Sypialnia - inspiracje, trendy, porady

Sypialnia inspiracjeSypialnia to pomieszczenie, od którego wymagamy coraz więcej. Do niedawna była tylko pokojem do spania. Jednak czas pandemii nauczył nas lepiej wykorzystywać przestrzeń mieszkalną. Pokój nocny, rodzinna garderoba i mini gabinet to funkcje, jakie obecnie musi spełniać sypialnia. Inspiracje od najlepszych dekoratorów wnętrz pokazują nam, że osiągnięcie tak wielofunkcyjnego pomieszczenia jest możliwe i nie musi wpływać na komfort jego użytkowania.

Sypialnia to miejsce, które do niedawna było jedynie wykorzystywane przez ⅓ doby, bo tyle właśnie statystyczny Polak przeznacza na sen. Narodowa kwarantanna pokazała nam, że każdy centymetr kwadratowy w domu można, a nawet należy wykorzystać, żeby poprawić nasz komfort domowego życia. Wtedy też okazała się najbardziej niewykorzystanym pokojem i zwyczajnym marnotrawstwem powierzchni. Zakładając, że śpimy rekomendowane 8 godzin na dobę, przez pozostałe 16 była zupełnie niewykorzystywana. W tym samym czasie w salonie odbywało się życie rodzinne i praca zdalna. Dekoratorzy wnętrz szybko wyciągnęli wnioski i odpowiedzieli na potrzeby współczesnego społeczeństwa. Współczesne trendy w aranżacji sypialni można podzielić na czas sprzed pandemii i po pandemiczny.

Jak zmieniły się aranżacje sypialni?

Aranżacje sypialni jako miejsca wyłącznie do spania, czyli wykorzystywanego tylko przez ⅓ doby i zupełnie niewykorzystanego przez ⅔ naszego życia, przeszły prawdziwą rewolucję. W ruch poszły kompaktowe skandynawskie biurka, toaletki, które łatwo można przekształcić w miejsce do pracy i zapomniane parawany, pozwalające wydzielić mini gabinety. Szafy wnękowe również przeszły niemałą metamorfozę. Konieczność wstawienie biurka, sprzętu biurowego i dokumentów sprawiły, że komody często zamieniano w meble "biurowe". Z tego też powodu szafa powinna być dobrze zorganizowanym, spersonalizowanym schowkiem, zastępującym rodzinną garderobą.

Nie tylko funkcjonalność tego pokoju została zmieniona. Dotychczasowe "pałacowe" pełne przepychu aranżacje sypialni zmieniły się w lekkie nowoczesne, z minimalistycznymi meblami i prostą formą. W takim wnętrzu nie tylko łatwiej się zasypia, ale też łatwiej pracuje.

Pożegnanie falban i lambrekinów - nowoczesność minimalizm i prostota

Ekskluzywne, eleganckie i ciężkie sypialnie, z kolonialnymi łóżkami, gęsto marszczonymi zasłonami z florystycznym motywem lub gładkie z falbanami i lambrekinem odeszły do lamusa. Zostały zastąpione nowoczesnymi sprzętami i tekstyliami, które są piękne, funkcjonalne i nie dominują w pomieszczeniu. Bardzo ozdobne zasłony znacznie skromniejszym, gęste firanki roletami, nocne szafki à la ludwik XVI, minimalistycznymi, które są bardziej funkcjonalne i zajmują mniej miejsca.

Nowoczesna sypialnia
Nowoczesna sypialnia

I tak pożegnaliśmy "pałacowe sypialnie", które lata temu były wyznacznikiem luksusu i dobrego smaku. Zbędne bibeloty, dekoracyjne konsole i liczne przedmioty o charakterze typowo ozdobnym, zostały zastąpione przez funkcjonalne przedmioty. Trendy do nowoczesnych wnętrzach pokazują jak wykorzystać racjonalnie przestrzeń i jak podzielić pomieszczenie na trzy odrębne strefy, i nie zmniejszyć ergonomii i komfortu użytkowania żadnej z nich.

Modne sypialnie, inspiracje i trendy

Prosty minimalizm i funkcjonalna elegancja. W modnych sypialniach króluje styl skandynawski, news scandy, boho i minimalistyczny oraz glamour, jednak w wersji nowoczesnej. Ten ostatni można określić jako użytkowy luksus. W takich wnętrzach najważniejsza jest funkcjonalność. To, w jaki sposób ją przestawimy, ma drugorzędne znaczenie, choć nadal wiele osób aranżując, przedkłada względy estetyczne ponad ergonomię. Urządzając sypialnię, warto jednak zastanowić się nie tylko, jak będzie ona oddziaływać na nas podczas zasypiania i o poranku. Równie ważne jest to, jak będziemy się w nim czuć, pracując zdalnie.

