Modne kolory (wnętrz, ścian, dodatków) wg Pantone Color Institute

Modne kolory wnętrzaDwa lata temu łagodne, przypominające niebo o wschodzie słońca kolory Rose Quartz i Serenity, w ubiegłym roku żywiołowy kolor Greenery, w 2018 przyszedł czas na Ultra Violet. To barwy wybierane corocznie przez Pantone Colour Institute. Każda z nich symbolizuje nie tylko trendy, jakie będą królować przez kolejne miesiące, ale także odzwierciedla nastroje społeczne i pokazuje wewnętrzną przemianę człowieka.

Czego metaforą jest tajemniczy, nasycony fiolet? Czy sprawdzi się we wnętrzach? Czy dopasuje się do każdej aranżacji?

Krótka historia Pantone Color Institute

Zanim jednak przyjrzymy się bliżej modnej barwie roku 2018, przenieśmy się na chwilę do Nowego Jorku i poznajmy, skąd tak naprawdę wywodzi się Pantone Color of the Year. W tym celu musimy się cofnąć do lat 50. XX wieku. To właśnie wtedy bracia Mervin i Jesse Levine prowadzący firmę reklamową zatrudnili Lewrence’a Herberta. Szeroka wiedza z zakresu chemii pozwoliła nowemu pracownikowi błyskawicznie usystematyzować zbiór tuszów oraz pigmentów, które były dostępne w firmowej drukarni. W 1962 roku Herbert odkupił od właścicieli tę część zakładu, zaś nowo powstałe przedsiębiorstwo zyskało nazwę Pantone i w niedługim czasie stało się światowej klasy ekspertem od kolorów. Opracowany przez firmę system kolorów jest obecnie najchętniej wykorzystywany przez artystów. Znajduje szerokie zastosowanie w sztuce, architekturze wnętrz czy w modzie. Dziś na liście Pantone Color Institute znajduje się blisko 2000 odcieni. Każdy posiada swój indywidualny numer oraz nazwę. Od 1999 roku natomiast jest wybierany kolor roku Pantone. Podczas dwudniowego spotkania specjaliści od barw pochodzący z całego świata, przyglądają się uważnie panującym w społeczeństwie nastrojom, analizują jego oczekiwania i stawiane przed nim wyzwania. W ten sposób barwa wybrana przez nich jako tonacja wiodąca przez najbliższe 12 miesięcy, doskonale komponuje się z duchem epoki. Z jednej strony kreuje trendy estetyczne i myślowe, z drugiej - jest ich wypadkową. Obrady komisji są ściśle tajne, zaś na jej werdykt, z wypiekami na twarzy, czekają nie tylko specjaliści z zakresu designu, ale także wszystkie osoby interesujące się modą, sztuką czy światem aranżacji.

Modny kolor 2018 - Ultra Violet

Kolor Ultra Violet

Jaki jest Ultra Violet okrzyknięty kolorem roku 2018?

To niezwykle złożona barwa, w której można dopatrzeć się zarówno odcieni niebieskiego, jak i czerwonego koloru. Według specjalistów z Pantone, ściśle wiąże się nie tylko z tym, co dzieje się na naszej planecie, ale nawiązuje do odkrywania tajemnic wszechświata.

Fiolet - trochę magiczny, bardzo wyrazisty i dla wyjątkowych ludzi

Pokazuje nowe możliwości, jakie stoją przed ludzkością - nowoczesne technologie czy eksplorowanie galaktyki to tylko nieliczne z jej potencjałów. Nasycony, trochę enigmatyczny fiolet jest także symbolem pomysłowości, oryginalności i myślenia przyszłościowego. Doskonale odzwierciedla ludzką kreatywność oraz jest wyrazem artystycznego geniuszu nie tylko takich sław jak Prince, Bowie czy Hendrix, ale i niekończących się zdolności każdego człowieka. Powiązanie fioletu z mistycyzmem i spirytualizmem pozwala z kolei odetchnąć od zdigitalizowanego świata oraz znaleźć własną przestrzeń do życia. W praktyce fiolet rewelacyjnie łagodzi stres, wycisza i pozwala zrelaksować się po męczącym dniu. Idealnie sprawdza się dla osób w stanie huśtawki emocjonalnej, pozwala ustabilizować nerwy i łagodzi bezsenność. Co ciekawe, kolor fioletowy wspomaga koncentrację, dlatego jest wyśmienitym towarzyszem podczas wysiłku umysłowego. Zwiększa również poczucie własnej wartości, co sprawia, że jest znakomitym wyborem dla osób cierpiących na niską samoocenę. Chętnie wybierają go artystyczne dusze, skoncentrowane na poszukiwaniu sensu życia i odpowiedzi na pytania o egzystencjalnej naturze. Fiolet jest domeną osób z jednej strony skrytych, z drugiej zaś bardzo wrażliwych i kreatywnych.

