Rośliny doniczkowe oczyszczające powietrze

Rośliny oczyszczające powietrzePosiadanie roślin doniczkowych w domu, mieszkaniu czy biurze jest nie tylko sposobem na udekorowanie pomieszczeń i poprawienie sobie nastroju, ale również na zachowanie zdrowia i dobrego samopoczucia. Wiele roślin, również tych, które mamy wokół siebie, poza estetycznym wyglądem posiada wyjątkowe właściwości oczyszczające powietrze. Warto wiedzieć, jakie to rośliny, jakie mają wymagania i dlaczego warto je nabyć.

Oczyszczanie powietrza: co nam zagraża?

Doskonale wiemy, że powietrze jakim oddychamy nie zawsze jest czyste. Zawiera wiele substancji, które mogą nam szkodzić. Wtedy z pomocą przychodzą domowe rośliny doniczkowe. Z czym muszą walczyć? Do szkodliwych substancji należą przede wszystkim:

  • ksyleny;
  • tlenek węgla;
  • benzen (powstaje głównie w przemyśle gazowniczym);
  • amoniak;
  • aceton;
  • toulen;
  • dym papierosowy;
  • formaldehyd (szkodliwy "skutek uboczny" wielu gałęzi przemysłu, m.in. branży budowlanej, meblarskiej, obuwniczej itp.);
  • metale ciężkie (np. cynk, kadm, ołów);
  • trichloroetylen.

Rośliny doniczkowe oczyszczające powietrze

Poniżej opis 15 roślin, które w naturalny sposób oczyszczają powietrze, nawilżają je i sprawiają, że nasze domy i miejsca pracy prezentują się jeszcze piękniej.

1. Nefrolepis wyniosły (paprotka)
Na pierwszym miejscu dobrze wszystkim znana paprotka o trudniejszej do zapamiętania zwyczajowej nazwie nefrolepis wyniosły. Paprotka posiada pierzaste liście, ich długość może przekraczać nawet 1,5 metra! Z uwagi na długość liści paprotki często hodowane są jako rośliny wiszące, w specjalnych kwietnikach lub ustawione na szafkach prezentują się bardzo estetycznie. Roślina lubi wilgotne powietrze, wymaga zraszania. Najlepiej roślinie w półcieniu, nie toleruje bezpośredniego nasłonecznienia. Podłoże do paprotki powinno być lekko kwaśne. Paprotki doskonale nawilżają powietrze oraz wchłaniają opary szkodliwych substancji, w tym formaldehydu. Jest całkowicie bezpieczna dla ludzi i zwierząt.

Skrzydłokwiat

2. Skrzydłokwiat
Drugie miejsce na jednego z ulubionych kwiatów każdego wielbiciela roślin doniczkowych. Skrzydłokwiat pięknie wygląda nie tylko w domach ale i w wielu biurach i innych obiektach użyteczności publicznej. Piękna roślina pochodzi z Ameryki i liczy prawie 50 gatunków. Posiada piękne, lancetowate liście, kwitnie na biało, kwiatostan ma kształt eliptyczny ze znajdującą się w środku kolbą. Skrzydłokwiaty są roślinami mało wymagającymi, nie lubią bezpośredniego nasłonecznienia, doskonale tolerują półcień oraz uwielbiają zraszanie. Są cenione zarówno z uwagi na swoje walory estetyczne ale i właściwości oczyszczające powietrze. Doskonale radzą sobie zarówno z dymem papierosowym, jak i innymi, szkodliwymi związkami, w tym benzenem, amoniakiem czy acetonem. Skrzydłokwiaty doskonale prezentują się w minimalistycznych wnętrzach. Najlepiej wyglądają w prostych, jednokolorowych donicach.

3. Zielistka Sternberga
Zielistka pochodzi z Ameryki Południowej, obecnie hodowana jest praktycznie w każdym miejscu na świecie. Jest tak z uwagi na niewielkie wymagania rośliny. Zielistki dobrze rosną w uniwersalnej ziemi, dobrze radzą sobie w cieniu, ale na stanowisku słonecznym są ciekawiej wybarwione. Ich długie liście są zielone z jasnym paskiem pośrodku. W dobrych warunkach mogą osiągać długość nawet do 50 cm! Można je hodować jako roślinę zwisającą. Kwiaty zielistki są niepozorne, białe lub jasnozielone. Roślinę bardzo łatwo rozmnożyć ze pędów z sadzonkami, które wyrastają pomiędzy liśćmi. Ukorzenianie zielistki w wodzie trwa krótko, bardzo szybko pojawiają się korzonki. Zielistki doskonale radzą sobie z oczyszczaniem powietrza. Filtrują je z wielu szkodliwych związków, w tym z ksylenów, formaldehydu i benzenu. Jest całkowicie bezpieczna dla ludzi i zwierząt.

