Kuchnia w stylu prowansalskim

Pierwsze skojarzenia dotyczące Prowansji odnoszą się do słonecznej południowej Francji, ziół, delikatnych i romantycznych barw oraz wszechobecnej lawendy. I taka właśnie jest kuchnia w stylu prowansalskim - urokliwa, jasna, przestronna, sielska, romantyczna, nieco staromodna i delikatna. Ten styl spodoba się zwłaszcza marzycielkom i romantyczkom, ale może też przypaść do gustu osobom ceniącym przytulność, ciepło i naturalną prostotę.

Wnętrze kuchni prowansalskiej

Cechą charakterystyczną kuchni w stylu prowansalskim jest wszechobecna naturalność. Wnętrza tego typu nie lubią nadmiaru żywych i wyrazistych kolorów oraz zbyt dużych kontrastów, a cenią sobie różne odcienie bieli, szarości i beżu. Owa naturalność uwidacznia się między innymi w ścianach i podłodze, które są niezwykle minimalistyczne, a nawet nieco surowe. Ściany kuchni prowansalskiej najczęściej są białe, pokryte wapnem lub tynkiem o chropowatej strukturze. W nieco bardziej nowoczesnej odsłonie mogą pojawić się kafelki o wzorze szachownicy (na przykład nad zlewem), tapety z motywami roślin lub owoców bądź panelowe wykończenia. Natomiast podłoga kuchni prowansalskiej to przede wszystkim terakota, płytki ceramiczne, drewno lub zwykły kamień.

Meble w kuchni prowansalskiej

Meble pasujące do kuchni prowansalskiej powinny być lekkie, drewniane, jasne, przecierane lub specjalnie postarzane. Szafki w pastelowych barwach mogą być ozdobione motywami roślinnymi (na przykład symboliczną lawendą), delikatnymi rzeźbieniami, firankami pełniącymi funkcję drzwiczek czy ażurowymi wstawkami, a dodatkowo przykryte kamiennymi blatami. Styl prowansalski kojarzy się z nutką starodawności, którą można osiągnąć poprzez umieszczenie w pomieszczeniu starego kredensu (pełnego porcelany i zabytkowych naczyń), okapu przypominającego duży komin czy sprzętów i akcesoriów wytworzonych z kutego żelaza. Elementem obowiązkowym tak urządzonej kuchni jest duży stół lub wyspa z surowego drewna (najczęściej umieszczone na środku pomieszczenia) oraz lekkie (ażurowe lub wiklinowe) krzesła.

Kolory kuchni prowansalskiej

Kolorem kuchni prowansalskiej jest przede wszystkim biel, którą można łączyć z beżem, szarością i naturalnymi odcieniami drewna. Dodatkowo w kuchniach tego typu pojawiają się róże, błękity, oliwkowe zielenie i przede wszystkim fiolety, które symbolizują prowansalską lawendę. Jasne i pastelowe barwy nadają wnętrzu przestronności, ciepła i jasności. Nie oznacza to jednak, iż kuchnia prowansalska pozbawiona jest innych odcieni. Żywe i bardziej wyraziste kolory doskonale sprawdzają się w różnego rodzaju dodatkach (na przykład zasłony lub poduszki na krzesła). Można tu sięgnąć po odrobinę żółci, pomarańczy lub zieleni, które nieco ożywią pastelowe wnętrze.

Dodatki i dekoracje w kuchni prowansalskiej

O specyficznym charakterze kuchni prowansalskiej w dużej mierze decydują specyficzne dodatki i dekoracje. Kuchnia urządzona na wzór słonecznej Francji nie może obyć się bez różnorodnych bibelotów i ozdobnych akcesoriów. Wiklinowe koszyki, stare i zabytkowe garnki oraz naczynia, blaszane wiaderka, porcelanowe pojemniki, ozdobne słoje, haftowane obrusy, ozdobione falbankami poduszki na krzesła, lniane zasłonki, misy ceramiczne, ramki, skrzynki - to tylko niektóre drobne elementy, które powinny znaleźć się w tak urządzonej kuchni. Dodatkowo nie wolno zapominać o wszelkich motywach roślinnych, takich jak kwiaty w dzbankach, zioła w doniczkach, warkocze czosnku podwieszone pod sufitem czy lawenda w drewnianych skrzynkach. Ta ostatnia jest najważniejszych symbolem Prowansji i dlatego jej motyw powinien znaleźć się także na frontach szafek, poduszkach, obrusach bądź naczyniach. Jednak dobierając różnego rodzaju dodatki należy pamiętać o tym, aby były one delikatne i subtelne, nie przytłaczały aranżacji, a jedynie ją uzupełniały.

Styl prowansalski kojarzy się głównie z tradycją, sielskością, łagodnością i romantyzmem. Dla wielu osób może być zbyt starodawny. Sposobem na przełamanie owej "starości" jest wprowadzenie pewnych elementów nowoczesności, które dodadzą kuchni nieco innego wymiaru. W tym przypadku sprawdzą się nowoczesne sprzęty AGD, blaty wykonane z granitu, metalowe dekoracje lub oświetlenie zamontowane w kuchennych szafkach. Tak skomponowana całość stworzy niepowtarzalne wnętrze, które pozwala na symboliczne przeniesienie się do słonecznej Francji.

Komentarze