Schody młynarskie - konstrukcja, rodzaje. Ile kosztują schody młynarskie?

Schody młynarskieSzukasz prostego i niedrogiego rozwiązania, aby połączyć ze sobą kondygnacje w mieszkaniu lub domu? Prawdziwym hitem są obecnie schody młynarskie, które łączą w sobie prostotę i elegancję, a także są bardzo łatwe w montażu i niedrogie. Takie schody można wykonać na wymiar lub kupić gotowe u stolarza bądź w markecie budowlanym i samodzielnie złożyć je i zainstalować. Nie jest to ani trudne, ani pracochłonne.

Schody młynarskie sprawdzą się w wielu sytuacjach. Mogą one stanowić tymczasowe rozwiązanie, umożliwiające przechodzenie między piętrami domu lub mieszkania dwupoziomowego podczas budowy albo remontu. Można ich także używać w formie schodów zdejmowanych, które ustawia się tylko, gdy chcemy wejść do rzadko używanego pomieszczenia na przykład na strych. Ich oryginalna konstrukcja wpisuje się też idealnie w minimalistyczny, rustykalny czy industrialny wystrój wnętrz, co sprawia, że coraz częściej schody młynarskie montuje się na stałe pomiędzy piętrami, zamiast schodów tradycyjnych. Poznaj rodzaje schodów młynarskich i zasady ich montażu.

Schody młynarskie - konstrukcja

Budowa schodów młynarskich jest bardzo prosta. Zazwyczaj wykonuje się je z drewna iglastego (sosna lub świerk). Najprostsze modele bez poręczy składają się z dwóch belek bocznych (wangi, policzki), pomiędzy którymi osadza się poziome stopnice (trepy). Montaż schodów młynarskich jest bardzo łatwy. Można je ustawić w dowolnym miejscu - zarówno z daleka od ściany, jak i przy niej. Górną część belek opiera się o strop, a dolną o podłogę.

Schody młynarskie montuje się w pomieszczeniach o wysokości do 3 metrów. Belki boczne schodów mają długość 300-330 cm, szerokość około 30 cm i grubość od 3 do 5 cm. Stopnice natomiast mogą mieć szerokość od 50 do nawet 90 cm, głębokość 15-20 cm oraz grubość rzędu 3 cm. Montaż stopnic jest bardzo prosty. Osadza się je w zagłębieniach wykonanych w belkach bocznych bądź opiera na specjalnych podpórkach (poprzecznych listwach), które przytwierdzone są do belek.

Kąt nachylenia oraz wysokość stopni dopasowujemy do ilości miejsca, jakim dysponujemy w pomieszczeniu. Im jest go mniej, tym schody są bardziej strome i wyższe. Pamiętajmy, że specyficzna konstrukcja schodów młynarskich i dosyć duże odległości między stopniami sprawiają, że ich użytkowanie jest mniej komfortowe, niż tradycyjnych schodów. Za najwygodniejsze uważa się stopnie o wysokości do 17 cm. Tymczasem w przypadku schodów młynarskich standardem jest około 20 cm, a zdarza się i więcej, jeśli miejsca jest mało i schody trzeba ustawić pod dużym kątem na przykład 60⁰.

Do schodów młynarskich można też zamontować poręcz. Najczęściej wybierana jest poręcz pojedyncza, czyli montowana tylko po jednej stronie schodów. Zwykle jest to pozioma poręcz z pionowymi tralkami albo po prostu poziome belki wsparte na trzech słupkach osadzonych na górze, w środku oraz na dole biegu schodów. W minimalistycznej wersji poręcze są wykonane z surowego drewna. Natomiast w przypadku tych bardziej dekoracyjnych modeli schodów młynarskich z reguły są one ozdobnie rzeźbione.

Schody młynarskie możemy pozostawić surowe lub wykończyć drewno olejem, lakierem, lakierobejcą lub farbą kryjącą do drewna.