Ultra Violet - barwa dopasowana do stylu wnętrza

Jeszcze kilka stuleci temu fiolet był barwą kojarzoną z luksusem i prestiżem. W czasach, kiedy nie znano jeszcze sztucznych barwników, uzyskanie tego odcienia było niezwykle kosztowne. Na szaty w kolorze fioletu mogły więc pozwolić sobie jedynie osoby zajmujące wysokie stanowiska państwowe. Z biegiem lat, barwa ta zaczęła pojawiać się w prestiżowych wnętrzach, przede wszystkich w pałacowych komnatach, świątyniach czy muzealnych salach. Nic więc dziwnego, że dzisiaj trudno wyobrazić sobie bez niego wnętrza w stylu glamour.

Kolor ultra violet

Nasycony fiolet efektownie komponuje się bowiem z czernią i ciemnym brązem, czyli kolorami, których nie może zabraknąć w tego typu aranżacjach. Jest też świetnym tłem dla złota oraz srebra, ujawniających się w postaci mosiężnych, oryginalnie zdobionych kandelabrów, pozłacanych ornamentów czy bibelotów. Ultra Violet to doskonała barwa dla fanów orientalnych przestrzeni. Kolor powstały z połączenia niebieskiej i czerwonej barwy z powodzeniem harmonizuje z drewnianymi ozdobami przywiezionymi z dalekich, ciepłych krajów bądź wiklinowymi koszami. Stanowi także wyśmienitą bazę dla wyrazistych, etnicznych wzorów przesyconych mocnymi, czasami wręcz jaskrawymi tonacjami. Dla osób lubiących nowoczesne wnętrza dobrą informacją jest to, że Ultra Violet świetnie wpisuje się w modernistyczne aranżacje, w których nie brakuje chromu oraz szkła. Można go również zaprosić do surowych industrialnych przestrzeni. Warunkiem jest jednak, że zarówno w pierwszych, jak i w drugich pojawi się pod postacią wyrazistych detali. Prosta forma i umiar to w tym przypadku klucz do sukcesu. Z najnowszych kolorystycznych trendów nie muszą rezygnować miłośnicy bardziej przytulnych wnętrz. Fiolet jest przecież obowiązkowym kolorem prowansalskich przestrzeni. Jako barwa, która znakomicie komponuje się z bielą, może występować zarówno w roli głównej oraz pojawić się w formie ciekawych dodatków. Fototapeta ukazująca bezkresne lawendowe pola, fioletowy, bawełniany obrus czy ręcznie robiona na szydełku serweta to detale, które sprawią, że we wnętrzu zagości sielski klimat rodem z maleńkich miejscowości z południa Francji.

Do salonu, gabinetu, pokoju nastolatka

Fiolet to niezwykły kolor, który sprawdzi się w wielu pomieszczeniach. Wprowadzający relaksujący, ciepły klimat jest niezrównany w salonie lub pokoju dziennym. Z jednej strony pozwala odpocząć po męczącym dniu, z drugiej zachęca do kreatywnego myślenia.

Modny kolor ścian

Świetnie odnajdzie się więc w salonie dzielonym na strefy. Fioletowa ściana może stać się doskonałą ozdobą zarówno kącika do pracy, jak i przestrzeni zaaranżowanej z myślą o wypoczynku. Jako barwa stabilizująca emocje i pozwalająca zredukować skutki stresu, Ultra Violet będzie także bezkonkurencyjny w sypialni. Kolor nie tylko sprawi, że zagości w sypialni magiczny, trochę romantyczny klimat, ale ponadto ułatwi zasypianie i zapewni spokojny odpoczynek. Fiolet uważany jest ponadto za barwę sprzyjającą wysiłkowi intelektualnemu. Śmiało można więc zaprosić go do domowego gabinetu. Sprawdzi się również w pokoju młodzieżowym. Ułatwi koncentrację i pozwoli lepiej skupić się nad szkolnymi zadaniami. W tym przypadku warto jednak pamiętać o zachowaniu umiaru. Jedna ściana w odcieniu Ultra Violet, zasłony czy poduszki w zupełności wystarczą, by zbudować atmosferę sprzyjającą uczeniu się i jednocześnie nie przeciążyć wnętrza. Co ciekawe, psychologowie twierdzą, że fiolet jest barwą hamującą łaknienie. Z tej racji nie jest zalecany w jadalni, gdzie przy wspólnych posiłkach toczy się życie rodzinne.

Ultra Violet na ścianach

Modne kolory ścian

Decydując się na fiolet we wnętrzu, warto skupić się na poszczególnych elementach aranżacji. To dość skomplikowany kolor, wymagający sporego wyczucia estetycznego. Zbyt duża ilość lawendowej tonacji może przytłoczyć przestrzeń i sprawić, że zagości w niej ponury klimat. Dobrym wyborem jest zdecydowanie się na fioletowe ściany. W przestronnych, jasnych pomieszczeniach, w których okna wychodzą na południową lub zachodnią stronę można pokusić się o pomalowanie na ten kolor wszystkich ścian. Z kolei na małym metrażu dobrym wyborem będzie zdecydowanie się na jedną fioletową ścianę - najlepiej przeciwległą względem okna. W ten sposób aranżacja zyska mocny akcent i jednocześnie będzie można uniknąć efektu optycznego pomniejszenia przestrzeni.

