Style aranżacji wnętrz - lista 20 popularnych stylów

Style aranżacji wnętrzJeśli nie masz pomysłu na to, jak urządzić swoje mieszkanie albo się do niego dopiero co przeprowadzasz, albo planujesz remont, warto poznać najbardziej popularne style dekorowania i aranżacji wnętrz. Możesz się nimi zainspirować i wymyślić swój jedyny taki niepowtarzalny styl - jeśli chodzi o projektowanie pokoi, salonu, łazienki lub kuchni. Możesz też urządzić swój kąt w konkretnym stylu i mieć mieszkanie rodem z katalogów wnętrzarskich. Do ciebie należy wybór. Dowiedz się, jakie są najpopularniejsze style wnętrzarskie?

Style wnętrzarskie - jakim stylem warto zaaranżować wnętrze?

W aranżacji chodzi bowiem przede wszystkim o to, by wnętrze Ci się podobało, byś czuł/czuła się w nim dobrze. Jeśli nie możesz się jeszcze zdecydować, w jakim stylu zaaranżować swój dom, podpowiadamy, jakie istnieją nurty wnętrzarskie. Może akurat któreś z nich Ci się spodoba?

1. Styl boho

Boho to połączenie najnowszych wnętrzarskich trendów z drobnymi dodatkami wykonanymi w starym stylu. To styl lubiany zwłaszcza przez osoby kochające wszystko co nowoczesne, finezyjne, fantazyjne a przy tym estetyczne i kolorowe. Odcienie powinny się tutaj ze sobą nieco kontrastować i bez problemu mogą się ze sobą łączyć, mieszać, przenikać - całość na samym końcu będzie bardzo stylowa a wszystko będzie do siebie pasowało. Idealnie będzie tutaj pasował patchwork, naturalne drewno, a na ściany biel i beż, która razem z sofą o podobnym kolorze, będzie wspaniale współgrała z kolorowymi, pstrokatymi wręcz dodatkami. To luźny styl, w którym można się nieco bawić dodatkami i kolorami.

Styl boho aranżacji wnętrz

Kuchnia w stylu boho

2. Styl skandynawski

Charakteryzuje go prostota, ale też jest to wnętrze bardzo przytulne i ciepłe jednocześnie. Pochodzi z północnej Europy, a dokładniej ze Szwecji. W tym nurcie aranżacyjnym wcale nie chodzi o to, by się jakoś specjalnie bogacić. Pomieszczenia takie cechuje na pewno naturalność. Stąd też materiałami, które na pewno występują w stylu skandynawskim będą:

  • drewno,
  • szkło,
  • skóra,
  • futro,
  • metal,
  • kamienie naturalne,
  • ceramika.

Jeśli chodzi o kolor wnętrz, najczęściej są to niebieskie odcienie, szarości, biele. Do tego dekoracje powinny być geometryczne. Jest to stosunkowo tani styl, przeznaczony szczególnie dla osób, które lubią spokój i przytulność oraz oszczędność.

3. Styl minimalistyczny

Zwłaszcza, jeśli jesteś typem perfekcjonisty, warto urządzić się w tym nurcie. Jak sama z resztą nazwa wskazuje, są to wnętrza ubogie we wszelkie dodatki, elementy, przedmioty, w końcu meble. Mimo wszystko są to przyjemne pomieszczenia, najczęściej malowane w delikatnych, neutralnych kolorach. Jeśli lubisz porządek, ta opcja będzie dla Ciebie najlepsza. Osoby preferujące ten styl aranżacji w swoim mieszkaniu, uważają, że im jest czegoś mniej, tym lepiej.

4. Styl industrialny

Jest to dość chłodny wystrój pomieszczeń i po remoncie wygląda tak, jakby był trochę niedokończony. To surowe wnętrza. Na ścianach często nie ma nic, a do tego pomalowane są w smutnych, chłodnych barwach. Przewodni kolor tego stylu to tradycyjna czerń oraz stal. Szczególnie styl ten proponowany jest miłośnikom dużych, wolnych przestrzeni. Na pewno kontrastuje on z przepychem. Ograniczenie mebli do minimum dedykowane jest zwłaszcza osobom, które lepiej odnajdują się w mniej zagraconych wnętrzach, wolą spokój, prostotę. Metalowe lampy, meble często w stylu vintage czy wystające, wystające gdzieś rury, druty czy rdza tylko podkreślą to wnętrze i nadadzą jemu swoistego, indywidualnego i oryginalnego charakteru.

