Eleganckie, a zarazem delikatne wnętrze, stwarzające atmosferę ciepłego, rodzinnego domu. Taki właśnie jest styl romantyczny, o ile potrafimy znaleźć umiar. Łatwo bowiem zmienić romantyczną aranżację w nijaką i mdłą. Radzimy jak stworzyć elegancką, a zarazem delikatną i ciepłą przestrzeń w stylu romantycznym. Dowiedz się, jak urządzić romantyczne wnętrze?
Styl romantyczny - cechy charakterystyczne
Najważniejsza jest odpowiednia kolorystyka, w tym przypadku delikatne, pastelowe odcienie, najlepiej:
- różowego,
- białego,
- beżowego,
- błękitnego,
- lawendowego.
Sprawdzą się również motywy kwiatowe, przy czym najczęściej wykorzystywane są róże oraz bzy. Ciekawie w kompozycjach romantycznych wyglądają także delikatne paski lub kratka.
Drugą, najczęściej kojarzącą się ze stylem romantycznym cechą, są dodatki ocieplające wnętrze. W praktyce są to ozdobne poduszki z dodatkiem koronki, żywe kwiaty lub inne mniejsze źródła światła, dające efekt intymności.
Meble w stylu romantycznym
Styl romantyczny nawiązuje do XIX-wiecznych wnętrz. Najbardziej to widać na przykładzie mebli. Najczęściej w takich aranżacjach spotyka się drewniane meble z dekoracyjnymi elementami, takimi jak wzory kwiatowe, czy mosiężne ozdobne motywy. Często takie meble dodatkowo się postarza. Najłatwiejszym, a przy tym efektownym rozwiązaniem, jest pokrycie drewna białą farbą, a następnie przetarcie jej w wybranych miejscach. Bardzo dobrze pasują również meble z wikliny lub posiadające wiklinowe elementy.
Nie można nie zauważyć jednak obecnych trendów minimalistycznych, które sięgają także do tytułowego trendu. Coraz częściej spotyka się bowiem meble proste, wprost ze stylu skandynawskiego w omawianych przestrzeniach. Jak się bowiem okazuje przy odpowiedniej kolorystyce i dodatkach, nawet oszczędne w formie meble, mogą stanowić podstawę do romantycznego wnętrza. Ogólnie w tym trendzie chcemy meble drewniane, najlepiej w jasnych kolorach, tak by nie przytłoczyły one pastelowej kolorystyki.
Odpowiednie światło w stylu romantycznym
Wnętrza tytułowego trendu niemalże bazują na odpowiednim świetle. Jest to bowiem element, który w dużym stopniu wpływa na nastrój i postrzeganie danego wnętrza. W romantycznych wnętrzach dążymy do miękkiego, rozproszonego, ciepłego światła, dlatego bardzo często w takich pomieszczeniach mamy do czynienia z dużymi lampami ażurowymi i mniejszymi lampkami, pełniącymi również funkcje dekoracyjne. Sprawdzą się także mniejsze lampki w ozdobnych sznurach, na przykład sznur światełek w wiklinowych kulach.
Warto również znaleźć miejsce dla świec, które w dzień będą stanowić ciekawe urozmaicenie, a wieczorem dadzą ciepłe, klimatyczne światło.
Dodatki do stylu romantycznego
Jak już wcześniej wspomnieliśmy, styl romantyczny stroi dodatkami. W tym też cała trudność w urządzeniu wnętrza w takiej aranżacji. Łatwo bowiem popaść w kicz i nijakość. Dobrym sposobem na równowagę między zbyt dużą ilością a ich brakiem, jest zasada, aby w każdym pomieszczeniu znalazła się przynajmniej jedna rzecz z tych podstawowych dekoracji. Sprawdzą się tutaj:
- żywe kwiaty: mogą być one w ozdobnych wazonach, co sprawdzi się w salonie, gabinecie, czy sypialni lub pięknych doniczkach na przykład w kuchni, czy łazience,
- świece: świece stanowią doskonałą dekorację zarówno szafek w sypialni, salonie, jak i łazience, czy nawet kuchni,
- drewniane ramki ozdobne: w takich ramkach możemy umieścić wiele rzeczy - rodzinne zdjęcia, lustro powiększające naszą przestrzeń, malownicze pejzaże pól lawendowych, czy kwietnych łąk, a nawet własne kompozycje, które łatwo można przygotować za pomocą zasuszonych kwiatów.
Wszystkie te propozycje są niezwykle klimatyczne, a ich odpowiedni dobór do pomieszczenia i naszych możliwości da fantastyczny efekt. Do sypialni, salonu, czy pokoju gościnnego dodatkowo sprawdzą się takie dekoracje, jak:
- ozdobne poduszki,
- piękne i miękkie koce,
- jasne dywany,
- koronkowe, ozdobne serwety,
- łapacze snów.
