Sypialnia na poddaszu - aranżacje, inspiracje

Sypialnia na poddaszuAranżacja sypialni na poddaszu do łatwych nie należy, jednak po skończonej pracy efekt może być spektakularny. Czy wiesz od czego zacząć projekt sypialni ze spadzistym sufitem, by stworzyć piękne, klimatyczne i funkcjonalne pomieszczenie? Poniżej przedstawiamy praktyczne porady jak zaplanować w najdrobniejszych szczegółach sypialnię na poddaszu.

Jak ustawić meble w sypialni na poddaszu

Urządzanie sypialni ze skosami najlepiej jest zacząć od znalezienia miejsca na łóżko, które powinno znajdować się w centralnym punkcie pomieszczenie. Nie zapominajmy jednak, że należy umieścić je tam gdzie wysokość sufitu pozwala na wyprostowanie się przynajmniej w najbliższym otoczeniu łóżka. Kolejny aspekt to dostęp do łoża z obu stron, co gwarantuje jednakowy komfort korzystania z sypialni dla obojga partnerów. Ponadto szafki nocne tuż przy łóżku stanowią bardzo funkcjonalny element wyposażenia, dlatego optymalne miejsce na łóżko powinno mieć minimalną szerokość łóżka i obu szafek nocnych.

Kolejny etap to rozmieszczenie szaf wnękowych, które najlepiej umieścić tam, gdzie sufit zaczyna się tuż przy podłodze i kieruje ku górze. Jest to praktycznie jedyny sposób by wykorzystać tą przestrzeń. Dokładne rozplanowanie powierzchni do przechowywania pozwoli na wydzielenie pozostałej wolnej przestrzeni. Jeśli projekt sypialni jest wykonywany samodzielnie należy poprosić stolarza, który będzie robił zabudowę meblową o dokładne oznaczenie, dokąd będą sięgać szafy, gdyż głębokość szaf w pomieszczeniu ze skosami najczęściej tak oczywista jak w przypadku mebli w standardowych pomieszczeniach nie jest.

Jeśli w sypialni, ze względu na ilość skosów jest możliwość wykonania nie jednej, czy dwóch szaf wnękowych, a trzech i powierzchnia na to pozwala warto zainwestować w kolejny schowek. Opadający bardzo nisko sufit prawdopodobnie i tak pozostanie nie wykorzystanym miejscem, zatem zamiast luki wynikającej z uwarunkowań architektonicznych można zabudować tę przestrzeń kolejną szafą lub np. fantazyjną półką na książki. Zakładając, że sypialnia ma odpowiednio duży metraż można zabrać się za ustawianie kolejnych mebli.

Toaletka to marzenie każdej kobiety, najlepszym miejscem do wykonywania makijażu jest to pod oknem. W dużej, klimatycznej sypialni nie może zabraknąć również wygodnego fotela i niewielkiego stolika, przy którym wieczorami można oddawać się lekturze przed snem, a o poranku z dal a od całej krzątaniny wypić kawę.Na dowód tego, że sypialnia na poddaszu może być nie tylko funkcjonalna, ale też piękna poniżej przedstawiamy propozycje trzech aranżacji sypialni na poddaszu. Jeśli w sypialni na skośnych ścianach znajdują się okna i światło słoneczne pada pod kątem, to naprawdę warto ten element wykorzystać w jej urządzaniu.

Sypialnia w stylu Hampton

Styl Hampton jest połączeniem elegancji nadmorskich kurortów ze swobodnym stylem życia mieszkańców Nowego Yorku, skąd ów styl się wywodzi. Aranżacja w stylu Hampton sprawi, że wieczorem znajdziecie wymarzoną wygodę, zaś o poranku docenicie powiew luksusu i funkcjonalność. Nasza propozycja na sypialnię na poddaszu w w stylu Hampton to białe ściany i szafy wnękowe w tej samej barwie, a także wygodne, białe, drewniane łóżko na masywnych nogach i z takim też zagłówkiem oraz dwie białe szafki nocne z pogrubionymi brzegami. Akcentem nadmorskim niech będą dwie wiszące na grubych linach (oplecionych wokół kabla) metalowe lampki nocne w kolorze czarnym. Jasne łóżko stojące na tle paneli lub tapety imitującej deski w różnych odcieniach, od bieli po brudne beże i brązy będzie subtelnie kontrastować z ich barwami.

