Wyspa w kuchni - rodzaje, materiały, wymiary, cena, zalety i wady

Projekt kuchni z wyspąWyspa kuchenna jest marzeniem większości kobiet, które widzą w niej nie tylko dodatkowy blat roboczy, ale też mebel przy którym mogą spokojnie wypić kawę, w czasie gdy reszta rodziny oblega stół kuchenny, który jak wiadomo służy nie tylko za miejsce spożywania posiłków, ale też jest ulubionym blatem do odrabiania lekcji czy centrum gier planszowych.

Jenak ze względu na mały metraż polskich kuchni nie w każdej z nich można zbudować wyspę kuchenną. Z praktycznego punktu widzenia minimalne wymiary kuchni, do której chcemy wstawić wyspę to 240x180 cm, natomiast najmniejsza, funkcjonalna wyspa kuchenna powinna mieć wymiary 60x80 cm, przy czym najmniejsza dopuszczalna odległość pomiędzy ciągiem szafek kuchennych a wyspą, czy przeciwległymi szafkami to 120 cm, tylko wówczas możemy mówić o wygodnej funkcjonalnej kuchni, w której nie obijamy się o szafki i możemy się swobodnie obracać. Innym sposobem na sprawdzenie, czy metraż kuchni jest wystarczający na zabudowę kuchenną z wyspą jest rozłożenie rąk na boki i obrócenie się w każdym kierunku, jeśli nasze dłonie nie znajdą się w polu, na którym będzie wyspa lub inny mebel oznacza to, że kuchnia nie jest zbyt mała na montaż wyspy. Jeśli jednak brakuje zaledwie kilku centymetrów warto zastanowić się nad zamianą wyspy na półwysep, który doskonale sprawdza się w mniejszych pomieszczeniach.

Rodzaje wysp kuchennych

Wyspa kuchenna jest przede wszystkim dodatkowym miejscem do przygotowywania potraw, ich gotowania lub zmywania naczyń, w mieszkaniach z łazienką o małym metrażu może też być mini pralnią, w której zmieści się pralka z suszarką. Wszystko zależy od potrzeb i możliwości metrażowych.

Do najczęściej spotykanych rodzajów wysp kuchennych zaliczamy:

  • wyspy wolno stojące nie połączone zabudową - te najczęściej znajdują się na granicy kuchni i jadalni lub kuchni i salonu oddzielając strefę roboczą od pozostałych. Wyspy wolno stojące mogą spełniać szereg funkcji, być dodatkowym blatem roboczym lub miejscem do gotowania. Wówczas w blacie wyspy znajduje się płyta do gotowania, a tuż nad nią ozdobny i bardzo wydajny okap kuchenny zwisający z sufitu, bądź wysuwany z blatu wyspy, który niestety będzie pochłaniał znacznie mniej oparów z gotowania. Kolejna propozycja to wyspa kuchenna ze zlewozmywakiem, której główną ozdobą jest piękna bateria i pusty stylowy zlewozmywak. Taką wyspę warto wykonać z blatów kompozytowych, które są materiałem termoplastycznym, co oznacza że blat wyspy kuchennej może być jednocześnie zlewozmywakiem o wybranym kształcie i wymiarach, ponadto może on nie tylko być zlewem, ale też fantazyjnie spływać na podłogę niczym wodospad lub przeciwnie fantazyjnie wywijać się w górę, w tym wypadku wszystko zależy od projektu. Blaty dające tak wiele możliwości niestety nie należą do tanich.

Wyspa w kuchni

Wyspa w kuchni

Wyspa w kuchni

Wyspa w kuchni

  • wyspy kuchenne stanowiące integralną część zabudowy kuchennej, połączone blatem roboczym z szafkami zwane również półwyspami. Na półwyspie również można umieścić płytę do gotowania, zlewozmywak, zmywarkę, czy pralkę. Nie wygodne będą jednak szafki, szczególnie ta narożna, jeśli jednak ktoś zdecyduje się wykorzystać przestrzeń pod półwyspem na przechowywanie, szafki powinny być wyposażone w nowoczesne systemy wewnątrz szafkowe np. karuzele (obrotowe) cargo, itp.

