Wiatrołap to pierwsze miejsce, do którego wchodzą odwiedzające nas osoby i na podstawie niewielkiego przedsionka wyrabiają opinie o całym domu. Sprawdź, jakie są rodzaje wiatrołapu, jaką pełni funkcję, jakie meble warto umieścić w przedsionku i czym właściwie różni się od przedpokoju i korytarza.
Wiatrołap to najczęściej niewielkie pomieszczenie, które jak sama nazwa wskazuje, zatrzymuje wiatr i zimne powietrze, wpadające do domu, kiedy otwieramy drzwi. Przez całe dekady wiatrołap był traktowany po macoszemu. Mały, często pozbawiony okna przedsionek z niewielką szafką na buty, nie zachęcał i nie zapraszał do wejścia dalej. A przecież to pomieszczenie, które wita naszych gości, a jak wiadomo pierwsze wrażenie jest najważniejsze.
Czym jest wiatrołap? Rodzaje wiatrołapu
Wiatrołap jest najczęściej zamkniętym pomieszczeniem, które zatrzymuje wiatr i chroni przed przeciągiem powstającym podczas otwierania drzwi wejściowych - tym różni się od korytarza i przedpokoju. Przedsionek jest również pomieszczeniem, w którym powinno się znaleźć miejsce na buty i okrycia wierzchnie. Rozróżniamy dwa rodzaje wiatrołapów: wewnętrzny i zewnętrzny.
Wiatrołap wewnętrzny
Jest wygospodarowany z przestrzeni mieszkalnej. Ten rodzaj wiatrołapu nie ma wpływu na bryłę domu, gdyż jest pomieszczeniem znajdującym się wewnątrz właściwej bryły domu, graniczy ścianami z innymi pomieszczeniami, najczęściej korytarzem, rzadziej z pokojem gościnnym. W starym budownictwie jedno i wielorodzinnym wiatrołap bardzo często graniczył z kuchnią. Jednak najbardziej funkcjonalnym rozwiązaniem jest wiatrołap, z którego przechodzimy na korytarz i dopiero do reszty pomieszczeń.
Wiatrołap zewnętrzny
To pomieszczenie dobudowane do bryły budynku. Przedsionek taki odstaje od fasady budynku i nie ma wpływu na wielkość powierzchni mieszkalnej. Wiatrołap zewnętrzny jest równie funkcjonalny, jak wewnętrzny, dodatkowo sprawia, że dom z zewnątrz wygląda atrakcyjnie. Jednak jak to zwykle bywa, diabeł tkwi w szczegółach i wiatrołap z trzema zewnętrznymi ścianami najczęściej jest chłodnym pomieszczeniem. W domu z wiatrołapem zewnętrznym warto wygospodarować przestrzeń na korytarz lub niewielki przedpokój. W przeciwnym razie w pomieszczeniach najbliżej położonych takiego przedsionka będzie chłodniej niż w reszcie domu.
Najczęściej spotykane projekty wiatrołapów
Wśród najczęściej spotykanych projektów wiatrołapów możemy wyróżnić trzy główne typy:
- Ślepy wiatrołap, czyli przedsionek pozbawiony okien. Pomieszczenie to bez okien jest bardzo często spotykanym rozwiązaniem w starym budownictwie, gdzie wiatrołap miał służyć jedynie do pozostawienia zabłoconego obuwia i nikt nie przywiązywał uwagi do tego, jak prezentuje się to wnętrze. Takie pomieszczenie najczęściej ze względów praktycznych było wydzielone z korytarza lub kuchni.
- Wiatrołap z jednym lub dwoma małymi oknami - to najpopularniejszy rodzaj przedkorytarza. Przedsionek z jednym małym oknem to wiatrołap zewnętrzny, który odstaje od bryły domu, a na dwóch bocznych ściankach montuje się okna. Taki projekt przedsionka sprawia, że pomieszczenie ma dostęp do światła dziennego, ale ze względu na obecność okien na bocznych ścianach i drzwi na frontowej ścianie jest mało ustawne i trudne do aranżacji.