Kolejna ściana, którą ozdobimy powinna znajdować się w takim punkcie sypialni, by była widoczna zarówno z łóżka jak i od progu sypialni. Na tej ścianie przykleimy grafikę przestrzenną, która nie tylko wizualnie powiększy pomieszczenie, sprawi też, że poczujemy się jak w nadmorskim kurorcie. Proponowana fototapeta to np. przeszklone, dwuskrzydłowe drzwi na taras, z widokiem na morze. Jeśli zainwestujecie w grafikę naprawdę dobrej jakości i zostanie przyklejona przez fachowca, uzyskacie spektakularny efekt.  Wisienką na torcie niech będzie piękne ażurowe lub plecione, wiszące krzesło, podkreślające nadmorski charakter pomieszczenia. W tej aranżacji rezygnujemy z firanek, na rzecz mocno marszczonych, białych i delikatnie przydługich zasłon, którymi w upalne wieczory będzie kołysał wiatr. Podłoga w naszej aranżacji jest pokryta bielonymi deskami podłogowymi lub miękką jasną wykładziną. Jako że na ścianach dzieje się wiele, proponujemy zrezygnować z wielu elementów ozdobnych. Jeden lub dwa mocne akcenty kolorystyczne w postaci ozdobnych poduszek lub mini lampionów wystarczą.

Sypialnia w stylu glamour

Kolejna propozycja to sypialnia na poddaszu w stylu glamour. W tej aranżacji ponownie skosy wykorzystamy jako przestrzeń do przechowywania. Białe lakierowane szafy z drzwiami uchylnymi, których ozdobą będą piękne kryształowe gałki. Skośna ściana i sufit nad łóżkiem powinien zostać ozdobiony pikowanym panelem w modnym intensywnym fiolecie. Proponowana tkanina to welur lub alcantara, która znajdzie się również na podłużnej pufie przy toaletce. Zarówno toaletka jak i drewniane elementy wspomnianej już pufy mogą być w dowolnym stylu.

Akcentem glamour będzie srebrny lub złoty kolor toaletki i nóżek w tapicerowanych meblach. Jako, że całe pomieszczenie będzie błyszczeć ściany proponujemy pomalować na biel lub bardzo jasny popiel. Podłogę zmiękczyć i  wyścielać grubym dywanem w stylu shaggy, który ociepli wystrój. Tym, którzy nie są fanami dywanów polecamy natomiast płytki imitujące polerowany marmur - jednak ciepłe i miękkie wykonane z barwionego korka. Oświetlenie w naszej sypialni to piękna, stylowa lampa wisząca z purpurowym lub czarnym abażurem mieniącym się milionem kryształków. W tej aranżacji podkreślimy skosy delikatnym światłem taśm ledowych. Jednak należy wybrać te o zimnym i bardzo słabym świetle i przykleić je do skośnych ścian tuż przy suficie i podłodze. Taśmy pozostawiamy surowe bez listwy osłaniającej. W ten sposób uzyskamy efekt mieniących się punkcików. Uzupełnieniem całej aranżacji będą masywne i bardzo eleganckie zasłony w dwóch przewodnich barwach purpurowej i srebrnej lub złotej.

Gra świateł na poddaszu

Skośne ściany i spadzisty sufit mogą się wydawać problematyczne, jednak dzięki przemyślanej koncepcji to właśnie skosy staną się największym atutem pomieszczenia. Ponadto wszystkie nietypowe ściany są idealnym miejscem na szafy wnękowe, które dzięki geometrycznej architekturze pomieszczenia nabiorą modnego kształty brył.

Nasza porada: Zanim przystąpicie do aranżacji poddasza dobrze jest w pustym jeszcze pomieszczeniu wyznaczyć ściany rozświetlone i te niedoświetlone. Wówczas podczas aranżacji można wykorzystać grę światła podkreślając wyjątkowy charakter wystroju. Jeśli decydujemy się na styl glamour postarajmy się tak rozmieścić kryształowe lub szklane dodatki np. abażur lampy lub zwisające z sufitu kryształki by załamywały i odbijały światło.Kolejna kwestia to niedoświetlenie skośnych ścian bez okna, które najlepiej jest pomalować kolorem o ton jaśniejszym od tych rozświetlonych. Na słabo oświetlonych ścianach można również powiesić kilka ozdobnych luster, które będą odbijały światło dzienne wpadające z sąsiadujących okien. W ponure jesienne dni promienie słoneczne można zastąpić nowoczesnymi taśmami LED.

Komentarze