Aranżacja sypialni w stylu romantycznym
Styl romantyczny od razu nasuwa na myśl delikatną, przytulną sypialnię, w której panuje intymny klimat sprzyjający odpoczynkowi. Aby uzyskać taki efekt, należy posłużyć się kilkoma sztuczkami wnętrzarskimi.
Odpowiednio dobrana kolorystyka
W sypialni, czyli przestrzeni, która sprzyja odprężeniu i relaksowi, dobrym wyborem będą odcienie beżu i bieli. Jeśli chcemy na ścianach wprowadzać akcent kolorystyczny, niech będą to maksymalnie dwie ściany i to w kolorach raczej uspokajających jak pastelowa zieleń, lawendowy czy błękit. Radzimy zrezygnować ze wzorów na ścianach, czy motywów kwiatowych, które mogą być zbyt absorbujące dla oka, co utrudni nam odprężenie się.
Wybór mebli
Poza oczywistą ich cechą, jaka jest wygoda, powinniśmy zwrócić uwagę na ich kształt oraz kolor. Do przytulnej i spokojnej sypialni romantycznej pasować będą jasne, drewniane meble. W tradycyjnym wydaniu stylu romantycznego będą to meble ozdobne, nawet w postaci łóżka z baldachimem. W nowocześniejszej odsłonie sprawdzą się meble proste w formie. To jakie meble będą adekwatniejsze, zależy od naszego gustu oraz wymiarów pomieszczenia. Przy małych sypialniach lepiej postawić na prostsze formą meble, które odpowiednim malowaniem możemy postarzyć. W większych sypialniach sprawdzą się obie drogi. Pamiętać jednak należy, aby być konsekwentnym i nie mieszać prostych formą mebli z tymi ozdobnymi. Wywoła to niechciany chaos.
Odpowiedni dobór pościeli
Radzimy wybierać pościel w jednolitym kolorze, pasującym do ogólnej kolorystyki, narzuconej przez ściany pomieszczenia. Wzory, czy motywy kwiatowe lepiej wprowadzić poprzez mniejsze elementy, takie jak poduszki, czy koce.
Zmniejszenie wyboru dodatków
W sypialni sprawdzą się ozdoby w postaci pięknych poduszek, koców, niewielkiej ilości żywych kwiatów, świece oraz dekoracyjne lampki. Doskonałym wyborem będą również zwiewne zasłony, które mogą wprowadzić motyw florystyczny, ale równie dobrze mogą być jednolicie białe.
Aranżacja sypialni w stylu romantycznym
Aranżacja salonu w stylu romantycznym
Salon to przestrzeń, w której spotyka się cała rodzina oraz przyjmujemy gości. Stworzenie w nim przytulnej i ciepłej atmosfery sprzyja zacieśnianiu relacji, dlatego dobrym pomysłem może być skorzystanie z romantycznej aranżacji wnętrza. Wbrew pozorom, nie jest to tylko styl odpowiedni do sypialni. Salon w stylu romantycznym odznacza się delikatną kolorystyką ścian, które możemy jednak ożywić za pomocą wzoru lub motywu florystycznego. Jednak aby nie przesadzić i stworzyć przytłaczająco słodkiego i mdłego połączenia, lepiej być konsekwentnym, dlatego zdecydujmy się albo na paski na maksymalnie dwóch ścianach i jednolity kolor na pozostałych, albo podobnie z kratką lub motywem florystycznym. Nie decydujmy się na wzornictwo na wszystkich ścinach, gdyż może to przytłoczyć w połączeniu z innymi elementami.
Odpowiednio dobrana kolorystyka
Najczęściej wybiera się brązy lub beże, które nawet w odsłonie pastelowej są ciepłe i przytulne. Często pojawia się również odświeżająca pastelowa zieleń. Dobrze komponować będzie się również pastelowy różowy w zestawieniu z bielami lub beżami.
Wybór mebli
W salonie podobnie jak w sypialni pozwólmy zadomowić się meblom drewnianym i jasnym. Tutaj tak samo działa zasada, odnośnie wyboru między bardziej ozdobnymi meblami a tymi prostszymi w formie.
Odpowiedni dobór dodatków
W przypadku dodatków możemy pozwolić sobie na większą dowolność w mieszkaniu wzorów oraz motywów florystycznych. Ważne jednak, by wszystko miało element wspólny, na przykład kolor. Tak więc w salonie z motywem florystycznym na dwóch ścianach, dopełnionym przez pastelową zieleń na pozostałych możemy pozwolić sobie na ozdobne poduszki w zieloną krateczkę, zasłony z zielonymi pasami, zielone świece zapachowe i piękny pejzaż polany, czy też zielonych szczytów w drewnianej ramie.
Tytułowy trend aranżacyjny stereotypowo jest kiczowaty i przesłodzony, a w efekcie mdły. Jednak przy zachowaniu pewnych zasad oraz konsekwencji, z pomocą stylu romantycznego możemy stworzyć ciepłe, przytulne i intymne wnętrze. Wystarczy jedynie odrobina wiedzy oraz zastosowania przedstawionych przez nas porad.
Komentarze