Styl Hygge w aranżacji wnętrz

Wnętrze w stylu HyggeTo, jak urządzone jest mieszkanie, ma ogromny wpływ na nasz nastrój oraz poczucie szczęścia. Nie w każdym wnętrzu czujemy się dobrze. Wynika to w dużej mierze ze sposobu aranżacji pomieszczeń. Warto więc dołożyć starań, aby meble i dodatki w naszym domu tworzyły atmosferę spokoju i bezpieczeństwa. Duńczycy to naród o najwyższym w Europie poczuciu szczęścia. W ogromnej mierze jest to spowodowane filozofią życiową, którą wyznają. Hygge to styl życia, który przejawia się w systemie wartości, wyznawanych zasadach, ale również w ubiorze oraz wystroju wnętrz. Warto się nim zainspirować i stworzyć w swoim domu spokojną, bezpieczną i szczęśliwą oazę.

Wnętrza w stylu Hygge

Styl życia Hygge narodził się w Danii w XIX wieku, skąd trafił również do pozostałych krajów skandynawskich. Jest on oparty na radości z prostych codziennych czynności, umiejętności bycia w pełni tu i teraz oraz dostrzegania wokół siebie pozytywnych przejawów rzeczywistości.

Wnętrza w stylu Hygge cechuje komfort, przytulność i wygoda. Klimat panujący w Skandynawii nie sprzyjał dobremu samopoczuciu - zwłaszcza w zimie. Częste opady deszczu, silny wiatr i bardzo szybko zapadający zmrok w miesiącach jesienno-zimowych, spowodowały, że ludzie zamieszkujący ten rejon Europy zaczęli szukać sposobu na poprawę nastroju i zwiększenie poczucia szczęścia na co dzień.

Tak właśnie powstała filozofia Hygge, która opiera się na ciepłych bliskich relacjach międzyludzkich, braku zażartej rywalizacji pomiędzy sobą i ciągłego pośpiechu. Najważniejsze wartości przynoszące szczęście widoczne są w każdym aspekcie codziennego życia. Kontakt z naturą i skromnie, ale bardzo przytulnie urządzone wnętrza pełne ciepła to norma w duńskich domach.

Pomieszczenia w stylu Hygge są urządzone w bardzo osobisty sposób, w pełni zgodnie z własnym gustem. Są w nich proste naturalne elementy takie jak wygodne fotele czy drewniane łóżka oraz nasze ulubione dodatki w postaci zdjęć rodzinnych czy aromatycznych świec.

Unika się plastiku i innych syntetycznych materiałów, a także przeładowania wnętrz i zagracania mieszkania.

Meble w stylu Hygge

Meble w stylu Hygge są naturalne i proste. Nie znajdziemy tutaj żadnych bogato zdobionych sztukaterii czy ekstrawaganckich połączeń kolorystycznych. We wnętrzach ma panować przytulna i miła atmosfera sprzyjająca relaksowi w rodzinnym gronie. W mieszkaniu urządzonym zgodnie z Hygge nie może zabraknąć takich mebli jak:

  • łóżko z drewnianą ramą,
  • regał na książki lub biblioteczka,
  • prosty stół do jadalni lub kuchni,
  • fotel obity naturalnym materiałem,
  • prosta szafa na ubrania.

Oczywiście ilość i rodzaj mebli dopasowujemy do swoich potrzeb. Pamiętajmy jednak, że w mieszkaniu urządzonym w stylu duńskim raczej nie znajdziemy masywnej meblościanki zabudowującej całą ścianę pokoju czy jaskrawej kanapy w sztucznym obiciu.

Meble są raczej w stonowanych kolorach. Króluje naturalne drewno z elementami metalowymi oraz szklanymi. Kolorystyka jest ciepła i naturalna. Może to być naturalny odcień drewna lub rozmyta biel, beże, jasne brązy czy delikatne odcienie zieleni w ciepłych tonacjach.

Dodatki w stylu Hygge

W stylu Hygge ogromne znaczenie mają również dodatki takie jak:

Tkaniny

Bawełna, len, ale również ciepła i przytulna naturalna wełna, to tkaniny pożądane we wnętrzach urządzonych w stylu Hygge. Narzuty na łóżko, dekoracyjne poduszki czy miękki koc pomogą stworzyć atmosferę przytulności i ciepła.