- Wiatrołap zewnętrzny przeszklony to nowoczesny i bardzo modny projekt przedsionka, zapożyczony z Wysp Brytyjskich, gdzie wiatrołap z portfenetrów lub wysokich okien z podmurowaniem od ziemi jest bardzo popularnym i znanym od wielu lat rozwiązaniem.
Aranżacja ślepego wiatrołapu
Wiatrołap bez okna jest najłatwiejszym rodzajem przedsionka do aranżacji, ponieważ dwie boczne ściany można zabudować szafami. Jednak przedsionek bez okna jest zupełnie pozbawiony światła dziennego, przez co pomieszczenie wydaje się ponure i znacznie mniejsze niż jest w rzeczywistości. Aranżując ślepy wiatrołap, warto zatem zamontować drzwi wejściowe z przeszkleniami oraz przeszklone drzwi prowadzące do reszty domu. Takie "zapożyczenie" światła dziennego doskonale rozświetli niewielki wiatrołap, a promienie słońca sprawią, że pomieszczenie będzie przyjemne zarówno dla domowników, jak i osób, które odwiedzają nasz dom.
Szklany wiatrołap - inspiracje
Szklany wiatrołap to bardzo modne rozwiązanie, jednak uwaga - szklane pomieszczenie jest trudne do aranżacji. Zanim zdecydujemy się na całkowicie przeszklony wiatrołap, warto zastanowić się, czy chcemy szafę na ubrania przenosić na korytarz lub do przedpokoju. Doskonałym pomysłem jest wiatrołap ze szklanym frontem i murowanymi ścianami bocznymi, na których bez problemu zmieści się szafa na kurtki oraz szafka na buty z komfortowym siedziskiem. Innym rozwiązaniem są murowane ściany do wysokości 60-90 cm od podłogi i przeszklenie powyżej. W takim wiatrołapie wprawdzie nie wstawimy szafy, ale znajdzie się miejsce na mnóstwo szafek i skrzyń oraz szuflad do przechowywania a także na wygodne siedzisko. W przeszklonym pomieszczeniu jedynym rozwiązaniem jest wolnostojący wieszak na ubrania i takie też lusterko. Jednak uwaga - decydując się wolnostojący wieszak lepiej jest wybrać dwa mniejsze niż jeden duży, ponieważ całe mnóstwo kurtek i płaszczy na jednym wieszaki stworzy chaos w pomieszczeniu.
Jakie funkcje pełni wiatrołap?
Osoby wybierające projekt domu, bardzo często zastanawiają się, czy warto inwestować w budowę wiatrołapu. Bądź co bądź jest to dodatkowe pomieszczenie, a koszt jego budowy jest zbliżony do kosztu wybudowania aneksu kuchennego, niewielkiej garderoby lub ¼ pokoju średniej wielkości. Jednak wystarczy zastanowić się nad tym, jakie funkcje pełni wiatrołap oraz czy chcemy, by zostały przesunięte na korytarz lub do salonu i okazuje się, że wiatrołap jest jedynym rozsądnym rozwiązaniem. Wyobraźmy sobie jesienną pluchę i ubłocone mokre buty, które domownicy zostawiają na pięknej drewnianej podłodze w przedpokoju lub mroźną zimę i drzwi wejściowe prowadzące do salonu. Nie trzeba mieć wybujałej wyobraźni, żeby docenić przedsionek i wszystkie funkcje, jakie pełni z założenia, oraz te, które może spełniać, jeśli odpowiednio zaaranżujemy to pomieszczenie.
Do najważniejszych funkcji wiatrołapu należą:
- utrzymanie jednolitej temperatury w całym domu - poprzez zatrzymanie wiatru i chłodnego powietrza, które wpada do domu w czasie otwierania drzwi wejściowych;
- wiatrołap pomaga utrzymać porządek i czystość w części dziennej domu, ponieważ to właśnie na przedsionku pozostawiamy ubłocone buty, okrycia wierzchnie, plecaki i torebki;
- schowek na odzież wierzchnią całej rodziny. Dobrze zaprojektowany wiatrołap może być też doskonałym schowkiem na przedmioty rzadziej używane, ale jednak potrzebne oraz na sprzęt sportowy i rekreacyjny.
