Sypialnia bez okien - wskazówki aranżacyjne

Sypialnia bez okienCzy da się urządzić ładną i funkcjonalną sypialnię w pomieszczeniu bez okna? Zdecydowanie tak. Aranżacja takiej sypialni nie jest trudna, ale wymaga zupełnie innego podejścia niż w przypadku sypialni w pokoju z oknem. Z takim wyzwaniem często mamy do czynienia w kawalerkach lub mieszkaniach dwupokojowych, jeśli zdecydujemy się na podzielenie jednego pomieszczenia ścianką działową, w celu uzyskania osobnego pokoju do spania. Takie rozwiązanie ma pewne zalety, ale nie jest też pozbawione wad. Sprawdź, o czym warto pamiętać podczas aranżacji sypialni bez okna.

Do zalet sypialni bez okna należą:

  • większa intymność,
  • lepsze warunki do spokojnego snu.

Są także wady sypialni bez okien, mianowicie taki pokój:

  • z reguły nie jest zbyt ustawny,
  • łatwo go zagracić,
  • nie dociera do niego naturalne światło słoneczne, co sprawia, że nawet w ciągu dnia konieczne jest korzystanie z lampy,
  • mogą się też pojawić trudności z wentylacją pomieszczenia.

Dobrze zaprojektowana sypialnia bez okna będzie świetnie spełniać swoją funkcję. Nawet w bardzo małym pomieszczeniu można stworzyć komfortową sypialnię, w której dobrze wypoczniemy. Kluczem do sukcesu jest odpowiedni dobór mebli, kolorystyki i dodatków. Kilka prostych wskazówek pomoże urządzić przytulne wygodne i funkcjonalne wnętrze.

Sypialnia bez okna - wskazówki aranżacyjne

W niewielkiej sypialni bez okna ważny jest każdy detal. Postarajmy się więc zaprojektować ją jak najstaranniej, aby korzystanie z niej było przyjemnością. Podczas urządzania tego pomieszczenia zwróćmy uwagę na takie elementy wystroju wnętrza jak:

  • podłoga,
  • ściany,
  • oświetlenie,
  • meble,
  • dodatki.

Podłoga w sypialni bez okien
Do takiego pomieszczenia najlepszym wyborem będzie jasna podłoga. Mogą to być na przykład panele podłogowe, wykładzina lub parkiet z naturalnego drewna o jasnej barwie. Bardzo ciekawym i oryginalnym rozwiązaniem, które warto wziąć pod uwagę, jest też drewniana lub drewnopodobna podłoga bielona. Oczywiście możemy również położyć płytki ceramiczne, ale pamiętajmy, że wtedy podłoga w sypialni będzie po prostu zimna - chyba, że mamy zainstalowane ogrzewanie podłogowe.

Ściany w sypialni bez okna
Również ściany powinny być jasne, jednakże nie muszą być białe. Mogą to być na przykład delikatne pastele jak pudrowy róż, miętowy czy błękit. Sprawdzi się też jasny beż oraz jasna szarość. Wybierzmy taki kolor, który nam się podoba. Malowanie ścian na ciemne kolory nie jest tutaj dobrym pomysłem. Sprawi to, że pomieszczenie będzie się wydawać jeszcze ciemniejsze i mniejsze niż jest w rzeczywistości. Jeśli chcemy ożywić nieco jedną ze ścian, możemy zastosować dekoracyjną naklejkę ścienną lub fototapetę. Tapeta z pięknym krajobrazem położona na ścianie naprzeciwko łóżka pomoże nam optycznie wydłużyć pomieszczenie. Wybierzmy na przykład taką z widokiem długiej, jasnej, piaszczystej plaży, świetlistego lasu, łąki lub pola z kwiatami. Fototapeta z takim obrazem nie tylko korzystnie wpłynie na proporcje pomieszczenia, ale również pomoże nam się zrelaksować i wyciszyć przed snem.

