Tapety do kuchni: winylowe, papierowe, z włókna szklanego

Tapeta do kuchniTapety kuchenne to praktyczne, efektowne i niedrogie rozwiązanie, które stanowi interesującą alternatywę dla kosztownych i trudnych w montażu płytek ceramicznych. Nowoczesne tapety są bardzo trwałe i odporne na działanie wilgoci, ponadto do wyboru mamy wiele ciekawych wzorów i kolorów. Dzięki zastosowaniu tapety kuchennej możemy samodzielnie, szybko i niedrogo odmienić wygląd naszej kuchni.

Tapety nadające się do kuchni znajdziemy w każdym markecie budowlanym. Ich gama kolorystyczna i wzornictwo są tak szerokie, że każdy znajdzie coś na miarę swoich potrzeb. Tapetę możemy położyć na wszystkich lub tylko na wybranych ścianach kuchennych. Dokonując wyboru oprócz indywidualnych upodobań, zwróćmy uwagę na takie kwestie jak wielkość kuchni, jej jasność oraz rodzaj i kolor mebli kuchennych.

Tapety do kuchni - rodzaje

1. Tapety winylowe

Ich powierzchnia jest odporna na uszkodzenia mechaniczne oraz działanie wilgoci, dlatego idealnie sprawdzają się w pomieszczeniach takich jak kuchnia czy łazienka. Są one cienkie, gładkie i mają połyskująca fakturę.

Dobrej jakości tapety winylowe są na tyle odporne, że mogą być naklejane bez żadnych dodatkowych zabezpieczeń w takich miejscach jak okolice kuchenki, blatu kuchennego czy zlewozmywaka.

Jeśli jednak chcemy je dodatkowo ochronić przed zabrudzeniami i uniknąć częstego doczyszczania na przykład z pryskającego z patelni tłuszczu, wówczas warto pomyśleć o zamontowaniu dodatkowej szklanej lub wykonanej z tworzywa sztucznego płyty ochronnej.

Godne polecenia są tapety winylowe na flizelinie, które dzięki podkładowi z włókniny poliestrowej są znacznie bardziej odporne. Nie kurczą się, nie rozrywają, nie ulegają odbarwieniu i można je szorować.

2. Tapety papierowe

Ten rodzaj tapet jest najtańszy i dostępny w największej gamie kolorystycznej. Jest to akceptowalne rozwiązanie w sytuacji, gdy musimy szybko odnowić kuchnię, a dysponujemy ograniczonym budżetem. Niestety musimy liczyć się z tym, że taka tapeta nie nadaje się na ścianę przy zlewozmywaku czy kuchence bez odpowiedniego zabezpieczenia w postaci specjalnej płyty ze szkła lub pleksi.

Papierową tapetę możemy ewentualnie położyć na ścianę przy stole, gdzie nie będzie bezpośrednio zachlapywana wodą. Pamiętajmy jednak, że jeśli pozostawimy ją niezabezpieczoną, to dosyć szybko się zabrudzi, jej doczyszczenie bez uszkodzenia papierowej powierzchni może być trudne.

Jeśli ze względów ekonomicznych zdecydujemy się jednak na to rozwiązanie, wówczas wybierzmy dobrej jakości grubą tapetę, a nie tę najcieńszą.

3. Tapety z włókna szklanego

Takie tapety są niezwykle trwałe, odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz działanie wilgoci i temperatury. Ponadto nie przyjmują one plam i nie niszczą się nawet pod wpływem ognia, dlatego idealnie nadają się na ścianę przy kuchence. Ich dużą zaletą jest również to, że można wielokrotnie malować ich powierzchnię. Jeśli więc znudzi nam się wzór tapety, możemy ją po prostu szybko przemalować.

Wadą tapet z włókna szklanego jest trudność ich demontażu. W tym aspekcie ustępują one również bardzo trwałym tapetom winylowym, które łatwo zdemontować.

Tapeta kuchenna powinna być odporna, trwała i zmywalna. Dzięki temu nie tylko nie ulegnie uszkodzeniu pod wpływem działania wilgoci oraz wahań temperatury w pomieszczeniu, ale również będzie łatwo utrzymać ja w czystości. W kuchni zachlapanie ściany to częsty problem.

Dlatego najlepszym wyborem będzie tapeta zmywalna winylowa czy pokryta włóknem szklanym, które można wielokrotnie zmyć, nie zniszczy ich nawet intensywne pocieranie, a także łatwo schodzą z nich typowe kuchenne plamy na przykład z tłuszczu czy soków owocowych.

Układanie tapety w kuchni krok po kroku

Tapetowanie ścian nie jest trudne i nie wymaga użycia żadnych drogich specjalistycznych sprzętów. Potrzeba jedynie odrobiny precyzji i zaangażowania. Przed przystąpieniem do pracy konieczne jest zaopatrzenie się w kilka prostych akcesoriów i sprawdzenie, na jakim podłożu jest nasza tapeta - papierowym czy flizelinowym, ponieważ od tego zależy sposób jej montażu.

Dowiedz się, jak położyć tapetę bez pomocy fachowca.

1. Niezbędne akcesoria

Podstawowe narzędzia, które musisz zakupić to:

  • nożyce,
  • miarka,
  • pion murarski,
  • klej montażowy do tapet,
  • gumowy wałek do dociskania tapety oraz szczotka do jej wygładzania.

