Trawy ozdobne w donicach na balkon i taras

Trawa ozdobna na balkonieRomantycznie szumiące trawy o pięknych dekoracyjnych kwiatostanach możemy uprawiać nie tylko w ogrodzie, ale również w pojemnikach (donicach) na balkonach i tarasach. Najlepiej sprawdzą się gatunki o małym i średnim wzroście, jednak w dużych donicach można z powodzeniem posadzić również trawy ozdobne, które osiągają spore rozmiary.

Do uprawy pojemnikowej możemy wybrać zarówno trawy całkowicie mrozoodporne, które są dekoracyjne przez cały rok, jak i te mniej wytrzymałe na niskie temperatury, ale w tym przypadku będzie trzeba dobrze zabezpieczyć je przed mrozem lub zabrać donice na zimę do pomieszczenia.

Trawy ozdobne do uprawy na balkonie i tarasie - gatunki

W uprawie pojemnikowej panują inne warunki niż w ogrodzie. Ziemia latem o wiele szybciej przesycha, donice się nagrzewają, a zimą łatwiej o przemarznięcie bryły korzeniowej. Dlatego do uprawy balkonowej lub tarasowej warto wybrać trawy łatwe w uprawie, mrozoodporne i dobrze znoszące czasowe przesuszenie. Na pewno nie sprawdzą się gatunki bardzo kapryśne i wymagające takie jak trawa pampasowa.

Ciekawe gatunki traw do uprawy w pojemnikach to:

  • kostrzewa sina,
  • rozplenica japońska,
  • trzcinnik ostrokwiatowy,
  • miskant chiński,
  • imperata cylindryczna,
  • turzyce,
  • obiedka szerokolistna.

1. Kostrzewa sina - popielata (Festuca glauca)

Festuca to bardzo odporny, łatwy w uprawie i niezwykle dekoracyjny gatunek. W przypadku tego gatunku ozdobne są zimozielone liście w kolorze srebrno-popielatym, często z niebieskawym odcieniem, które tworząc ładne kuliste rozety. Trawa ta dorasta do wysokości 30-40 cm.

Kostrzewa sina - Festuca glauca

Kostrzewa sina, popielata

Kostrzewa dobrze rośnie nawet w niewielkich pojemnikach. Można ją sadzić samodzielnie lub w skrzynkach balkonowych w kompozycjach z roślinami kwitnącymi. Świetnie wygląda z fioletowymi i różowymi wrzosami lub z kwitnącą na czerwono albo biało szałwią błyszczącą.

Kostrzewa sina lubi mało żyzne podłoże. Najlepiej posadzić ją w ziemi ogrodniczej wymieszanej pół na pół z piaskiem. W zbyt ciężkiej, mokrej lub bardzo zasobnej w składniki pokarmowe ziemi będzie słabiej się wybarwiać i gorzej rosnąć.

Interesujące odmiany kostrzewy sinej, które będą pięknie wyglądać w donicach lub skrzynkach na balkonie to:

  • Auslese z wyraźnym niebieskawo-fioletowym odcieniem na liściach.
  • Intense Blue, która pięknie się wybarwia na stanowiskach słonecznych,
  • Silberreiher - odmiana niska osiągająca wysokość około 20 cm,
  • Azurit tworząca wyjątkowo gęste kępy mocno woskowanych srebrnych liści,
  • Elijah Blue, które ma nie tylko bardzo ozdobne liście, ale również ciekawe kwiaty, które początkowo mają kolor niebieskawy, a w miarę rozwoju stają się żółte.
  • Golden Toupee - to wyjątkowa odmiana, której źdźbła na wiosnę mają kolor jaskrawożółty, a latem są intensywnie zielone. Doskonale komponuje się z odmianami niebieskimi i szarymi.

2. Rozplenica japońska (Pennisetum alopecuroides)

To popularny gatunek z rodziny wiechlinowatych Poaceae, który potocznie znany jest jako piórówka. Rozplenica japońska wywodzi się ze wschodniej części Azji oraz Australii. Jest to trawa tworząca ładne kuliste kępy o wysokości maksimum 80-90 cm. Jej liście są długie,wąskie i mają kolor zielonoszary, a kwiatostany mają postać czerwonobrązowych dużych kłosów.

Rozplenica japońska - Pennisetum alopecuroides

Rozplenica japońska

Trawa ta dobrze rośnie w pojemnikach i jest mrozoodporna, jednak dla optymalnego wzrostu trzeba jej zapewnić odpowiednie warunki i systematycznie o nią dbać. Rozplenica najlepiej rośnie na stanowiskach ciepłych, słonecznych i osłoniętych od wiatru. Wiosną i latem musimy pamiętać o regularnym podlewaniu i nawożeniu roślin, a zimą pomimo znacznej mrozoodporności, w uprawie pojemnikowej warto zabezpieczyć ją przed działaniem niskich temperatur.

Gatunek ten sprawdzi się zarówno w ogrodzie na obwódkach rabatach, na samych rabatach w towarzystwie roślin kwitnących, jak i w pojemnikach na balkonie samodzielnie lub w ozdobnych kompozycjach z innymi gatunkami.

