Tynk japoński to niezwykle efektowny i oryginalny materiał wykończeniowy do ścian i sufitów. Jego nakładanie nie jest trudne, a poza walorami estetycznymi ma również wiele innych zalet. Pomoże zniwelować wszelkie nierówności ścian. Z powodzeniem zastąpimy nim tapetę oraz tradycyjny gładki tynk ścienny.
Tynk japoński pochodzi z Japonii, gdzie stosowano ten materiał już w czasach starożytnych. Robi się go z naturalnych materiałów, jest ekologiczny, bardzo funkcjonalny i trwały. Tynk jest dostępny w wielu wersjach kolorystycznych, bywa również wzbogacany domieszkami piasków kwarcowych, miki i innych materiałów, które sprawiają, że wygląda bardzo atrakcyjnie.
Tynk japoński - zastosowanie
Preparat ten jest dostępny w formie proszku, który należy rozrobić wodą i uzupełnić dodatkami takimi jak na przykład pigmenty, czy klej. W jego skład wchodzą:
- strzępki bawełny,
- jedwab,
- włókna mineralne,
- włókna celulozowe,
- pigmenty barwiące i inne dodatki dekoracyjne.
Tynk japoński nakłada się łatwo, jest on wielofunkcyjny i bardzo praktyczny. Nadaje się do sufitów i ścian. Kadzie się go bezpośrednio na beton. Można także nałożyć go na: stary tynk, pomalowaną farbą ścianę, drewno, styropian, ścianki kartonowo-gipsowe i wiele innych materiałów. Możliwości jego zastosowania są więc praktycznie nieograniczone.
Zalety tynków japońskich
Łatwość nakładania i możliwość wielokrotnego użycia
Z nałożeniem tego rodzaju tynku poradzi sobie niemal każdy. W dodatku można go stosować wielokrotnie. Oznacza to, że jeśli na przykład ściana się zarysuje, wystarczy zdrapać uszkodzony tynk ze ściany, wymieszać go z wodą i można ponownie go użyć. Właściwie w każdej chwili można również usunąć tynk ze ściany na mokro.
Możliwość zamaskowania mankamentów ścian
Tynk japoński pomoże ukryć takie skazy na ścianach jak: zarysowania, ubytki, wszelkie nierówności. Stosując go, unikniemy więc często pracochłonnego i uciążliwego szlifowania ścian.
Trwałość i łatwość pielęgnacji
W przypadku tynków bez wykończenia wystarczy raz na jakiś czas oczyścić je z kurzu miękką szczotką lub suchą szmatką. Większe zabrudzenia usuniemy na mokro. Możemy też pokryć je nową cienką warstwą tynku. W przypadku tynku lakierowanego również warto systematycznie usuwać kurz. Można go również przecierać zwilżoną w czystej wodzie ściereczką.
Poprawa izolacyjności cieplnej i akustycznej pomieszczeń
Ogromną zaletą tynku japońskiego jest to, że pokryte nim ściany mają lepszą izolację termiczną niż te z tradycyjnym tynkiem lub tapetą. Ponadto wycisza on wyraźnie pomieszczenia, co ma ogromne znaczenie i podnosi komfort użytkowania sypialni czy pokoju dla małego dziecka.
Jak nakładać tynk japoński?
Tynk nałożymy w kilku prostych krokach:
1. Przygotowanie ścian
Podłoże pod tynk musi być suche i czyste. Konieczne jest więc umycie ścian i usunięcie z nich wszelkich łuszczących się farb, czy odchodzących tapet Zanim rozpoczniemy nanoszenie tynku na ściany i sufity, powinniśmy pokryć ich powierzchnię specjalną bazą podkładową pod tynk japoński i poczekać aż dobrze wyschnie. Warto zastosować taką bazę, ponieważ rozjaśni ona kolor ścian i ujednolici chłonność podłoża. Dzięki zastosowaniu bazy istotnie zmniejszy się również ilość zużytego tynku. Jeśli chcemy nałożyć tynk japoński na metalowe powierzchnie, należy je najpierw dobrze zabezpieczyć przed rdzewieniem, na przykład pokrywając farba antykorozyjną oraz nawierzchniową.
2. Przygotowanie tynku
Tynk dostępny jest w formie proszku. Trzeba go więc wymieszać z wodą i ewentualnie dodatkami w postaci barwników, błyszczących drobinek, czy kleju. Proporcje wody i proszku, jakie należy zastosować i dokładną instrukcję wykonania mieszkanki tynkowej znajdziemy na opakowaniu. Gotową mieszankę zostawiamy na godzinę, aby dokładnie nasiąknęła.
3. Nakładanie tynku japońskiego
Profesjonalne ekipy budowlane do nakładania tynku japońskiego najczęściej używają pistoletów natryskowych. Z powodzeniem można je jednak nałożyć ręcznie, korzystając z takich prostych narzędzi jak:
- paca,
- kielnia,
- wałek ze średnim włosiem,
- gąbka.
Tynk nakładamy możliwie cienką warstwą (około 2 cm), równomiernie, bieżąco wygładzając jego powierzchnię wałkiem lub pacą. Nałożona masa schnie do 48 godzin. Jeśli stosujemy tynk w pomieszczeniach wilgotnych takich jak łazienka czy kuchnia - wówczas, gdy wyschnie, warto zabezpieczyć go przed zawilgoceniem i nadmiernym osadzaniem się brudu za pomocą bezbarwnego lakieru akrylowego.
Przy ręcznym nakładaniu jeden kilogram mieszkanki tynkowej wystarcza zwykle na pokrycie 3-4 metrów kwadratowych ściany. W przypadku nakładania natryskowego wydajność zwiększa się aż do 7-8. W tym drugim przypadku trzeba jednak wziąć również pod uwagę koszty wynajęcia ekipy remontowej, które mogą być znaczne.
Cena tynku japońskiego
Tynk japoński najczęściej dostępny jest w opakowaniach o wadze około 700 gramów. W zależności od jego składu i zastosowanych dodatków - cena tynku japońskiego waha się w granicach od 50 do 100 złotych za opakowanie.
Tynk japoński jest bardzo dekoracyjny i oprócz tradycyjnej formy nakładania, umożliwia również stworzenie na ścianie bardzo dekoracyjnych wzorów. Warto poszukać inspiracji w tym zakresie nieco poeksperymentować. Zwłaszcza, ze w razie niezadowolenie z efektu, taki tynk można łatwo usunąć i użyć tego samego materiału ponownie.
Komentarze