Tapety na ścianę: papierowe, flizelinowe, winylowe, z włókna szklanego

Tapety ścienneTapetowanie to szybki i prosty sposób na całkowitą zmianę aranżacji wnętrza. Tapety są niedrogie i łatwo je położyć. Możemy je zastosować w każdym pomieszczeniu, również tam, gdzie ściany są bardziej narażone na działanie wilgoci czy różnego rodzaju zabrudzenia. Wśród dostępnych w sprzedaży tapet znajdziemy takie, które sprawdzą się w salonie, sypialni, przedpokoju, a także kuchni i łazience.

Tapetę możemy położyć na starą kiepsko wyglądającą ścianę bez konieczności jej malowania. Można nią również pokryć poprzednią zużytą tapetę. Ogromna ilość wzorów tapet pozwala na dowolną aranżację każdego pomieszczenia.

Tapety ścienne - pomysły

Do wyboru mamy tapety:

  • gładkie,
  • w minimalistyczne geometryczne wzory,
  • pasiaste,
  • z motywami kwiatowymi,
  • imitujące płytki ceramiczne, cegłę czy drewno,
  • a także fototapety z przepięknymi krajobrazami.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze tapety?

Wybierając tapetę, kierujmy się przede wszystkim jej przeznaczeniem. Zarówno wzór, jak i materiał, z jakiego jest wykonana, trzeba dobrać do pomieszczenia, w którym chcemy ją położyć.

Zupełnie inna tapeta sprawdzi się w łazience, a inna w sypialni, salonie czy pokoju dziecięcym. Sprawdź, jaka tapeta będzie najodpowiedniejsza do poszczególnych pomieszczeń w Twoim domu:

Salon

W salonie ściany nie są narażone na wilgoć ani na zbyt wiele zabrudzeń. Dlatego sprawdzi się właściwie każdy rodzaj tapety - od papierowej po winylową. Przy wyborze kierujmy się swoimi upodobaniami i możliwościami finansowymi. Najtańszym rozwiązaniem są cienkie tapety papierowe, pamiętajmy jednak, że są one również najmniej trwałe.

W najbardziej eleganckim pomieszczeniu w domu świetnie sprawdzą się dobrej jakości tapety imitujące takie materiały jak kamień naturalny, cegła i drewno. Tapeta będzie wyglądać równie atrakcyjnie, a wydamy na nią zdecydowanie mniej. Ogromną zaletą takiego rozwiązania jest nie tylko niski koszt remontu, ale również łatwość montażu tapety. Bez problemu przykleimy ją samodzielnie. W przypadku układania na ścianach kamienia czy drewna większość z nas musiałaby skorzystać z kosztownych usług fachowca.

W salonie sprawdzi się również nowoczesne minimalistyczne wzornictwo oraz motywy kwiatowe. Kolor tapety i wzór na niej dopasujemy do ogólnego wystroju wnętrza. Pamiętajmy, że jeśli nasze meble są bogato zdobione, to lepiej postawić na prostą jednobarwną tapetę. Na bardziej pstrokate wzory możemy sobie pozwolić przy prostych minimalistycznych meblach.

Sypialnia

Pokój sypialny powinien być oazą spokoju. Nie zapominajmy o tym, wybierając wzór tapety. Sprawdzą się spokojne stonowane barwy i delikatne wzory. Świetnym wyborem są motywy roślinne. W sypialni dobrze będzie wyglądać również fototapeta z kojącym i relaksującym obrazem na przykład taka przedstawiająca leśną polanę, nadmorską plażę czy lawendowe pola.

Unikajmy intensywnych pobudzających kolorów takich jak czerwień czy pomarańcz, ponieważ nie sprzyjają one odpoczynkowi i mogą przyczyniać się do trudności z zasypianiem.

Również w sypialni sprawdzi się tapeta wykonana z każdego materiału. Tutaj ściany są raczej mało narażone na zabrudzenia.

Pokój dziecięcy

W pokoju dziecięcym postawmy na jasne kolory tapet i przyjazne dziecku pozytywne wzory. Wybór tapet dziecięcych jest ogromny. Możemy zdecydować się na jednobarwne pastelowe wzory lub na tapetę z motywem z ulubionej bajki naszej pociechy.

Pamiętajmy, że w pokoju dziecka tapeta jest narażona na zabrudzenia. Wybierajmy więc dobrej jakości tapety zmywalne, które w razie potrzeby z łatwością wyczyścimy mokrą ściereczką lub gąbką. Idealnym wyborem do pokoju dziecięcego będzie tapeta winylowa.

Przedpokój

W korytarzu pięknie wyglądają tapety imitujące boazerię, a także gładkie lub pasiaste o połyskującej powierzchni. Przedpokój to z reguły pomieszczenie bez okien, dlatego nie wybierajmy zbyt ciemnych tapet, bo jeszcze bardziej zaciemnimy pomieszczenie i sprawimy, że będzie ono wyglądało na mniejsze, niż jest w rzeczywistości.

Sprawdzą się też fototapety. Pięknie będzie wyglądać na przykład ściana z tapetą przedstawiającą jasny świetlisty las sosnowy, nadmorskie klify, ozłocone pszenicą pola czy łąki pełne polnych kwiatów.

Na przedpokój wato zakupić dobrej jakości tapetę zmywalną na przykład winylową lub z włókna szklanego.