Ciekawe odmiany rozplenicy japońskiej to:

  • Little Bunny - bardzo niska odmiana idealna do uprawy nawet na małych balkonach. Osiąga około 20 cm wysokości.
  • Fireworks - odmiana o pięknych biało-zielonych liściach, które jesienią przebarwiają się na czerwono,
  • Compressum - wysokość do 60 cm, kłosy duże w kolorze kremowo-purpurowym,
  • Hameln - odmiana wysoka dorastająca do 1 metra, o kwiatostanach beżowo-brązowych.

3. Trzcinnik ostrokwiatowy (Calamagrostis acutiflora)

To trawa o gęstym pokroju osiągająca wysokość od 80 do 130 cm. Gatunek ten ma sztywne pędy i długie zielone, błyszczące liście. Wiechowate czerwone lub brązowawe kwiatostany pojawiają się latem.

Trzcinnik to gatunek odporny i mało wymagający. Jest mrozoodporny i rośnie nawet w półcieniu, choć preferuje stanowiska słoneczne. Pamiętajmy, aby zapewnić roślinie próchniczne dosyć żyzne podłoże i regularnie ją podlewać, ponieważ w uprawie pojemnikowej ziemia szybko przesycha, zwłaszcza latem podczas upałów. Warto ten w okresie letnim zasilać trawę naturalnym nawozem kompostowym. Wczesną wiosną przycinamy zeszłoroczne kwiatostany i delikatnie usuwamy uschnięte i uszkodzone liście.

Trzcinnik ostrokwiatowy - Calamagrostis acutiflora

Trzcinnik ostrokwiatowy - odmiana Karl Foester

Polecane do uprawy pojemnikowej odmiany trzcinnika ostro kwiatowego to:

  • Karl Foerster, która osiąga do 1,8 metra wysokości, a jej kwiatostany są początkowo czerwonawe, a następnie przebarwiają się na beżowo lub żółto,
  • Overdam to odmiana o bardzo atrakcyjnym ulistnieniu - na brzegach zielonych liści występują białe paski. Puszyste kwiatostany początkowo mają kolor różowy, a późnym latem i jesienią przebarwiają się na beżowo.

4. Miskant chiński (Miscanthus sinensis)

To azjatycki gatunek trawy osiągający do 3 metrów wysokości, jednak w uprawie pojemnikowej nie przekracza zwykle 1,5 - 2 metrów. Miskanty są bardzo popularne i niezwykle dekoracyjne. Ze względu na swoje rozmiary w uprawie balkonowej wymagają dużych pojemników.

Miskant chiński - Miscanthus sinensis

Miskant chiński

Miskant tworzy ładne zielone kępy, które przebarwiają się jesienią. Kwiatostany tego gatunku w zależności od odmiany mogą mieć kolor srebrny, biały, beżowy, różowy lub czerwony. Choć miskanty nie są trudne w uprawie i nie mają specjalnych wymagań, to jednak, aby zapewnić im optymalny wzrost, warto zadbać o to, by podłoże w doniczce było próchniczne i umiarkowanie wilgotne. Postawmy pojemnik z miskantem w miejscu ciepłym, słonecznym i osłoniętym od wiatru.

Popularne i często uprawiane na balkonach i tarasach odmiany miskanta chińskiego to:

  • Flamingo o zielonych liściach, jesienią przebarwiających się na brązowo lub pomarańczowo. Odmiana osiąga 1,5 - 1,8 metra wysokości.
  • Rotsilber - odmiana niska o maksymalnej wysokości 1,2 metra. Kwiatostany początkowo są różowo-czerwone, a później srebrne. Dekoracyjne są również liście - zielone ze srebrnym paskiem. Jesienią przebarwiają się one na kolor czerwony lub pomarańczowy.
  • Sioux to również odmiana karłowa o wysokości zaledwie od 0,7 do 1,1 metra. Kwiatostany są czerwone, a zielone liście jesienią przebarwiają się na pomarańczowo.

5. Imperata cylindryczna (Imperata cylindrica)

To trawa pochodząca z Japonii. Ma kępiasty wzniesiony pokrój i osiąga do 60 cm wysokości. Niestety w naszym klimacie roślina zakwita rzadko. Kwiatostany są wąskie w kolorze białym i pojawiają się na przełomie sierpnia i września. Liście są długie i wąskie, zielone u podstawowego gatunku, u odmian mogą być kolorowe.

Imperata cylindryczna - Imperata cylindrica

Imperata cylindryczna

Imperata lubi stanowiska ciepłe i słoneczne. Choć jest bardzo tolerancyjna co do warunków glebowych, to jednak zapewniając jej dobrej jakości lekką próchniczną i umiarkowanie wilgotną ziemię, sprawimy, że ładnie się rozrośnie, liście będą miały intensywniejszy kolor, a szansa na pojawienie się kwiatostanów znacznie wzrośnie.

