Rośliny ozdobne z liści i drobnych kwiatów. Rośliny wypełniające na balkon i taras

Rośliny ozdobne wypełniające na balkonNajczęściej do dekoracji letnich balkonów wybieramy obficie kwitnące i okazałe gatunki roślin. Ogromną popularnością cieszą się obsypane przez całe lato kwiatami pelargonie oraz surfinie. Nasza letnia aranżacja kwiatowa będzie wyglądać jeszcze pięknie, jeśli połączymy te kwitnące gatunki z roślinami wypełniającymi. Są to po prostu rośliny ozdobne z liści lub z drobnymi kwiatkami, które wypełnią puste miejsca w skrzynce i dodadzą uroku całej kompozycji oraz sprawią, że będzie ona pełniejsza.

Wielogatunkowe kompozycje balkonowe z łatwością stworzymy zarówno na stanowisku bardzo nasłonecznionym, jak i na półcienistym lub cienistym. Bardzo ważny jest tutaj dobór gatunków do warunków panujących na naszym balkonie. Na silnie nasłonecznionych balkonach najlepiej będą się czuły takie rośliny wypełniające jak sanwitalia, wilec, kalocefalus czy lobelia. Z kolei na stanowiskach, które słonce oświetla bezpośrednio tylko przez krótką część dnia, a przez większość czasu światło jest rozproszone, idealnie sprawdzą się gatunki preferujące półcień takie jak bluszcz pospolity, bluszczyk kurdybanek czy kocanki włochate. Dowiedz się, jakie rośliny wypełniające do balkonowych kompozycji kwiatowych najlepiej sprawdzą się na Twoim balkonie.

Rośliny wypełniające o ozdobnych liściach

1. Komarzyca (Plectranhtus coleoides)

Plektrantus to piękna i bardzo uniwersalna roślina. Możemy ją osadzić zarówno na stanowisku słonecznym, jak i w półcieniu. Ozdobne liście osadzone na długich zwisających pędach nie tylko wyglądają bardzo oryginalnie, ale również wydzielają specyficzny zapach odstraszający takie nieprzyjemne owady jak komary czy meszki.

Plectranhtus coleoides

Komarzyca

Komarzyca nie jest wymagająca w stosunku do podłoża. Możemy ją posadzić w ziemi kompostowej lub w przepuszczalnym próchnicznym podłożu. Komarzycę podlewamy umiarkowanie i co dwa tygodnie nawozimy odżywką bogatą w potas lub nawozem naturalnym w postaci biohumusu.

Odmiany plektrantusa

  • Elf - odmiana o mięsistych gęsto wyrastających liściach w dwóch odcieniach zieleni,
  • Green Mauntain o liściach biało-zielono-żółtych,
  • Nico o górnej stronie liści w kolorze zielonym z wyraźnie widocznymi fioletowymi nerwami oraz fioletowej dolnej stronie blaszki liściowej,
  • Two Tone, której pędy oraz dolna strona liści są purpurowe, a wierzchnia część blaszki zielona,
  • Variegata, której liście są zielono-białe z karbowanym brzegiem.

2. Bluszczyk kurdybanek (Glechoma hederacea)

Bluszczyk jest zimotrwałą rośliną płożącą o pięknych jasnozielonych sercowatych listkach z karbowanym brzegiem. Świetnie prezentuje się w towarzystwie roślin obficie kwitnących. Choć bluszczyk jest sadzony głównie jako roślina uzupełniająca ozdobna z liści, to wytwarza ona również kwiaty. Są one drobne, dwuwargowe i mają subtelny liliowo-niebieski kolor.

Bluszczyk kurdybanek preferuje żyzne wilgotne podłoże. Najlepiej czuje się w świetle rozproszonym na stanowisku półcienistym lub nawet cienistym.