Oświetlenie sypialni bez okien
W sypialni bez okien dobre oświetlenie jest kwestią kluczową. Powinno ono być wielopunktowe. Konieczne jest zamontowanie porządnego górnego jasnego światła, ale również mniejszych punktów świetlnych - najlepiej w pobliżu łóżka. Mogą to być na przykład lampki nocne ustawione na niewielkim stoliku czy kinkiety na ścianie za łóżkiem. Bardzo praktycznym rozwiązaniem jest też punktowe oświetlenie LED przy podłodze, które rozświetli mrok na tyle, że będziemy mogli swobodnie poruszać się po pomieszczeniu, a jednocześnie nie obudzi drugiej osoby śpiącej w tym samym pokoju.

Meble do sypialni bez okien
Wybierając meble kierujmy się zasadą im lżejsze, tym lepsze. Najpierw bardzo dokładnie wymierzmy pomieszczenie i rozplanujmy ustawienie mebli. Nie upychajmy niczego na siłę i nie przeładowujmy pokoju, ponieważ w zagraconej sypialni bez okien po prostu nie będziemy czuć się dobrze. Unikajmy mebli ciężkich i masywnych. Najlepiej sprawdzą się takie o lekkie ażurowej konstrukcji. Wybierzmy łóżko o jasnej drewnianej lub metalowej ramie oraz zgrabne nieduże stoliki nocne. Jeśli chcemy ustawić w pomieszczeniu szafę, to doskonałym wyborem będzie mebel biały, sosnowy lub z lustrzanymi drzwiami. Pamiętajmy, aby nie przesadzać z ilością mebli. Zaopatrzmy się tylko w te, które są nam naprawdę niezbędne. Ustawmy je tak, aby po sypialni można było się swobodnie poruszać.

Dodatki do sypialni bez okna
Pomieszczenie bez okien powinno być jasne - na odrobinę ciemniejszych barw możemy sobie pozwolić jedynie w postaci dodatków. Mogą to być na przykład ozdobne poduszki na łóżko czy barwna grafika lub naklejka ścienna. Możemy również sprawić sobie piękną jednokolorową lub wzorzystą pościel. Idealnym dodatkiem do małego ciemnego pomieszczenia są lustra, które optycznie powiększają i rozjaśniają wnętrza. Najwygodniej będzie wybrać do sypialni szafę z lustrzanymi drzwiami, jeśli jednak nie planujemy postawienia w pomieszczeniu tego mebla, wówczas możemy powiesić na ścianie tradycyjne lustro lub przykleić lustro samoprzylepne.

Kiedy urządzamy sypialnię bez okna, koniecznie zwróćmy uwagę na kwestię wentylacji pomieszczenia. Powinniśmy je codziennie wietrzyć. W tym celu otwierajmy szeroko drzwi do sypialni oraz okno w sąsiednim pokoju. Koniecznie też wietrzmy pościel. Jeśli mamy taką możliwość, to warto wynosić ją na balkon czy taras na godzinkę dziennie. Aby poprawić jakość powietrza w sypialni bez okna, warto również rozważyć zakup urządzenia nawilżającego i oczyszczającego powietrze. Dzięki niemu pozbędziemy się z pomieszczenia nieprzyjemnych zapachów, roztoczy kurzu, a także bakterii i wirusów.

Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy naprawdę warto wyodrębniać sypialnię bez okna z innego pomieszczenia? Nie ma tutaj jednoznacznej odpowiedzi - wszystko zależy od naszych upodobań i sytuacji mieszkaniowej. Choć sypialnia wyodrębniona na przykład w jednopokojowej kawalerce, to bardzo wygodne rozwiązanie, które zapewni nam spokojny sen i poczucie intymności, to jednak nie jest to pomysł dla każdego. Jeśli jesteśmy alergikami, cierpimy na astmę oskrzelową lub mamy klaustrofobię, to lepiej nie decydować się na wydzielenie sypialni bez okna. W takim przypadku zdecydowanie lepiej wygospodarować w pokoju kącik sypialniany i oddzielić go od reszty pomieszczenia na przykład ażurowymi półkami, zasłoną czy ruchomym parawanem. Dzięki temu sypialnię będziemy mogli o wiele łatwiej przewietrzyć i będzie do niej docierać naturalne światło.

Komentarze