Tapety ścienne na flizelinie - charakterystyka, zalety, montaż

Flizelina - biała tapeta ściennaTapety od wielu lat cieszą się niesłabnącą popularnością. Zróżnicowane desenie i bogata gama kolorów dają nieograniczone możliwości aranżacyjne. Pozwalają łatwo i szybko odmienić wnętrze, dopasowując się do charakteru niemal każdej aranżacji. Są niezastąpionym elementem przestrzeni urządzonej w klasycznym stylu, wnoszą też ekspresję do nowoczesnych pomieszczeń.

Jasne kolory i duże desenie optycznie powiększają wnętrze, podczas gdy ciemne, ciepłe barwy wprowadzają przytulny klimat. Tapety doskonale sprawdzają się w domach, mieszkaniach, a także w miejscach użyteczności publicznej. Różnorodne materiały, z których wykonane są tapety pozwala dopasować ich rodzaj do charakterystyki wnętrza. Tapety pokryte winylem świetnie sprawdzają się nawet w miejscach narażonych na zabrudzenia lub pomieszczeniach, w których panuje duża wilgotność. Są doskonałym materiałem wykończeniowym kuchni, łazienek, a także korytarzy, czy przedpokojów.

Tapety flizelinowe

W ostatnich latach ogromną popularnością cieszą się tapety na flizelinie. To nowoczesne okładziny, których spodnia warstwa wykonana jest z włókniny poliestrowej. Zewnętrzną warstwę stanowi natomiast winyl - twardy lub spieniony. Pierwszy zaskakuje wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne i łatwością czyszczenia - jest bowiem odporny na szorowanie. Jest bezkonkurencyjny w kuchni i w łazience. Spieniona pianka PCV posiada niejednorodną strukturę, przez co znakomicie maskuje niedoskonałości na ścianach. Drobne zabrudzenia można z niego usunąć za pomocą wilgotnej ściereczki lub gąbki. Coraz rzadziej lico tapet podklejanych włókniną wykonane jest z papieru. Można także spotkać tapety powstające w całości z flizeliny.

Zalety tapet na flizelinie

Popularność tapet na flizelinie powodowana jest przede wszystkim ich właściwościami i łatwością w montażu oraz użytkowaniu. Tym, co je wyróżnia jest fakt, że tego typu tapet nie smaruje się klejem. Jest on nakładany wyłącznie na ścianę przez co mokre prace podczas remontu zostają ograniczone do minimum. Pozwala to w znacznym stopniu uniknąć zabrudzeń na krawędziach brytów. Tapety na flizelinie można przycinać nawet wówczas, gdy nie dysponujemy dużą powierzchnią. Nie wymagają użycia specjalnych stołów do smarowania klejem, niwelują też problem uciążliwego mycia podłogi po nasmarowaniu każdego paska, który następnie montowany jest na ścianie.

Co więcej, tapety na flizelinie cechują się dużą wytrzymałością. W przeciwieństwie do tapet podklejanych papierem, są dużo bardziej odporne na uszkodzenia podczas montażu. Nie nasiąkają klejem i nie wymagają czasu na zmiękczenie. Są odporne na kurczenie i rozciąganie, dzięki czemu po wyschnięciu tapety nie powstają nieestetyczne szczeliny między brytami. Nieprawidłowo przyklejony pasek można bez problemu odkleić i ponownie położyć go na ścianie. Warstwa włókniny zapobiega też marszczeni się tapety. Wygodę gwarantuje także specjalny rodzaj kleju przeznaczonego wyłącznie dla tapet na flizelinie, który zawiera wysokowartościową metylocelulozę z dodatkiem sztucznych żywic. Gęsty, posiadający konsystencję żelu, łatwo nakłada się na ścianę. Nie rozchlapuje się i nie kapie. Jest także bardzo wydajny. Nakładany za pomocą wałka lub szerokiego pędzla tworzy cienką warstwę, która nie wsiąka w tapetę i jednocześnie zapewnia trwały montaż.

Tapety tego rodzaju świetnie sprawdzają się na nierównych ścianach. Idealnie pokrywają nawet spękaną powierzchnię, pod warunkiem, że szczeliny nie są szersze niż 4 milimetry. Tapety na flizelinie wykazują także szereg atutów dla domowników. Warianty z papierowym licem przepuszczają powietrze i pozwalają ścianie oddychać. Sprawdzają się nawet w mieszkaniach osób posiadających skłonności do alergii. Co ważne, tapety podklejane włókniną zaskakują doskonałymi właściwościami akustycznymi - znakomicie tłumią hałasy, przez co są bezkonkurencyjne dla mieszkań w blokach. Posiadają też właściwości izolacyjne - zapobiegają przenikaniu chłodu do wnętrza i jednocześnie hamują odpływ ciepła. Sprawiają, że ściany są przyjemne w dotyku. Warto także podkreślić, że tapety na flizelinie można bardzo łatwo usunąć ze ściany. Wystarczy energiczne pociągnięcie, aby zerwać cały płat okładziny. W przeciwieństwie do swoich papierowych konkurentów nie pozostawia skrawków, co znacząco ułatwia przygotowanie ściany do ponownego tapetowania. Rosnąca popularność tapet podklejanych włókniną sprawiła, że obecnie na rynku dostępne są różnorodne desenie, wśród których każdy znajdzie wzory spełniające oczekiwania i dopasowujące się do charakteru wnętrza. Są one także bardzo konkurencyjne cenowo.