5. Styl klasyczny

Jest to wnętrze, w którym często dominuje lakierowane drewno, ale też w dodatkach wełna, bawełna czy kamienie naturalne oraz aksamit. Parkietowe podłogi, wełniane dywaniki, bawełniane lub aksamitne poduszki czy też oszklone meble wykonane z drewna oraz tapicerowane siedziska najczęściej tworzą to wnętrze. Oczywiście całość musi ze sobą harmonijnie współgrać. W tym stylu bardzo ważne jest zwrócenie uwagi na detale, w postaci obitych drewnem luster, podobnie drewniane ramki na zdjęcia, wazony czy doniczki z tego samego materiału tworzą razem niezwykły klimat takiej klasycznej przestrzeni. Ściany w odcieniach bieli, beżu, kolorach ziemi czy szarościach na pewno będą idealnie tutaj pasować.

6. Styl futurystyczny

Oglądając takie wnętrze możemy mieć wrażenie, że przenieśliśmy się trochę w czasie do przodu. Warto zadać sobie pytanie: dlatego? Styl futurystyczny, jak sama nazwa wskazuje, to ultranowoczesne rozwiązania, najnowsze technologie, najbardziej designerskie meble, plakaty - fototapety przedstawiające najczęściej kosmos i aktualne trendy technologiczne.

7. Styl orientalny

Przede wszystkim wybierając ten styl, zwróć uwagę na meble wykonane z egzotycznego drewna, na przykład idealnie sprawdzi się tutaj palisander. Drewno takie może posiadać specjalne zdobienia albo malowidła. Oprócz tego modne w tym stylu będą malutkie stoliki z bambusa albo z metalu. Na regałach możesz postawić bambusowe ramki na zdjęcia, bambusowe kosze albo bambusowe rolety na okna. Postaw zamiast tradycyjnego oświetlenia - na marokańskie albo papierowe lampy oraz lampiony. Styl orientalny to również soczyste barwy. Mogą to być na przykład czerwone, żółte, brązowe albo zielone kolory, którymi można zaakcentować każde pomieszczenie. Wybierz wzorzyste poduszki albo połyskujące zasłony na okno.

Styl orientalny aranżacji wnętrz

Sypialnia w stylu orientalnym

8. Styl egzotyczny

Możesz się tutaj zainspirować dżunglą, dzikimi zwierzętami czy bujną roślinnością i stworzyć wspaniałe wnętrze, w którym będziesz mógł/mogła wspaniale wypocząć. Na przykład drewniane figurki buddy, wiklinowe kosze albo hamak zamontowany w domu na pewno oddadzą wyjątkowy, egzotyczny klimat twojemu mieszkaniu. Postaw na drewnianą podłogę, pufy w odcieniu intensywnej zieleni i koniecznie wybierz haftowane dywany albo poduszki w egzotycznych kolorach i wzorach. Baw się barwami. Powieś na ścianach obrazy wykonane na płótnie przedstawiające dżunglę albo tropiki. Do tego wybierz w sklepach wnętrzarskich świeczki zapachowe.

9. Styl rustykalny

Fani tego stylu urządzają dom w nieco wiejskim, ludowym stylu, gdzie meble przypominają te z ubiegłych kilkudziesięciu lat. Zwrócisz się tutaj w kierunku tego, co naturalne, proste. Podobnie będzie z paletami odcieni ścian. Kolory powinny być bardzo łagodne, naturalne. Obok postarzanych mebli, swoje miejsce w domu znajdą na pewno haftowane serwetki, ręczne plecionki, wiklinowe kosze, oryginalne wykonywane samodzielnie chodniki, szydełkowe dekoracje. Taki styl przeznaczony jest na pewno dla osób, które od miasta i nowych technologii odchodzą - wolą czuć się w domu swojsko.

