Zabudowa kuchni - jaki projekt, jakie meble, jaki blat?

Zabudowana kuchniaPlanowanie wymarzonej zabudowy kuchni wielu spośród nas rozpoczyna od wyboru stylu w jakim zostanie ona urządzona. Już na wstępnie wiemy jakie kupimy meble kuchenne, jesteśmy zdecydowani w kwestii oświetlenia i doboru dodatków.

 

Wydaje nam się, że wszystko jest już dopięte na ostatni guzik, kiedy zaczynamy się zastanawiać nad funkcjonalnością naszego projektu kuchni. Prawda jest taka, że kuchnia jako jedno z najważniejszych pomieszczeń wymaga wielu przemyśleń.

Oczywiście jak najbardziej powinna ona współgrać z naszym gustem i sprawiać, że będziemy się w niej czuć dobrze i komfortowo. Ważne jest jednak aby było to pomieszczenie praktyczne a przestrzeń zagospodarowana tak, aby się nie marnowała a jednocześnie sprostała nasze oczekiwania. Dla wielu z nas wydawać się może to kosztownym przedsięwzięciem jednak przy doborze odpowiednich materiałów okazuje się, że nie jest to aż tak duży uszczerbek dla naszego portfela.

Zabudowa kuchni - niska czy wysoka?

W pierwszej kolejności powinniśmy się zastanowić nad zabudową kuchni. Czy ma być niska czy wysoka. W tym celu wystarczy zadać sobie pytanie - jak wiele miejsca na przechowywanie się potrzebuje? Jeżeli przestrzeń jest niewielka, a akcesoriów kuchennych zdecydowanie za dużo, warto zdecydować się na wysoką zabudowę. Efekt ten najłatwiej jest osiągnąć montując dwa rzędy górnych szafek. Gospodarujemy wtedy przestrzenią, która i tak zostanie wyłączona z użytku jednocześnie zyskując miejsce na dodatkowe szpargały.

Nowoczesna zabudowa kuchenna
Nowoczesna zabudowa kuchenna

Meble do zabudowy kuchni - materiały

Kolejnym krokiem jest decyzja dotycząca solidności mebli, które chcemy zakupić. Oczywiście za ich solidność w znacznej mierze odpowiada materiał, z którego zostały one wykonane. Do dyspozycji mamy następujące propozycje:

    • drewno,
    • płyty MDF,
    • płyty fornirowane,
    • szkło,
    • płyty laminowane,

        Zabudowa drewniana

        Zaczynając od początku skupmy się na drewnie. Jest to jeden z najdroższych materiałów jeżeli mowa o wyborze mebli kuchennych. Szafki wykonywane są najczęściej z drewna dębowego ale równie często spotkać się możemy z wykorzystaniem buku, jesionu, olchy czy sosny. Decydując się na meble do domu wykonane z tego materiału mamy gwarancję jakości na lata, z zastrzeżeniem, że będą one odpowiednio pielęgnowane. Drewno wymaga pokrycia go lakierem w celu zabezpieczenia oraz stosowania odpowiednich środków czyszczących. Bez wątpienia jedną z wielu zalet takich mebli jest możliwość nadania im różnorodnych kształtów i zdobień. Drewno idealnie sprawdzi się jeżeli chcemy osiągnąć ciepły rezultat w stylu rustykalnym lub kuchni angielskiej.

        Zabudowa z płyty MDF

        Płyta MDF jest chyba najpopularniejszym i najlepiej znanym zamiennikiem drewna. Dostępny w dwóch rodzajach jako płyta lakierowana lub obklejona folią PCV. Lakierowane płyty MDF odporne są na wysoką temperaturę i wilgotność. Doskonałe rozwiązanie jeżeli planujemy kuchnie w jednolitym kolorze. Meble dostępne są w dwóch wariantach - błyszczącym i matowym. Przy tym doskonale imitują prawdziwe drewno. Płyta MDF pokryta folią nie jest długotrwałym rozwiązaniem. Przy niewłaściwej pielęgnacji folia może pękać, łuszczyć się lub odklejać. Meble kuchenne wykonane z płyty MDF są bardzo podatne na uszkodzenia dlatego też nie sprawdzą się w kuchniach tętniących życiem.

        Zabudowa z płyty fornirowanej

        Płyta fornirowana - na pierwszy rzut oka podobna do płyty MDF z tą równicą, że jej powierzchnia pokryta jest cienką warstwą naturalnego drewna. Dlatego też podobnie jak meble drewniane wymagają one odpowiedniego zabezpieczenia w postaci lakieru oraz adekwatnej do tego pielęgnacji.

        Zabudowa z płyty laminowanej

        Płyty laminowane - płyty laminowane to płyty MDF, na powierzchni których zaprasowana żywicą zostaje warstwa papieru. Umożliwia to utworzenie na powierzchni mebli niemal dowolnego wzoru. Doskonale sprawdzą się dla osób wymagających, którzy pragną urządzić kuchnie w sposób bardzo indywidualny i dopasowanych pod własne potrzeby. Jest to materiał doskonale sprawdzający się w kuchni na lata, prosty w utrzymaniu czystości, niestety mniej odporny na wilgoć i wysokie temperatury.

        Elementy szklane

        Szkło w kuchniach stosuje się grube, hartowane, o grubości ok 7 mm. Szklane akcenty oprawiane są w solidne i bardzo trwałe ramy. Zastosowanie tego materiału w kuchni jest wszechstronne. Meble takie można bez problemu pokryć folią ozdobną lub wybrać jedną z oferowanych przez producentów gotowych możliwości jak szkło dymione, matowe czy przeźroczyste. Szklane powierzchnie są niezwykle proste w utrzymaniu w czystości. Nie wymagają stosowania specjalnych środków chemicznych, doskonale rozwiązanie dla ludzi ceniących sobie czystość i sterylność pomieszczenia. Szkło jest również idealnym dodatkiem do każdego ze stylów kuchennych. W bardzo prosty sposób można je połączyć z naturalnym drewnem w wiejskim klimacie lub nowoczesnym, chłodnym, stalowym stylem nowoczesnym.

        Decydując się na zabudowę kuchni oczywiście ciężko tego dokonać bez mebli ale równie ważnych jak nie najważniejszy jest wybór blatu kuchennego.

        Blaty kuchenne

        Aktualnie dostępna jest możliwość docięcia blatu kuchennego tak aby idealnie pasował do przygotowane zabudowy. Eliminuje to problemy w dopasowaniu. Wystarczy dokonać dokładnego pomiaru a następnie zamontować gotową powierzchnię. Najpopularniejszymi rozwiązaniami są tu blaty drewniany oraz wykonane z kamienia. Pozwala to na skomponowanie powierzchni roboczej z absolutnie każdym stylem jaki zastosujemy w naszej kuchni. Oczywiście znacznie tańszym rozwiązaniem są blaty laminowane, wykonywane w dokładnie ten sam sposób w jaki wykonuje się meble tego rodzaju. I tak podobnie i w tym przypadku pozostawia nam to duże pole do popisu ponieważ dostępność wzorów jest tu ogromna.

        Decydując się na zabudowę kuchni należy przed przystąpieniem do pracy dokładnie i szczegółowa wszystko rozplanować. Rozpatrzyć dostępne możliwości i dostosować je pod nasze potrzeby. Pamiętajmy, że zabudowana kuchnia powinna cieszyć oko i serce a przy tym spełniać swoje zadanie, być praktyczna i funkcjonalna.

        Komentarze