Zimne kolory: niebieski, szary, fiolet, chłodna zieleń

Barwy zimneZimne kolory to wszelkie odcienie niebieskiego, szarości, kolor fioletowy i jego odcienie, chłodne odcienie zieleni a także pastelowe odcienie kolorów zimnych. Chłodne barwy zwykle kojarzą się nam z czymś mało przytulnym, chłodnym, z zimnem, samotnością… Czy tylko? Niekoniecznie. Są też kolorami czystości, porządku, sprzyjają pracy umysłowe oraz koncentracji.

  • Niebieski daje wrażenie czystości i świeżości. Idealnie pasuje do łazienki, nowoczesnej kuchni, przedpokoju czy sypialni. Można go łączyć z innymi, chłodnymi kolorami: akwamaryną, granatem czy błękitem lub z bielą, czernią czy beżem. Wspaniale komponuje się również z cieplejszymi odcieniami: soczystą zielenią, brązem, kolorem piaskowym czy bordowym.
  • Szary jest kolorem eleganckim, daje wrażenie stabilności, szyku, dystyngowania. Sprawdza się w przedpokojach, kuchniach, salonach i gabinetach. Możemy go łączyć z różnymi barwami, wspaniale wygląda w zestawieniu z beżem, zielenią, kolorem piaskowym, morskim czy fioletowym.
  • Fiolet i wszystkie jego odcienie pobudzają wyobraźnię. W pokojach można wykorzystywać różne tonacje fioletu od jasnego wrzosu i lawendy po ciemna purpurę. Ten kolor najlepiej łączyć z czerwienią, zielenią, żółcią czy odcieniami różu.

Przebywając w pomieszczeniach, gdzie dominują kolory chłodne możemy się doskonale odprężyć, wyciszyć, uspokoić oraz oddać przemyśleniom i marzeniom.

Chłodne kolory we wnętrzach

Zimne barwy w architekturze wnętrz stosowane są z wielu powodów. Odpowiednio dobrane powiększają wnętrza poprzez wprowadzenia wrażenia głębi oraz wprowadzają do wnętrz ład i porządek. Udowodniono, że zimne barwy mają doskonały wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie: wyciszają, koją nerwy, zmniejszają stres i napięcie oraz… niwelują agresję. Ponadto, wspomagają koncentrowanie uwagi oraz wykonywanie zadań, opartych o wysiłek umysłowy. Warto korzystać z ich zalet podczas urządzania swojego mieszkania ale i wykorzystywać je w miejscu pracy: jako dodatkowy czynnik mobilizujący pracowników. Co ciekawe, zimne kolory ochładzają pomieszczenie ale nie znaczy, że czynią je mniej przytulnym. Ich rola polega na wprowadzaniu do pomieszczeń świeżości i sprawianiu, że mamy wrażenie, jakoby było w nich chłodniej. Tak działa nasycony niebieski, błękit oraz pastelowe odcienie zieleni. Takie barwy są zalecane szczególnie w przypadku pomieszczeń silnie nasłonecznionych, na przykład biur, sypialni czy salonów zlokalizowanych od strony południowej, gdzie silne słońce może utrudniać pracę czy wypoczynek.

Zimne kolory na uspokojenie i lepszy sen

Chłodne barwy uspokajają: zmniejszają napięcie i stres, sprawiają, że łatwiej i szybciej się wyciszamy, nawet po męczącym dniu w pracy. Kolory te działają jak balsam dla duszy oraz zmniejszają agresję. Tak działa miedzy innymi niebieski, zarówno jego błękitny odcień, jak i nasycony granat. Uspokaja również chłodny zielony, w tym butelkowa zieleń oraz odcienie miętowe. Napięcie zmniejszają także odcienie szarości, wprowadzają harmonię do naszego ciała i ducha. Takie kolory polecane są do sypialni: ułatwiają zasypianie. W sypialniach doskonale sprawdza się także fiolet: sprzyja leczeniu bezsenności. Co ciekawe, chłodne kolory obniżają ciśnienie krwi oraz regulują przemianę materii. Kolory uspokajające warto stosować także w pokojach dziennych oraz łazienkach: z pewnością kąpiel w niebieskiej łazience będzie przyjemnym relaksem po stresującym dniu. Takie barwy wykorzystuje się także w gabinetach SPA, gabinetach masażu czy gabinetach psychologicznych.

