Schody dywanowe (samonośne) - konstrukcja. Rodzaje i cena schodów dywanowych

Schody dywanowe samonośneJeśli marzysz o solidnych, a jednocześnie sprawiających wrażenie lekkich schodach, to warto zainteresować się nowoczesną konstrukcją, jaką są schody dywanowe. Te schody samonośne są niezwykle oryginalne i przypominają swoim wyglądem elegancką wstęgę dywanu spływającą harmonijnie z piętra. Takie przykuwające uwagę bardzo oryginalne schody są prawdziwym hitem w wystroju wnętrz.

Schody dywanowe to rozwiązanie o minimalistycznym wyglądzie, ale jednocześnie mocnej i stabilnej konstrukcji. Mogą one mieć różną formę i być wykonane z różnych materiałów, więc bez problemu dopasujemy je do naszego wnętrza. Wybór jest ogromny. Możemy zdecydować się na schody jedno lub dwubiegowe, wachlarzowe, z podestem bądź zabiegowe. Bez względu na wybraną opcję, schody dywanowe prezentują się zawsze bardzo atrakcyjnie. Sprawdzą się więc w eksponowanym miejscu i będą stanowić wyróżniający się element wystroju wnętrza. Dowiedz się, jak zbudowane są schody dywanowe i jakie są ich rodzaje.

Schody dywanowe - konstrukcja

Samonośne schody dywanowe to bardzo specyficzna konstrukcja. Od razu rzuca się w oczy ich zygzakowaty wzór widoczny z boku biegu schodów, a także monolityczny wygląd oraz mocna balustrada. Elementy konstrukcyjne schodów dywanowych pozostają niewidoczne. Stopnie są pełne, a podstopnie mają tę samą grubość.

Schody samonośne wymagają naprawdę solidnej konstrukcji, ponieważ muszą utrzymać swój własny ciężar oraz ciężar osób po nich chodzących bez uginania się pod obciążeniem. Dlatego, bieg schodów musi być sztywny i wymaga solidnego mocowania. Musi on wytrzymać obciążenie statyczne do 300 kg/m².

Takie schody są mocno zakotwiczone w pokładzie podłogowym na parterze oraz w stropie na piętrze. Wykonuje się je z profili stalowych lub żelbetu, choć zdarzają się także konstrukcje z drewna, a dodatkowym bardzo istotnym w przypadku samonośnych schodów elementem konstrukcyjnym jest obustronna balustrada. Ma ona formę kratownicy, do której podwiesza się schody.

Jeśli mamy taką możliwość, to warto zaplanować schody dywanowe przy ścianie nośnej, aby móc dodatkowo zakotwiczyć je w niej metalowymi wspornikami, co sprawi, że cała konstrukcja będzie jeszcze mocniejsza. W przypadku innego umiejscowienia schodów można je także zakotwiczyć do różnego rodzaju filarów lub zamontować dodatkowy słup wspierający pod schodami.

Bardzo ważnym elementem schodów dywanowych jest balustrada, która pełni funkcję stabilizującą i wspierającą całą konstrukcję. W przypadku schodów o biegu wolnym, czyli takich, które nie są umiejscowione przy ścianie, balustradę wykonuje się z obu stron. Jest to mocna i solidna konstrukcja wykonana z profili stalowych, drewna lub szkła.

Schody dywanowe - rodzaje, cena

Do wyboru mamy kilka rodzajów schodów dywanowych. Przyjrzyjmy się im nieco bliżej:

1. Schody dywanowe żelbetowe

Ten rodzaj schodów samonośnych cieszy się dużą popularnością nie tylko ze względu na wyjątkowo wytrzymałą konstrukcję, ale także na duże możliwości aranżacyjne.

Wykonuje się je z mieszanki betonowej klasy C 20/25. Wewnątrz deskowania takich schodów znajduje się zbrojenie zrobione z prętów stalowych o grubości 12 mm, które jest zakotwiczone w podkładzie podłogowym oraz połączone ze zbrojeniem stropu. Wierzch betonu dokładnie się wyrównuje, a następnie dojrzewa on i wysycha około 4 tygodni.

