Schody kręcone to obecnie prawdziwy hit. Możemy je zainstalować zarówno w domu, jak i w mieszkaniu dwupoziomowym. Ta bardzo atrakcyjna wizualnie i oryginalna konstrukcja jest również wygodna w użytkowaniu i bezpieczna. Ogromną zaletą schodów kręconych jest to, że zajmują one bardzo mało miejsca. Sprawdzą się więc w każdym pomieszczeniu, również takim o niewielkim metrażu.
Schody spiralne są najczęściej wybierane do dwupoziomowych mieszkań oraz kompaktowych domów jednorodzinnych. Możemy je oczywiście wykorzystać również w większym domu, gdzie mogą stanowić na przykład estetyczne i praktyczne połączenie z poddaszem. Schody kręcone budowane są na planie koła, co sprawia, że ich bieg jest bardzo zwarty, a więc zajmują one naprawdę niewiele miejsca. Ponadto ich konstrukcja pozostawia pod schodami tyle wolnej przestrzeni do zagospodarowania, że jest możliwość ustawienia tam na przykład fotela czy szafki. Poznaj rodzaje schodów kręconych.
Schody kręcone - gdzie się sprawdzą?
Schody kręcone dostępne są w różnych wielkościach i designie, co sprawia, z łatwością znajdziemy model pasujący do naszego wnętrza. Za pomocą takich schodów możemy połączyć piętra w domu lub kondygnacje w mieszkaniu dwupoziomowym. Jest to także idealne rozwiązanie jako połączenie górnego piętra domu z zaadoptowanym na pomieszczenie użytkowe lub mieszkalne poddaszem albo strychem o funkcji przechowalniczej.
Schody kręcone skonstruowane są na bazie koła, dzięki czemu zajmują mało miejsca i nie przytłaczają nawet pomieszczeń o bardzo niewielkim metrażu. Najczęściej montuje się je w rogu pomieszczenia, ale jeśli dysponujemy większą przestrzenią do zagospodarowania, to będą się pięknie prezentować także bardziej wyeksponowane na przykład w połowie długości długiej prostej ściany.
Kręcone schody są również niezastąpione w półokrągłej klatce schodowej.
Mając mieszkanie dwupoziomowe: gdy chce się połączyć elegancki salon na parterze z sypialnią na piętrze, schody spiralne to najlepsze rozwiązanie.
- Jeśli wnętrze jest urządzone w stylu rustykalnym, wówczas warto wybrać drewniane schody kręcone z piękną poręczą;
- Z kolei w eleganckim i stylowym salonie sprawdzą się klasyczne białe lub czarne stopnie i metalowa ozdobna balustrada;
- Natomiast do wnętrz nowoczesnych często wybierane są schody kręcone bez poręczy. Pamiętajmy, jednak, że takie rozwiązanie jest zdecydowanie mniej bezpieczne niż schody z poręczą. Jej brak stanowi również pewne ograniczenie w wygodzie korzystania ze schodów. Dobrze się więc zastanówmy, zanim zdecydujemy się na schody spiralne bez poręczy. Nigdy nie wybierajmy takiego modelu, jeśli w domu są dzieci lub osoby starsze.
Schody kręcone - konstrukcja i rodzaje
Konstrukcja schodów spiralnych nie jest skomplikowana, choć znacznie różni się od zwykłych prostych schodów. Przyjrzyjmy się bliżej je poszczególnym elementom.
1. Słup centralny i stopnie schodów
Schody spiralne buduje się na bazie koła. Podstawą całej konstrukcji jest stopa fundamentowa oraz centralnie ustawiony słup. Słup wspierający jest przytwierdzony do posadzki w dolnym pomieszczeniu w stopie fundamentowej, a na drugim końcu w górnym pomieszczeniu umocowany jest za pomocą podestu do stropu. Jest on najczęściej stalowy, choć spotyka się też rozwiązania żelbetowe oraz drewniane.
Do słupa centralnego koncentrycznie przytwierdzone są kolejne stopnice stanowiące wycinek koła. Stopnie zachodzą na siebie, a patrząc z góry, wyższy stopień zakrywa krawędź niższego. Stopnie schodów zwykle mają postać umocowanego na słupie stalowego wspornika. Na nim montuje się część użytkową stopni w zależności od wybranego przez nas modelu - mogą to być na przykład drewniane trepy.
