Zabudowa balkonu - pozwolenie, materiały, trendy

Zabudowa balkonuZabudowa balkonu to kusząca propozycja dla mieszkańców dużych osiedli, którzy w ten sposób mogą wygospodarować dodatkową przestrzeń dla rodziny. Taki balkon latet może zastępować miniaturowy ogród, a w chłodniejsze miesiące może pełnić funkcję ogrodu zimowego. Często na zabudowę balkonu decydują się osoby, pragnące stworzyć przestronne wnętrze i otworzyć salon na "ogród".

Kolejna grupa to rodzice małych dzieci, którzy obawiają się o bezpieczeństwo pociech. Bez względu na motywację należy pamiętać, że zabudowa balkonu w domach wielorodzinnych jest możliwa po załatwieniu wszystkich formalności i otrzymaniu pozwolenia lub pozwoleń w zależności od zakresu prac, jakie będą przeprowadzane.

Zabudowa balkonu formalności - pozwolenia

Zabudowa balkonu w domu jednorodzinnym

Zabudowa balkonu w domu jednorodzinnym, choć może się to wydawać niedorzeczne, również wymaga zgłoszenia w wydziale architektury. Mimo że dom nie należy do żadnej wspólnoty mieszkaniowej, w przypadku konstrukcji wyższych niż 3 metry należy o zamiarze zabudowy balkonu poinformować właściwy organ. W złożonej dokumentacji powinien się znaleźć plan zabudowy oraz dokładny opis zakresu prac, a także planowany termin rozpoczęcia i zakończenia prac. Najczęściej taka zgoda w przypadku domów jednorodzinnych jest czystą formalnością. Natomiast wykonanie zabudowy balkonu bez zgody właściwego organu administracyjnego jest równoznaczne z uznaniem konstrukcji za samowolę budowlaną i wydział architektury ma prawo zażądać rozebrania nielegalnej budowli.

Szklana zabudowa balkonu

Wyjątkiem jest tak zwana lekka konstrukcja wykonana z aluminium lub pleksi.

  • W pierwszym przypadku do wyboru jest zabudowa bezramowa polegająca na montażu przesuwanych szklanych tafli. Całość wygląda bardzo nowocześnie i co ważne sprawia, że latem salon wraz z balkonem można otworzyć, uzyskując modny efekt przestrzeni mieszkalne otwartej na przyrodę. Natomiast zimą cieszyć się można piękną przeszkloną oranżerią.
  • Kolejna możliwość to zabudowa ramowa z wykorzystaniem aluminiowych ram, w których zostają umieszczone szyby. Decydując się na szklaną zabudowę balkonu, warto przemyśleć montaż szyb samoczyszczących, czyli takich, które nie wymagają mozolnego mycia i polerowania kilka razy do roku. Ten rodzaj szkła w Polsce jest nadal nowością, ale ceny samoczyszczących tafli z roku na rok spadają i są bardziej przystępne dla zwykłego "Kowalskiego". Zabudowa balkonu to inwestycja na lata, źle zaplanowana będzie koszmarem zamiast wymarzonego miejsca wypoczynku.
  • Zabudowa balkonu z pleksi to kolejna możliwość, która nie wymaga zgłaszania w żadnym urzędzie. Dzięki dużym panelom z pleksi można osłonić balkon od wiatru, słońca i deszczu, tworząc przytulny zakątek.

Kolejny typ zabudowy balkonu to zabudowa drewniana, której konstrukcja najczęściej przewyższa 3 metry, to tak zwana ciężka zabudowa. W tym wypadku bezwzględnie należy powiadomić wydział architektury.

Zabudowa balkonu w zabytkowym domu

Sprawa jest bardziej skomplikowana w przypadku budynków zabytkowych objętych kuratelą konserwatora. Wówczas kluczowa jest zgoda konserwatora zabytków, który na podstawie przedłożonej dokumentacji sprawdza, czy planowany zakres prac nie naruszy konstrukcji budynku i nie zmieni charakteru elewacji. W tym wypadku właściciel domu powinien w pierwszej kolejności starać się o pozwolenie od konserwatora zabytków, a po uzyskaniu zgody złożyć wniosek o pozwolenie na zabudowę balkonu w wydziale architektury. W tym wypadku nie ma żadnych odstępstw i każda ingerencja w wygląd elewacji powinna być konsultowana z konserwatorem zabytków i wymaga uzyskania pisemnego pozwolenia.

