Fikus Benjamina to jeden z najpopularniejszych domowych kwiatów doniczkowych. Roślina ta jest bardzo okazała i dekoracyjna, a jednocześnie łatwa w uprawie. Oprócz walorów dekoracyjnych fikus produkuje również tlen i pomaga oczyścić powietrze w mieszkaniu z substancji toksycznych pochodzących ze smogu czy związków chemicznych używanych do produkcji mebli, paneli połogowych, farb i lakierów.
Jeśli mamy w domu jednego fikusa Benjamina, to z powodzeniem możemy samodzielnie rozmnożyć roślinę. Młode fikusy możemy postawić w każdym pomieszczeniu w mieszkaniu, nawet w łazience, jeśli jest w niej okno. Ich obecność wpłynie korzystnie na nasze zdrowie i samopoczucie. Fikus Benjamina może być również oryginalnym i dającym wiele radości prezentem dla rodziny lub znajomych.
Fikus Benjamina (Ficus Benjamina) - uprawa
Ta piękna i bardzo lubiana przez Polaków roślina jest nie tylko łatwa w uprawie, ale również możemy ją w bardzo prosty sposób samodzielnie rozmnożyć przez sadzonki pędowe wierzchołkowe.
Figowiec Benjamina należący do rodziny morwowatych w naturze występuje na obszarze południowej Azji, Australii oraz Wysp Salomona. W naszym klimacie fikus nie jest w stanie przezimować na zewnątrz, za to jest bardzo popularną i lubianą domową rośliną doniczkową.
W przyrodzie figowiec Benjamina jest sporym drzewem o wysokości do 30 metrów. Natomiast w mieszkaniu dorasta przeważnie do nieco ponad 2 metrów.
Jest to niezwykle dekoracyjna roślina o lekko przewieszających się pędach i licznych niewielkich bardzo błyszczących eliptycznych liściach. U podstawowego gatunku są one żywo zielone, a u odmian zielono-białe.
Fikus Benjamina nie ma dużych wymagań uprawowych. Rośliny lubią żyzną przepuszczalną glebę oraz jasne stanowiska, jednak nie powinniśmy ich wystawiać na bezpośrednie silne promieniowanie słoneczne. Benjamin ładnie rośnie w typowej temperaturze pokojowej, czyli nieco ponad 20 stopni. Roślinę podlewamy wtedy, gdy podłoże przeschnie, a nawozimy co 2-3 tygodnie nawozem mineralnym do roślin zielonych lub nawozem naturalnym w postaci biohumusu. Gatunek ten lubi także zraszanie liści. Zarówno do podlewania, jak i zraszania najlepiej używać ustanej wody o umiarkowanej temperaturze - unikajmy stosowania bardzo zimnej wody prosto z kranu.
Fikus Benjamina - odmiana Golden King
Fikusy bardzo lubią przycinanie. Dzięki regularnemu cięciu wierzchołków pędów, najlepiej na wiosnę, roślina bardzo ładnie się zagęści i będzie mieć piękny zwarty pokrój. Warto wykorzystać okazję i połączyć przycinanie z sadzonkowaniem.
Odmiany fikusa Benjamina
- Barok o niewielkim wzroście i lekko skręconych liściach;
- Golden King o złocisto zielonych liściach z białymi przebarwieniami;
- Starlight z pięknymi zielono- białymi liśćmi;
- Judi, na których lisicach znajdują się żółte przebarwienia;
- Variegata - najpopularniejsza z odmian o zielonych liściach z białymi przebarwieniami;
- Monique, której liście mają kolor zielony i są lekko pofalowane;
- Reginald - odmiana o silnym wzroście, której młode liście są złocisto żółte, a starsze intensywnie zielone.
Jak samodzielnie rozmnożyć fikusa Benjamina?
Uzyskanie młodych roślin tego fikusa z sadzonek pędowych wierzchołkowych jest bardzo proste. Nie będziemy potrzebować do tego ani żadnych specjalnych narzędzi ogrodniczych, ani preparatów. Wystarczy kilka niewielkich doniczek z podłożem kwiatowym lub słoiki z czystą wodą.
Przygotowanie sadzonek fikusa Benjamina jest łatwe i poradzi sobie z tym nawet bardzo początkujący miłośnik roślin. Sadzonki pędowe pozyskujemy, obcinając z rośliny wierzchołki pędów o długości 10-15 cm. Najlepiej zrobić to ostrym sekatorem, nożyczkami, bardzo ostrym nożem lub żyletką. Następnie z sadzonek usuwamy kilka dolnych liści. Takie młode roślinki możemy już ukorzeniać. Możemy też od razu lekko uszczyknąć wierzchołek pędu, aby sadzonka ładnie się rozkrzewiła, ale nie jest to konieczne już w tym momencie - równie dobrze możemy zaczekać kilka tygodni, aż sadzonka się puści korzenie.
Fikus Benjamina - odmiana Veriegata
1. Ukorzenianie sadzonek fikusa Benjamina w wodzie
Jeśli chcemy ukorzeniać rośliny w wodzie, wówczas konieczne jest przygotowanie kilku słoików wypełnionych co najmniej do połowy ustaną wodą kranową o temperaturze pokojowej. Młode roślinki umieszczamy w słoikach i ustawiamy w ciepłym jasnym miejscu, lecz nie bezpośrednio silnie nasłonecznionym. Wodę w słoikach wymieniamy na świeżą co 1-2 dni. Korzonki powinny pojawić się na młodych roślinkach po około 3-4 tygodniach. Z sadzeniem poczekajmy jednak, aż wiązka korzeni będzie już całkiem pokaźna - wtedy roślinki znacznie lepiej się przyjmą.
Unikajmy ukorzeniania kilku sadzonek fikusa Benjamina w jednym słoiku. Nie jest to najlepszy pomysł, ponieważ korzonki kilku roślin splatają się ze sobą i bardzo trudno będzie je rozdzielić do sadzenia tak, aby nie uszkodzić korzeni.
2. Ukorzenianie sadzonek fikusa Benjamina w ziemi
Możemy również ukorzenić fikusa bezpośrednio w podłożu. Najlepiej sprawdzi się zwykłe uniwersalne podłoże kwiatowe. Jeśli mamy taką możliwość, to warto wymieszać je odrobiną piasku. Pozyskane z dorosłych roślin sadzonki pędowe utykamy bezpośrednio w ziemi na głębokość kilku centymetrów. Po wsadzeniu roślinek od razu lekko je podlewamy, a następnie dbamy o to, by podłoże w doniczce było przez cały czas lekko wilgotne. Nie dopuszczamy do jego przeschnięcia, ale również unikamy przelania, ponieważ może to spowodować zgnicie sadzonek.
Jeśli powietrze w naszym mieszkaniu jest bardzo suche, warto też regularnie zraszać sadzonki.
Sadzonki fikusa ukorzeniają się bardzo ładnie w samym podłożu już po około miesiącu. Jeśli jednak chcemy ten proces przyspieszyć, to możemy użyć ukorzeniacza do roślin, który kupimy w kwiaciarni lub centrum ogrodniczym. Znakiem, że sadzonki się ukorzeniły, będzie pojawienie się na roślinkach młodych listków.
Po kilku tygodniach od ukorzenienia przesadzamy młode rośliny fikusa Benjamina do nieco większych doniczek i możemy już postawić je na miejsce docelowe lub podarować komuś w prezencie.
Komentarze