Sansewieria gwinejska

4. Sansewieria gwinejska
To znany sukulent z rodzaju dracen. Bardzo lubiany ze względu na łatwość uprawy oraz ciekawe wybarwienie liści. Sansewieria posiada długie i sztywne liście koloru zielonego z jasnymi brzegami. To w nich gromadzona jest woda, dzięki czemu zasługuje ona na miano rośliny "żelaznej". Sukulent ten podlewamy rzadko, w warunkach domowych sansewieria może być rośliną wieczną, czasem kwitnie. Ceniony są zarówno za ciekawy wygląd oraz własności oczyszczające powietrze. Neutralizuje cząsteczki benzenu oraz formaldehydu. Doskonale prezentują się w wysokich i minimalistycznych donicach - ozdobią każde wnętrze. Doniczki nie powinny jednak być zbyt duże. Warto pamiętać, że sansewieria jest roślina trującą i nie powinny mieć do niej dostępu dzieci oraz zwierzęta domowe.

5. Aloes leczniczy
Kolejny sukulent o wielu właściwościach. Posiada grube, długie liście z kolcami, tworzące rozety. Aloes doskonale radzi sobie w warunkach domowych, wymaga jednak dobrego nasłonecznienia. Po przecięciu liścia wydobywa się sok aloesowy, doskonały do leczenia oparzeń oraz problemów skórnych, np. trądziku. Można go stosować bezpośrednio na skórę u młodzieży i dorosłych, nie zaleca się bezpośredniego stosowania u dzieci, gdyż może powodować podrażnienia. Ponadto, aloes jako roślina chroni przed szkodliwym działaniem formaldehydu oraz oparami benzenu. Rozkrzewiony aloes pięknie prezentuje się w kuchni oraz w sypialni, np. w towarzystwie innych sukulentów.

6. Filodendron czerwieniejący
Filodendron zwany jest również "zawstydzonym". To ceniona roślina pnąca, które dodaje uroku każdemu wnętrzu. Można ją hodować jako pnącze wiszące lub na paliku czy drabince. Liście są eliptyczne, kształtne, błyszczące, ciemnozielone, osiągają wielkość od kilkunastu do nawet 30 cm. Filodendron oczyszcza powietrze z formaldehydu i innych szkodliwych związków. Pięknie zaprezentuje się w pokoju dziennym.

7. Figowiec benjamina
Piękna, popularna, choć nieco kapryśna roślina. Beniaminki rosną w pomieszczeniach duże, mogą dorastać nawet do 3-4 metrów! Posiadają małe, podłużne listki, które wiele nam mówią o kondycji rośliny. Gdy zaczyna je gubić, należy dostarczać mu więcej światła. Gdy zaczynają one żółknąć, należy zaprzestać na jakiś czas podlewania rośliny. Możemy ją za to zraszać letnią wodą. Figowiec nie lubi zmiany miejsca, zrzuceniem liści może reagować również na przestawienie doniczki z rośliną. Nie mniej jednak jest bardzo pożyteczny, wchłania wiele szkodliwych związków, w tym ksyleny, formaldehyd, amoniak czy opary benzenu. Pięknie prezentuje się w każdym pomieszczeniu, jednak z uwagi na swoje właściwości warto ustawić go w sypialni. Jest rośliną trującą, należy ją trzymać z daleka od dzieci oraz zwierząt domowych.

Palma chamedora wytworna

8. Chamedora wytworna
Piękna palma o nazwie chamedora znajduje swoje miejsce w wielu domach, mieszkaniach czy biurach. Nie ma dużych wymagań, dobrze radzi sobie w słońcu oraz półcieniu, uwielbia zraszanie. Potrzebuje jednak torfowej ziemi, w takiej rośnie najlepiej. Długie liście wyrastają z łodygi pierzaście, tworząc piękny efekt wizualny. Palma rośnie szybko, w warunkach domowych może osiągnąć ponad metr wysokości. Dodatkowo oczyszcza powietrze z benzenu, formaldehydu, ksylenów, tlenku węgla i trichloroetylenu oraz doskonale je nawilża. Warto ustawić ją więc w sypialni czy pokoju dziecka.

