesnych minimalistycznych wnętrzach łazienkowych, jak i w bardzo eleganckich i pełnych przepychu, ale także klasycznie urządzonych pokojach kąpielowych. Będzie też doskonałym dopełnieniem wystroju łazienek w stylu wiejskim oraz urban jungle. Skrzydłokwiaty to idealne rośliny do łazienki.

Pamiętajmy, że łazienki, w których rosną żywe kwiaty należy regularnie wietrzyć. W warunkach podwyższonej wilgotności powietrza panujących w pomieszczeniu o wiele łatwiej o rozwój pleśni w podłożu, dlatego najlepiej codziennie otwierać w łazience okna na co najmniej kilka minut. Jeśli pomieszczenie jest bardzo małe, a na dworze jest mróz i obawiamy się, że zimne powietrze może zaszkodzić roślinom, to po prostu wynieśmy je z łazienki na okres wietrzenia i przynieśmy po zamknięciu okna.

Komentarze