Łazienka

W łazience ściany każdego dnia narażone są na działanie wilgoci oraz zmienne temperatury. Dlatego tapety łazienkowe muszą być bardzo dobrej jakości, zmywalne i wodoodporne. Takie właśnie znajdziemy wśród tapet łazienkowych winylowych oraz z włókna szklanego.

Możemy zdecydować się na tapetę imitującą płytki ceramiczne albo strukturalną, dzięki której ściana będzie sprawiała wrażenie pokrytej przestrzennym tynkiem. Takie tapety można wielokrotnie myć, niestraszne im zachlapanie, ani para wodna. W razie potrzeby można je również przemalować farbą lub położyć na nie nową warstwę tapety.

Kuchnia

Również w kuchni postawmy na dobrej jakości wytrzymałą tapetę odporną na działanie wilgoci i wielokrotne zmywanie. Podczas przygotowywania oraz spożywania posiłków ściany w kuchni mogą ulec zaplamieniu oraz zatłuszczeniu. Wygodnie i szybko usuniemy zabrudzenia z tapety winylowej czy z włókna szklanego.

Typowe kuchenne wzory tapet to motywy nawiązujące do parzenia kawy, herbaty, robienia przetworów oraz printy warzywno-owocowe.

W kuchni bardzo ładnie będzie wyglądać także fototapeta z lekkim letnim krajobrazem lub przedstawiająca ogród warzywny czy sad pełen owoców.

Oczywiście możemy również postawić na proste jednobarwne ściany, tapety strukturalne czy w geometryczne wzory. Przy wyborze kierujmy się naszym gustem oraz stylem, w jakim urządzona jest nasza kuchnia.

Tapety ścienne - rodzaje

Od tego, z jakiego materiału wykonana jest tapeta, zależy nie tylko jej wygląd, ale przede wszystkim trwałość i funkcjonalność. Nie każda tapeta sprawdzi się w każdym pomieszczeniu. Przyjrzyjmy się więc bliżej najpopularniejszym rodzajom tapet i możliwościom ich zastosowania:

Tapety papierowe i flizelinowe

Te dwa rodzaje tapet kupimy w najkorzystniejszych cenach. Wybór kolorów i wzorów jest ogromny. Zarówno tapety papierowe, jak i te flizelinowe sprawdzą się w pomieszczeniach takich jak salon, pokój dzienny, sypialnia czy pokój do pracy. Nie są one zbyt odporne na zabrudzenia i wilgoć, nie powinny więc być stosowane w łazienkach i kuchniach.

Tapety flizelinowe są bardzo praktyczne i niezwykle łatwe w przyklejaniu, ponieważ nie rozciągają się, nie zmieniają kształtu, ani rozmiaru. Podczas tapetowania nie smarujemy ich klejem. Wystarczy, że nałożymy go na ścianę i przyłożymy do niej równomiernie czysty suchy kawałek tapety.

Z kolei tapety papierowe trzeba już posmarować klejem i pozostawić do nasiąknięcia przed położeniem. Mogą one nieco zmienić wtedy swój rozmiar, co należy uwzględnić przy docinaniu tapety.

Tapety z włókna szklanego

Tapety tego rodzaju zaliczane są do najbardziej wytrzymałych. Opierają się działaniu wilgoci oraz są odporne na ogień. Można je wielokrotnie myć, a także w razie potrzeby przemalować farbą.

Doskonale sprawdzą się w pomieszczeniach wilgotnych jak kuchnia i łazienka, ale również w takich intensywnie eksploatowanych jak korytarz, klatka schodowa czy pomieszczenia biurowe.

Choć jest to najdroższy rodzaj tapet, to tapety z włókna szklanego mogą posłużyć nam nawet przez kilkadziesiąt lat.

Tapety winylowe

Powierzchnia tapet winylowych jest pokryta cienką warstwą tworzywa sztucznego-polichlorku winylu. Dzięki temu jest ona odporna na działanie wilgoci i nie jest łatwopalna. Tapeta pokryta PCV jest także odporna na działanie promieni słonecznych i nie blaknie z czasem. Tapety winylowe cieszą się ogromną popularnością ze względu na duży wybór wzorów, łatwość przyklejania i wszechstronność zastosowania.

Tapeta winylowa sprawdzi się w takich pomieszczeniach jak:

  • kuchnia,
  • łazienka,
  • pokój dziecięcy,
  • przedpokój.

Oczywiście świetnie będzie wyglądać również w sypialni czy salonie. Powierzchnię takiej tapety można wielokrotnie myć. Dobrej jakości tapeta winylowa będzie zdobić ściany przez długie lata.

Obliczając potrzebną ilość tapety, pamiętajmy o zrobieniu odpowiedniego zapasu. Zwróćmy też uwagę na to, by rolki tapety przeznaczone do jednego pomieszczenia miały tę samą partię, ponieważ pomiędzy poszczególnymi partiami tego samego wzoru mogą zdarzyć się niewielkie różnica w odcieniu.

Przed rozpoczęciem naklejania tapety, zwróćmy uwagę na stan ściany. Oczywiście możemy naklejać jedną tapetę na drugą, ale tylko pod warunkiem, że ta stara dobrze trzyma się ściany i nigdzie nie odchodzi. Ponadto, jeśli na ścianie znajdują się jakieś tłuste plamy, usuńmy je, ponieważ na zatłuszczonej powierzchni klej do tapet nie zwiąże odpowiednio. Oczywiście, jeżeli ściana jest mocno zniszczona, na przykład są na niej wyraźne pęknięcia i dziury, to przed przystąpieniem do tapetowania należy je wypełnić.

Komentarze