Jak duży powinien być wiatrołap?
W polskim budownictwie spotykamy dwa rozmiary wiatrołapów, większość to bardzo małe - stanowczo zbyt ciasne pomieszczenia lub nieproporcjonalnie duże w stosunku do powierzchni całego domu. Jaka jest zatem optymalna powierzchni przedsionka? Proporcjonalna do powierzchni całego domu, ale wystarczająco duża, żeby 3-4 osoby jednocześnie mogły w nim zdjąć obuwie i okrycia wierzchnie. Oczywiście wielkość wiatrołapu powinna być dopasowana nie tylko do rozmiarów domu, ale też ilości domowników. Trudno sobie wyobrazić, że czteroosobowa lub sześcioosobowa rodzina, wchodzi do domu na raty, ponieważ wiatrołap jest zbyt mały, żeby wszystkich pomieścić. W większości domów, w których wiatrołap jest za ciasny w stosunku do potrzeb rodziny, pomieszczenie to przestaje pełnić swoją główną i najważniejszą funkcję. Domownicy nie mogąc pomieścić się w przedsionku, zbyt wcześnie otwierają drzwi do przestrzeni mieszkalnej i chłodzą cały dom.
Optymalna powierzchnia wiatrołapu w małym 50-70 metrowym domu to od 4 do 5 m2,a w dużym domu o powierzchni od 100 m2 w górę przedsionek powinien mieć powierzchnię od 8 do 10 metrów kwadratowych. Wiatrołap dopasowany wielkością do powierzchni domu jest funkcjonalny i dostosowany do potrzeb domowników.
Aranżacja wiatrołapu
Zobacz, jak urządzić piękny i funkcjonalny wiatrołap, jakich mebli nie powinno w nim zabraknąć, jaki kolor ścian i oświetlenie wybrać na przedsionek.
Jaki kolor ścian wiatrołapu?
Kolor ścian na przedsionku w największym stopniu jest uwarunkowany dwoma czynnikami: wielkością i specyfiką tego pomieszczenia. Mały wiatrołap warto pomalować na jasny kolor, dzięki któremu optycznie powiększymy przestrzeń. Z drugiej jednak strony jest to pomieszczenie najbardziej narażone na zabrudzenia, więc ciemne ściany wydają się bardziej praktyczne. Kolorami polecanymi na przedsionek są barwy jasne, które nie zmniejszą optycznie pomieszczenia, ale takie, które "maskują" ewentualne zabrudzenia. Biel jest jednym z tych kolorów, które w wiatrołapie się nie sprawdzi - na białych ścianach doskonale widać każdą kroplę brudnej wody lub śniegu z butów. Idealnym rozwiązaniem będzie natomiast kolor popielaty, szary, błękitny i brudny róż. Wybierając kolor na przedsionek, warto jednak pamiętać, że ciepłe barwy optycznie pomniejszają pomieszczenie, a chłodne powiększają. Polecaną barwą jest również modny kolor taupe oraz wszystkie barwy ziemi w nieco łagodniejszym wydaniu.
Wybierając kolor ścian, warto pamiętać, że przedsionek to pierwsze pomieszczenie, do którego wchodzą zaproszone przez nas osoby. To właśnie wiatrołap wyrabia opinię i pierwsze wrażenie o naszym domu, dlatego zawsze powinien być czysty i zachęcać do odwiedzenia reszty domu. Wybierając kolorystykę pamiętajmy, że wiatrołap to przedsmak całej aranżacji domu, a to oznacza, że kolor ścian nie powinien być zbyt krzykliwy, dominujący ani też przytłaczający.