Wyraźny podział na strefy to zupełna nowość. Do niedawna aranżacja sypialnia miała być spójna, strefy w takim wnętrzu miały się płynnie przenikać. We współczesnych aranżacjach podział ten ma zapewnić komfort użytkowania w nocy i w dzień. Wnętrze pokoju do spania dzielimy na:

  • Strefę wypoczynku, w której znajduje się łóżko i dwie szafki nocne,
  • Strefę garderobianą, czyli tą, w której znajduje się pojemna szafa,
  • Strefę toaletowo roboczą, czyli taką, w której znajduje się toaletka pełniąca też funkcję biurka, lub odwrotnie, biurko, które o poranku zamienia się w toaletkę. Jest to również część pokoju, w której komody często skrywają biurową funkcję sypialni.

Kompaktowe i piękne, czyli koniec z marnotrawstwem przestrzeni

Kompaktowe i funkcjonalne, zamiast po prostu piękne. Takie właśnie są meble do modnej sypialni. Coraz częściej wybieramy lekkie w formie sprzęty zamiast ciężkich i okazałych. Dlaczego świadomie rezygnujemy z pałacowych przepięknych łóżek, komód i szaf? Bo zajmują za dużo miejsca. Ich młodsze wzory pozwalają zaoszczędzić tak cenną dla nas przestrzeń, wygospodarować dodatkowe miejsce np. na biurko. Pojemną szafę, komody czy szafkę medialną.

Oszczędność czasu - jak urządzić sypialnię łatwą do sprzątania

Przejrzyste wnętrze zamiast zakamarków i ciężkich dodatków, czyli funkcjonalność i higiena na pierwszym miejscu. Z roku na rok jesteśmy coraz bardziej zagonieni i bardziej świadomi. Większość z nas wie, czym są roztocza, jest świadoma, że w domowych zakamarkach może rozwijać się pleśń i grzyb, których nie widać gołym okiem. Z tego też powodu rezygnujemy z mebli, które są trudne do utrzymania w czystości i utrudniają sprzątanie. Lekkie i kompaktowe meble ułatwiają sprzątanie i sprawiają, że czynność ta jest znacznie łatwiejsza i zajmuje mniej czasu.

Meble do sypialni, czyli must have w każdym domu

Funkcjonalność i jeszcze raz funkcjonalność to główna cecha współczesnych aranżacji. Zatem wybierając meble do pokoju nocnego, warto szukać takich, które są nie tylko komfortowe w użytkowaniu, ale też kryją dodatkowe funkcje.

  • Łóżko koniecznie z pojemnikiem, nowoczesne łóżka są wyposażone w skrzynię pod materacem. Jest to całkiem spory schowek, który powiększa przestrzeń do przechowywanie, nie zabierając powierzchni użytkowej.
  • Szafa to kolejny element wyposażenia, który powinien być gruntownie przemyślany i to nie pod kątem wizualnym a praktycznym. W końcu mebel ten w większości domów zastępuje rodzinną garderobę, a to oznacza, że powinien być bardzo pojemny i zmieścić się w wielofunkcyjnej sypialni. Szafa musi być "szyte na miarę". Wysokość i szerokość półek dopasowana do potrzeb mieszkańców i gabarytu przechowywanych w niej przedmiotów. Dekoratorzy wnętrz są zgodni, że w tym wypadku nie warto szukać oszczędności, im lepiej zaprojektowana i dopasowana szafa, tym wygodniejsze korzystanie z niej. Odpowiednia ilość schowków to również łatwość utrzymania porządku, a to przy dzisiejszym tempie życia jest na wagę złota.
  • Szafki nocne, w wielu aranżacjach są zastępowane kompaktowymi stolikami, które zajmują znacznie mniej miejsca przy zachowaniu funkcjonalności. Nawet zagorzali fani szafek i komódek nocnych nie potrafią odpowiedzieć na pytanie, co właściwie mogliby w nich przechowywać. A jeśli nie mamy pomysłu na ich wykorzystanie, warto zamienić je na minimalistyczne stoliki nocne, które zajmują znacznie mniej miejsca.
  • Komody, to kolejna bardzo dyskusyjna kwestia, z szufladami czy półkami? To zależy od tego, co będziemy w nich przechowywać. Zdaniem psychologów i dekoratorów wnętrz, każdy element wyposażenia sypialni powinien mieć parzystą liczbę i równy dostęp z obu stron łóżka. Takie umeblowanie podobno zapewnia harmonię w związku. Jednak już od kilku lat dekoratorzy rezygnują z tego rozwiązania, na rzecz większej funkcjonalności. Wyższa komoda z powodzeniem zastąpi dwie kompaktowe, a my możemy zaoszczędzić sporo przestrzeni.
  • Toaletka i biurko. W idealnej aranżacji powinno się znaleźć i biurko i toaletka, ale rzeczywistość najczęściej wymaga zastosowania wielofunkcyjnego mebla, który jest jednocześnie toaletką i biurkiem. Producenci mebli już na początku panelami wyszli naprzeciw naszym potrzebom i w sprzedaży pojawiły się urocze toaletki, w którym po skończonej pracy można ukryć laptopa, dokumenty i niezbędne akcesoria do pracy.