Duńczycy nie zasłaniają niczym swoich okien. Nie mają oni w zwyczaju wieszania firanek ani zasłonek. Wynika to z tradycji otwartości i transparentności oraz uwarunkowań geograficznych powodujących niedobór świata w pomieszczeniach (przez sporą część roku dzień jest krótki). W Polsce tradycyjnie lubimy wieszać piękne zasłony. Nie musimy z nich rezygnować w mieszkaniu urządzonym zgodnie z filozofią Hygge. Ważne, aby były one wykonane z naturalnych lekkich materiałów w neutralnych, jasnych i ciepłych kolorach. Nie powinny być ciężkie i przytłaczające, aby nie wpływać negatywnie na nasz nastrój.

Ramki ze zdjęciami lub obrazki

Powieśmy je na ścianach lub postawmy na komodzie. Wybierzmy ramki w stonowanej delikatnej kolorystyce. Najlepiej sprawdzą się takie wykonane:

  • z surowego drewna,
  • białe,
  • beżowe,
  • jasnoniebieskie.

Zdjęcia bliskich nam osób pomogą zbudować relaksującą atmosferę. Pomocne będą także fotografie lub obrazy przedstawiające nasze ulubione miejsca, które przyjemnie nam się kojarzą na przykład widok na piaszczystą plażę nad błękitnym morzem, spojona toń jeziora, klify lub górskie stoki, soczyście zielony las, wiosenna łąka, albo łany dojrzałego zboża na letnich polach.

Takie widoki wprawiają nam w błogi przyjemny nastrój i powodują, że czujemy się dobrze tu i teraz. Właśnie poczucie harmonii i komfortu jest podstawą codziennego szczęścia.

Świece, lampiony, kominki aromaterapeutyczne

Ciepłe, nastrojowe światło i przyjemne zapachy pomogą zrelaksować się po ciężkim dniu w pracy czy spędzić miło zimowy weekend w przytulnym domu. Balkon, taras czy ogród warto udekorować lampionami również latem. Przy ich nastrojowym świetle spędzimy z pewnością niezapomniane chwile z najbliższymi.

Zimą aromatyczne świece czy kominki zapachowe otulą nas ciepłymi zapachami cynamonu, cytrusów czy róży. Z kolei latem świece zapachowe i olejki eteryczne takie jak:

  • drzewo herbaciane,
  • melisa,
  • mięta,
  • bazylia,
  • lawenda,
  • rozmaryn

używane wieczorami w mieszkaniu oraz na balkonie, ochronią nas przed natrętnymi owadami takimi jak komary czy meszki.

Naczynia

Białe porcelanowe lub kamienne donice do kwiatów, szklany przeźroczysty wazon, biała prosta zastawa stołowa - to naczynia niezbędne w domu urządzonym w stylu Hygge. Przydadzą się także duże kubki na ciepłą herbatę z malinami czy różą albo gorącą czekoladę w chłodny dzień. Mogą one być porcelanowe, ale świetnym pomysłem jest również zakup tych metalowych emaliowanych. Są one ostatnio bardzo modne, przy tym również ekologiczne oraz praktyczne. Metalowe kubki na napoje posłużą nam wiele lat. Zimą wypijemy z nich ciepły napój, a latem zabierzemy na piknik w ogrodzie lub tarasie czy na wycieczkę rowerową bez obawy, że mogłyby się stłuc.

Możemy sięgnąć po naczynia w jasnych jednolitych barwach, ozdobione tradycyjnymi skandynawskimi wzorami, ale w naszej Polskiej wersji Hygge warto zainteresować się pięknymi zastawami stołowymi w rodzime ludowe wzory najlepiej te tradycyjne dla regionu, w którym mieszkamy na przykład łowickie czy kaszubskie.

Styl Hygge to przede wszystkim spokój, harmonia, dobry nastrój, wdzięczność za każdą chwilę w życiu i docenianie codziennych drobnych przyjemności. Urządzając mieszkanie lub dom nawiązujące do tej duńskiej filozofii życiowej, nie musimy sztywno trzymać się zasad skandynawskiego wzornictwa. Najważniejsze jest to, aby mieszkanie nie było zagracone, ale przytulne, żeby było w nim dużo prostoty i naturalności, a przede wszystkim, abyśmy my i nasza rodzina czuli się w nim w pełni bezpiecznie i dobrze.

Komentarze

Sara
Jestem zachwycona stylem hygge. Sporo inspirujących wnętrz tego typu widziałam ostatnio na https://projektowanie-wnetrz-online.pl/projektowanie-kuchni-online