Ultra Violet może pojawić się na ścianach nie tylko w postaci klasycznej farby. Ciekawie prezentują się fioletowe tynki strukturalne, zwłaszcza te z niewielką domieszką brokatu, wnoszącego do pomieszczenia awangardowy sznyt. W ostatnim czasie triumfy wśród trendów aranżacyjnych święcą także różne rodzaje tapet. Te zdobione ornamentowym deseniem idealnie sprawdzą się w salonie czy sypialni glamour, zaś jednolite warianty zdobione delikatnym, tłoczonym wzorem staną się niezastąpione w nowoczesnych wnętrzach. Nie można też zapominać o zawsze modnych pasiastych nadrukach, które dobrze komponują się zarówno z nowoczesną przestrzenią, jak i tą urządzoną w stylu glamour lub klasycznym. Należy przy tym zaznaczyć, że pionowe pasy sprawiają wrażenie, że pomieszczenie jest nieco wyższe niż w rzeczywistości. Amatorzy niekonwencjonalnych rozwiązań mogą z kolei sięgnąć po fototapety oraz naklejki w kolorze fioletu, które pozwolą błyskawicznie odświeżyć wnętrze. Różnorodność nadruków pozwoli wybrać warianty idealnie dopasowane do charakteru aranżacji.

Fioletowe meble

Fiolet to kolor, który świetnie sprawdzi się również pod postacią mebli. Lakierowane na wysoki połysk fronty w odcieniach Ultra Violet nie tylko podkreślą indywidualny charakter przestrzeni, ale wniosą do niej odrobinę luksusu i elegancji. W przedpokoju albo sypialni, dobrym pomysłem okaże się rozsuwana szafa z fioletowymi drzwiami, która z pewnością nie pozostanie niezauważona przez gości odwiedzających dom. Jest to dość nasycony odcień, dlatego trzeba go dozować z umiarem. Barwa rewelacyjnie łączy się zarówno z bielą, jak i z beżem, odcieniami brązu czy szarości, dlatego też możecie śmiało zestawić fioletową komodę z witryną w innym, pasującym do niej kolorze. Będzie harmonijnie i wyjątkowo oryginalnie. Mówiąc o fiolecie nie można zapominać o meblach tapicerowanych. Barwa ta bowiem wyśmienicie prezentuje się na aksamitach czy gobelinach, którymi powleczone są wytworne narożniki, sofy i fotele. Jest niezrównana w przypadku mebli chesterfield ozdobionych charakterystycznymi pikowaniami. Warto także zaznaczyć, że jest to odcień, który świetnie spisze się jako kolor krzeseł - zarówno tych drewnianych, tapicerowanych szlachetnymi tkaninami, jak i nowoczesnych modeli wykonanych z tworzyw syntetycznych.

Diabeł tkwi w szczegółach, czyli kilka słów o dodatkach

Osoby, które lubią bardziej zachowawcze aranżacje lub chcą jedynie odświeżyć wnętrze, powinny postawić na fioletowe dodatki. W tej kwestii bezkonkurencyjne pozostają tekstylia. Fioletowe zasłony z lejących tkanin idealnie współgrają ze śnieżnobiałymi, muślinowymi zasłonami. Z kolei dywan w odcieniach Ultra Violet będzie znakomicie komponował się z białą posadzką pokrytą płytkami ceramicznymi czy parkietem, na którym maluje się oryginalny rysunek drewna. Co ważne, fioletowe dywany staną się także niezastąpione w przypadku nowoczesnych podłóg wykonanych z ciemnej żywicy epoksydowej. Ultra Violet jest tonacją, która sprawdzi się również w postaci narzut lub koców.

Fioletowe dodatki

Przerzucone przez narożnik albo sofę pledy wykonane z wełny czesankowej sprawią, że w pomieszczeniu w mgnieniu oka zagości ciepły i wyjątkowo przytulny klimat. Dobrym pomysłem są także fioletowe poduszki. Aby wprowadzić do pomieszczenia nutę stylu glamour warto sięgać po modele dekorowane złotą nitką lub wykonane z dekoracyjnych, fioletowych gobelinów. W klasycznych przestrzeniach dobrze spiszą się natomiast warianty robione na drutach albo ponadczasowe i łatwe w pielęgnacji poduszki bawełniane. Mówiąc o odcieniach Ultra Violet, warto wspomnieć o takich drobiazgach jak świece czy porcelanowe lub kryształowe bibeloty przypominające bryły ametystu. Można pokusić się o awangardowy, fioletowy żyrandol dopasowany do stylu pomieszczenia lub sięgnąć po stojącą lampę z wyrazistym abażurem. Miłośnicy przyrody nie oprą się z kolei fioletowym kwiatom. Campanula bądź lawenda doskonale dopełnią rustykalne aranżacje, podczas gdy storczyki okażą się niezastąpione w nowoczesnych przestrzeniach.

Komentarze