Stiuk wenecki jest idealnym produktem dla osób ceniących sobie luksus za przystępną cenę, prawidłowo nałożony doskonale imituje drogie płyty marmurowe zdobiące sale pałacowe i wille zamożnych osób. Gładka tafla powstała po wyschnięciu zaprawy gipsowej, wapiennej lub gipsowo - wapiennej wzbogaconej marmurowym pyłkiem na pierwszy rzut oka niczym się nie różni od prawdziwych płyt marmurowych.
Oczywiście kluczowe znaczenie ma w tym wypadku sposób nakładania zaprawy, dlatego jeśli ktoś nie czuje się na siłach by nałożyć stiuk warto zastanowić się nad zatrudnieniem fachowca.
Stiuk wenecki - zalety i wady
Stiuk wenecki jest mieszanką zaprawy gipsowej, wapiennej lub gipsowo-wapiennej z proszkiem marmurowym, który to sprawia, że owa masa po wyschnięciu przybiera wygląd prawdziwego marmuru. Nowszą i znacznie tańszą odmianą tego materiału jest stiuk syntetyczny, w którym pył prawdziwego marmuru został zastąpiony syntetycznym. Podstawową zaletą naturalnego stiuku weneckiego oprócz wartości wizualnej jest wysoka odporność na uszkodzenia mechaniczne, wilgoć, a fachowo zabezpieczony jest również odporny na zabrudzenia oraz powstawanie osadów typowych w przypadku ścian malowanych tradycyjnymi farbami. W przypadku zaprawy syntetycznej efekt choć nadal dobry nie jest powalający, ponadto stiuk nie jest tak odporny na uszkodzenia czy przyjmowanie brudu oraz osadu.
Ile osób tyle gustów dlatego też producenci zaprawy opracowali barwniki przeznaczone do jej barwienia, dzięki nim "marmurowej ścianie" można nadać niespotykany odcień lub co odważniejsi mogą się pokusić o stworzenie mocnego akcentu kolorystycznego. Jeśli jednak ktoś pragnie by zaprawa była idealną imitacją marmuru powinien zastosować jeden z odcieni w jakich występuje naturalny marmur i zainwestować w stiuk tradycyjny z naturalnym pyłem.
Niekwestionowaną zaletą tej zaprawy jest duża elastyczność gotowej masy. Fachowcy twierdzą, że właśnie po tym, czy masa jest elastyczna czy też nie, można poznać czy zaprawa jest gotowa do nałożenia na ścianę, gdyż tylko dobrze wymieszane składniki są łatwe do nakładania. Jest to bardzo ważne dla uzyskania dobrego efektu, gdyż zaprawą należy bardzo dokładnie pokryć wszystkie zakamarki, narożniki itp.
Kolory - jak barwić stiuk wenecki?
Stiuk wenecki barwimy tylko i wyłącznie barwnikami dedykowanymi temu produktowi, ponadto należy ściśle trzymać się instrukcji przygotowanej przez producenta. Co ważniejsze barwnik dodajemy naprawdę małymi porcjami, następnie mieszamy i w razie potrzeby dodajemy kolejną porcję. Po uzyskaniu pożądanego koloru warto zapisać proporcje na wypadek gdyby zabrakło zaprawy, gdyż uzyskanie identycznego koloru w modelu "na oko" raczej się nie powiedzie.
Jak prawidłowo wykonać stiuk wenecki?
Oczywiście najprościej jest zatrudnić fachowca, dla którego nałożenie stiuku to nie pierwszyzna, jeśli jednak ktoś lubi własnoręcznie dekorować swoje wnętrza spieszymy z pomocą.