10. Styl vintage

Inną nazwą tego stylu jest retro - jest to powrót do dawnych lat. Na potrzeby konsumentów, powstało bardzo wiele sklepów oferujących meble czy dodatki w takim właśnie stylu. Dodatki z motywem kwiatów, w tym kwiatowe tapety na ścianach czy poszewki na poduszki, na których znajdują się kolorowe rośliny to również cecha charakterystyczna takich pomieszczeń. Jeśli chodzi o barwy, warto postawić tutaj na:

  • biel,
  • beż,
  • przydymiony róż,
  • błękitny,
  • zielony,
  • jasnobrązowy.

W takim stylu na pewno odnajdą się romantycy oraz osoby lubiące starocie.

11. Styl art deco

To przede wszystkim luksusowe, dobrej jakości, porządnie wykonane, wyposażone w sporo przedmiotów i dodatków z różnych epok wnętrza. To co stare przeplata się z tym co nowe. Śmiało wybieraj antyki i zestawiaj je z nowoczesnymi dodatkami. Tkaniny na przykład na poduszki czy zasłony często są tutaj robione z aksamitu albo satyny. Zawieś na ścianach prawdziwe dzieła sztuki. Całość utrzymuje się w białych lub czarnych odcieniach.

Styl art deco arażacji wnętrz

Salon w stylu art deco

12. Styl glamour

Glamour, inaczej z angielskiego "urok", to styl zaczerpnięty rodem z domów światowych celebrytów i milionerów. Glamour to połączenie styli nowoczesnego, retro i klasycznego. Jest to bardzo drogi styl, w którym rolę główną zajmują lustrzane, szklane, srebrne, metalowe, bardzo nowoczesne i luksusowe dodatki oraz często też pikowane meble, na przykład pufy. Wchodząc do takiego domu faktycznie ma się wrażenie, że jest się w drogim wnętrzu. Przede wszystkim styl glamour to kolory czarny, srebrny, złoty, biały, w każdym razie powinien być połyskujący.

13. Styl prowansalski

To jednocześnie romantyczny styl, pochodzący rodem z południowo-wschodniej Francji, który nawiązuje do sielskiej wsi, umiejscowionej na wzgórzach rodem z Prowansji, pokrytej lawendowymi kwiatami. Przede wszystkim kolorystyka wnętrza to biel i różne jej odcienie, zaś w dodatkach delikatna fiolet. Pomieszczenie wypełniają drewniane przedmioty, ale też na przykład wiklinowe kosze, koronkowe albo lniane, bawełniane materiały, czasem w kwiaty.

14. Styl country

To połączenie stylu rustykalnego razem z minimalistycznym, harmonijnym i ciepłym wyposażeniem, do tego przytulna atmosfera i motywy kowbojskie, rodem z naszych zachodnich, południowych przyjaciół. To też proste wnętrza, wyposażone najczęściej w naturalne elementy. Motywem przewodnim tutaj będzie przede wszystkim drewno, na drugim miejscu kamień. Idealne dodatki to na przykład wełniany pled czy lniane obrusy albo dywaniki ze skóry. Do takich wnętrz wspaniale pasuje kominek. Dominującym kolorem będzie biel, popiel, beż. Wspaniale będą się tutaj komponowały dodatki w stylu ludowym, regionalnym, które wyglądają jakby były z poprzedniej epoki.

15. Styl marynistyczny

To aranżacja, inspirowana wakacyjną beztroską, morzem, słońcem, piaskiem, podróżami statkiem. Sprawdzą się tutaj białe ściany w połączeniu z kolorem niebieskim we wszystkich jego odmianach i odcieniach oraz barwy piaskowe. Idealnie komponować się będą drobne dodatki w kolorach żółtym albo czerwonym. Nie zapomnij o tapecie nawiązującej do morskich motywów. Postaw na jasne drewno, lniane tkaniny w niebieskich odcieniach. Możesz wykazać się kreatywnością i wyposażyć wnętrze w takie dodatki, jak poduszki z kotwicą, wiosła, butelki z korkiem, plecione wełniane liny, muszle czy tkaniny, w tym ręczniki w biało-granatowe pasy.