Ściany w wiatrołapie powinny być neutralne, a ewentualne dekoracje bardzo subtelne i ograniczone do minimum. Jeśli naszych gości powita wiatrołap w szalonym krzykliwym kolorze, prawdopodobnie reszta domu w spokojniejszych kolorach będzie wydawała się nijaka. Istnieje niebezpieczeństwo, że osoby nas odwiedzające zapamiętają tylko dominujący kolor na przedsionku. Z kolei potraktowany po macoszemu: pomalowany na biało lekko przybrudzony i pusty wiatrołap, będzie miał negatywny wpływa na ocenę całego domu.
Co na ścianę w wiatrołapie?
Ze względu na specyfikę tego pomieszczenia, nawet najlepsza farba do ścian będzie bardzo pracochłonnym rozwiązaniem. Jesienią i zimą dolne partie ścian są narażone na zachlapania i zabrudzenia ciężkie do usunięcia. Doskonałym pomysłem na aranżację ścian na przedsionku jest wyłożenie ich boazerią angielską, wówczas dolna część ścian jest zabezpieczona, będzie również łatwa do czyszczenia i brud nie wniknie w głąb ścian. Inną możliwością jest wyłożenie lamperii płytkami, które są odporne na wilgoć, łatwe do czyszczenia i dobrze znoszą różnicę temperatur. Tynk strukturalny na całej wysokości ścian lub w dolnej ich części - jest to kolejne bardzo praktyczne rozwiązanie, dzięki któremu ściany w wiatrołapie będzie można czyścić, a dodatkowo będą zabezpieczone przed wilgocią.
Miłośnicy kamienia naturalnego mogą się pokusić o wyłożenie lamperii na przedsionku kamieniem, jednak warto zadbać o odpowiednią impregnację takich ścian. W przeciwnym razie czyszczenie wiatrołapu nie będzie miało końca. Wiele osób wybiera na ściany na przedsionek materiały odporne na uszkodzenia i szorowanie, ale zapomina, że w tak specyficznym pomieszczeniu ściany bardzo szybko się brudzą i równie ważny, jak możliwość ich czyszczenia, jest czas, w jakim można doczyścić okładzinę ścian. Porowaty kamień naturalny zniesie wiele, ale znacznie trudniej jest go wyczyścić niż gładką powierzchnię płytek ceramicznych czy pomalowaną i zaimpregnowaną angielską boazerię.
Wśród materiałów, których nie polecamy na ściany w wiatrołapie jest niezmywalna farba do ścian, oraz tapeta, która pod wpływem różnicy temperatur będzie się odklejać.
Podłoga w wiatrołapie?
Podłoga w wiatrołapie - podobnie jak ściany - powinna wykończona wyjątkowo odpornymi na uszkodzenia i wilgoć materiałami, a także łatwa do utrzymania w czystości. Od wyboru podłogi w bardzo dużym stopniu zależy funkcjonalność tego pomieszczenia. Doskonale na podłodze w wiatrołapie sprawdzą się kafelki najlepiej bezfugowe, a także panele PCV i szlifowany beton. O drewnianej i laminowanej podłodze radzimy zapomnieć na przedsionku, ponieważ naturalne deski i parkiet - nawet dobrze zaimpregnowane - szybko zostaną porysowane przez piasek, który przynosimy na butach. Ponadto drewno poddane działaniu wody i wilgoci bardzo szybko przestanie być estetyczne. Panele laminowane szybciej niż jakakolwiek inna podłoga zostaną zniszczone na przedsionku. Po pierwsze bardzo szybko pojawią się na nich rysy, a woda i błoto z butów, kiedy dostanie się pod panele sprawi, że podłoga zacznie puchnąć i się fałdować.
Dywan czy wycieraczka w wiatrołapie?
Dywan w wiatrołapie to zdecydowanie najgorsze rozwiązanie, nawet jeśli mowa o dywanie zewnętrznym. Każdy rodzaj dywanu i chodnika na przedsionku będzie wymagał częstego i systematycznego trzepania, odkurzania i prania, a i tak jesienią i zimą nie będzie wyglądał estetycznie.