- pierwszym krokiem są zakupy, najlepiej w takim sklepie, w którym oprócz półek uginających się od materiałów budowlanych znajdziemy ekspertów, którzy pomogą w wyborze odpowiedniego produktu do danego pomieszczenia, oraz niezbędnych narzędzi;
- mając na uwadze, że stiuk wenecki jest zaprawą szybko twardniejącą należy zabezpieczyć całe otoczenie miejsca, w którym będzie nakładany. Do najprostszych metod ochrony mebli, podłóg i sprzętów, jeśli nie chcemy ich wynosić z remontowanego pomieszczenia, należy dokładne przykrycie wszystkiego folią malarską. Warto przed każdym remontem zadbać o to by zmniejszyć do minimum ilość prac koniecznych do wykonania po remoncie, tym bardziej że w przypadku tej zaprawy, gdyż doczyszczenie zachlapanych powierzchni nawet jeśli są niewielkie może być problematyczne. Doskonałym pomysłem jest również rozłożenie grubej tektury na podłogę, ubranie mniejszych sprzętów w czyste worki na śmieci, większe należy okleić folią. Kolejna bardzo pracochłonna i czynność to zabezpieczenie detali, które należy dosyć precyzyjnie okleić dopasowaną rozmiarem folią i taśmą;
- gruntowanie ściany, przed nałożeniem zaprawy konieczne jest zagruntowanie ściany, nawet jeśli przed ostatnim malowaniem była gruntowana. Przygotowanie ściany jest dosyć żmudną i konieczną czynnością, dla uzyskania jak najlepszego efektu należy zadbać by powierzchnia była gładka, sucha i zagruntowania. Choć cały proces przygotowania do nałożenia ów zaprawy może się wydawać trudny i zniechęcać, pamiętajmy jednakże, że stiuk nakłada się najczęściej na jedną ścianę lub jej fragment, dlatego też warto się zrażać;
- zanim przystąpimy do upiększania wybranej powierzchni należy przygotować masę, którą najczęściej należy jedynie wymieszać, aż do uzyskania idealnie elastycznej i gładkiej konsystencji, wewnątrz której nie powinny znajdować się żadne grudki.
Nakładanie stiuku na ścianę
- pierwszą czynnością jest precyzyjne nałożenie masy w narożnikach oraz na granicy z taśmą malarską, którą zabezpieczyliśmy drobne elementy na dekorowanej ścianie lub resztę ściany, która nie będzie zdobiona. Jest to najbardziej żmudna część pracy, którą należy wykonać bardzo precyzyjnie ponieważ to właśnie detale decydują o powodzeniu całości. Należy zwrócić szczególną uwagę, czy stiuk pokrywa każdy nawet trudno dostępny zakamarek. Po tej jakże stresującej części można przejść do nakładania zaprawy na całą powierzchnię, co powinno być znacznie łatwiejszym i mniej pracochłonnym zajęciem. Masę nakładamy w trzech etapach najpierw pierwsza warstwa nakładana punktowo, aż do zapełnienia całej powierzchni.
- kolejny etap to schnięcie, czyli zasłużony 2 godzinny odpoczynek, po upewnieniu się że powierzchnia jest sucha należy ją wyrównać, do czego możemy użyć rantu pacy weneckiej
- druga warstwa, tym razem powinna być nakładana długimi pociągnięciami, od punku w którym zaczyna się dekoracyjna ściana do punku, w którym się kończy. Optymalny efekt uzyskany zostanie jeśli mokra świeżo nałożona masa będzie zachodziła na tą już schnącą. Ten etap pracy należy wykonać nieco szybciej gdyż druga warstwa schnie krócej
- trzecią warstwę nakładamy po wyschnięciu drugiej powtarzając wszystkie czynności z poprzedniej warstwy
- polerowanie lub nabłyszczanie, jest niezwykle ważną częścią pracy i decyduje o efekcie końcowym. Czynność tą wykonujemy za pomocą pacy, a polega ona na gładzeniu pacą całej powierzchni, aż do uzyskania lustrzanego połysku. Uwaga zbyt mocne dociskanie pacy może doprowadzić do powstania rys na ścianie.
Dodatkowe porady
- Stiuk wenecki można jedynie nakładać na równe zwarte ściany, tylko wówczas zostanie osiągnięty piękny długotrwały efekt. Nigdy nie należy nakładać żadnej zaprawy ozdobnej na odpryskującą farbę, popękane ściany lub gdy tynk właściwy obsypuje się ze ścian. Pamiętajmy, że stiuk nałożony na niestabilną powierzchnię odpadnie razem z nią.
- Impregnacja nie jest koniecznym etapem nakładania tej zaprawy, gwarantuje jednakże długotrwały efekt oraz zabezpiecza ścianę przed powstawaniem zacieków i osadów np. z gotowania czy tytoniu.
Komentarze