Rośliny na skalniak - 5 popularnych gatunków

Rośliny na skalniakOgródek skalny warto obsadzić takimi gatunkami roślin, które będą wyglądać atrakcyjnie przez cały sezon oraz są łatwe w uprawie i odporne. Nie będą one wymagały zbyt wielu zabiegów pielęgnacyjnych i stworzą bujne bardzo atrakcyjne dywany kwiatowe. Odpowiednio zagospodarowany skalniak może tonąć w kwiatach od wczesnej wiosny aż do późnej jesieni.

W ogródku skalnym najładniej wyglądają niskie karłowe odmiany popularnych roślin kwitnących oraz gatunki płożące się na kamienistym podłożu. Najlepiej sprawdzą się te rośliny, które naturalnie występują w rejonach górskich i są przyzwyczajone do trudnych warunków panujących na skalistym terenie.

Rośliny na skalniaki - 5 najpopularniejszych gatunków

Do najpiękniejszych obficie kwitnących roślin polecanych do ogrodów skalnych należą:

Dzwonek dalmatyński (Campanula portenschlagiana)

Ten piękny długo kwitnący gatunek z rodziny dzwonkowatych Campanulaceae wywodzi się z Chorwacji. Jest to niska (15-20 cm) zimozielona bylina, która ładnie rozrasta się wszerz (do 50-70 cm). Dzwonek ma ciemnozielone liście oraz bardzo liczne kwiaty w kolorze fioletowo-niebieskim. Mają one pięknie połyskujące płatki i kwitną obficie od maja przez całe lato.

Dzwonek dalmatyński

Dzwonki są łatwe w uprawie i mają bardzo niewielkie wymagania. Rośliny najlepiej rosną na umiarkowanie żyznych, lekkich i przepuszczalnych glebach. Poradzą sobie jednak nawet na tych bardzo słabych. Unikajmy jedynie ich sadzenia w ziemiach ciężkich, gliniastych i bardzo mokrych. Dzwonki preferują stanowiska słoneczne. Jest to gatunek w pełni mrozoodporny, którego liście pozostają zielone nawet w zimie.

Dzwonek dalmatyński jest bardzo dekoracyjnym gatunkiem tworzącym piękne rozległe dywany kwiatowe. Świetnie sprawdza się na skalnikach, ale również na obrzeżach rabat, a nawet w pojemnikach, jako roślina zwisająca.

Ciekawą odmianą jest Clockwise Deep Blue o intensywnie szafirowo-fioletowym zabarwieniu.

Kokorycz złocista (Corydalis lutea)

Ta niewielka bylina z rodziny makowatych Papaveraceae o kępiastym pokroju występuje powszechnie na terenie Europy, osiąga wysokość 30-40 cm i ma silnie rozgałęzione kruche pędy. Listki kokoryczy są pierzastozłożone i mają zielono-niebieskawy odcień. Kwitnienie jest bardzo długie - rozpoczyna się już w pierwszej połowie maja i trwa aż do października. Kwiatki kokoryczy są niewielkie, mają słonecznie żółty kolor i są zebrane po kilkanaście w gronach na końcach pędów.

kokorycz złocista

Kokorycz złocista to roślina bardzo ekspansywna, łatwo się rozsiewa i ładnie rozrasta. Ma niewielkie wymagania. Gatunek ten rozmnaża się przez wysiew nasion wprost do gruntu w kwietniu. Dobrze rośnie w lekkiej, przepuszczalnej, średnio żyznej ziemi, jednak poradzi sobie też w bardziej wilgotnym podłożu. Sprawdzi się zarówno w miejscach słonecznych, jak i w półcieniu.

Kokorycz świetnie nadaje się nie tylko na skalniaki, ale również na ukwiecone trawniki. Ładnie rozrasta się nawet pod drzewami.

Na skalnikach bardzo atrakcyjnie wygląda również podobna kokorycz biało żółta Corydalis ochroleuca o pięknych dwubarwnych biało-żółtych kwiatach. Ten gatunek znacznie ładniej rośnie na stanowiskach bardzo słonecznych aniżeli kokorycz żółta.

Zawciąg nadmorski (Armeria maritima)

To bardzo dekoracyjny gatunek z rodziny ołownicowatych Plumbaginaceae występujący dziko na północy Europy. Zawciąg jest zimozieloną kępiastą byliną osiągającą maksymalnie 25 cm wysokości. Ma ciemnozielone wąskie trawiaste liście. Gatunek ten tworzy zwarte kwitnące dywany. Kwiaty zawciągu są bardzo oryginalne. Główkowate kwiatostany wyrastają na długich szypułkach i są koloru różowego. Gatunek ten intensywnie kwitnie przez całe lato.

