Hoja - kwiaty, odmiany. Jak uprawiać i pielęgnować hoje?

Hoja - uprawa i pielęgnacjaLubisz rośliny doniczkowe o intensywnie pachnących kwiatach? Postaw na domowym parapecie hoję. Jej urocze gwiazdkowate kwiaty są nie tylko bardzo dekoracyjne, ale także wydzielają silny słodki zapach, który roznosi się przez kilka dni po całym mieszkaniu. Bardzo ładne są też sztywne błyszczące liście hoi, które w zależności od gatunku i odmiany mogą być jednolicie ciemnozielone, biało nakrapiane lub biało-żółte. Poznaj najpopularniejsze gatunki, odmiany i tajniki uprawy hoi.

Hoja - kwitnące pnącze na domowy parapet

Hoja jest łatwa w uprawie i mało wymagająca. Z jej pielęgnacją bez problemu poradzi sobie również początkujący miłośnik roślin doniczkowych. Aby hoja ładnie i obficie kwitła, konieczne jest jednak zapewnienie jej odpowiednich warunków wzrostu.

Hoja to pnącze z rodziny toinowatych Apocynaceae wywodzące się z lasów deszczowych oraz w wilgotnych lasach górskich Australii, Chin, Malezji oraz Wietnamu, gdzie rośliny wspinają się na skałach lub drzewach. Do rodzaju hoja należy ponad 200 różnych gatunków. W uprawie doniczkowej jednak najczęściej spotykana jest hoja różowa (Hoya carnosa).

Pędy i liście hoi

Hoje wytwarzają kilkumetrowe pnące pędy w kolorze zielono-brązowym, na których osadzone są lancetowate liście o długości do 12 cm. Są one skórzaste, ich powierzchnia jest błyszcząca i ciemnozielona. U odmian może być również biało nakrapiana lub z żółtymi refleksami.

Kwiaty hoi

Wyrastają one po kilkanaście w baldachowatych kwiatostanach. Kwiaty hoi mają przepiękny kształt gwiazdek o średnicy 1 cm. Ich barwa jest uzależniona od gatunku, z czego najpopularniejszymi są takie kolory, jak:

  • biały,
  • fioletowy,
  • różowy,
  • zbliżony do czarnego.

Pojawiają się na roślinach zwykle w okresie od wiosny do jesieni. Ponadto wytwarzają lepki słodkawy nektar, który wabi owady. Wydzielają one też intensywnie słodki wyczuwalny z daleka zapach.

Kwiaty hoi różowej

Kwiaty hoi różowej

Odmiany hoi różowej

Hoja różowa dostępna jest w wielu kultywarach oraz krzyżówkach.

Najciekawsze odmiany hoi różowej to:

  • Crimson Princess o zielono-białych liściach;
  • Frakles, której liście są ciemnozielone z licznymi srebrzysto-białymi plamkami;
  • Krinkle 8 - liście tej odmiany są bardzo charakterystyczne. Grube blaszki liściowe są pofałdowane wzdłuż nerwów;
  • Tricolor - o liściach zielono-różowo-białych;
  • Rubra - o wiśniowych pędach i intensywnie zielonych liściach z domieszką bieli oraz różu;
  • Variegata z jasnym obrzeżeniem liści.

Odmiany hoi compacta

Oprócz hoi różowej bardzo ciekawym gatunkiem jest również hoja - woskownica (Hoya compacta). Roślina ma mocno poskręcane liście.

Odmiana hoi compacta

Hoja compacta (woskownica) - dekoracyjna odmiana

Do godnych polecenia odmian hoi compacta (woskownicy) należą:

  • Laura Lei o pięknych zielono-biało-różowych liściach;
  • Manim - odmiana karłowa;
  • Regalis, której liście są zielone z kremowymi plamkami, a nowe przyrosty mają barwę jasnoróżową.

Hoja - uprawa i pielęgnacja

Hoja nie jest trudna w uprawie i szybko się rozrasta. Warto zapewnić roślinie jak najlepsze warunki wzrostu, aby obficie kwitła. W domowej uprawie hoi ważne są takie aspekty, jak:

  • stanowisko,
  • podłoże,
  • podlewanie i nawożenie,
  • przesadzanie,
  • rozmnażanie,
  • podcinanie.