Glechoma hederacea

Bluszczyk kurdybanek

Roślinę podlewamy umiarkowanie. Nie wymaga ona nawożenia. Możemy ją jedynie w sezonie letnim podlać kilka razy biohumusem. Tworząc balkonowe kompozycje roślinne z bluszczykiem, pamiętajmy, że jest to gatunek ekspansywny, który dosyć silnie się rozrasta, dlatego podczas sadzenia młodych roślin zachowajmy między nimi kilkanaście centymetrów odstępu.

Najczęściej spotykany jest podstawowy gatunek bluszczyku o zielonych liściach, warto jednak poszukać także interesującej odmiany Variegata, której zielone listki mają dekoracyjne kremowo-białe brzegi.

3. Bluszcz pospolity (Hedera helix)

Bluszcz to jeden z najpopularniejszych i najłatwiejszych w uprawie roślin o zwisających lub pnących się pędach i ozdobnych liściach. Bluszcz jest wieloletnią zimozieloną rośliną zieloną o bardzo długich (w uprawie doniczkowej osiągających do kilku metrów) pędach.

Bluszcz ma przepiękne błyszczące skórzaste liście w kolorze ciemnozielonym, na których wyraźnie widoczna jest siatka jasnych nerwów. Liście tego gatunku są dwupostaciowe - te rosnące na pędach kwitnących są niewielkie jajowate i zaostrzone, natomiast pozostałe są 3-5 klapowe sercowate u nasady o zbliżonym do trójkąta kształcie blaszki.

Bluszcz jest wybierany do balkonowych i tarasowych kompozycji ozdobnych ze względu na swoje dekoracyjne liście. Ich ciemnozielone blaszki pięknie kontrastują z obficie kwitnącymi roślinami sezonowymi.

Hedera helix

Hedera helix

Sam bluszcz również kwitnie, a jego kwiaty są drobne zielono-żółte i pojawiają się na roślinach zebrane we wzniesione duże wiechy. Są one miododajne i przyciągają owady. Pamiętajmy jednak, że kwitną tylko stare egzemplarze bluszczu i przede wszystkim te rosnące w gruncie. W uprawie pojemnikowej roślina rzadko zakwita.

Bluszcz pospolity lubi żyzne, wilgotne i lekko zasadowe gleby. Roślina najlepiej czuje się w świetle rozproszonym na osłoniętym od wiatrów stanowisku. Podlewamy umiarkowanie, uważając, by nie przelewać bluszczu, ponieważ może wtedy zrzucać liście i gnić.

Bluszcz to niezwykle piękna i długowieczna roślina. Może rosnąć w jednym miejscu nawet kilkaset lat. Jeśli więc szukamy gatunku, który jest łatwy w uprawie i będzie stanowić podstawę do tworzenia pięknych kompozycji roślinnych na naszym balkonie przez wiele lat, to bluszcz jest idealnym wyborem.

Odmiany bluszczu pospolitego

  • Glacier o srebrzysto-zielonych liściach z białym obrzeżeniem,
  • Goldheart - jedna z najpiękniejszych dwubarwnych odmian bluszczu o kremowym środku liścia i zielonych brzegach,
  • Invalace - niezwykle dekoracyjna odmiana o przyciągających wzrok kędzierzawych liściach,
  • Sagittifolia Variegata o ciekawych pstrych biało-zielonych głęboko klapowanych liściach,
  • Spetchley - miniaturowa odmiana bluszczu o oryginalnych strzałkowatych liściach w kolorze ciemnozielonym.

4. Kalocefalus Browna (Calocephalus Brownii)

Kalocefalus to niesamowita roślina. Nie sposób ją pomylić z żadnym innym gatunkiem. Jej pędy są mocno rozgałęzione, mają igiełkowaty kształt i intensywnie srebrzysty kolor, a listki są bardzo drobne i łuskowate. Roślina przypomina swoim wyglądem mocno poplątany srebrny chrust.