9. Palma areka
Kolejna palma, którą uwielbiamy za jej ciekawy wygląd oraz właściwości filtrujące powietrze. Areka posiada gęste, pierzaste liście, które układają się w bujne pióropusze. Choć pochodzi z Ameryki Południowej z powodzeniem możemy cieszyć się jej wyglądem we własnym domu. Areka nie ma dużych wymagań, poradzi sobie w lekkim słońcu i półcieniu. Potrafi oczyszczać powietrze z toulenu, formaldehydu oraz ksylenów.

10. Dracena obrzeżona
Kolejną rośliną wartą uwagi jest dracena obrzeżona, znana też jako dracena marginata. Co ciekawe, zwana jest również smokowcem, gdyż w języku greckim "drakania" oznacza samicę smoka. Pochodzi z Madagaskaru, gdzie rośnie jako drzewo i osiąga wysokość nawet do 5 metrów. W warunkach domowych może urosnąć do 2 metrów, choć zwykle okazy nie przekraczają 1,5 metra. Dracena posiada sztywne łodygi z jakich wyrastają długie i cienkie liście, tworzące pióropusz. Lubi stanowiska słoneczne i częste podlewanie. Warto dodatkowo ją nawozić. Z powodzeniem oczyszcza powietrze w naszych domach, wchłania formaldehyd, trójchloroetylen oraz ksyleny. Doskonale prezentuje się w wąskich donicach, zdobiąc nasze salony i kuchnie.

11. Bluszcz pospolity
Wiecznie zielone pnącze, które chętnie zapraszamy do swojego domu. Pochodzi z krajów śródziemnomorskich. Znajduje zastosowanie w kosmetyce, jest rośliną miododajną. Hodowana w warunkach domowych powinna być ustawiona poza zasięgiem dzieci oraz zwierząt domowych: jest silnie trująca! Nie mniej jednak posiada właściwości oczyszczające powietrze z formaldehydów.

12. Hoja różowa
Hoja pochodzi z Azji i jest pnączem, które zyskuje na popularności. Jej liście są ciemne, skórzaste, gładkie, kształtne, tworzyć można z jej pnączy różnorodne kompozycje. Hitem są hoje uprawiane w kształcie koła, taka roślina jest niesamowitą ozdobą każdego mieszkania czy biura. Hoja lubi stanowiska jasne, nie należy jej zbyt często przesadzać. Kwietnie na różowo, kwiatostany są bardzo okazałe jak na roślinę doniczkową. Skutecznie oczyszcza powietrze ze benzenu, formaldehydu i toulenu. Doskonale prezentuje się w każdym pomieszczeniu, najładniej wygląda w salonach i pomieszczeniach biurowych, jako swobodnie zwisające pnącze.

13. Epipremnum złociste
Piękne i szybko rosnące pnącze o ciekawie wybarwionych liściach. Pochodzi z Polinezji, ale obecnie coraz chętniej uprawiana jest jako roślina doniczkowa, zarówno jako zwisające pnącze, jak i komponowana na palikach czy drabinkach. Liście są błyszczące, żółto-zielone. Epipremnum rośnie szybko, nawet do pól metra na rok! Doskonale wygląda ale i radzi sobie z oczyszczaniem powietrza. Neutralizuje tlenek węgla, benzen oraz formaldehyd.

14. Anturium Andreego
Piękna roślina o sercowatych liściach i kwiatach, w naturalnych warunkach jest pnączem. Uprawiana jako roślina ozdobna z uwagi na walory estetyczne oraz właściwości oczyszczające powietrze. Usuwa z niego amoniak, ksyleny oraz formaldehyd. Jest rośliną trującą, należy ją zabezpieczyć przed dziećmi i zwierzętami domowymi.

15. Trzykrotka
Piękna trzykrotka pochodzi z Ameryki. To bylina o charakterze pnącza płożącego, liście są wydłużone, zwężające się, kwiaty drobne. Na uwagę zasługuje wybawienie liści, które zielone ale i fioletowe czy lekko różowe. Sprawia to, że roślina jest niezwykle dekoracyjna. Poza tym potrafi skutecznie oczyścić powietrze z trujących związków, w tym formaldehydu, benzenu, ksylenów, toulenu, oraz trichloroetylenu. Jest bezpieczna dla ludzi i zwierząt.

Komentarze