Stanowisko dla hoi
Hoja najlepiej czuje się na stanowisku jasnym, jednak nie powinno się jej wystawiać na bardzo intensywne promieniowanie słoneczne, a raczej zapewnić roślinie miejsce ze światłem rozproszonym. Możemy ją postawić na parapecie okna o wystawie wschodniej, zachodniej lub północnej. Jeśli chcemy umieścić roślinę w pokoju wychodzącym na południe, wówczas nie stawiajmy jej na parapecie okiennym, tylko na przykład na oddalonej od okna szafce lub komodzie. Ponadto optymalna temperatura do uprawy hoi to od 18 do 23 stopni. Zimą, gdy roślina przechodzi okres spoczynku, temperaturę w pomieszczeniu, w którym stoi, obniżamy o kilka stopni. Wybierając miejsce dla rośliny, pamiętajmy też o tym, że nie lubi ona przeciągów.

Podłoże dla hoi
Dobór odpowiedniego podłoża to najważniejsza kwestia w uprawie hoi. W przypadku tego gatunku nie sprawdzi się popularna zwykła ziemia ogrodnicza do uprawy roślin doniczkowych. Będzie ona dla hoi za ciężka i zbyt bogata w składniki pokarmowe. W naturze hoje rosną na różnych podłożach - są to na przykład piaszczyste brzegi rzek, drzewa, kora, podłoża skaliste. Ich cechą wspólna jest to, że są lekkie i przepuszczalne oraz dosyć ubogie w składniki pokarmowe. Wybierzmy więc dla naszej hoi lekkie, łatwo przepuszczające wodę podłoże. Powinno ono zawierać niewiele azotu, a więcej wapnia. W praktyce najlepszy będzie substrat w składzie, którego znajduje się kompost z piaskiem lub z korą drzewną, bądź włóknem kokosowym.

Hoja - podlewanie i nawożenie
Hoję należy podlewać regularnie, ale umiarkowanie. Nie lubi ona być zalewana, ale również częste przesuszanie jej nie służy. Rośliny podlewamy obficiej latem w czasie upałów. W okresie wiosenno-letnim warto także raz na 3-4 tygodnie zasilić hoję rozcieńczonym nawozem do roślin kwitnących. Pamiętajmy, aby nie przesadzić z nawożeniem, ponieważ hoja nie lubi nadmiaru składników pokarmowych w podłożu. Jesienią i zimą rośliny nie nawozimy wcale, ponieważ przechodzi wtedy okres spoczynku.

Przesadzanie i rozmnażanie hoi
Hoja nie przepada za przesadzaniem. Nie ma potrzeby przesadzania roślin do nowego podłoża częściej niż co 5-7 lat. Pamiętajmy przy tym, że nowa doniczka powinna być zaledwie minimalnie większa od poprzedniej. Hoja najlepiej czuje się w przyciasnych pojemnikach. W zbyt dużej doniczce będzie kiepsko kwitła. Z kolei jej rozmnażanie w domu nie jest trudnym zadaniem - wystarczy przygotować sadzonki pędowe o długości 10-15 cm z co najmniej dwoma liśćmi. Możemy je ukorzenić w słoiku z wodą lub od razu wsadzić do doniczki. Jeśli zdecydujemy się na ukorzenianie w podłożu, wówczas warto przed umieszczeniem sadzonki w doniczce zanurzyć jej końcówkę w ukorzeniaczu do roślin półzdrewniałych.

Hoja - przycinanie
Pędy hoi można przycinać. Formowanie jest bardzo pomocne na przykład, jeśli prowadzimy roślinę przy metalowej podporze. Cięcia dokonujemy wiosną lub jesienią i pamiętamy, że zawsze powinniśmy je wykonywać nad liściem.

Liście i pędy hoi. Dlatego hoja nie kwitnie?

Liście i pędy hoi

Dlatego hoja nie kwitnie?

Hoja niezwykle rzadko choruje i raczej nie sprawia problemów w uprawie. Może się jednak zdarzyć, że roślina będzie słabo kwitnąć lub nie będzie kwitnąć wcale - przyczyny tego stanu kryją się w niewłaściwej pielęgnacji lub nieodpowiednich warunkach wzrostu. Najczęściej przyczyną braku kwitnienia jest niezapewnienie hoi zimowego spoczynku. Jeżeli pokój, w którym stoi nasza roślina jest zbyt mocno ogrzewany i w zimie panują w nim iście letnie temperatury, wówczas roślina kwitnie przez cały rok. Niestety, na dłuższą metę nie jest to dobre rozwiązanie, ponieważ pozbawia ono hoję możliwości odpoczynku i regeneracji. Będzie to w następnych latach skutkować słabszym kwitnieniem, a nawet znacznym osłabieniem całej rośliny. Do innych przyczyn braku kwitnienia hoi należą też:

  • zbyt obfite podlewanie w okresie zimowy,
  • za duża doniczka,
  • zbyt mało światła.

Pamiętajmy, że hoję należy podlewać, gdy podłoże w doniczce przeschnie. Unikajmy też stawiania jej w miejscach bardzo zacienionych.

Komentarze