Jest to gatunek jednoroczny dorastający do około 30 cm wysokości. Świetnie sprawdzi się w kompozycjach z intensywnie kwitnącymi kolorowymi roślinami letnimi jak na przykład pelargonie czy petunie, ale także z innymi roślinami o ozdobnych liściach oraz ziołami i warzywami uprawianymi w skrzynkach i donicach na balkonie.

Calocephalus brownii

Kalocefalus Browna

Kalocefalus lubi słoneczne, ciepłe i osłonięte od wiatru stanowiska oraz lekką przepuszczalną niezbyt żyzną glebę o lekko kwaśnym odczynie. Pamiętajmy, że gatunek ten ma bardzo delikatne korzenie i jest szczególnie wrażliwy na zalanie, dlatego podlewajmy go umiarkowanie. Gatunek ten jest również dosyć wrażliwy na zasolenie podłoża i nie lubi nawożenia. Dlatego, jeśli sadzimy go w kompozycjach z innymi roślinami o dużych wymaganiach pokarmowych, wówczas najlepszym rozwiązaniem jest umiarkowane stosowanie wyłącznie nawozów organicznych jak biohumus. Wówczas kalocefalus nie ucierpi, a inne gatunki rosnące w tym samym pojemniku będą pięknie kwitły.

Odmiany kalocefalusa

  • Ładnie rozrastająca się Silver Macho,
  • Karłowa Silver Nugget.

5. Kocanki włochate (Helichrysum petiolare)

Kocanki zachwycają swoimi okrągłymi srebrnymi filcowato owłosionymi listkami. Pędy rośliny osiągają do 1 metra i mogą pięknie się płożyć lub zwisać. Roślina zakwita, ale jej kwiatki są bardzo małe i niepozorne. Uprawia się ją jako gatunek o ozdobnych liściach.

Kocanki to świetne rośliny wypełniające, które można zestawić z intensywnie kwitnącymi gatunkami jak na przykład fuksja czy surfinia.

Helichrysum petiolare

Kocanki włochate

Rośliny preferują stanowiska ze światłem rozproszonym, ale poradzą sobie również w pełnym słońcu. Kocanki to rośliny bardzo ekspansywne, które ładnie i szybko się rozrastają. Można je również przycinać, aby nadać kompozycji roślinnej pożądany kształt.

Odmiany kocanek

  • Golden Leaved o cytrynowych liściach,
  • Silver - silnie krzewiąca się odmiana o srebrzystych liściach,
  • Rondello - liście tej odmiany są zielone z szerokim srebrzystym obrzeżeniem.

6. Wilec ziemniaczany (Ipomoea batatas)

Wilec to idealny gatunek wypełniający do kompozycji w wiszących skrzynkach lub doniczkach. Jego pędy osiągają nawet do 3 metrów długości. Liście rośliny są duże, gładkie i miękkie w dotyku. Świetnie wyglądają w zestawieniu z popularnymi roślinami kwitnącymi o zwisających pędach jak pelargonie, surfinie czy uczep (bidens). Liście w zależności od odmiany mogą mieć kolor od jasnozielonego, poprzez ciemnozielony po purpurowy i intensywnie fioletowy. Roślina wytwarza również drobne niebieskie kwiaty o małych walorach dekoracyjnych.

Ipomoea batatas

Wilec ziemniaczany

Roślina ta najbardziej lubi stanowiska słoneczne i na nich najładniej się rozrasta, ale całkiem dobrze toleruje również półcień. Sadzimy ją w żyznym przepuszczalnym próchnicznym podłożu i dbamy, aby było ono umiarkowanie wilgotne, gdyż gatunek ten jest wrażliwy zarówno na przesuszenie, jak i na przelanie.

Odmiany wilca

  • Bronze o purpurowo-brązowych liściach,
  • Light Green o żółto-zielonych liściach,
  • Marguerite o limonkowym zabarwieniu liści,
  • Red, której liście są purpurowo-czerwone,
  • Purpule o intensywnej purpurowo-fioletowej barwie liści.