Samonośne schody żelbetowe to poważna konstrukcja, dlatego warto poszukać naprawdę dobrego projektanta i wykonawcy. Wykończenie schodów żelbetowych zależy od naszego gustu i wystroju wnętrza, w którym będą znajdować się schody. Można je wykończyć:

  • drewnem,
  • żywicą posadzkową,
  • mikrocementem,
  • farbą do betonu.

Bardzo modne są też minimalistyczne projekty przypominające surowy beton. Jeśli marzymy o takich właśnie schodach, wówczas warto wykonać je z betonu architektonicznego i tylko wyszlifować ich powierzchnię.

Decydując się na dywanowe schody samonośne z żelbetu, musimy liczyć się z wydatkiem około 10 000 złotych.

2. Schody dywanowe drewniane

Drewniane schody samonośne wykonuje się z drewna o wilgotności w granicach 8-12%. Najczęściej stosuje się takie rodzaje drewna jak:

  • jesion,
  • buk,
  • dąb,
  • gatunki egzotyczne.

Cała konstrukcja powstaje z mniejszych drewnianych elementów klejonych specjalnymi bardzo wytrzymałymi klejami. Poszczególne elementy są mocne i mają 5-10 cm grubości. Ta technika pozwala na uzyskanie o wiele lepszych parametrów wytrzymałościowych niż w przypadku drewna w postaci naturalnej. Dzięki takiemu rozwiązaniu schody są też o wiele mniej podatne na odkształcenia pod wpływem wilgotności i zmian temperatury. Czasami można też spotkać rozwiązanie, w którym poszczególne elementy są przyklejane do drewnianego stelaża.

Stopnie i podstopnie są podwójnie zespolone - sklejone oraz skręcone śrubami w taki sposób, aby nie były one widoczne. Cała konstrukcja schodów jest oczywiście - podobnie jak w przypadku schodów żelbetowych - zakotwiczona w podłodze oraz w stropie, a także ewentualnie dodatkowo w ścianie, filarze lub innej podporze.

Powierzchnię drewnianych schodów dywanowych możemy zaolejować lub polakierować.

Choć samonośne schody drewniane to najtańsza wersja schodów dywanowych, to jednak i one będą stanowić wydatek rzędu kilku tysięcy złotych.

3. Schody dywanowe z profili stalowych

Bardzo popularne są także schody stalowe, które idealne wpisują się we wnętrza urządzone w stylu minimalistycznym, ale też industrialnym czy bardzo eleganckim. Ich design jest ponadczasowy i pasuje do wielu różnych stylów.

Schody samonośne o konstrukcji stalowej wykonane są z profili stalowych zakotwiczonych w podłodze i stropie oraz w razie potrzeby również w ścianie. W stalowych profilach zrobione są otwory, do których montuje się okładzinę. Do najpopularniejszych należą okładziny drewniane, jednak ostatnio bardzo modne są również niezwykle lekkie schody dywanowe wykonane z blachy stalowej, które nie wymagają już dodatkowej okładziny. Można je jedynie pomalować antypoślizgową farbą do metalu w wybranym kolorze.

Bieg schodów dywanowych o konstrukcji stalowej można także wykończyć płytą OSB lub taflami szkła.

Koszt schodów dywanowych z profili stalowych jest nieco wyższy od samonośnych schodów drewnianych. Cena zaczyna się od kilku tysięcy złotych w górę.

Schody dywanowe są nie tylko piękne, ale również bardzo solidne, trwałe i wygodne w użytkowaniu. Zanim się jednak na nie zdecydujemy, pamiętajmy, że ich konstrukcja zajmuje sporo miejsca, więc nie sprawdzą się one w małych pomieszczeniach. Schody tego rodzaju nie należą także do tanich. Ich specyficzna konstrukcja sprawia, że koszt wykonania schodów dywanowych jest dosyć wysoki. Musimy się tutaj liczyć z wydatkiem co najmniej kilku tysięcy złotych, a ostateczna cena chodów zależy od ich wielkości oraz materiałów, z jakich zostały wykonane.

Komentarze