Schody młynarskie - rodzaje

Choć schody młynarskie to bardzo prosta konstrukcja, to jednak ich wybór jest całkiem spory. Możemy zdecydować się na proste ażurowe rozwiązanie lub na schody pełne z poręczą albo bez niej. Bardzo interesujące są także modele z zabiegiem. Przyjrzyjmy się bliżej rodzajom schodów młynarskich.

1. Schody młynarskie ażurowe
Schody młynarskie ażurowe nie mają podstopnic, czyli po prostu przestrzenie pomiędzy poszczególnymi stopniami są puste. Jest to bardzo lekka i prosta konstrukcja, która ma wiele zalet. Przede wszystkim jest ona tania i zajmuje naprawdę mało miejsca. Takie schody nie zagracają pomieszczenia i nie wyglądają przytłaczająco. Jest to zdecydowanie najlepsze rozwiązanie do pomieszczeń ciemnych, ponieważ lekka ażurowa konstrukcja schodów umożliwia przenikanie światła pomiędzy stopniami i nie powoduje dodatkowego zacienienia pomieszczenia.

2. Schody młynarskie pełne
Taki model schodów młynarskich warto wybrać, jeśli zależy nam na ich większej dekoracyjności lub jeżeli chcemy, aby schody wyglądały stabilniej i solidniej. W schodach młynarskich można wstawić pionowe półbelki częściowo zamykające przestrzeń pod stopniem lub pełne podstopnie.

3. Schody młynarskie kacze
To bardzo specyficzny model schodów młynarskich. Stosuje się je w miejscach, gdzie jest naprawdę mało miejsca. Ich zaletą jest niska cena oraz właśnie możliwość montażu nawet na bardzo niewielkiej przestrzeni. Schody kacze są strome, dlatego montuje się w nich na przemian stopnie wyprofilowane na lewą oraz prawą nogę. Są one po prostu na zmianę głębsze raz z lewej, a raz z prawej strony, aby można było na nich bezpiecznie i wygodnie postawić stopę.

4. Schody młynarskie z zabiegiem
Zarówno schody ażurowe, jak i pełne można postawić z zabiegiem. To rozwiązanie sprawdzi się, jeśli dysponujemy nieco większą ilością miejsca. Dzięki niemu schody będą wyglądać bardziej elegancko. Zabieg to po prostu zakręcony bieg schodów ustawiony pod kątem 90⁰ w stosunku do pozostałej części schodów. Taki zakręcony bieg wykonuje się w dolnej części schodów i obejmuje on zwykle 3-4 stopnie. Konstrukcja wygląda tak, że pierwszy stopień jest ustawiony pod kątem prostym do trzeciego (lub czwartego), natomiast stopnie drugi lub drugi i trzeci pod kątem 45⁰.

Ile kosztują schody młynarskie?

Jest to jeden z najtańszych modeli schodów. Warto się na niego zdecydować nie tylko wtedy, gdy dysponujemy niewielką ilością miejsca, ale również, jeśli nasz budżet jest skromny, a marzymy o ładnych i oryginalnych schodach. Najprostsze schody młynarskie o stopniach szerokości 60 cm lub schody kacze to koszt zaledwie około 500 złotych. Jest to cena za schody bez poręczy. Można oczywiście ją dokupić, co w zależności od wybranego modelu będzie wiązało się z wydatkiem rzędu od 100 do 200 złotych.

Im szersze i bardziej dekoracyjne schody, tym większy jest ich koszt. Przykładowo za modele z szerszymi stopniami i ładną rzeźbioną tralką zapłacimy od 1000 złotych wzwyż. Najdroższe są schody młynarskie z szerokimi stopniami, podstopnicami i zębinami oraz osadzonymi na nich ładnymi trepami, a także z ozdobną poręczą. Za takie schody zapłacimy już ponad 2000 złotych.

W marketach budowlanych dostępne są te najtańsze i najprostsze wersje schodów młynarskich. Te bardziej dekoracyjne zamówimy w pracowni stolarskiej.

Komentarze