Zawciąg nadmorski

Nasiona zawciągu wysiewamy wiosną wprost do gruntu lub rozmnażamy rośliny przez podział po kwitnieniu. Jest to gatunek mało wymagający. Preferuje lekkie suche gleby i słoneczne stanowiska. Dobrze znosi wiatr i suszę. Warto na bieżąco usuwać przekwitłe kwiatostany, co pobudzi rośliny do długiego i obfitego kwitnienia.

Zawciąg nadmorski pięknie wygląda na skalnikach. Można nim obsadzić również różnego rodzaju murki i skarpy. Sprawdzi się też na zielonych dachach ekstensywnych.

Odmiany zawciągu nadmorskiego

  • Rubrifolia o intensywnie różowych kwiatach i purpurowo nabiegłych liściach,
  • Splendens o karminowo różowych dużych kwiatach,
  • Glory of Holland o jasnoróżowych kwiatach,
  • Alba o kwiatach w kolorze białej,
  • Rosea, której kwiaty są amarantowe.

Wiesiołek powabny (Oenothera speciosa)

Ta należąca do rodziny wiesiołkowatych Oeontheraceae roślina pochodzi z południowych rejonów USA oraz z Meksyku. Bylina ta ma cienkie półleżące łodygi o długości 30-50 cm i rozrasta się podziemnymi rozłogami. Listki mają kształt lancetowaty oraz pierzastodzielny i są intensywnie zielone. Kwiaty pojawiają się w maju i rozkwitają sukcesywnie przez całe lato. Mają one piękny bladoróżowy kolor i są dosyć duże (do 7 cm średnicy). Kwiaty wiesiołka pięknie pachną.

Wiesiołek powabny

Rośliny preferują lekkie, przepuszczalne, słabo wilgotne gleby. Nie lubią zalewania i ciężkiego gliniastego podłoża. Najlepiej rosną i najobficiej kwitną na stanowiskach słonecznych. Wiesiołek z reguły ładnie zimuje, jednak w suche bezśnieżne, ale mroźne zimy może przemarzać, warto więc okryć go późną jesienią torfem.

Wiesiołek powabny bardzo ładnie rośnie na skalnikach, ale także skarpach czy słonecznych rabatach oraz obwódkach.

Odmiany wiesiołka powabnego

  • Twilight o delikatnym różowym zabarwieniu kwiatów,
  • Sisikiou Pink o pięknych różowych kwiatach z widocznym żyłkowaniem.

Smagliczka górska (Alyssum montanum)

To bylina dorastająca maksymalnie do 20 cm wysokości należąca do rodziny kapustowatych Brassicaceae. Występuje w górach Europy. W Polsce można ją spotkać w paśmie Pienin. Smagliczka ma pokładające się lub lekko wzniesione pędy i niewielkie zielonkawe pokryte szarym nalotem liście zebrane w rozetki. Kwiaty smagliczki są intensywnie żółte i pięknie miodowo pachną. Kwitnie bardzo obficie już od kwietnia. Aby wydłużyć kwitnienie, warto usuwać przekwitnięte kwiaty lub przyciąć roślinę, gdy przestaje kwitnąć, aby wypuściła nowe pąki.

Smagliczka górska

Smagliczka lubi przepuszczalne, lekkie i umiarkowanie wilgotne gleby, ale jest na tyle tolerancyjna, że będzie rosła nawet w bardzo słabym podłożu. Preferuje stanowiska słoneczne, ale nie bardzo gorące. Smagliczka jest łatwa w uprawie. Dobrze znosi suszę i jest mrozoodporna. Wymaga podlewania wyłącznie w okresach długotrwałego niedoboru wody.

Świetnie rośnie między kamieniami, na murkach i skarpach. Bardzo ładnie będzie też wyglądać w dużych kamiennych donicach zarówno w ogrodzie, jak i na tarasie czy balkonie.

Odmiany smagliczki

  • Tekara o słonecznie żółtych kwiatach,
  • Mountain Gold o złocistych kwiatach,
  • Luna - odmiana niska o słonecznych kwiatach.

Gatunki typowo górskie, które sadzimy na skalniakach, w większości są bardzo odporne zarówno na niekorzystne warunki środowiskowe takie jak silny wiatr czy czasowe przesuszenie, jak i szkodniki oraz choroby. Nie wymagają również zbyt wielu zabiegów pielęgnacyjnych, a z ich uprawą bez problemu poradzi sobie nawet początkujący miłośnik ogrodnictwa.

Sadzonki roślin do ogrodu skalnego najlepiej kupić w dobrym centrum ogrodniczym lub kwiaciarni. Możemy również spróbować siewu nasion. Większość popularnych gatunków wysiewa się wczesną wiosną bezpośrednio do gruntu. Oprócz roślin kwitnących w ogrodzie skalnym warto także zastosować zielone akcenty w postaci gatunków o ozdobnych liściach. Sprawdzą się na przykład żurawki, barwinek pospolity, kostrzewa sina oraz ozdobna zarówno z liści, jak i kwiatów wyjątkowo piękna szarotka alpejska.

Komentarze