Zabudowa balkonu w blokach i domach wielorodzinnych

W blokach i domach wielorodzinnych, nawet jeśli mowa o mieszkaniu własnościowym każda ingerencja w wygląd elewacji wymaga uzyskania zgody od wspólnoty lub spółdzielni mieszkaniowej. Właściciel mieszkania nie jest właścicielem całej elewacji, która należy do wspólnoty lub spółdzielni mieszkaniowej. Jest to organ, do którego w pierwszej kolejności należy złożyć pisemny wniosek o pozwolenie na przebudowę balkonu. Najczęściej to spółdzielnia lub władze wspólnoty po wydaniu pozytywnej decyzji kierują wniosek o pozwolenie na przebudowę do właściwego organu gminnego lub miejskiego. Małe wspólnoty mieszkaniowe wydają decyzję po głosowaniu wszystkich lub większości członków wspólnoty (w zależności od ustaleń regulaminu), w spółdzielniach i dużych wspólnotach decyzję wydaje zarząd. Istnieją również takie wspólnoty i spółdzielnie, w których regulaminie zawarto zapis zakazujący zabudowy balkonu, wówczas należy się powstrzymać od inwestycji lub poszukać rozwiązania, które nie wymaga uzyskania zgody i nie koliduje zasadami wspólnoty. Pozwolenie lub odmowę zabudowy balkonu urzędnicy miejscy powinni wydać w ciągu 30 dni. Jeśli po upływie ustawowego terminu nie zostanie wydana decyzja brak odpowiedzi jest jednoznaczny z pozwoleniem na zabudowę balkonu.

Wniosek o pozwolenie na zabudowę balkonu - niezbędne dokumenty

Niektóre wspólnoty i spółdzielnie mają gotowe druki wniosków, inne przyjmują wniosek w formie podania. W każdym z przypadków powinna zostać zawarta informacja o planowanym przebiegu prac, terminie rozpoczęcia i zakończenia przebudowy. Należy podać wymiary konstrukcji i rodzaj materiałów, z których zabudowa powstanie. Ponadto do wniosku należy dołączyć projekt planowanej zabudowy.

Zabudowa balkonu - balkonowe trendy

Obserwując trendy balkonowe panujące jeszcze kilka lat temu, można odnieść wrażenie, że zarówno właściciele mieszkań, jak i spółdzielnie nie przykładali zbyt wielu starań by, balkon wpisywał się projekt bloku czy domu. Wielokolorowe, często zakurzone osłony balkonowe szpecą, zamiast zdobić budynek. Na szczęście chaos kolorystyczny i prowizoryczne zabudowy i osłony balkonowe powoli zastępują przemyślane konstrukcje wpisujące się w charakter całego budynku.

Balkonowe trendy: szkło, aluminium i naturalne drewno

Szkło, piękne ażurowe panele i zieleń to główne balkonowe trendy 2019. Minimalistyczna szklana, bezramowa zabudowa balkonu gwarantuje nie tylko nowoczesną aranżację. Takie rozwiązanie to przedłużenie salonu, który latem zastępuje upragniony ogród, a zimą przeistacza się w piękną oranżerię. Nie należy obawiać się ciekawskich oczu przechodniów, gdyż w sprzedaży dostępne są panele szklane odbijające światło, przez które z zewnątrz nie widać wnętrza domu - nawet przy zapalonym świetle. Doskonałym rozwiązaniem są również szyby samoczyszczące, których nie trzeba nieustannie myć i polerować by wyglądały estetycznie. Szklane panele w ciepłe dni można rozsunąć i cieszyć się świeżym powietrzem, dlatego bardzo ważne jest zachowanie barierki ochronnej, która zabezpiecza przed upadkiem i wyznacza granicę balkonu. Szkło wykorzystywane do zabudowy balkonu jest hartowane i odporne na czynniki mechaniczne. Nie stanowi więc zagrożenia dla domowników.

