Nieco zapomniany mebel, jakim jest szezlong, wraca do łask! Od kilku sezonów jego popularność rośnie. Nic dziwnego bowiem szezlongi to bardzo oryginalne i piękne, ale także niezwykle praktyczne meble. Są one dostępne w wielu odsłonach - zarówno w tradycyjnej formie, jak i w nowoczesnej, wyposażonej w różnego rodzaju nowinki techniczne, które sprawiają, że mebel jest jeszcze bardziej wygodny i funkcjonalny.
Szezlong jest meblem bardzo uniwersalnym. Możemy go wykorzystać zarówno w aranżacji pomieszczeń domowych takich jak salon, sypialnia, a nawet gabinet do pracy, jak i przestrzeni zewnętrznych, gdyż doskonale sprawdzi się w ogrodzie albo na tarasie. Poznaj jego rodzaje i dowiedz się jak stworzyć piękną aranżację wnętrza z wykorzystaniem tych mebli.
Jak wygląda i do czego służy szezlong?
Jest to dosyć nietypowy mebel, można go porównać do niewielkiej kanapy czy sofy bądź fotela. W praktyce stanowi on coś w rodzaju leżanki, na której wypoczywa się w pozycji półleżącej. Szezlongi mają podłużny, często lekko wygięty jak fala kształt. Jest meblem służącym do szeroko pojętego wypoczynku. Możemy po prostu się na nim położyć i zamknąć oczy, aby się zrelaksować po ciężkim dniu, czy nawet zrobić sobie na nim krótką przerwę w pracy. Jest to także świetny mebel do słuchania muzyki, czytania ulubionych książek czy czasopism, ale również spędzania czasu z kotem czy psem na kolanach albo po prostu oddawaniu się przyjemnej rozmowie przez telefon z przyjaciółką.
Szezlongi to meble, których pierwowzory znane są już z czasów starożytności, jednak szczyt ich popularności przypada na XVIII wiek, kiedy to podbiły dwory francuskie. Wtedy właśnie meble te stały się synonimem luksusu i właśnie takie skojarzenia budzą po dziś dzień. Oczywiście nie wszystkie wyglądają tak samo. Ich wybór jest naprawdę bardzo szeroki. Znajdziemy zarówno obszerniejsze modele, które nadają się nawet do spania, jak i takie lekkie o ażurowej budowie, na których można zrelaksować się w ciągu dnia. Meble mogą być wykonane z różnych materiałów (na przykład z drewna czy metalu) i w różny sposób tapicerowane- od prostych bawełnianych obić, poprzez miękkie i przyjemne w dotyku welury, po prestiżowe skórzane pikowane obicia.
Szezlong klasyczny
Spore różnice możemy także zaobserwować ich w kształcie. Owszem jak mówi sama nazwa szezlong pochodząca od francuskiego ''chaise longue'', co oznacza ''długie krzesło''. Mają one prostokątny wydłużony kształt, różnią się jednak między sobą stopniem nachylenia oparcia mebla. Może ono być całkiem płaskie - wtedy służy wyłącznie do leżenia lub nieco uniesione i wtedy siedzimy na nim w pozycji półleżącej. Jest też wiele modeli wyposażonych w regulację nachylenia oparcia, dzięki czemu możemy je na bieżąco regulować i dopasowywać do swoich potrzeb.
Gdzie postawić szezlong?
Szezlong pomimo swojej oryginalności jest naprawdę bardzo uniwersalnym meblem. Będzie pięknie się prezentował w niemalże każdym pomieszczeniu w domu. Możemy go także postawić w okresie letnim na balkonie, tarasie albo w ogrodzie. Podpowiadamy, jak wykorzystać szezlong w aranżacji różnych pomieszczeń w domu:
1. Szezlong do sypialni
W sypialni może być dodatkowym meblem pełniącym wyłącznie relaksacyjną funkcję, na którym będziemy po prostu odpoczywać w ciągu dnia, czy na przykład po powrocie z pracy, kiedy jeszcze nie kładziemy się spać. Możemy jednak także wybrać model z funkcją spania, wówczas zastąpi nam on tradycyjne łóżko czy kanapę. Masz wątpliwości co to tego, czy taki mebel na pewno będzie wygodny? Nie martw się, rozkładane szezlongi są bardzo komfortowe. Meble te zostały zaprojektowane i wykonane tak, aby można było się na nich wygodnie wyspać. Pamiętajmy jednak, że jest to raczej rozwiązanie dla jednej osoby, a nie dla pary.
Szezlong do sypialni
Te z funkcją spania to doskonały wybór do małych sypialni oraz do kawalerek, gdzie jedno pomieszczenie pełni zarówno funkcję salonu, jak i sypialni.
2. Szezlong do salonu
Jeden lub dwa szezlongi to doskonały wybór do kącika wypoczynkowego w salonie. Możemy zastąpić nimi tradycyjne fotele lub sofę. Będziemy mogli na nim wygodnie oglądać telewizję lub czytać. Możemy także korzystać z niego w pozycji siedzącej, na przykład delektując się pyszną kawą czy herbatą. Model i wielkość dopasujmy do wystroju naszego salonu oraz do jego metrażu.