Przydać może się również gąbka lub ściereczka do usuwania nadmiaru kleju, a także stolik do tapetowania. Możesz w tym celu wykorzystać zwykły stolik kuchenny przykryty folią ochronną. Jeśli nie masz stolika, oczywiście możesz przygotowywać pasy tapety na podłodze, jednak będzie to o wiele mniej wygodne.

2. Przyklejanie tapety o podłożu papierowym

Taki rodzaj tapet w wyniku nasiąkania klejem może pęcznieć i zmieniać swoje rozmiary nawet o około 1 cm. Weźmy to pod uwagę, przycinając tapetę.

Sam montaż tapety na ścianie nie jest trudny. Wykonamy go w kilku prostych krokach:

Krok 1. Przygotowanie tapety
Najpierw odpowiednio ją przycinamy, zostawiając około 5 cm zapasu na długości. Następnie nakładamy na tylną powierzchnię tapety klej. Powinniśmy zrobić to równomiernie. Pamiętajmy, że wystarczy cienka warstwa kleju. Zwróćmy uwagę na to, by dokładnie posmarować brzegi tapety. Tak przygotowany pasek jest gotowy do nałożenia na ścianę. Zawsze smarujmy tapetę klejem na bieżąco. Posmarowanie wszystkich przyciętych pasów na raz to duży błąd, ponieważ zanim przyłożymy tapetę na ścianę klej zdążyć przyschnąć i nie będzie odpowiednio trzymać.

Krok 2. Przyklejanie tapety na ścianę
Zanim przystąpimy do pracy, musimy pozostawić tapetę posmarowaną klejem na 5-10 minut, aby nasiąkła. W tym celu składamy pasek posmarowanymi klejem powierzchniami do środka, tak by nie miały one kontaktu z powietrzem. Dzięki temu tapeta odpowiednio nasiąknie, a klej nie wyschnie. Teraz możemy już zacząć delikatnie układać tapetę na ścianie. Przykładamy ją ostrożnie, aby uniknąć powstania kłopotliwych pęcherzy powietrza. Pasy tapety najlepiej przykładać w kierunku od góry ściany ku jej dołowi.

Krok 3. Usuwanie nadmiaru kleju
Po nałożeniu każdego pasa tapety usuwamy gąbką lub ściereczką nadmiar kleju pojawiający się na jej brzegu po uprzednim dociśnięciu jej do ściany wałkiem. Pamiętajmy również o tym, by łączyć ze sobą na bieżąco brzegi poszczególnych pasków tapety za pomocą specjalnej szczotki lub wałka. Dzięki temu połączenia będą niemal niewidoczne, a ściana będzie wyglądała idealnie.

3. Przyklejanie tapety o podłożu flizelinowym

Ten rodzaj tapety jest łatwy w montażu i nie zmienia swoich rozmiarów w wyniku kontaktu z substancją klejącą. Tapetę przykleimy w trzech prostych krokach:

Krok 1. Nakładanie na ścianę kleju
Możemy to zrobić za pomocą wałka lub pędzla. Zwróćmy uwagę na to, by warstwa kleju była równa. Pamiętajmy też o zasadzie stopniowego nakładania kleju. Oznacza to, że klej nakładamy tylko na ten fragment ściany, na który za chwilę będziemy przykładać tapetę.

Krok 2. Przyklejanie tapety na ścianę
Następnie przygotowane wcześniej pasy tapety nakładamy ostrożnie i równo na ścianę. Tapeta powinna być czysta i sucha. Nie smarujemy jej klejem. Powinien on znajdować się wyłącznie na ścianie. Przykładajmy tapetę do powierzchni ściany powoli, uważając, aby nie powstały pod nią nieestetyczne i trudne do usunięcia pęcherze powietrza. Pamiętaj też o usuwaniu nadmiaru kleju przy brzegach tapety zawsze przed przyłożeniem do ściany następnego jej paska.

Krok 3. Wyrównanie
Brzegi poszczególnych pasów tapet wyrównaj, przesuwając po nich delikatnie wałek ze sobą, aby idealnie przylegały, co zminimalizuje widoczność łączenia.

Najczęściej wybierane wzory tapet do kuchni

Do najmodniejszych i najczęściej wybieranych wzorów tapet kuchennych należą te z motywami owoców i warzyw oraz nawiązujące do parzeni herbaty i kawy na przykład ozdobione rysunkami imbryczków, filiżanek, ziaren, kawy czy listków herbacianych. Bardzo efektownie będą też wyglądać fototapety przedstawiające naturalne sielskie krajobrazu wiejskie na przykład pola pszenicy czy owocujące sady. Interesującym rozwiązaniem są również tapety o wzorach imitujących płytki ceramiczne.

Zwolennicy minimalizmu mogą wybrać tapety jednobarwne lub w proste geometryczne wzory na przykład zawsze modne kropki. Takie rozwiązanie jest ponadczasowe, pasuje do większości mebli kuchennych i daje możliwości przearanżowania kuchni i całkowitej zmiany stylu, w jakim jest urządzona bez konieczności zrywania tapety. Pamiętajmy, że przy małym metrażu kuchni najlepiej sprawdzą się tapety jasne i o delikatnych wzorach. Te jaskrawe, ciemne czy bardzo wzorzyste pomniejszają optycznie wnętrza.

Komentarze