Montaż tapet na flizelinie

Tapety na flizelinie cechują się bardzo łatwym montażem. Przed przystąpieniem do prac remontowych warto sprawdzić numer seryjny każdej rolce. Jednakowe cyfry gwarantują, że poszczególne bryty nie będą różnić się między sobą odcieniami. Należy też przewinąć każdą rolkę sprawdzając przy tym, czy na materiale nie pojawiły się wady jakościowe. Należy pamiętać, że tapetę klei się na uprzednio przygotowane podłoże. Ściana powinna zostać odkurzona, odtłuszczona oraz sucha. Świeże tynki betonowe lub cementowo-wapienne, posiadające odczyn alkaiczny powinny zostać zneutralizowane odpowiednim preparatem, ponieważ istnieje ryzyko odbarwienia tapety. Należy także pamiętać o zaszpachlowaniu wszelkich otworów i usunięciu plam ze ściany za pomocą wody oraz szarego mydła. Ściana powinna być też zagruntowana odpowiednim preparatem lub klejem rozrobionym w odpowiednich do tego celu proporcjach. Przed docinaniem poszczególnych brytów tapety należy zmierzyć wysokość pomieszczenia od podłoża do sufitu. Czynność tę można powtórzyć w kilku miejscach, co pozwoli określić, czy ściana jest odpowiednio wypoziomowana, czy też pojawiają się krzywizny.

Kolejnym krokiem jest docięcie tapety. O ile warianty niewymagające dopasowania wzoru można kleić na ścianę bezpośrednio z rolki, a następnie docinać u dołu za pomocą nożyczek lub ostrego nożyka, o tyle modele zdobione deseniem, powinny zostać docięte przed montażem. Najłatwiej jest dopasować wzór kolejnego paska przykładając go do poprzedniego brytu. Tapetowanie rozpoczynamy od narożnika znajdującego się przy oknie i następnie kierujemy się w głąb pomieszczenia, wyznaczając uprzednio pionową linię w odległości około dwóch centymetrów rogu. Smarujemy ścianę klejem na szerokość nieco większą niż szerokości jednego paska tapety. Bryt tapety powinno przyklejać się od góry i powoli rozwijać ku dołowi trzymając się wyznaczonego pionu. Następnie pozostanie jedynie wygładzenie tapety za pomocą gumowego wałka lub miękkiej ściereczki pionowym ruchem. W ten sposób można łatwo pozbyć się pęcherzyków powietrza, które mogą pojawić się pod jej powierzchnią. Ewentualne zabrudzenia klejem należy natychmiast zmyć za pomocą zwilżonej gąbki, unikając przy tym intensywnego pocierania i szorowania. Dokładnie w taki sam sposób montujemy kolejne paski tapety pamiętając o tym, żeby poszczególne bryty nie zachodziły na siebie. Gdy wszystkie paski będą położone na ścianie pozostanie jedynie równe docięcie górnego i dolnego brzegu tapety.

Samodzielne tapetowanie

Decydując się na samodzielnie tapetowanie, nie można zapominać o kilku podstawowych zasadach. Przede wszystkim należy odciąć dopływ prądu. Przedostanie się kleju do kontaktów rozmieszczonych na ścianach może spowodować zwarcie. Z gniazdek i wyłączników elektrycznych należy ściągnąć pokrywy. Następnie, po zamontowaniu brytu tapety wycinamy otwór po przekątnych obwodu puszek podtynkowych, odginamy i odcinamy nożyczkami tapetę. Osłony montujemy po wyschnięciu tapety. Podczas tapetowania zaleca się unikania przewiewów. Optymalna temperatura w pomieszczeniu powinna oscylować między 18 a 21 stopni Celsjusza. Nie zaleca się montowania tapety w temperaturze poniżej 10 stopni Celsjusza. Jeśli montaż tapety odbywa się zimą, należy mocno nagrzewać pomieszczenie. Jednocześnie niedozwolone jest używanie urządzeń grzewczych, które przyspieszając wysychanie kleju, mogą, nawet w przypadku tapet na flizelinie, prowadzić do powstania nieestetycznych szczelin między brytami.

Komentarze