Zabudowa ramowa to rozwiązanie bardzo bliskie poprzedniemu jednak szklane panele umieszcza się w aluminiowej ramie. Całość wygląda równie estetycznie, różnica polega na sposobie otwierania szyb.

Drewniana zabudowa balkonu to rozwiązanie stylowe, gustowne, w zależności od projektu i kolorystyki może wyglądać tradycyjnie, nowocześnie lub sielsko. W tym wypadku bardzo ważne jest znalezienie kompromisu pomiędzy bryłą i stylem budynku a zabudową balkonu. Tylko wówczas jeśli balkon wkomponuje się w elewację budynku, całość będzie estetyczna i gustowna. Możliwości jest wiele żaluzje, rolety, okiennice drewniane, kratownice itp. Należy pamiętać, że zabudowa balkonu musi nie tylko pasować do elewacji budynku. Po zakończeniu prac balkon stanie się integralną częścią salonu i powinien współgrać z jego aranżacją.

Zabudowa balkonu z pleksi

Jest to tak zwana lekka zabudowa, która w przypadku domów jednorodzinnych nie wymaga zgłaszania do wydziału architektury. Estetycznie wykonana będzie zdobić budynek i osłaniać balkon od wiatru i mrozu jesienią oraz zimą.

Aranżacja balkonu z bezramową szklaną zabudową

Szklana zabudowa balkonu najlepiej prezentuje się odpowiednio zaaranżowana. Nieodzowną częścią takiego balkonu jest roślinność. Wybór nie powinien być przypadkowy, warto postawić na dwa rodzaje roślin całoroczne zielone palmy, iglaki czy pnącza oraz sezonowe kolorowe kwiaty, które będą zdobić balkon wiosną i latem. Szklana bezramowa zabudowa balkonu to rozwiązanie idealnie wpisujące się w styl nowoczesny. Dlatego też na takim balkonie dobrze prezentują się rośliny takie jak miniatury iglaków w betonowych lub drewnianych donicach, równo przycięte bukszpany, czy zimozielone pnącza tworzące zielone ściany. W przypadku pnączy należy wybrać gatunek niegubiący liści jesienią, w przeciwnym razie w zimne miesiące, zamiast pionowej zieleni będziemy mieć pajęczynę pustych pędów.

Odpowiednia aranżacja roślinności pozwoli uzyskać efekt zimowego ogrodu, który można dodatkowo ozdobić modnym w tym sezonie oświetleniem. Świetliste kule cotton balls w wersji maksi, sznur ozdobnych industrialnych żarówek, wiszące i stojące lampiony to w tym i przez kilka kolejnych sezonów to jeden z gorących trendów. Ponadto na nowoczesnym balkonie nie powinno zabraknąć wygodnych mebli, jednego lub dwu rattanowych foteli, mini stolika kawowego i modnego wiszącego fotela typu kokon. Aranżując balkon, nie należy zapominać o półkach i kwietnikach, które ocieplają całą aranżację.

Kolejną bardzo ważną kwestią jest wybór podłogi na balkon. O ile wszelkie prowizorki i surowe betonowe wylewki są dopuszczalne na balkonach otwartych. Zabudowany balkon będący przedłużeniem salonu powinien być dopracowany w najmniejszym szczególe, a podłoga winna zdobić nie odstraszać. Podłoga na takim balkonie nie musi być jednakowa jak w salonie, ale równie piękna. Nasza propozycja to kamienne płytki, żywiczna podłoga 3D z motywem ogrodowej ścieżki lub kamiennego podłoża, granitowe płyty, ryflowane deski tarasowe lub deski kompozytowe. O ile jesienią i zimą podłoga na balkonie nie będzie miała kontaktu z warunkami atmosferycznymi, to wiosną i latem owszem - nadmierna wilgoć może uszkodzić laminowane panele czy drewniane deski.

Komentarze