Rośliny wypełniające z drobnymi kwiatami

1. Lobelia (Lobelia erinus)

Najpopularniejsze lobelie to właśnie:

  • Lobelia ernius o kępiastym pokroju;
  • Lobelia pendula o zwisających pędach.

Obie rośliny mają delikatne pędy, małe jasnozielone listki i niewielkie, ale bardzo liczne kwiaty. Mogą one mieć kolor biały, jasnoróżowy, amarantowy, niebieski lub fioletowy.

Lobelia

Lobelia

Lobelie sadzimy w żyznej umiarkowanie wilgotnej glebie. Pamiętajmy o jej regularnym podlewaniu, ponieważ roślina bardzo nie lubi suszy. Lobelia kocha słońce. Co prawda poradzi sobie również w półcieniu, ale trzeba wziąć pod uwagę to, że na stanowisku z przewagą światła rozproszonego rośliny słabo się rozkrzewią i będą kiepsko kwitły.

2. Sanwitalia rozesłana (Sanvitalia procumbens)

Sanwitalia jest uznawana za jedną z najpiękniejszych roślin wypełniających. Świetnie wygląda w zestawieniu z bardzo popularnymi i lubianymi pelargoniami oraz petuniami.

Sanwitalia to roślina o zwisających pędach, intensywnie zielonych liściach i przepięknych bardzo licznych żółtych kwiatach przypominających małe słoneczka.

Gatunek ten preferuje żyzne, przepuszczalne podłoże i wymaga bardzo regularnego podlewania, gdyż, podobnie jak lobelia, bardzo źle znosi przesuszenie.

Sanvitalia procumbens

Sanwitalia rozesłana

Sanwitalia najładniej rozrasta się i kwitnie na słonecznych i ciepłych stanowiskach.

3. Bakopa (Sutera biffusa)

Bakopa to roślina, która ma nie tylko piękne soczyście zielone liście, ale także bardzo ładne średniej wielkości kwiaty, które pojawiają się na pędach bardzo licznie i u podstawowego gatunku mają kolor biały, a u odmian także różowy lub czerwony. Bakopa najładniej rośnie w półcieniu w żyznym wilgotnym podłożu.

Sutera biffusa

Bakopa

Roślina nie nadaje się na silnie nasłonecznione stanowiska, ponieważ łatwo więdnie, a jej listki mają ulec poparzeniu.

4. Wilczomlecz (Euphorbia Diamond Frost)

Ta piękna odmiana wilczomlecza o zwisających cienkich i sztywnych pędach to bardzo łatwa w uprawie i uniwersalna roślina, która będzie świetnie rosła zarówno na stanowiskach słonecznych, jak i tych zacienionych.

Liście tej krzewinki są małe i żywo-zielone, a jej kwiaty pojawiają się na pędach bardzo licznie i są koloru śnieżnobiałego.

Euphorbia Diamond Frost

Wilczomlecz

Euphorbia również jest dosyć wrażliwa na niedobór wody, dlatego koniecznie pamiętajmy o jej codziennym podlewaniu. Podłoże, w którym rośnie, powinno być przez cały czas lekko wilgotne.

Zdecydowana większość roślin wypełniających to gatunki bardzo łatwe w uprawie, które nie wymagają żadnych specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Wystarczy, że będziemy pamiętać o ich regularnym podlewaniu. Są to cały czas gatunki mało doceniane - a szkoda, bo dają ogromne możliwości aranżacyjne. Możemy je wykorzystać nie tylko do stworzenia pięknej kompozycji z gatunkami kwitnącymi, gdzie będą stanowić idealne zielone tło dla kolorowych kwiatów. Rośliny wypełniające świetnie sprawdzą się także w charakterze samodzielnej dekoracji w wiszących donicach i skrzynkach lub jako uzupełnienie mini ogródka ziołowego bądź warzywnego na balkonie albo tarasie.

Komentarze