Porządna wycieraczka na przedsionku jest natomiast najlepszym rozwiązaniem. Warto wybrać jedną z większych wycieraczek, czyli taką, na której nie tylko można osuszyć i wyczyścić buty, ale też pozostawić na niej więcej niż jedną parę zaśnieżonego obuwia. Takie rozwiązanie pozwala na uniknięcie przenoszenia błota i wody z wiatrołapu do innych części domu.
Korytko na buty to kolejne bardzo i modne rozwiązanie. Dedykowane tacki i korytka na mokre obuwie są dostępne na popularnych serwisach aukcyjnych. Duża tacka z tworzywa sztucznego postawiona w pobliżu wycieraczki jest doskonałym pomysłem w sezonie jesienno zimowym. Takie rozwiązanie chroni podłogę przed wilgocią i błotem. Oczywiście pod warunkiem, że wyrobimy w domownikach nawyk odstawiania butów po wejściu do domu właśnie do korytka.
Jakie meble do wiatrołapu?
Funkcjonalne, dopasowane i proporcjonalne do pomieszczenia meble na wiatrołap sprawdzą się najlepiej. Wybierając meble na wiatrołap, należy pamiętać o zachowaniu proporcji. Do małego pomieszczenia nie warto wybierać masywnej, bardzo dużej szafy i szafki na buty, które zdominują całe pomieszczenie. Na przedsionku najlepiej sprawdzą się meble na wymiar, czyli na zamówienie, dzięki którym maksymalnie wykorzystamy przestrzeń przeznaczoną do przechowywania i nie zmarnujemy nawet centymetra cennej powierzchni. Meble, które są niezbędne w wiatrołapie to:
- szafka na buty, w której można schować większość obuwia, co pozwala uniknąć bałaganu na podłodze;
- szafa na okrycia wierzchnie - tańszą alternatywą dla szafy jest wieszak na kurtki i płaszcze, jednak zbyt duża ilość ubrań pozostawiona na widoku sprawi, że nawet na dobrze zorganizowanym wiatrołapie zapanuje bałagan. W szafie na przedsionku powinno zatem znaleźć się miejsce na ubrania wierzchnie, torby i plecaki, przegródki lub wieszaki na czapki, szaliki i rękawiczki, a także wieszak na klucze. Szafa w wiatrołapie z dedykowanymi przegrodami, szufladami i półkami w bardzo dużym stopniu ułatwia organizację tego pomieszczenia, utrzymanie porządku i domową logistykę;
- niewielkie siedzisko to kolejny mebel, którego nie powinno zabraknąć w komfortowym wiatrołapie. Doskonałym pomysłem jest tapicerowane siedzisko ze schowkiem, w którym możemy przechowywać siatki na zakupy lub narzędzia ogrodowe;
- lusterko z niewielką półką to kolejny sprzęt, którego nie powinno zabraknąć na funkcjonalnym przedsionku. Duże lustro w wiatrołapie pozwoli uniknąć, wchodzenia na korytarz w butach, takie lusterko pokochają wszyscy domownicy.
Jakie oświetlenie do wiatrołapu?
Oświetlenie na przedsionku powinno być dopasowane do pory dnia. Nikt nie lubi bardzo ostrego światła, po wejściu do domu o zmroku. Z tego też powodu na dobrze zaprojektowanym przedsionku powinno być więcej niż jedno źródło światła. Pierwsze centralne, dosyć mocne - takie, przy którym bez problemu posprzątamy wiatrołap czy oczyścimy płaszcz przed wyjściem z domu. Drugie źródło światła powinno znaleźć się przy lustrze i dobrze go oświetlać. Prawidłowo oświetlone lustro umożliwia poprawienie makijażu przed wyjściem z domu. Trzecie ostatnie źródło światła to niewielki kinkiet lub lampa podłogowa, która daje ciepłe delikatne światło i jest wprost idealnym oświetleniem, kiedy wracamy do domu po zmroku i nie chcemy od razu wchodzić do bardzo jasnego pomieszczenia.
Komentarze