Styl angielski w pełnej odsłonie

Sypialnia w stylu angielskimBez względu na to, że we współczesnych trendach aranżacyjnych na piedestale wciąż pozostaje surowy, minimalistyczny styl hołdujący kanciastym meblom i odrzucający większość dekoracji, coraz więcej osób zaczyna tęsknić za przytulnymi, rustykalnymi domami.

Ich ciepła atmosfera przywołująca w myślach wakacje na wsi, czy zimowe wieczory spędzone przed kominkiem z kubkiem gorącego mleka sprawia, że chcemy odpocząć od miejskiego zgiełku i chociaż na chwilę zwolnić tempo życia.

Ich klimat sprawia, że dom znowu staje się bezpiecznym azylem i ostoją spokoju, zachęcając do spędzania czasu w gronie rodziny i najbliższych przyjaciół. Nam się to bardzo podoba, a jakie jest Wasze zdanie? Lubicie rustykalne aranżacje i jednocześnie kochacie klasyczną elegancję? Jesteśmy więc przekonani, że spodobają Wam się gustowne, angielskie wnętrza.

Ciepłe, przytulne kolory

Słysząc "styl angielski", chyba każdy z nas myśli o rodzinie królewskiej. Arystokratyczne maniery i surowa etykieta nie ma z nim zbyt wiele wspólnego. Aranżacje pochodzące z wysp brytyjskich są bardzo przytulne, czasem wręcz romantyczne. Pamiętajcie jednak, że angielska estetyka może przybierać różne formy. Najczęściej możemy zauważyć w niej wpływ wiejskich motywów nawiązującą do sielankowego stylu "cottage" czy kolonialne motywy, które mimo upływu lat nadal pozostają żywe w brytyjskiej kulturze. Bez względu na to, którą z nich wybierzecie, możecie być pewni, że Wasz dom będzie bezpieczną przystanią zachęcają domowników i gości do odpoczynku przy filiżance aromatycznej herbaty podanej w porcelanowej filiżance dekorowanej kwiatowym ornamentem. Rozpoczynając przygodę z angielską aranżacją, ustalcie, jakie kolory zagoszczą w Waszym wnętrzu. Podpowiadamy Wam, że świetnie sprawdzą się ciepłe barwy. Pastelowe ściany w odcieniach pudrowego różu lub błękitu będą doskonale współgrać z podłogą wykonaną z surowych desek w kolorze orzecha czy buku. W kuchni czy w łazience na posadzce świetnie sprawdzą się z kolei płytki ceramiczne, najlepiej ułożone w szachownicę. Na sufitach mogą z kolei pojawić się dekoracyjne stiuki, podkreślające awangardowy charakter aranżacji.

Ciemne, ciężkie meble

Ściany w jasnych kolorach nie tylko optycznie powiększają przestrzeń, ale także stanowią idealne tło dla mebli. W angielskich aranżacjach przeważają ciężkie, oryginalnie zdobione komody i kredensy wykonane z ciemnego drewna. Centralne miejsce w jadalni zajmuje duży stół na kabriolowych nogach otoczony przez krzesła tapicerowane wzorzystą tkaniną. W salonie zaś jego alternatywą jest niewielki, drewniany stolik kawowy, przy którym możecie postawić welurowe pufy nawiązujące do brytyjskiej estetyki vintage.

Symbolem angielskiego stylu jest sofa chesterfield. Geneza tej pikowanej kanapy z charakterystycznymi podłokietnikami sięga początku XIX wieku. Do dziś jednak nie rozszyfrowano pochodzenia jej nazwy. Podczas gdy jedni historycy przekonują, że wywodzi się ona od nazwiska hrabiego Chesterfielda, inny są pewni, że sofa zawdzięcza swój rodowód nazwie miasta położonego w hrabstwie Derbyshire. Jedno jest pewne - już ponad 200 lat temu był to mebel zarezerwowany dla miłośników wysublimowanej elegancji i taki pozostaje do dziś. Ciekawostką jest, że w XIX stuleciu występował jedynie w dwóch kolorach - czarnym lub brązowym. Tapicerowany był wyłącznie skórą naturalną.

Sofa chesterfield

Obecnie bez problemu znajdziecie sofę chesterfield w Waszym ulubionym odcieniu i wykonaną z materiału, który najlepiej trafia w Wasz gust. Nie zapominajcie także o tym, że obowiązkowym elementem angielskiego salonu jest kominek obłożony kamieniem w ciepłych kolorach. Jeśli nie macie go w swoim domu lub mieszkaniu, możecie umieścić jego ramę, zaś we wnętrzu umieścić świece wykonane z naturalnego wosku.

Dom usłany różami

Charakter angielskich aranżacji najlepiej wyrażają dodatki. Spoglądając na wnętrza urządzone w angielskim stylu odniesiecie wrażenie, że domownicy przez całe swoje życie nie poprzestają dekorować wnętrza. Ciągle dokładają bibelotów, zupełnie zapominając o uprzątnięciu tych, które są z nimi od niepamiętnych czasów. Mimo natłoku ozdób wnętrze nie jest jednak przytłaczające i kiczowate. Wśród motywów dekoracyjnych prym wiodą róże. Pojawiają się na tapicerce mebli, ciężkich kotarach z kunsztownie marszczonymi lambrekinami, czy pikowanych narzutach. Znakomicie prezentują się w dużych wazonach rozstawionych na komodach, stołach, a nawet na podłodze. Nie brakuje ich ponadto na ceramice, które ukradkiem spogląda zza szyby stylowej witryny. Na kominku zaś brylują porcelanowe figurki czy starodawne zegary. Ściany ozdobione są obrazami nawiązującymi do świata natury. Lawendowe pola czy las przeniesiony na płótno zaraz po wiosennej burzy sprawiają, że wnętrza te są ostoją spokoju.

Ważną rolę grają w nich także tekstylia. Miękkie, ciepłe koce w szkocką kratę niedbale przerzucone przez kanapę, czy ozdobne poduszki rozrzucone na wszystkich elementach kompletu wypoczynkowego zachęcają do relaksu po męczącym dniu. Wtórują im puszyste perskie dywany zdobione oryginalnym nadrukiem oraz miękkie, pikowane podnóżki. Nie brakuje także miejsca dla kwiatów ustawionych w dużych, glinianych doniczkach. Zwisające paprocie, czy strzeliste fikusy sprawiają, że wnętrze zyskuje jeszcze bardziej spójny charakter. Mówiąc o angielskich aranżacjach nie możemy zapomnieć także o oświetleniu. Główna rola przypada w tym aspekcie dużym, kryształowym żyrandolom. Ich dopełnieniem są lampy stojące, przykuwające wzrok eleganckimi, skórzanymi abażurami oraz niewielkie kinkiety umieszczone nad łóżkiem, czy kanapą. W chłodne, jesienne i zimowe wieczory, ciepłe światło skrupulatnie dawkują z kolei świece ustawione w ozdobnych, mosiężnych świecznikach.

Komentarze