Półwysep w kuchni

Półwysep w kuchni

  • mobilne wyspy kuchenne, które możemy zamówić u stolarza wykonującego całą zabudowę lub kupić w jednej z sieciówek. To rozwiązanie jest polecane w kuchniach o mniejszym metrażu, ponieważ w każdej chwili wyspę możemy przestawić w dogodne miejsce, a gdy nie jest potrzebna ustawić pod ścianą. Wadą tego rozwiązania są ograniczona funkcjonalność, gdyż w mobilnej wyspie nie zamontujemy zlewozmywaka, czy też kuchenki, może zatem służyć jedynie jako dodatkowy blat roboczy lub wygodne miejsce do przechowywania żywności lub akcesoriów kuchennych.

    Materiały na wyspę kuchenną

    Większość wysp kuchennych jest wykonywana z materiału z którego powstaje cała zabudowa, a więc :

    • laminowanych płyt MDF
    • foliowanych płyt MDF
    • lakierowanych płyt MDF
    • hartowanego szkła, z którego zostały wykonane szafki kuchenne
    • stali nierdzewnej
    • drewna

    Blaty kuchenne znajdujące się na wyspie najczęściej są takie same jak na całej zabudowie kuchennej. Jednak od pewnego czasu obserwujemy trend, który przyszedł do Europy zza oceanu, gdzie wyspa kuchenna jest centralnym punktem przestrzeni dziennej, dlatego też blat na niej montowany jest ekskluzywny i znacznie droższy niż w całej zabudowie. Wykorzystuje się w tym wypadku naturalne kamienie np.: granit, marmur lub drogie ale bardzo eleganckie drewno egzotyczne, często wówczas również stół kuchenny i podłoga są wykonane z tego samego materiału.

    Wyspy kuchenne z giętym, futurystycznym i bardzo fantazyjnym blatem zasługują na szersze omówienie. Blaty tego typu są wykonywane na zamówienie z materiałów kompozytowych lub konglomeratowych, które są połączeniem żywicy akrylowej, wodorotlenków i pigmentów nadających im kolor. Tego typu blaty mają przewagę nad innymi gdyż są materiałem termoplastycznym co oznacza, że zamówiony blat może mieć nawet najbardziej fantazyjny kształt i kolor. Ponadto blaty nowej generacji są odporne na wszystkie uszkodzenia mechaniczne. Ich wykorzystanie w przypadku wysp kuchennych jest bardzo szerokie, z jednej strony mówimy o dużych możliwościach wykończenia wyspy, której blat może mieć niemalże każdy kształt, np. może być nieregularną figurą geometryczną, może być wygięty w dowolny sposób lub stanowić jedno spoiwo ze zlewozmywakiem, co oczywiście jest rozwiązaniem nie tylko atrakcyjnym wizualnie ale też bardzo praktycznym, gdyż nie ma możliwości by woda dostała się pomiędzy zlew, a blat kuchenny co jest częstym problemem w przypadku zlewozmywaków wpuszczanych w blat.

    Wady i zalety kuchni z wyspą

    Do zalet kuchni z wyspą zaliczamy przede wszystkim efekt końcowy, każda profesjonalnie wykonana wyspa zdobi kuchnię, ponadto jest dodatkowym miejsce roboczym lub drugim mini stołem. Za pomocą wyspy kuchennej w naturalny sposób oddzielamy strefę roboczą od reszty przestrzeni. Główną i chyba jedyną wadą wyspy kuchennej jest duża strata przestrzeni, jaką zajmuje wyspa, dlatego jeśli jej nie potrzebujemy i będzie jedynie elementem ozdobnym kuchni warto dwa razy przemyśleć czy na pewno jest ona niezbędna.

    Komentarze