Ciekawą odmianą idealną do ozdoby balkonów i tarasów jest Red Baron, której liście są częściowo przebarwione na intensywnie czerwony kolor.

6. Turzyce (Carex oshimensis)

Należące do rodziny ciborowatych Cyperaceae turzyce Carex występują naturalnie na całym świecie w pasie klimatu umiarkowanego. Są to rośliny łatwe w uprawie i odporne na szkodniki. Należy jedynie pamiętać o ich regularnym podlewaniu latem oraz zabezpieczeniu przed mrozem na zimę, ponieważ zdarza się, że przemarzają podczas szczególnie mroźnych zim. Dobrze rosną na stanowiskach słonecznych oraz półcienistych.

Turzyce - Carex oshimensis

Turzyce

Turzyce w zależności od gatunku i odmiany osiągają wysokość od 20 do nawet 80 cm. Ich liście mogą być zielone, cytrynowe, czerwone i jesienią przebarwiać się na pomarańczowo lub brązowo - są to cechy odmianowe.

Interesujące gatunki i odmiany turzyc do uprawy doniczkowej to na przykład:

  • turzyca Buchananna Carex buchananni o czerwono-brązowych liściach osiągających od 50 do 80 cm wysokości.
  • turzyca rzędowa Carex siderosticha odmiana Lemon Zest w grubych dekoracyjnych liściach w kolorze limonkowym. Osiąga ona zaledwie 25 cm wysokości.
  • turzyca włosista odmiana Bronze Form o brązowych liściach i wysokości do 50 cm,
  • turzyca morrowa Carex morrowi odmiana Ice Dance, która ma piękne zielone liście z białymi paskami na brzegach i urokliwe pojawiające się już w kwietniu żółtawe kwiaty.

7. Obiedka szerokolistna (Chasmanthium latifolium)

To wyjątkowo oryginalna i bardzo dekoracyjna trawa, która dobrze rośnie w pojemnikach na balkonie lub tarasie. Tworzy ona jasnozielone luźne kępy i osiąga do 120 cm wysokości. Liście są bardzo interesujące - przypominają swoim kształtem liście bambusowe, a odcień ich zieleni jest wyjątkowo piękny. Są na nich wyraźnie widoczne złotawe refleksy.

Obiedka szerokolistna - Chanmanthium latifolium

Obiedka szerokolistna

Kwiatostany obiedki są spłaszczone złożone ze spłaszczonych kłosków znajdujących się na długich gałązkach. Początkowo są one zielone, a później zmieniają barwę na czerwonobrązową. Roślina zakwita pod koniec lata na przełomie sierpnia i września.

Uprawa traw ozdobnych w donicach - zasady

Trawy ozdobne to rośliny, które idealnie nadają się na balkony i tarasy. W donicach i skrzynkach rosną bardzo dobrze. Nie mają dużych wymagań glebowych, jednak dla optymalnego wzrostu warto zapewnić im lekkie próchniczne podłoże.

Rośliny te preferują stanowiska słoneczne, ciepłe i osłonięte od silnych wiatrów. Będą również rosły w półcieniu, ale wtedy będą mniej okazałe i słabiej wybarwione oraz będą mniej obficie kwitły. Pamiętajmy, że trawy uprawiane w pojemnikach trzeba regularnie podlewać. Korzystne jest również ich nawożenie, ale tylko do połowy lata, ponieważ intensywnie nawożone aż do jesieni gorzej zniosą niskie temperatury zimą.

Choć większość gatunków traw ozdobnych wykazuje dobrą mrozoodporność, to jednak w uprawie doniczkowej, są one bardziej narażone na przemarzanie, dlatego warto okryć przed zimą zarówno kępę, jak i zabezpieczyć donicę na przykład styropianem lub włókniną. Stare kwiatostany i uszkodzone lub zaschnięte liście usuwamy z roślin wczesną wiosną. Wtedy także możemy odmłodzić trawy, dzieląc kępy na kilka części i rozsadzając. Warto to zrobić raz na kilka lat.

Trawy to byliny, które przy odpowiedniej pielęgnacji będą ładnie rosnąć na balkonie przez wiele lat. Jednak z czasem mają one tendencję do przerzedzania się od środka kępy i właśnie dlatego, wymagają podziału. Większość gatunków jest dekoracyjna przez cały rok. Można również wykorzystać kwiatostany na suche bukiety.

Szumiące romantycznie trawy dodadzą naszemu balkonowi uroku, a my odpoczywając wśród nich, świetnie się zrelaksujemy. Wyższe gatunki jak na przykład miskanty, postawione przy balustradzie osłonią nieco balkon i zapewnia nam odrobinę cienia oraz prywatności.

Z kolei trawy niskie bardzo ciekawie prezentują się w połączeniu z balkonowymi roślinami kwitnącymi takimi jak szałwia błyszcząca, aksamitki, astry, żeniszki, a nawet pelargonie, czy surfinie. Godnym polecenia pomysłem jest też stworzenie w dużym pojemniku pięknej barwnej kompozycji z różnych gatunków traw lub wykorzystanie kilku odmian jednego gatunku.

Komentarze