Styl marynistyczny aranżacji wnętrz

Pokój dla dziecka w stylu marynistycznym

16. Styl francuski

Wnętrza takie wyróżniają się doskonałym smakiem łączącym to, co stare z nowym. Panuje w takich wnętrzach eklektyzm. To tak zaplanowana aranżacja, by dała możliwie jak najwięcej wolnej przestrzeni. Zazwyczaj wnętrza są tutaj białe oraz w różnych odcieniach szarości. Całe wyposażenie ma wyglądać drogo i gustownie. To na pewno niezagracone pomieszczenia, a wręcz odwrotnie - bardzo poukładane:

  • szklane stoliki,
  • pikowane sofy,
  • meble stojące na giętych nogach,
  • kryształowe żyrandole,
  • lustro w złotej oprawie,
  • czarno-białe, geometryczne dodatki,
  • grafiki na ścianach,
  • a wszystko urządzone z wyczuciem, klasą, smakiem i gustem.

17. Styl angielski

To przede wszystkim ciepłe, pastelowe kolory na ścianach, które idealnie kontrastują z żółtymi, pomarańczowymi, granatowymi, purpurowymi, brązowymi czy szarymi dodatkami. Postaw tutaj na detale w paski, pąki kwiatów, szkocką kratę. Jeśli chodzi o wyposażenie, jest on przeciwieństwem minimalizmu, mimo wszystko cechuje takie wnętrza prostota oraz ponadczasowa elegancja, ale też obfite dodatki. Mnóstwo rodzinnych pamiątek, figurki z porcelany, dużo książek powoduje istny miszmasz, ale w stylowym charakterze. Grube zasłony, kryształowy żyrandol czy obowiązkowy zegar oraz inne dodatki czynią to miejsce bardzo przytulnym.

18. Styl romantyczny

Pastele, dodatki z motywem kwiatów, wygodna, pudrowo-różowa, pikowana sofa, łagodne tkaniny, cukierkowy design przypomina bajkową krainę, w której aż chce się mieszkać. To słodkie i cukierkowe wnętrze, które jest równocześnie bardzo przytulne.

19. Styl secesyjny

To styl, w którym dominują drewniane meble, często o rożnych kształtach. Odcienie domu urządzonego w tym stylu to kolory jasne, przydymione, a do tego połyskujące dodatki to cechy charakterystyczne w tej aranżacji. Ogranicz trochę kolory oraz wzory. Styl ten trochę nawiązuje do Japonii, zwłaszcza w dodatkach. To idealny nurt dla osób, które są sentymentalne, lubią sztukę oraz na co dzień otaczają się pięknymi przedmiotami.

20. Styl eklektyczny

Ten styl to mieszanka wszystkich styli aranżacji wnętrz, ale na samym końcu cały efekt ma przypominać bardzo nowoczesne, stylowe, harmonijne wnętrze, a wszystko ostatecznie idealnie do siebie pasuje. Najlepsze dla tego stylu na ścianach będą odcienie naturalne, na przykład beżowy, kremowy, brązowy, czy szary. Dzięki kolorowym dodatkom wnętrze staje się bardziej żywsze, ciekawsze, nie monotonne i nie nudne. Wszystko się ze sobą idealnie komponuje. Osoby lubiące wszelkie innowacje oraz eksperymenty na pewno się tutaj odnajdą.

Nowoczesne wnętrza dla lubiących podążać za modą

Współcześnie coraz częściej osoby podążają za modą - wybierają styl, który podoba się wszystkim tym, którzy cenią sobie luksus, miejskie życie, sztukę i wszystko co nowoczesne, co jest na czasie. W takich wnętrzach preferowane kolory to biały, szary, ale też ciepłe barwy w połączeniu z bielą i drewnem. Osoby urządzające się w tym stylu powinny postawić na nowoczesne dodatki, na przykład wysokie figurki, ciekawe ramki na zdjęcia, czy poduszki w kształcie wzorów czy nadruków, na które panuje trend. Osoby takie lubią najbardziej modne rozwiązania.

Architektura wnętrzarska bardzo rozwinęła się w ostatnim czasie. Mamy więc do wyboru bardzo dużo styli, jeśli chodzi o aranżację wnętrz. Możemy się nimi inspirować albo odwzorować konkretny styl, który bardzo nam się spodobał i chcemy mieć koniecznie tak urządzony dom.

Komentarze

Daria
Super artykuł, bardzo się przydał podczas remontu
Ania5
Architekt wnętrz ma w zanadrzu kilka narzędzi ułatwiających mu prace i wprowadzających porządek do projektów. Jednym z nich jest paleta stylów wnętrzarskich.