Trendy, jeżeli chodzi o ozdabianie ścian, ulegają ciągłym zmianom - cegły, tapety, okładziny, wszystko to już było... teraz czas na tynki strukturalne, który dzięki swoim właściwościom pozwalają na uzyskanie niezwykłych, a przede wszystkim niepowtarzalnych wzorców i faktur, a co najważniejsze, wspaniały efekt można wyczarować samodzielnie.
Czym właściwie jest tynk strukturalny i jakie są jego zalety?
Tynk strukturalny to specjalna masa tynkarska, która pozwala na uzyskanie różnorodnych form oraz faktur. Tego typu tynki występują na rynku w różnych wersjach, które różnią się od siebie przede wszystkim ziarnistością oraz gęstością. To, jakie rozwiązanie wybierzemy, zależy jedynie od efektu, jaki chcemy uzyskać. Tynk strukturalny to doskonały sposób na nadanie wnętrzu niespotykanego charakteru, przy stosunkowo niewielkich nakładach pracy i kosztach.
W tym miejscu warto przejść do zalet tego rozwiązania - pierwszą i chyba najważniejszą z nich jest to, że dzięki wykorzystaniu tynku strukturalnego można uzyskać ciekawy i niebanalny efekt. Kolejną z korzyści jest to, że tynk strukturalny jest niezwykle uniwersalny i pasuje do wnętrz urządzonych zarówno w stylu klasycznym jak i nowoczesnym. Nie bez znaczenia jest również fakt, że stosunkowo łatwo utrzymać go w czystości, ponieważ jest odporny na ścieranie i niezwykle trwały (sprawdza się więc w pomieszczeniach, w których ściany narażone są na zabrudzenia, takich jak np. przedpokój).
Efekt, jaki uzyskamy poprzez jego zastosowanie, będzie się utrzymywał przez długie lata, przez co raz wykonana aranżacja nie będzie wymagała poprawek ani specjalnych dodatkowych zabiegów konserwacyjnych. Ważną z niezaprzeczalnych zalet tynku strukturalnego jest również to, że można go nałożyć samodzielnie - jak to zrobić?
Jak nakładać tynk strukturalny?
Pierwszym krokiem powinno być zabezpieczenie folią okien, drzwi oraz podłóg, ponieważ masa tynkarska może spowodować powstanie trwałych zabrudzeń. Po zabezpieczeniu wszystkiego, co mogłoby zostać zniszczone, przystąpić należy do usunięcia ze ściany kurzu i innych zabrudzeń, tak aby można było dokładnie zagruntować całą powierzchnię, na której położony zostanie tynk strukturalny. Niektórzy specjaliści polecają stosować tynk podkładowy, jednak w porównaniu z preparatem gruntującym jest to opcja droższa i nie zawsze potrzebna.
Po nałożeniu gruntu należy oczywiście odczekać, aż nastąpi jego całkowite wyschnięcie, dopiero wówczas można przystąpić do dalszych prac, które obejmują przede wszystkim dokładne mieszanie tynku strukturalnego do uzyskania jednolitej konsystencji (bardzo ważne jest odpowiednie wymieszanie masy, tak aby uniknąć później przykrych niespodzianek). Tak przygotowaną masę nakłada się równomiernie na powierzchnię ściany - grubość tynku powinna wynosić od 2 do 5 mm (chyba że producent sugeruje inaczej, dlatego należy zapoznać się z jego zaleceniami).
Po nałożeniu tynku na ścianę przychodzi czas na nadanie mu odpowiedniej faktury oraz wzoru - w tym celu warto się nieco spieszyć, tak aby zdążyć przed tym, niż masa tynkarska zacznie się ze sobą wiązać. Do wykonania danej faktury można użyć różnych narzędzi - od wałków, poprzez gąbki, aż do grzebieni - wszystko zależy od efektu, jaki chce się uzyskać i oczywiście od wyobraźni twórcy.
Ostatnim etapem jest malowanie (niektóre tynki są od razu barwione, jednak nie jest to regułą), które wykonuje się dopiero wtedy, kiedy tynk będzie całkowicie wyschnięty. Do malowania można użyć zarówno wałka, jak i pędzla. W przypadku, gdyby ktoś chciał pomalować tynk dwoma różnymi farbami, to do nałożenia pierwszej najlepiej użyć pędzla lub gąbki, poczekać aż wszystko wyschnie i drugi kolor nałożyć wałkiem - dzięki temu pokryte zostaną jedynie nierówności, a kolor bazowy pozostanie, co pozwoli na uzyskanie ciekawego efektu.
Jaki widać nakładanie tynku strukturalnego jest dość łatwe w realizacji i dysponując czasem wolnym, można samodzielnie odmienić wnętrza i nadać im jedyny w swoim rodzaju charakter.
Komentarze