W górnym pomieszczeniu ze schodów wychodzi się na podest w kształcie wycinka koła. W typowych, najbardziej regularnych modelach zazwyczaj jest to ¼ koła.
2. Balustrada schodów kręconych
Balustrada to ważny element schodów spiralnych. Jest ona mocowana do stopni i stropu. Balustrada pełni nie tylko funkcję dekoracyjną, ale przede wszystkim wspiera i stabilizuje konstrukcję schodów kręconych oraz zapewnia bezpieczeństwo korzystania z nich. Stopnie schodów spiralnych są mocowane tylko do jednego punktu - na słupie. Dlatego tak ważna jest solidna balustrada, która usztywnia całą konstrukcję i wzmacnia je stabilność.
Balustrada może być wykonana z różnych materiałów, np.:
- z giętego metalu,
- z kutego żelaza,
- z drewna,
- z giętej tafli szkła.
Jej wygląd dopasowujemy do designu schodów oraz pomieszczenia, w którym się znajdują. Ponadto balustrada schodów spiralnych może też być bardzo prosta w stylu minimalistycznym lub bogato zdobiona. Prawdziwym hitem w wystroju wnętrz są kutego przez kowala metalowe balustrady ze wzorami roślinnymi.
3. Schody kręcone - rodzaje konstrukcji
Schody spiralne biegną po kole i to właśnie jego kształt ma zazwyczaj otwór w stropie pomieszczenia, do którego prowadzą schody.
Wyższe schody kręcone najczęściej wykonują pełny obrót wokół słupa centralnego. W praktyce oznacza to, że na podest na górze schodów wychodzi się dokładnie nad miejsce, w którym weszło się na pierwszy stopień schodów na dole. Niższe schody kręcone prowadzące przykładowo na antresolę, nie zataczają całego koła, ale jedynie jego fragment.
Konstrukcje schodów spiralnych możemy podzielić na dwa rodzaje:
- typowe schody kręcone - oparte są o jeden słup centralny i na bazie koła wpisane w otwór w stropie, który najczęściej także jest kołem, ale możliwe są również takie rozwiązania, jak półokrąg, kwadrat czy prostokąt. W dwóch ostatnich przypadkach schody będą biegnąć w formie łuku w pewnej odległości od narożnika kwadratu lub prostokąta.
- schody kręcone o konstrukcji policzkowej to bardzo ciekawe i oryginalne, ale też kosztowniejsze rozwiązanie. W tej konstrukcji kolejne stopnice umieszczane są pomiędzy dwoma łukowato wygiętymi belkami nośnymi. Zewnętrzna belka wyznacza okrąg, z kolei wewnętrzna jest zakręcona w formie świdra, do którego mocowane są kolejne stopnice.
Rzadziej spotykane są rozwiązania, gdzie zakręcony bieg schodów tworzy się już w czasie budowy domu z żelbetu lub prefabrykatów.
Rozważając montaż schodów, często zadajemy sobie pytanie, czy schody spiralne są bezpieczne i wygodne w użytkowaniu. Wiele zależy tutaj od wybranej przez nas konstrukcji. Oczywiście schody spiralne to specyficzna konstrukcja, do której trzeba się przyzwyczaić, jeśli nie korzystaliśmy z takiego rozwiązania nigdy wcześniej. Chodzi się po nich inaczej niż po tradycyjnych schodach o prostym biegu. Są one nieco bardziej strome, a stopnie są mniejsze, dlatego z pewnością konieczne jest ich świadome użytkowanie.
Aby schody kręcone były jak najwygodniejsze i przede wszystkich bezpieczne, wysokość ich stopni powinna wynosić 17-18 cm, natomiast stopnie powinny sięgać odległości co najmniej 40 cm od słupa centralnego i w swojej najszerszej części mieć szerokość nie mniejszą niż 25 cm. Pamiętajmy, że im mniejsze i wyższe są stopnie, tym trudniejsze jest korzystanie ze schodów kręconych. Jeśli ze schodów spiralnych mają korzystać osoby starsze, zadbajmy koniecznie o komfortowe wymiary stopni, ich antypoślizgowość oraz solidną balustradę. Bezwzględnie pamiętajmy też o zabezpieczeniu zarówno górnej, jak i dolnej części schodów specjalną bramką, jeżeli w domu są małe dzieci.
Komentarze