Jakie ściany i podłoga w sypialni?

Przestrzenne wykończenie ścian, czyli kreujemy powierzchnię, której nam brakuje. W inspiracjach do sypialni na najbliższe lata znalazła się cała gama jasnych, a nawet pastelowych barw. Niezmiennie w modnych króluje biel i szarość. Nowością jest natomiast inne umiejscowienie tapety, która przez lata zdobiła ścianę przy której stoi łóżko, zmieniliśmy również preferencje do wzornictwa tapet. Florystyczne i bardzo eleganckie motywy odrzucamy na rzecz przestrzennych tapet 3d, które to pozwalają nam kreować i zakłamywać przestrzeń. Od dwóch lat tapeta pojawia się zamiast przy łóżku, na ścianie z biurkiem. Z tego też powodu coraz częściej spokojne wprost senne wzory, zastępujemy geometrycznymi i dynamicznymi, takimi, które motywują nas do pracy i pobudzają kreatywność.

Podłoga w modnej sypialni najczęściej jest wykończona panelami laminowanymi, PCV lub naturalną deską. Częściej niż kiedykolwiek rezygnujemy z wykładzin, dywanów i chodników. A jeśli już się one pojawiają to tylko w jednej konkretnej strefie.

Jak podzielić sypialnię na strefy? Inspiracje i porady

Strefy w sypialni
Podział sypialni na strefy

W sypialnianych trendach na najbliższe lata pojawi się mocny podział na strefy. W dobrze zaaranżowanym pomieszczeniu wyodrębniamy strefę:

  • Do spania i ona powinna być główną i najważniejszą ze stref. Łóżko powinno zajmować od 50 do 60% całej powierzchni sypialni. Ustawione w centralnym miejscu podkreśli charakter pomieszczenia.
  • Do przechowywania, czyli szafa pełniąca funkcję rodzinnej garderoby, nie musi być bardzo dekoracyjna, ale powinna być pojemna i mieć dobrze zorganizowane wnętrze. To warunek konieczny, jeśli zmieścimy w niej całą odzież, bieliznę i okrycia wierzchnie. Prawdopodobieństwo powstawania niekontrolowanego bałaganu jest naprawdę małe. Komoda na ręczniki pościel to kolejny element strefy do przechowywania.
  • Strefa toaletowa, która bardzo często ustępuje we współczesnych sypialniach miejsca strefie do pracy. W sprzedaży dostępne są toaletko biurka, czyli wielofunkcyjny meble, który szybko zmienia się z uroczej toaletki w komfortowe biurko. W tej strefie nie powinno zabraknąć również szuflady lub szafki, w której o skończonej pracy ukryjemy sprzęt biurowy i wszystkie akcesoria do pracy.

Czym oddzielić strefy w sypialni?

Parawany, przeszklenia i ażurowe półki to kolejny patent na wielofunkcyjną sypialnię. Jeśli szukacie pomysłu na aranżację wnętrza, w który, strefy są wyraźnie wydzielone, z pomocą przychodzą modne parawany. Mobilne ścianki, które umożliwiają tymczasowe lub stałe wydzielenie odrębnej przestrzeni. Inną możliwością są portfenetry, czyli przeszklone ścianki, które tylko w umowny sposób oddzielają strefę spania od mini gabinetu. Takie rozwiązanie zapewnia dostęp do naturalnego światła i sprawia, że aranżacja wygląda niezwykle lekko. Ażurowe półki to pomysł, dla tych którzy potrzebują nie tylko "schować" się przed domowym zgiełkiem, w czasie pracy, ale też muszą stworzyć dodatkową przestrzeń do przechowywania.

Komentarze