Sztukateria gipsowa - szablony gipsowe na ścianę

Szablon, sztukateria z gipsu na ścianieSzybki remont niewielkim kosztem? Nie ma sprawy. Przy obecnych propozycjach architektury wnętrz możemy sprawnie i niedrogo odnowić swoje cztery kąty bez konieczności wydawania fortuny na remont, a dodatkowo możemy miło spędzić czas, dekorując swój dom czy mieszkanie.

Zacznijmy od ścian

Zwykle niewielki remont kojarzy się nam ze zmianą dodatków: narzuty, poduszek, kupnem nowej lampy czy akcesoriów do kuchni. A jeśli to za mało? Jeśli marzy się nam coś bardziej szalonego? W takim razie spójrzmy na nasze ściany. Czasem wystarczy naprawdę niewiele, aby odświeżyć mieszkanie, zmienić jego wygląd ale nie wydać na to całej pensji.

Z pewnością przyda się odmalowanie ścian ale kluczem do sukcesu jest pomysł: rzadko malujemy już całe pomieszczenie na jeden kolor, takie rozwiązanie wydaje się nam zbyt banalne. Postawmy więc na coś bardziej awangardowego:

Sztukateria - szablon gipsowy jako alternatywa dla naklejek

Sztukateria gipsowa na ściany to ciekawa alternatywa dla tapet, fototapet czy naklejek. To wypukła ozdoba na ścianę, która prezentuje się niezwykle elegancko praktycznie w każdym wnętrzu. Jak to działa? To bardzo proste: do ściany w wybranym miejscu przykładamy szablon ale nie wypełniamy go farbą ale ozdobnym tynkiem lub masą gipsową. Całość można pokryć zarówno masą białą, jak i kolorową.

Co można zrobić z gipsu na ścianie?

Na jakie gipsowe ozdoby się zdecydować? Mamy tutaj duże pole do popisu. Doskonale prezentują się wszelkiego typu napisy, sentencje, a w pokoju: imię osoby, która w nim mieszka. Popularnością cieszą się motywy roślinne, w tym drzewa i kwiaty. W formule trójwymiarowej prezentują się bardzo naturalnie. Ciekawie ozdobią klatkę schodową czy korytarz. W pokojach czy łazience można pokusić się o szablony z ptakami czy motylami, sprawią, że pomieszczenie będzie bardziej dynamiczne. Możemy także zdecydować się na gipsowe obrazy, czyli odlewy w formie obrazu z ramką i dowolną treścią, to ciekawa opcja, gdy nie chcemy lub nie możemy w danej ścianie wiercić otworów, bo np. znajduje się tam okablowanie. Bardzo ciekawie prezentują się również cale ściany z gipsową fakturą, na przykład ściana nad łóżkiem czy ściana nad kanapą w salonie. Można zdecydować się na różnorodne wzory, na topie są cegły i szablony, imitujące ścianę z kamienia. Taki efekt uzyskujemy niewielkim kosztem ale prezentuje się o wiele ciekawiej niż tapeta z efektem 3D.

Skąd to wziąć?

Zarówno szablony, jak i tynk dekoracyjny czy mieszanki gipsowe z powodzeniem zakupimy w sieci. Możemy samodzielnie pokusić się o wykonanie ciekawych ozdób ale jeśli nie czujemy się na silach, lepiej będzie poprosić o pomoc doświadczonego malarza.

Zalety szablonów gipsowych

Szablony gipsowe to nowoczesny i stylowy sposób na ozdobienie mieszkania. Jakie zalety ma to rozwiązanie?

  • Uniwersalne - szalony doskonale nadają się praktycznie do każdego pomieszczenia. Można za ich pomocą ciekawie ozdobić kuchnię, salon, sypialnię czy pokój dziecinny. Nadają się również do łazienek, pod warunkiem, że wykonane będą na pomalowanej ścianie, nienarażonej na oblanie jej dużą ilością wody. Pasują zarówno do wnętrz klasycznych, jak i nowoczesnych.
  • Bezpieczne i trwałe - o ile nasze dziecko bez większego trudu poradzi sobie ze zdarciem naklejek czy fototapety, o tyle z szablonem gipsowym nie pójdzie mu już tak łatwo. To niedrogie ale i trwałe oraz bezpieczne dekoracje ścienne. Są wytrzymałe i odporne na działanie czynników zewnętrznych.
  • Multikolor - szablony gipsowe mogą być jedno- lub wielokolorowe, wszystko uzależnione jest d tego, jakiej masy użyjemy do ich wykonania. Można więc dopasować kolor do wnętrza lub wybrać barwę zupełnie kontrastową.
  • Wypukłe i naturalne - gipsowe odlewy na ścianę są wypukłe i to odróżni je zarówno od zwyczajnych naklejek, jak i fototapet, nawet najbardziej realistycznych. Dzięki temu prezentują się naturalnie ale i niezwykle stylowo.

Jak widzimy, szablony gipsowe na ścianę pozwalają nam na danie upustu swojej wyobraźni i kreatywności. Można z ich pomocą stworzyć oryginalne dekoracje niewielkim kosztem.

Komentarze