Relaks z zimnymi kolorami

Chłodne barwy doskonale sprzyjają relaksowi, pozwalają nam się odprężyć, gdyż kojarzą się nam ze świeżością, wodą, kąpielą, niebem, marzeniami… Dzięki temu pozwalają nam odpocząć, są zalecane osobom przewlekle zmęczonym, ospałym ale i zestresowanym. Relaksują szczególnie chłodne odcienie niebieskiego oraz zielenie. Zielny dodatkowo ma zbawienny wpływ na nasz wzrok, w tym oczy zmęczone wielogodzinnym wpatrywaniem się w monitor komputera. Warto na takie kolory pomalować sypialnię, pokój dzienny czy swoje biuro.

Zimne barwy jako synonim porządku i czystości

Chłodne kolory, zwłaszcza ich jasne i pastelowe odcienie wprowadzają do pomieszczeń porządek i ład. Tak działają między innymi szarości, jasna zieleń czy błękit. Polecane są wiec do łazienek, które kojarzyć się nam powinny z pomieszczeniami uporządkowanymi, umożliwiającymi wykonywanie codziennych zabiegów higienicznych. Takie barwy stosuje się również w gabinetach medycznych oraz kosmetycznych.

Chłodne kolory sprzyjają pracy umysłowej

Odpowiednio dobre kolory we wnętrzu sprzyjają pracy. W przypadku kolorów ciepłych jest to praca fizyczna i twórcza. Z kolei kolory zimne poprawiają koncentrację oraz sprzyjają wysiłkowi umysłowemu. Poprawiają uwagę i pamięć, sprzyjają uczeniu się, doskonalą nasze zdolności do zapamiętywania i przetwarzania nowych informacji. Tak działa zwłaszcza niebieski, zwłaszcza odcienie błękitne. Z kolei granat uspokaja, dlatego również zaleca się jego używanie w pomieszczeniach, gdzie pracujemy umysłowo, zwłaszcza pod presją czasu. Są polecanymi barwami do gabinetów w domach i mieszkaniach (zwłaszcza, jeśli pracujemy umysłowo, np. piszemy coś, liczymy) ale i do pokojów naszych dzieci, zwłaszcza, jeśli pociecha ma trudności ze skupieniem uwagi. Doskonale nadają się również do sal lekcyjnych, auli wykładowych oraz biur rachunkowych czy urzędów.

Zimne barwy dla zmniejszenia apetytu

Chłodne barwy zmniejszają apetyt i jest to doskonała informacja dla każdego, kto dba o linie i obawia się, że je za dużo. Jeśli chcemy, aby w naszej kuchni jedzenie nam smakowało ale jednocześnie nie chcemy zjeść zbyt wiele, postawmy na kolory soczyste ale chłodne, które sprzyjają odchudzaniu. W takich kuchniach i jadalniach doskonale sprawdzą się odcienie chłodnej zieleni czy niebieskiego, w tym turkus. Można zdecydować się także na szarości, zwłaszcza intensywniejsze odcienie.

Zimne kolory sprzyjają przemyśleniom

Co ciekawe, otaczanie się chłodnymi kolorami sprzyjać może refleksjom, przemyśleniom oraz oddawaniu się marzeniom. To doskonałe kolory dla marzycieli, romantyków. Mogą oni swoje sypialnie pomalować na jasny fiolet, błękit czy szarości. Takie barwy sprawią, że jeszcze chętniej będą oddawać się marzeniom.

Kolory chłodne wcale nie muszą kojarzyć się tylko z zimnem. Są barwami kojarzącymi się z orzeźwieniem, relaksem, spokojem, odpoczynkiem, zmniejszają napięcie, stres i agresję. Polecane są praktycznie do każdego pomieszczenia w domu: w kuchni zmniejszają apetyt, w łazience wprowadzają czystość i porządek, w sypialni leczą bezsenność, a w pokoju dziennym ułatwiają odprężenie się. Z kolei w biurze pomagają w skupieniu uwagi, koncentracji oraz ułatwiają wysiłek umysłowy. Z powodzeniem można łączyć się z kolorami neutralnymi, w tym czernią i bielą. W połączeniu z czernią działają wyciszająco ale i inspirują. W zestawieniu z bielą odprężają i łagodzą uczucie chaosu, zwłaszcza myślowego. Pamiętajmy także o odpowiednim oświetleniu, w przypadku kolorów zimnych sprawdzi się zarówno chłodne (lepsze w biurach i obiektów użyteczności publicznej), jak i ciepłe światło (polecane do mieszkań).

Komentarze