Urządzanie mieszkania w stylu industrialnym

Mieszkanie w stylu industrialnymAranżacja wnętrz w stylu industrialnym cieszy się sporą popularnością. Ten trend charakteryzuje bowiem niezwykła prostota, a także oryginalność, dzięki którym możemy stworzyć w swoim mieszkaniu ciekawy wystrój. Dodatkowo jego zasady nadają się, zarówno do dużych przestrzeni, jak i mniejszych wnętrz. Warto zatem dowiedzieć się, jakie rozwiązania oraz elementy pomogą nam wprowadzić styl industrialny do naszego lokum.

Podstawowe zasady stylu industrialnego

Początki stylu industrialnego notowane są na lata 50. Wówczas w Stanach Zjednoczonych pojawiła się moda na kupowanie tanich pomieszczeń, w których wcześniej działały fabryki oraz warsztaty. Z czasem tego typu wnętrza stały się inspiracją dla różnych artystów, co doprowadziło do powstania nowego kierunku w aranżacji wnętrz. Chociaż z jednej strony loftowe mieszkania dają nam wielkie możliwości do wprowadzenia swoich projektów, to jednak musimy pamiętać, że styl industrialny ma swoje podstawowe zasady, jakich należy przestrzegać. Przede wszystkim projektowanie wnętrz powinno bazować na zapewnieniu odpowiedniej przestrzeni. Tym samym musimy unikać oddzielania od siebie poszczególnych pokoi i stworzyć plan, w którym każde pomieszczenie jest połączone z innym. Oprócz tego mieszkania loftowe wyróżniają się ogromnymi oknami pozbawionymi jakichkolwiek zdobień, dużą ilością lamp oraz wysokimi sufitami. Istotne jest również wyeksponowanie elementów takich jak nieotynkowane ściany, rury czy części wentylacji. Zastępują one typowe dekoracje, których w tym trendzie raczej nie warto się spodziewać.

Nowoczesna i funkcjonalna industrialna przestrzeń kuchenna

Pomimo że styl loft cechuje się przestrzenią, to jednak zgodnie z jego zasadami możemy zaprojektować nawet niewielką kuchnię. Używając właściwych dodatków, kolorów czy materiałów mamy szansę nadać temu pomieszczeniu nowoczesność i co najważniejsze także funkcjonalność. Jednym z podstawowych elementów są tutaj jasne ściany. Dlatego, szukając idealnych kolorów do kuchni, stawiajmy raczej na barwy takie jak biel czy szary. Dodatkowo ciekawym pomysłem jest zaprojektowanie jednej ze ścian w inny sposób np. za pomocą cegły, betonu lub po prostu, montując tapetę imitującą te materiały. W przypadku mebli najlepiej sprawdzą się elementy, które nawiązują do poprzemysłowej estetyki. W industrialnej kuchni muszą zatem znaleźć się szafki mające prostą formę i metalowe elementy, betonowy blat oraz duży stół z metalową powierzchnią, przy którym bez kłopotu zmieści się cała rodzina. Oczywiście nie możemy również zapominać o wygodnych i prostych krzesłach oraz o oświetleniu, jakie zapewni nam lampa przemysłowa.

Przytulny salon w industrialnym stylu

Aranżacja salonu w bloku zgodnie ze stylem loft to kolejny etap zmiany wystroju naszego mieszkania. Na szczęście ten trend pozwala nam urządzić pokój dzienny na przytulne i przyjazne miejsce. Oczywiście zgodnie z regułami stylu industrialnego musimy połączyć to pomieszczenie z innymi. Dzięki temu zyskamy bowiem sporą przestrzeń, która jest głównym elementem tego trendu. W przypadku mniejszych pokoi warto bazować na jasnych kolorach ścian, które optycznie je powiększają. Z kolei dla osób posiadających większy salon ciekawym pomysłem jest zaaranżowanie jednej ze ścian (podobnie jak w kuchni) cegłą lub nieotynkowanym murem. Na zabudowę najlepiej nadają się meble z palet podkreślające elegancję całego pomieszczenia, a także duża, wygoda kanapa wykonana z naturalnych materiałów np. skóry bądź lnu. Warto zapewnić sobie również odpowiednią ilość światła. Pomocne tutaj będą przede wszystkim lustra i dobrze rozmieszczone oświetlenie. Aranżując salon, musimy pamiętać, że jedną z głównych cech industrializmu jest minimalizm. Dlatego unikajmy umieszczania w pokoju niepotrzebnych dodatków czy używania wzorzystych tapet.