3. Szezlong do gabinetu
Czy leżanka w pokoju przeznaczonym do pracy lub nauki to dobry pomysł? Zdecydowanie tak! Jeśli pracujemy przy komputerze, to co godzinę powinniśmy robić sobie co najmniej 5 minut przerwy, aby nasz kręgosłup i oczy mogły odpocząć. W tym czasie warto skorzystać z wygodnej leżanki. Już kilka minut błogiego relaksu z zamkniętymi oczami naprawdę może zdawała cuda. Otwórzmy okno w pokoju i połóżmy się na chwilę, a po takiej przerwie z pewnością nasz umysł będzie odświeżony, mięśnie mniej spięte, a oczy bardziej wypoczęte.
4. Szezlong do przedpokoju
Niewielki stylowy szezlong to również świetny mebel do przedpokoju. Posłuży on na za wygodne siedzisko, na którym będziemy mogli włożyć lub zdjąć buty, czy przygotować się do wyjścia z domu. Możemy na nim także położyć siatki z zakupami czy torebkę po powrocie do domu. Jeśli więc metraż naszego przedpokoju na to pozwala, to zdecydowanie warto postawić tam lekki.
5. Szezlong do ogrodu, na taras i na balkon
Szezlong może nam z powodzeniem zastąpić zarówno leżaki, jak i krzesła ogrodowe. Ten bardzo wygodny wielofunkcyjny i atrakcyjny wizualnie meble będzie się pienie prezentował w ogrodowej lub tarasowej aranżacji. Pamiętajmy jednak, że stojący na dworze będzie bardziej narażony na zabrudzenia, niż mebel ogrodowy, a także na działanie czynników atmosferycznych takich jak wilgoć, promieniowanie UV czy zmienne temperatury. Dlatego na tereny zewnętrzne powinniśmy wybrać taki wykonany z odpornych na działanie wody, wytrzymałych i łatwych w czyszczeniu materiałów. Sprawdzi się na przykład taki wykonany z technorattanu.
Szezlong na taras
Jaki szezlong wybrać?
Szezlongi są obecnie bardzo modne. Producenci mebli wręcz prześcigają się z produkcją coraz to nowych modeli. Możemy je podzielić na klasyczne oraz nowoczesne. Do klasycznych tradycyjnych zaliczamy meble o lekko falującym romantycznym kształcie. Niejednokrotnie są one bogato zdobione, a ich obicia są wykonane z luksusowych tkanin. Z kolei modele nowoczesne mają bardziej surową geometryczną prostą formę i często wyposażone są w dodatkowe funkcje.
Najpopularniejsze rodzaje szezlongów to:
1. Szezlong klasyczny
Piękny delikatnie profilowany mebel o lekkiej konstrukcji. Ma lekko uniesioną górną część, tak, że odpoczywa się na nim w pozycji półleżącej. Nie nadaje się on do spania i nie jest rozkładany, ale będzie przepiękną ozdobą salonu czy przydomowego tarasu.
2. Szezlong z funkcją spania
Szezlongi z funkcją spania to niezwykle praktyczne meble. Taki mebel przypomina tradycyjne łóżko, jednak jego zaletą są kompaktowe rozmiary. Zajmuje on mniej miejsca niż łóżko czy rozkładana sofa, a można się na nim równie wygodnie wyspać. Wiele modeli z funkcją spania jest także wyposażonych w praktyczną skrzynię do przechowywania pościeli, co pozwala zaoszczędzić sporo miejsca, ponieważ na dzień nie musimy chować kołdry i poduszki do szafy.
3. Szezlong z regulowanym oparciem
Jeśli chcesz korzystać z szezlonga na wiele różnych sposobów, to wybór takiego z regulacją nachylenia oparcia jest strzałem w dziesiątkę. Na takim meblu można zarówno wygodnie leżeć, jak i odpoczywać w pozycji półleżącej oraz siedzieć.
4. Szezlong wyposażony w dodatkowe funkcje
- Jesteś miłośnikiem nowoczesnych technologii, co znajduje odzwierciedlenie również w meblach, które wybieracz do swojego mieszkania? Jeśli tak, to świetnym wyborem dla Ciebie będzie nowoczesny szezlong wyposażony na przykład we wbudowane głośniki umożliwiające słuchanie muzyki, czy taki ze wbudowanym portem USB.
- Doskonałą inwestycją jest także zakup szezlonga z funkcją masażu. Mebel jest specjalnie profilowany, aby idealnie pasował do kształtu ciała i wyposażono go w specjalny system automatycznego masażu, którego intensywność możemy dopasować do swoich potrzeb. Masaż rozluźni napięte i zmęczone mięśnie i sprawi, że poczujemy się jak nowo narodzeni.
Nie wiesz jaki szezlong wybrać? Kieruj się przede wszystkim swoimi potrzebami oraz wielkością i stylem, w jakim jest urządzone pomieszczenie, w którym będzie stał mebel. Wybierając mebel oprócz swoich upodobań estetycznych, weź pod uwagę także swoje zdrowie. Jeśli masz problemy z kręgosłupem, to najlepszym wyborem będzie mebel profilowany, dopasowany do krzywizn kręgosłupa, który będzie zapewniał plecom odpowiednie podparcie.
Komentarze