Loftowa sypialnia, czyli idealne miejsce do odpoczynku

Sypialnia w stylu industrialnym
Sypialnia w stylu industrialnym

Chociaż wnętrza industrialne mogą kojarzyć się z chłodem i surowością, to nie oznacza, że sypialnia zaaranżowana zgodnie z tym trendem nie może być przytulna. Istotny jednak będzie tutaj dobór właściwych elementów oraz kolorów. Na początku zadbajmy zatem o odpowiednie łóżko. Do sypialni w stylu industrialnym najbardziej polecane jest łóżko kontynentalne lub łóżko z palet. Powinno być ono ustawione w centrum pokoju, a także wyposażone w miękkie poduchy w ciepłych kolorach oraz futrzany koc. Oprócz tego do sypialni warto nabyć pluszowe chodniki czy duże lampy podłogowe najlepiej wykonane ze stali. Dla wprowadzenia przyjaznej atmosfery niezbędne są rośliny. Idealnie w tej roli sprawdzą się żywe kwiaty ustawione w doniczkach. Dobrym rozwiązaniem będzie również lustro w złotej oprawie, a także niewielkie stoliki czy komody zrobione z postarzanego drewna. Takie elementy sprawią, że sypialnia stanie się miejscem, gdzie możemy zapomnieć o wszystkich naszych troskach.

Efektownie prezentująca się łazienka

Żeby metamorfoza mieszkania w bloku rzeczywiście była udana, nie możemy podczas aranżacji zapominać o łazience. Cechą wyróżniającą to pomieszczenie urządzone w stylu loft od łazienek zaaranżowanych innymi metodami, są wystające z kątów rury, kable, baterie vintage czy metalowe ozdoby. Całość powinna być utrzymana w jasnych barwach typowych dla tego stylu. Wystrój dobrze wzbogacić betonem architektonicznym, którego kolorystykę możemy przełamać za pomocą czarnych lub ciepłych oraz żywych odcieni. W łazience urządzonej w industrialnym stylu ceramika powinna być prosta i wyróżniać się wyrazistymi, geometrycznymi liniami. Jeżeli dysponujemy niewielkim pomieszczeniem, możemy nabyć minimalistyczną kabinę typu "walk-in". Z kolei do dużych łazienek najlepsza jest wolnostojąca wanna. Trend loft wymaga także łączenia ze sobą odpowiednich materiałów takich jak cegła, mozaika, beton czy surowe drewno, dzięki którym wnętrze zyskuje specyficzny klimat. Dodatkowo warto zastosować tutaj stary, metalowy kaloryfer, lampy wykonane z aluminium lub stali bądź dekoracyjne żarówki wiszące na kablu. Pamiętajmy, że styl industrialny cechuje surowość, a także zamiłowanie do nietypowych rozwiązań, dlatego łazienka zaaranżowana zgodnie z nim nie musi być idealnie wykończona.

Łazienka w stylu industrialnym
Łazienka w stylu industrialnym

Jak widać styl industrialny, to ciekawa opcja dla osób uwielbiających niespotykany klimat pomieszczeń przemysłowych. Jeśli więc pragniemy zaprojektować w ten sposób swoje mieszkanie, dobrym rozwiązaniem jest profesjonalna pomoc eksperta. Taką z pewnością może zaoferować nam architekt wnętrz - cena za metr kwadratowy projektowanej powierzchni będzie wynosić w tym przypadku od 160 do 235 złotych. Dzięki temu zyskamy jednak fachowe porady, które zapewnią nam wymarzone mieszkanie.

Komentarze

Kacperek
W miastach jest znaczna pula obiektów poprzemysłowych , które nadają się do rewitalizacji. Recykling architektury, to też nurt proekologiczny. Duże pomieszczenia mogą być zaaranżowane z rozmachem i wygodą dla ludzi lubiących rozległe przestrzenie. Ludzi, dla których sina dal jest pociągająca i tajemnicza.